Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2014.09.01 08:04 | aktualizacja: 2014.09.01 09:10

25 lat Rejonowego Komitetu Obywatelskiego Ziemi Biłgorajskiej

Jubileusz świętowano 31 sierpnia, w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Były gratulacje, uroczyste podsumowanie i życzenia na nadchodzące lata.
25 lat Rejonowego Komitetu Obywatelskiego Ziemi Biłgorajskiej
25 lat Rejonowego Komitetu Obywatelskiego Ziemi Biłgorajskiej

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. sprawowaną w kościele św. Jerzego w intencji Ojczyzny i Rejonowego Komitetu Obywatelskiego Ziemi Biłgorajskiej. Uczestnicy udali się wspólnie pod tablicę NSZZ "Solidarność", aby uczcić pamięć porozumień sierpniowych, o czym więcej w artykule 34. rocznica porozumień sierpniowych

Następnie zebranych, w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Biłgoraj, przywitał Marian Jagusiewicz, współzałożyciel komitetu. Spotkanie jubileuszowe rozpoczęło się od wspólnej modlitwy uczestników. Ten dzień był także okazją do wręczenia uroczystych podziękowań.

W zebraniu założycielskim Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Biłgoraju, które odbyło się 16 kwietnia 1989 roku, uczestniczyło 76 osób, tym samym rozpoczynając proces demontażu komunizmu na swoim terenie. Przypomnijmy Komitety Obywatelskie, były to terenowe struktury zwolenników "Solidarności", których pierwotnym zadaniem było zorganizowanie kampanii wyborczej przed wyborami 4 VI 1989.W marcu 89 roku było ich około 1600. Wtedy Komitety odniosły duży sukces polityczny i przyczyniły się do zmiany systemu społeczno-politycznego w Polsce. Jednak ich działalność, w wyniku wewnętrznych konfliktów, stopniowo, po 1990 zaczęła zamierać.


Do zakupu publikacji podsumowującej 25-lat działalności Rejonowego Komitetu w Biłgoraju zachęcał wicestarosta Stanisław Schodziński - Znajdziemy tu fakty, informacje, zdjęcia nie publikowane w innych pracach, a dotyczących życia naszego miasta - przekonywał wicestarosta.

Ze specjalnym wystąpieniem do Biłgoraja przyjechał Przewodniczący Krajowej Konferencji Komitetów Obywatelskich prof. Janusz Orkisz. Profesor mówił o Polsce i zmianach jakie dokonały się w niej przez 25 lat. - Porównując się z innymi narodami np. Ukrainą z którą 25 lat temu mieliśmy ten sam dochód na 1 mieszkańca. Dzisiaj u nas jest on 3 razy większy. Wykorzystaliśmy lepiej swoją szansę. Ale można obserwować stopniowe zanikanie pamięci o czasach PRL-u i tym czym one faktycznie były - mówił prof. Orkisz.
Podkreślił, że na ocenę przemian w Polsce wpływ będzie miało wiele czynników m.in. bezpośredni indywidualny los każdego obywatela, czy skłonność Polaków do narzekania. - Padają pytania o zmiany, co nam się udało,a co nie? Czy takiej Polski pragnęliśmy, czy żyje nam się lepiej? Wpływ na naszą odpowiedź będzie miało wiele czynników. Są jednak sprawy co do których jesteśmy zgodni. Za sukces większość Polaków uważa wstąpienie do NATO i Unii Europejskiej, oraz reformę samorządową, szczególnie na szczeblu gminnym - wymieniał prof. Janusz Orkisz. Za porażki profesor Orkisz uznał: niesprawny system służby zdrowia, zagrożenie wynikające z reform emerytalnych, wysokie bezrobocie. Jako ostatnie porażki Polski wymienił wyludnianie się kraju spowodowane wyjazdami za granicę i niżem demograficznym oraz liczne afery z udziałem przedstawicieli władzy.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 3761
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (11)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
e7d-dfc
~ Kola   Na stronie Frampol. Jest mowa o Obchodach Solidarności w Lublinie 31.VIII.2014r. Z udziałem dwóch odznaczonych Działaczy Solidarności z Biłgorajskiego. A tu nas się karmi jakimś, badziewiem. Użas!
2 września 2014
+1
-0
PL
c61-a4e
~ ojjojo   A sio darmozjady nieudacznicy!
2 września 2014
+2
-0
PL
6f0-75b
~ nazwijmy to   Obecne Komitety Obywatelskie to przeżytek, widać to po kilku zużytych działaczach stanowiących o sile biłgorajskiego komitetu, którym nie chce się włączyć do istniejących organizacji z przyczyn ambicjonalnych - nazwijmy to delikatnie. To teraz pusta ikona...
2 września 2014
+2
-0
PL
dc5-68c
~ młody  do ~ kh25   zmienimy idąc na wybory, a to już tuż tuż :-)
1 września 2014
brak ocen
PL
a2a-093
~ kh25   Skoro Schodzinski taki dobry i jego kumple to czemu młodzi szorują kible na zachodzie?A może tak role zamienimy?
1 września 2014
+4
-1
PL
a40-c91
~ ciekawy   A co zrobileś profesorze w tym kierunku?A dla siebie bardzo dużo ale dla normalnych ludzi nic!Ale sam to się ustawiłeś jak jasna ch.....!A won stąd do domu!
1 września 2014
+3
-0
PL
a33-48a
~ TNT   Trzeba przypomnieć też, że Rejonowy Komitet Obywatelski Ziemi Biłgorajskiej jest bezpośrednim kontynuatorem Komitetu Powiatowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, tak wiec działalność tego Komitetu jest dużo starsza niż 25 lat.
1 września 2014
+3
-0
PL
970-7e9
~ w temacie   Dnia 31.VIII.2014r w Lublinie. Dwóch byłych Internowanych Działaczy Solidarności. Jeden z Biłgoraja drugi z gm. Frampol. Otrzymało przyznane przez Prezydenta Polski Komorowskiego Bronisława. Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski. Tylko dwóch z pow. Biłgorajskiego! Na cały Region Środkowo Wschodni. Złote Krzyże Zasługi otrzymali. Jeden Pan z gm. Frampol. Drugi z Biłgoraja, pośmiertnie. Zasypka na koniec, ciekawostka. Zgodnie z kalendarzem Słowiańsko-Aryjskim mamy rok 7522. Car Piotr I przekręcił rok 7208 w rok 1700+314 = Mamy 7522 rok. Ok?
1 września 2014
+2
-0
PL
c90-a54
~ cdfg   Idzcie do roboty do Chmiela , czy pol- skone to poczujecie wolność i wasz dobrobyt
1 września 2014
+4
-1
PL
749-1f3
~ jak to jest   Jak możecie patrzeć na to do czego doprowadzono. Kto z was może czepia się państwowych posadek. Popierajcie przekształcenia własnościowe czynem i idźcie do pracy w prywatnych firmach. Odechce się świętowania bo za debatowanie kapitalista nie zapłaci.
1 września 2014
+10
-1
PL
a40-c91
~ ono   Nic dodać nic ując kupa oszolomow byłych komunistów!
1 września 2014
+10
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
dzisiaj, 08:17 Biłgoraj
Od poniedziałku objazdy związane z zamknieciem mostu
W związku z remontem zabytkowego mostu przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju konieczne jest wyłączenie obiektu z użytkowania. Od poniedziałku 27 maja most będzie nieprzejezdny. Jak długo potrwają utrudnienia?
dzisiaj, 09:07 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu odzyskał oszczędności
w środę, godzina 16:45 Biłgoraj
Najlepsi matematycy w powiecie [WYNIKI]
dzisiaj, 15:52 Tarnogród
Pożegnanie wieloletniej dyrektor biblioteki
Po ponad pięćdziesięciu latach pracy w zawodzie bibliotekarza, na zasłużoną emeryturę przechodzi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie - Joanna Puchacz.
w czwartek, godzina 13:40 Stara Wieś
Tragiczne zdarzenie w powiecie. Nie żyje mężczyzna [AKTUALIZACJA]
11 maja 2024 Biłgoraj
Zarząd Powiatu podzielił się władzą
w czwartek, godzina 18:46 Gmina Biłgoraj
Ustalono wysokość diet i pensję wójta
Podczas III sesji Rady Gminy Biłgoraj, która odbyła się w czwartek 23 maja, radni podjęli kluczowe uchwały dotyczące wynagrodzenia wójta oraz diet dla członków rady.
w czwartek, godzina 19:10 Bukowina
Zdarzenie drogowe w Bukowinie
w czwartek, godzina 17:07 Biłgoraj
W regionie powstanie ponad 131 km ścieżek rowerowych
w poniedziałek, godzina 14:05 Frampol
Gradobicie i ulewa [AKTUALIZACJA]
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w poniedziałkowe popołudnie nad powiatem biłgorajskim przeszła burza, której towarzyszyły silne opady deszczu. W gminie Frampol spadł grad.
w czwartek, godzina 13:58 Biłgoraj
Majówka w Biłgoraju
w czwartek, godzina 09:02 Biłgoraj
Pożar w Biłgoraju
w środę, godzina 15:41 Biłgoraj
Biblioteka ma patrona. To zasłużony dla miasta prawnik, historyk i publicysta
W środę 22 maja Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju oficjalnie otrzymała imię prof. Jerzego Markiewicza. Decyzja ta była wynikiem wniosku złożonego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, który wpłynął do burmistrza Biłgoraja 7 marca 2023 roku. Uhonorowanie prof. Markiewicza jest wyrazem uznania dla jego zasług i wkładu w rozwój nauki, historii oraz społeczności lokalnej.
we wtorek, godzina 11:25 Gmina Biłgoraj
Ile zarobią radni i wójt?
we wtorek, godzina 13:07 Korczów
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 18:44 Biłgoraj
Ile zarobi nowy burmistrz?
W związku z objęciem z dniem 6 maja stanowiska burmistrza przez Wojciecha Glenia, podczas środowych obrad Rada Miasta zajęła się ustaleniem wysokości pensji włodarza.
w czwartek, godzina 09:42 Frampol
Strażacy ponad 6 godzin walczyli z podtopieniami
16 maja 2024 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
10 maja 2024 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą
Mieszkaniec Potoka Górnego znalazł na swoim polu, podczas plewienia plantacji malin, duży fragment siekiery krzemiennej. Z analizy wynika, że narzędzie może być datowane na pierwszą połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą. To kolejne sensacyjne znalezisko na terenie powiatu biłgorajskiego.
w środę, godzina 11:15 Zwierzyniec
Mieszkanka powiatu potrąciła rowerzystkę
dzisiaj, 09:22 Biłgoraj
Młodzi radni w Sejmie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl