Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2015.06.02 13:06

10 lat tablic Dekalogu w Biłgoraju

Konferencja o tym tytule odbyła się dziś tj. 2 czerwca w auli franciszkańskiej. Okoliczności powieszenia tablic w 2005 r. na ówczesnym budynku Starostwa Powiatowego, wspominał Stanisław Schodziński.
10 lat tablic Dekalogu w Biłgoraju
10 lat tablic Dekalogu w Biłgoraju

Przypomnijmy: Tablice Dekalogu powstały z kilku przyczyn: w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, w 25. rocznicę Powstania Solidarności, w 15. Rocznicę Samorządu Lokalnego i 4. Rocznicę Intronizacji Chrystusa Króla w Biłgoraju. Uroczystego ich odsłonięcia dokonano 31 maja 2005 roku, a uroczystości rozpoczęły się od wystąpień programowych organizatorów: Stanisława Schodzińskiego, ówczesnego Starosty Biłgorajskiego oraz Przewodniczącego Społecznego Komitetu Organizacyjnego Mariana Jagusiewicza

Dzisiejsza konferencja rozpoczęła się od mszy świętej sprawowanej o godzinie 9.00 w intencji Ojczyzny, zachowania wartości katolickich w życiu rodzinnym i publicznym, w kościele św. Marii Magdaleny. Następnie zebrani przeszli do w auli franciszkańskiej gdzie odbyła się konferencja pt. "Dzisiejsza demokracja, a Dekalog ", którą wygłosił ks. prof. Tadeusz Guz, Kierownik Katedry Filozofii Prawa KUL.

Najpierw jednak kilka słów wspomnień dotyczących powstania Tablic opowiedział Stanisław Schodziński. - Tablice poświęciliśmy dokładnie 31 maja. Głównym inicjatorem ich umieszczenia był Marian Jagusiewicz z Rejonowego Komitetu. Wtedy takie tablice w Stanach Zjednoczonych usuwano.Podjęliśmy próbę sprowadzenia tablic z USA przez Polonię amerykańską, ale się nie udało. Dlatego też tablice powstały z całości ze składek społecznych, nie z pieniędzy samorządu.
Są to jedyne Tablice Dekalogu w Polsce pisane pełnym tekstem -
mówił Stanisław Schodziński. Przypomniał, że w tamtym okresie media były bardzo niechętne powstaniu tablic , a temat ten poruszono w ogólnokrajowych serwisach informacyjnych. A jedyne media, które wyrażały się o pomyśle pozytywnie to "Nasz dziennik" i "Niedziela".
Następnie z wykładem wystąpił ks. prof. Tadeusz Guz, który mówiąc o Dekalogu przypomniał wypowiedź Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski 1991 roku - Nowe przymierze łączy się ze starym na gruncie tego przykazani, które uwydatnia świętość rodziny oraz odpowiadające jej powinności powinności: "Czcij ojca twego i matkę twoją". W prawie Bożym, w Dekalogu, przykazanie to następuje bezpośrednio po trzech pierwszych, które określają stosunek człowieka do Boga. Jest ono pierwszym wśród przykazań, które łączą stosunek do Boga ze stosunkiem do człowieka, przykazania pierwszej tablicy i przykazania tablicy drugiej - od czwartego do dziesiątego - cytował Jana Pawła II, ks. prof. Tadeusz Guz. Na zakończenie konferencji złożono kwiaty pod Tablicami Dekalogu.

Organizatorem konferencji było Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju i Akademia Myśli Chrześcijańskiej.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 4630
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (15)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
0b8-72d
~ TNT  Tablice są bardzo potrzebne wbrew temu, co niektórzy mówią. Podam przykład: urzędnik nie wie, czy może wziąć łapówkę od petenta. Pędzi do tablic i sprawdza. Nic nie ma o braniu w łapę więc spokojnie może zwiększyć swoje mizerne, głodowe dochody.
2 czerwca 2015
+18
-1
PL
280-5b9
~ Marlenka  A na jesieni tego roku pierwsza rocznica wykopania Schodzińskiego ze starostwa
3 czerwca 2015
+17
-1
PL
f74-daf
~ z boku  Te tablice to sobie w domu powieś SS i bierz z tego przykład bo masz z czego i zrób sobie porządek w domu a póżniej nauczaj innych!
2 czerwca 2015
+17
-5
Ostatnio dodane komentarze
PL
4ee-ad4
~ wrrrrrrrr   http://www.wprost.pl/ar/448152/Kopycinski-Gminy-Zydowskie-dostaly-od-panstwa-100-/ bijcie na alarm . bo nas wysiedla niedlugo
4 czerwca 2015
brak ocen
PL
795-60c
~ do TNT   Może ten urzędnik miał jakiś przykład brania w łapę ?Np od swojego szefa?
3 czerwca 2015
+3
-1
PL
280-5b9
~ Marlenka   A na jesieni tego roku pierwsza rocznica wykopania Schodzińskiego ze starostwa
3 czerwca 2015
+17
-1
PL
983-7b8
~ 2l   Te przykazania to wymysł KK, w Biblii Mojżesz od Boga dostał inne przykazania od tych na starostwie , Nie mąćcie ludziom w głowach , poczytajcie Biblię ,co ten Schodzinski bredzi głupoty ,facet za zaniedbywanie swoich obowiązków powinien w sądzie odpowiadać a lansuje się na proroka, gdzie byłeś jak łapówy przez lata brali?Mszę odprawiałeś?To trzeba było księdzem być nie urzędnikiem
2 czerwca 2015
+11
-1
PL
105-18f
~ prawiehistoryk   Te tablice 10 lat temu wmontowano w ścianę Starostwa łamiąc zasadę rozdziału państwa i kościoła. Obecnie w budynku tym ma swoją siedzibę Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, instytucja, która zdecydowanie nie była, nie powinna być i nie jest(?) instytucją wyznaniową.
2 czerwca 2015
+12
-2
PL
08e-a38
~ M   Żeby choć na tych tablicach były wyryte właściwe Przykazania!
2 czerwca 2015
+9
-1
PL
d3a-339
~ Fotograf   Zdjęcie nr 9 - Kurzyna tak jakoś z tyłu schowany i głowa spuszczona, dlaczego?
2 czerwca 2015
+5
-0
PL
8ec-c30
~ jA   I POMYSLEC ZE INICJATOREM POWSTSNIA TYCH TABLIC BYL BYLY KOMORNIK O BARDZO ZLEJ REPUTACJI PAN JAGUSIEWICZ .
2 czerwca 2015
+8
-1
PL
696-b2a
~ WITEK   U tej P z SOLI na zdjęciu nr 5 nie widziałem na mieszkaniu DEKALOGU ??
2 czerwca 2015
+6
-0
PL
759-797
~ jak żyć bez stanowiska   -oj trudno, żadnych obiadków, wstęg, otwarć , no to ciach-rocznice tablic-super okazja!!!, ale zamiast rocznic proponuję miesięcznice bo można pokazać się częściej.
2 czerwca 2015
+8
-0
US
804-b80
~ vicvic   SZKODA PATRZEC NA TA MOHEROWNIE.
2 czerwca 2015
+12
-2
PL
34b-f09
~ mieszkaniec   Na 9 zdjęciu widać zainteresowanie. A co porabia Pan Schodziński?
2 czerwca 2015
+7
-0
PL
0b8-72d
~ TNT   Tablice są bardzo potrzebne wbrew temu, co niektórzy mówią. Podam przykład: urzędnik nie wie, czy może wziąć łapówkę od petenta. Pędzi do tablic i sprawdza. Nic nie ma o braniu w łapę więc spokojnie może zwiększyć swoje mizerne, głodowe dochody.
2 czerwca 2015
+18
-1
PL
c29-6c8
~ Kato   Trudno odejść od koryta oj bardzo trudno
2 czerwca 2015
+13
-2
PL
f74-daf
~ z boku   Te tablice to sobie w domu powieś SS i bierz z tego przykład bo masz z czego i zrób sobie porządek w domu a póżniej nauczaj innych!
2 czerwca 2015
+17
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
6 czerwca 2024 Biłgoraj
Wyjątkowy jubileusz w Biłgoraju [NOWE ZDJĘCIA]
40 lat temu w Biłgoraju powstała pierwsza w Polsce Wioska Dziecięca SOS. Uroczyste obchody jubileuszu, z udziałem władz lokalnych, Zarządu SOS Wiosek Dziecięcych, a także obecnych i byłych pracowników i wychowanków, zorganizowano w czwartek 6 czerwca.
we wtorek, godzina 19:02 Lubelszczyzna
Ogrzewasz dom gazem? Sprawdź, jak otrzymać zwrot VAT
dzisiaj, 13:16 Biłgoraj
Biłgoraj w drodze do św. Antoniego
dzisiaj, 20:58 Biłgoraj
Jubileusz "Sparty" z Marcinem Dańcem
W sobotę 15 czerwca odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia działalności klubu RWKS Sparta Biłgoraj, który od dwóch dekad aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu w naszym mieście oraz okolicach. W wydarzeniu, które uświetnił występem znany satyryk Marcin Daniec, wzięli udział członkowie i sympatycy klubu, działacze, zawodnicy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
w piątek, godzina 08:26 Biłgoraj
Spektakularny sukces ucznia ONZ-etu
dzisiaj, 10:33 Lubelszczyzna
Natychmiastowe stawiennictwo żołnierzy 2 LBOT
w czwartek, godzina 08:27 Biłgoraj
Sześciu chętnych na budowę nowoczesnego osiedla
W Biłgoraju wkrótce powstanie ekologiczne osiedle bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. właśnie zakończyło przyjmowanie ofert na realizację inwestycji.
dzisiaj, 09:32 Biłgoraj
Seniorzy aktywnie
w czwartek, godzina 11:16 Biszcza
Dwudniowe manewry w powiecie [NOWE ZDJĘCIA]
w czwartek, godzina 21:13 Biłgoraj
Święto motoryzacji w Biłgoraju
Już w najbliższą niedzielę 16 czerwca w Biłgoraju będzie można podziwiać perełki motoryzacji. Wszystko za sprawą Biłgorajskiego Spotkania z Klasykiem, które odbędzie się na terenie OSiR.
w piątek, godzina 14:31 Kraj
Ważne zmiany w programie "Czyste Powietrze"
w piątek, godzina 11:55 Biłgoraj
Olimpiada w Biłgoraju [NOWE ZDJĘCIA]
w środę, godzina 15:40 Biłgoraj
To najlepsi sportowcy w powiecie [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
W środę 12 czerwca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju zorganizowano Podsumowanie Roku Sportowego 2023/2024. Podczas wydarzenia najlepsi w sporcie szkolnym odebrali dyplomy i puchary. Uhonorowano także nauczycieli i działaczy.
2 czerwca 2024 Okrągłe
Turniej Wsi 2024 [NOWE ZDJĘCIA, WYNIKI]
dzisiaj, 09:52 Lekkoatletyka
Mistrzynie województwa z I LO im. ONZ
w piątek, godzina 09:25 Biłgoraj
Nietrzeźwy kierujący zatrzymany dzięki reakcji świadka
Dzięki reakcji świadka 57 - latek, który wsiadł za kierownicę Peugeota mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu stanie przed sądem. Oprócz dotychczasowych konsekwencji prawnych jakie grożą za jazdę "na podwójnym gazie" sąd może również orzec o przepadku należącego do niego pojazdu
w czwartek, godzina 09:08 Biłgoraj
I LO im. ONZ w czołówce w kraju
we wtorek, godzina 10:03 Obsza
Ostatni dzwonek na przekazanie stanu wodomierza
w poniedziałek, godzina 06:06 Powiat
Oficjalne wyniki głosowania w powiecie biłgorajskim
W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 29 636 mieszkańców powiatu biłgorajskiego, spośród 79 044 uprawnionych. Wyborcy oddali 29 462 ważne głosy. Największym poparciem wśród głosujących cieszyła się partia Jarosława Kaczyńskiego.
w piątek, godzina 13:22 Tereszpol-Kukiełki
Jednostka OSP z powiatu będzie miała nowy wóz
6 czerwca 2024 Goraj
Oficjalne powitanie nowej sekretarz
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl