Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2017.08.31 19:57 | aktualizacja: 2017.08.31 20:17

37 lat od podpisania porozumień sierpniowych

37 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe.To był początek końca komunizmu. Na pamiątkę tych wydarzeń, które zmieniły losy kraju Rejonowy Komitet Obywatelski Ziemi Biłgorajskiej zorganizował uroczystości rocznicowe. Była msza św. i złożenie kwiatów.
37 lat od podpisania porozumień sierpniowych
37 lat od podpisania porozumień sierpniowych

Te kilka tygodni pod koniec sierpnia i na początku września 1980r. były przełomowe dla losów Polski, ale i całej Europy.

Rządowe podwyżki cen na mięso i wędlinę uruchomiły lawinę zdarzeń. W 1980 roku narastało niezadowolenie społeczeństwa z sytuacji w kraju, w lipcu rozpoczęły się pierwsze strajki m.in. w WSK PZL-Mielec, Zakładach Metalurgicznych POMET w Poznaniu i Przedsiębiorstwie Transbud w Tarnobrzegu.

Ważną datą stał się 8 dzień lipca 1980, kiedy załoga Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku rozpoczęła strajk, który rozprzestrzeniał się w szybkim tempie. Wkrótce objął cały region. Do 25 lipca strajkowało już 50 tys. osób z zakładów pracy, znajdujących się na terenie Lubelszczyzny. W raz z początkiem sierpnia rozpoczął się strajk w Stoczni im. Lenina.

Po raz pierwszy w historii PRL władza komunistyczna została zmuszona do popisania porozumienia. Podpisano 4 porozumienia z komitetami strajkowymi. Pierwsze z nich zostało podpisane 30 sierpnia w Szczecinie, drugie następnego dnia w Gdańsku - to podpisali przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski.

Kolejne porozumienie zawarto 3 września w Jastrzębiu-Zdroju, a ostatnie 11 września w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej.

Porozumienia stwierdzały, że działające związki zawodowe nie spełniają oczekiwań pracowniczych, dlatego konieczne jest powołanie nowych samorządowych związków zawodowych, które faktycznie reprezentowałyby interesy pracowników. Właśnie dzięki temu powstał NSZZ Solidarność. Ponadto w porozumieniach zawarto punkt o ograniczeniu cenzury.

Dziś, 31 sierpnia, na pamiątkę tych wydarzeń Rejonowy Komitet Obywatelski Ziemi Biłgorajskiej zorganizował uroczystości, które rozpoczęły się mszą św. odprawioną w kościele pw. św. Jerzego, w intencji Ojczyzny. - Jestem bardzo dumna z tego okresu, bo była jedność w narodzie. Wspólnie walczyliśmy o wolną Polskę, to ogromna wartość. Dziś już niestety tego nie ma - mówiła Krystyna Wasyluk. Edward Ogorzałek wyraził za to żal, że z 10 mln ludzi Solidarności została już jedynie garstka, bo ok. 0,5 mln. - Wiele ludzi odsunęło się od Solidarności ze względu na to, że organizacja skupiała różne środowiska, które zawłaszczyły osiągnięcia kilku mln ludzi - stwierdził.

Na zakończenie uczestnicy uroczystości pod Tablicą Solidarności złożyli kwiaty i zapalili znicze.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 3910
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (12)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
3cb-d14
~ s  do ~ Jan   Bardzo to wszystko jednowymiarowe i jałowe. A nie pomyślałeś, że to zło o którym piszesz wydarzyło się dzięki komunistom , jak przypuszczam ludziom bliskim twemu sercu a nie dzięki kilku szeregowym członkom organizacji, w której społeczeństwo widziało jakąś nadzieję na zmianę?
3 września 2017
+2
-1
581-089
~ obywatel   Waldi--Jesus też?
3 września 2017
brak ocen
eeb-447
~ formaldehyd  do ~ ktoś z LBL   Rzeczywiście, 'Mewa' do końca świata produkowałaby stilon dla Związku Radzieckiego,zlituj się....
2 września 2017
brak ocen
b6e-565
~ waldi  do ~ j 64   gonić judaistów z Polski mają swój kraj
2 września 2017
+0
-1
8d0-390
~ j 64   W jakiej zyjemy Polsce dzieki solidarnosci Łamie sie prawdziwych POLAKOW https://marucha.wordpress.com/2017/08/30/polska-dymisja-za-probe-dejudeizacji-turystyki/
1 września 2017
+0
-3
6b1-0ec
~ Antek   BOŻE jakie zdjęcie ... Co za KOMUNA i debilizm. Jeszcze sobie weżcie Borowcową Agatę Poseł pod rekę co się sprzedaje Lewicy jako poseł
http://echaroztocza.pl/mlodziezowka-prawa-sprawiedliwosci-domaga-sie-wyrzucenia-posel-agaty-borowiec-partii/
1 września 2017
+2
-2
6be-e3d
~ obserwator   Osiemnaście osób w zaawansowanym wieku stanęło przed obiektywem.
1 września 2017
+5
-0
5ab-0aa
~ Jan   Tych ludzi jedyne co łączy to wiek. Dawni towarzysze, poborca powiatowego wydziału finansowego Marian Jago Jagusiewicz, Ferens Tadzio co już był prawicowcem, lewakiem a teraz jest PIS-lamistą. Co wśród tej czeredy robi Ogorzałek? Zawsze uważałem go za porządnego człowieka. Ale jedni są porządni za młodu a drudzy porządnieją jak w śmiertelnej pościeli leżą. A dlaczego nie macie na transparentach tego waszego wodza-kapusia Bolka? Bo jak by tak historycy wzięli się do roboty to okazało by się, że to Kiszczak obalił w Polsce socjalizm /do komunizmu to u nas daleko było/ przy pomocy szpicla Bolka. Jak mu Kiszczak mówił i nim kierował to on tak robił. A z waszych 21 postulatów co zostało. G..no zostało. Zamieniliście jedynie kierunki ze wschodniego na zachodniego okupanta. Zaraz też postawiliście Balcerowicza, żeby sprzedawał wszystko co mu wpadło w łapy. Następny Lewandowski też zakamuflowany agent niemieckiego rewizjonizmu i CIA. Ten to potrafił sprzedać zakład za złotówkę. Zakłady papiernicze w Kwidzynie sprzedaliście amerykańskiej firmie Internazionale Paper za cenę gruntu na którym został zbudowany za Gierka. Tam były zamontowane najnowocześniejsze na tamten czas maszyny a do zakładowej oczyszczalni ścieków można było podłączyć jeszcze 40 tyś miasto. Prezes Intern. Paper na dorocznym zjeździe szefów firm w USA stwierdził, że w Polsce zrobił interes życia, który zdarza się raz na sto lat. Przez 30 lat Polskę rozkradano a wy ***** coś o tych postulatach, wolności i innych takich tam ***** z mieszkań wyrzucano na bruk jak śmieci, czego nie robiły władze PRL od 1945 do powstania tej waszej Solidarności. Sprywatyzowaliście izby komornicze, notarialne, szkoda że sądy nie są prywatne. A dzisiaj wychodzicie i tą Solidarnością i ludzi wku..rwiacie. Na piaskownice idzcie z wnukami, albo na grzyby lub na ryby. Możecie też pojechać do waszego guru Bolka.
1 września 2017
+9
-2
746-bc7
~ ktoś z LBL   Najśmieszniejsze jest to paradowanie ze sztandarem Mewy, która praktycznie nie istnieje właśnie dzięki tym działaczom ze zdjęć tak dumnie idącym. Hipokryzja Panie i Panowie.
1 września 2017
+6
-1
adc-4fa
~ pytam   To ta KODowska czy ten Prawdziwy "NSZZ Solidarność"????
1 września 2017
+1
-2
3b3-489
~ 20o   Wyście komuchów nie obalili , wyście się z nimi dogadali i taka jest prawda
31 sierpnia 2017
+10
-1
3b3-489
~ 2352   Może ta pielgrzymka emerytów ruszy pod pol-skone , model czy BRW,gdzie są wolne soboty?Gdzie godna zaplata?Gdzie 21 postulatów?Co wy zrobiło wasze pokolenie żeby młodzi żyli godnie w tym kraju a nie emigrować?Ko wy młodym zrobiliście ?Zrobiliście z młodych niewolników , kupa zgredów
31 sierpnia 2017
+11
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 11:35 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w czwartek, godzina 14:07 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
dzisiaj, 18:05 Bidaczów Stary
31 strażaków gasiło pożar wiaty
w poniedziałek, godzina 11:15 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
dzisiaj, 18:21 Biłgoraj
Powiatowa uroczystość upamiętniająca zbrodnię katyńską i katastrofę smoleńską
dzisiaj, 09:34 Biłgoraj
Gwałtowne burze nad powiatem. Możliwy grad
w poniedziałek, godzina 10:45 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w czwartek, godzina 08:32 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
dzisiaj, 10:56 Biłgoraj
Wraca sezon na garażówki. Miejskie targowisko przy ulicy Jagiełły będzie tętnić życiem
w środę, godzina 08:34 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
w środę, godzina 08:50 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
w sobotę, godzina 16:32 Biłgoraj
Miłośnicy klasyków rozpoczynają sezon [NOWE ZDJĘCIA]
w poniedziałek, godzina 07:13 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Drzewka czekają na chętnych
w czwartek, godzina 12:16 Biłgoraj
Kompleks boisk sportowych za 4,5 mln zł otwarty [NOWE ZDJĘCIA]
w poniedziałek, godzina 08:32 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w czwartek, godzina 08:14 Biłgoraj
90-letni most do remontu. Będą objazdy
w piątek, godzina 07:46 Biłgoraj
Drugie miejsce biłgorajskiego "Medyka"
we wtorek, godzina 13:37 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
7 kwietnia 2024 Biłgoraj
Jaka frekwencja w powiecie? [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 08:57 Biłgoraj
Władze miasta chcą odzyskać ciepło ze ścieków
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl