Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.08.31 20:09 | aktualizacja: 2021.08.31 20:20

Biłgorajskie obchody 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych

31 sierpnia to rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Również w Biłgoraju odbyły się uroczystości. Odprawiona została msza św, złożono też kwiaty pod tablicą upamiętniającą ks. Jerzego Popiełuszkę oraz pod pierwszą siedzibą biłgorajskiej Solidarności.
Biłgorajskie obchody 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych
Biłgorajskie obchody 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych

W tym roku mija 41 lat od podpisania porozumień sierpniowych, czyli ustaleń zawartych przez władze PRL z komitetami strajkowymi zawiązanymi jeszcze w 1980 roku. To właśnie wtedy zakończyły się wydarzenia Sierpnia '80. Pierwsze porozumienie podpisano w Szczecinie, kolejne w Gdańsku, następne dwa w Jastrzębiu Zdroju oraz Dąbrowie Górniczej. Były to przełomowe wydarzenia, rząd zobowiązał się m.in. do ograniczenia cenzury, czy ponownego zatrudnienia osób zwolnionych po wydarzeniach w 1970 i 1076 roku.

Prezydent Andrzej Duda w przesłaniu z okazji 41 rocznicy tych wydarzeń podkreślił, że " Wydarzenia sierpnia 1980 roku to jeden z przełomowych momentów w historii naszej Ojczyzny. Były wspaniałym triumfem wolności i solidarności, dwu ideałów tworzących rdzeń polskiego etosu narodowego i państwowego".

Pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest żywa. Także w Biłgoraju. W stolicy powiatu tradycyjnie już zorganizowano uroczystości rocznicowe.

Biłgorajskie obchody rocznicy wydarzeń z 1980 roku rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny odprawiona w kościele pw. św. Jerzego, po czym uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą ks. Jerzego Popiełuszkę oraz pod pierwszą siedzibą biłgorajskiej Solidarności (obecnie budynek Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego).

Wśród obecnych byli m.in. posłanka Beata Strzałka, członkowie NSZZ Solidarność oraz przedstawiciele lokalnych środowisk prawicowych i mieszkańcy Biłgoraja.

- Organizując te skromne uroczystości chcieliśmy uczcić ofiary tamtych dni, ale też bohaterów walczących z systemem, dzięki którym zmieniła się nasza rzeczywistość. To były naprawdę przełomowe wydarzenia. Chociaż z ten sposób powinniśmy o nich przypominać - powiedział wiceprzewodniczący Rady Miasta Biłgoraja Tadeusz Ferens.

Obecna na uroczystościach posłanka pamięta tamte chwile. - ... historia, którą pamiętam z dzieciństwa. Radość która przyszła po latach zmagań z komunistyczna władza, szeptem powtarzane z niepokojem informacje o strajkach na Śląsku i Pomorzu. W kopalni w Jastrzębiu Zdroju pracował nasz bliski kuzyn i to od nich otrzymywaliśmy ten prawdziwy przekaz informacji. Strajki, niepokój, radość z podpisanych porozumień. Coś co było nadzieja na "wolność" i lepszym jutrem. Po kilkunastu miesiącach festiwalu Solidarności i złudnych nadziei na porozumienie z komunistyczna władza przyszedł stan wojenny - opowiada Beata Strzałka i dodaje: - Przykro mi że tak niewiele osób dziś pamięta o tych wydarzeniach że współczesnej historii.

Ks. proboszcz parafii pw. Św. Jerzego Roman Sawic zaznaczył natomiast, że musimy dbać o pamięć historyczną, gdyż są osoby i siły, które tę historię chcą zmanipulować. - Ka żdy dzień ma nawiązanie do historii. Przecież to rocznica bitwy pod Komarowem, kolejny dzień Powstania Warszawskiego, i ta historia nam najbliższa- powstanie Solidarności - mówił.

Przypomnijmy:

Rządowe podwyżki cen na mięso i wędlinę uruchomiły lawinę zdarzeń. W 1980 roku narastało niezadowolenie społeczeństwa z sytuacji w kraju, w lipcu rozpoczęły się pierwsze strajki m.in. w WSK PZL-Mielec, Zakładach Metalurgicznych POMET w Poznaniu i Przedsiębiorstwie Transbud w Tarnobrzegu. Ważną datą stał się 8 dzień lipca 1980, kiedy załoga Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku rozpoczęła strajk, który rozprzestrzeniał się w szybkim tempie. Wkrótce objął cały region. Do 25 lipca strajkowało już 50 tys. osób z zakładów pracy, znajdujących się na terenie Lubelszczyzny. W raz z początkiem sierpnia rozpoczął się strajk w Stoczni im. Lenina. Po raz pierwszy w historii PRL władza komunistyczna została zmuszona do popisania porozumienia.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 3165
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
JKlemens   A Tadzio Ferens to nie był w PZPR? A S. Niespodziewański to nie były urzędnik PRL-u? Jedyny który walczył z ,,komunistami" to Maryjan Jago vel Poborca. Jak on walczył z PRL!!! Młody facet a kułakom na wsi nie przepuścił. Walczył z kapitalistami wioskowymi niczym młody Chruszczow na Ukrainie w czasach wielkiego głodu. Co prawda nie kłuł ziemi żelaznym szpikulcem szukając schowanych w ziemi kartofli lub zboża ale po strychach za rowerami z niemieckiego demobilu buszował. Potrafił też w pierzynach odnaleźć schowaną główkę do maszyny do szycia . Węch miał super. Dlatego on jest jak najbardziej na miejscu w rocznicę tzw porozumień. Bo to ważna rocznica szczególnie dla młodego pokolenia. Żeby wiedziało, że porozumiały się wtedy dwie kliki. Jedna, która była opłacana przez ambasadę USA, CIA i BND oraz ci którzy rządzili. Rządzącym można wszystko teraz zarzucić, jednak nikt nie powie, że chodzili do ambasady ZSRR i wynosili z niej torby dolarów. kawy i konserw. Ale cóż jaki kraj takie i rocznice i tacy jej uczestnicy.
5 września 2021
+1
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 11:35 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w czwartek, godzina 14:07 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
dzisiaj, 18:05 Bidaczów Stary
31 strażaków gasiło pożar wiaty
w poniedziałek, godzina 11:15 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
dzisiaj, 18:21 Biłgoraj
Powiatowa uroczystość upamiętniająca zbrodnię katyńską i katastrofę smoleńską
dzisiaj, 09:34 Biłgoraj
Gwałtowne burze nad powiatem. Możliwy grad
w poniedziałek, godzina 10:45 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
dzisiaj, 10:56 Biłgoraj
Wraca sezon na garażówki. Miejskie targowisko przy ulicy Jagiełły będzie tętnić życiem
w czwartek, godzina 08:32 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
w środę, godzina 08:34 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
w środę, godzina 08:50 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
w sobotę, godzina 16:32 Biłgoraj
Miłośnicy klasyków rozpoczynają sezon [NOWE ZDJĘCIA]
w poniedziałek, godzina 07:13 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
w czwartek, godzina 12:16 Biłgoraj
Kompleks boisk sportowych za 4,5 mln zł otwarty [NOWE ZDJĘCIA]
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Drzewka czekają na chętnych
w poniedziałek, godzina 08:32 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w czwartek, godzina 08:14 Biłgoraj
90-letni most do remontu. Będą objazdy
dzisiaj, 08:57 Biłgoraj
Władze miasta chcą odzyskać ciepło ze ścieków
we wtorek, godzina 13:37 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
w piątek, godzina 07:46 Biłgoraj
Drugie miejsce biłgorajskiego "Medyka"
7 kwietnia 2024 Biłgoraj
Jaka frekwencja w powiecie? [AKTUALIZACJA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl