Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2014.08.31 20:01 | aktualizacja: 2014.08.31 20:11

34. rocznica porozumień sierpniowych

Dziś 34. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i 26. rocznica strajków z 1988 r. - Padają pytania o zmiany, co nam się udało,a co nie? Czy takiej Polski pragnęliśmy, czy żyje nam się lepiej? Wpływ na naszą odpowiedź będzie miało wiele czynników. Są jednak sprawy co do których jesteśmy zgodni. Za sukces większość Polaków uważa wstąpienie do NATO i Unii Europejskiej, oraz reformę samorządową, szczególnie na szczeblu gminnym - mówił podczas biłgorajskich obchodów prof. Janusz Orkisz.
34. rocznica porozumień sierpniowych
34. rocznica porozumień sierpniowych

W sierpniu 1980 roku robotnicy Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie rozpoczęli protest przeciwko drastycznym podwyżkom cen żywności. Komitet protestacyjny sformułował listę 36 postulatów, w tym utworzenie wolnych związków zawodowych, zniesienie cenzury, upamiętnienie ofiar Grudnia 1970 roku. Strajk w Szczecinie rozpoczął falę strajków w całym kraju. Szacuje się, że ogółem w kraju strajkowało wtedy 210 zakładów w 20 województwach, w strajkach uczestniczyło ponad 95 tys. osób.

Pierwsze porozumienie między stroną rządową i strajkującymi podpisane zostało 30 sierpnia w Szczecinie. Tego samego dnia V Plenum KC PZPR przyjęło do "zatwierdzającej wiadomości" podpisanie porozumienia szczecińskiego i zaakceptowanie projektu porozumienia gdańskiego, które 31 sierpnia podpisali Wałęsa i Jagielski (słynnym wielkim długopisem). Zawarte porozumienia umożliwiły rozpoczęcie przemian w kraju: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.

Dziś w rocznicę tych wydarzeń pod tablicą członkowie Rejonowego Komitetu Ziemi Biłgorajskiej oraz NSZZ "Solidarność" złożyli pamiątkowe wieńce. W biłgorajskich uroczystościach wziął udział prof. dr hab. inż. Janusz Orkisz z Politechniki Krakowskiej.

Na szczeblu krajowym prof. Orkisz kieruje - jako przewodniczący - ruchem Komitetów Obywatelskich. Przez wiele lat był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego miasta Krakowa. W ostatnich latach m.in. osobiście organizował centralne uroczystości jubileuszowe tego ruchu i kierował nimi. Jako członek władz Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność" kierował pracami Krajowego Zjazdu KSN. Był też przewodniczącym II i III Krajowego Walnego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Gdańsku-Oliwie.
- Padają pytania o zmiany, co nam się udało,a co nie? Czy takiej Polski pragnęliśmy, czy żyje nam się lepiej? Wpływ na naszą odpowiedź będzie miało wiele czynników. Są jednak sprawy co do których jesteśmy zgodni. Za sukces większość Polaków uważa wstąpienie do NATO i Unii Europejskiej, oraz reformę samorządową, szczególnie na szczeblu gminnym - wymieniał prof. Janusz Orkisz.
Za porażki profesor Orkisz uznał: niesprawny system służby zdrowia, zagrożenie wynikające z reform emerytalnych, wysokie bezrobocie. Jako ostatnie porażki Polski wymienił wyludnianie się kraju spowodowane wyjazdami za granicę i niżem demograficznym oraz liczne afery z udziałem przedstawicieli władzy.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 3249
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (11)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
a40-c91
~ coś wam powiem   To nic nie da.Trzeba tych oszołomów po prostu olewać i mieć ich daleko d dużym poważaniu.Bo przecież jest takie znane przysłowie;pluj świni w oczy a ona myśli,że deszcz pada.
1 września 2014
+2
-0
PL
6c5-2a8
~ stan   "Są jednak sprawy co do których jesteśmy zgodni. Za sukces większość Polaków uważa wstąpienie do NATO i Unii Europejskiej, oraz reformę samorządową, szczególnie na szczeblu gminnym - wymieniał prof. Janusz Orkisz."
I tu sie z Panem prof. nie zgadzamy reforma samorzadowa i wstapienie do ue to porażka , zatrzymało rozwój Polski na lata.
Powołanie powiatów i samorzadów wojewodzkich to tylko rozwój biurokacji. Unia niszczy polaków, żebranie o pieniadze jest upadlające tak jak kurewstwo i donosicielstwo.trzeba pokolenia zeby z tego wyjść.
1 września 2014
+4
-1
PL
e63-151
~ kryzys   Może czas przypomnieć sobie o co walczono. Więcej mieszkańców zbiera się pod pomnikiem Dechnika 1-go maja.
1 września 2014
+5
-0
PL
acb-c9b
~ To tak?   To ten gościo co ze sw.p.Dechnikiem działał inaczej niż PiS a teraz do PiS idzie? No,ni..coraz lepiej!
1 września 2014
+1
-0
PL
52b-6af
~ manuś   Piłsudski powiedział " Polska piękny kraj tylko ludzie ku rw y" i miał rację
1 września 2014
+2
-0
RU
5e3-0c5
~ Andrzej   Tadek Ferens w ostatnich wyborach z lewicy startował. Sprzedał się fundacji XXI. Dzisiaj nosi sztandar Solidarności. To ja nie chcę mieć nic wspólnego z taką Solidarnością. Ferens przed wyborami zrobi wszystko i sprzeda się każdemu.
1 września 2014
+6
-0
RU
4cc-b0f
~ K   Schodziński ogłupia ludzi bo pcha się do koryta. Został sam z dziadkami. Oj widać to początek końca Schodzińskiego.
31 sierpnia 2014
+7
-0
PL
616-a77
~ Biłgorajanin  do ~ ki   No cóż przyznaję Ci rację Taka prawda - poprzyklejali się do stołków -nikogo nie dopuszczą.Uważam, że to co wyprawiają w Biłgoraju te widoczne na fotkach osoby - to po prostu śmiech na sali....... Co ci widoczni na zdjęciach zrobili dla Biłgoraja czy ludzi mieszkających w Biłgoraju????? Mieszkam w Biłgoraju od urodzenia, mieszkali tu także moi rodzice inie dam sobie wmówić, że te osoby czymkolwiek zasłużyli się dla naszego miasta......
31 sierpnia 2014
+7
-0
PL
ea1-5aa
~ obiektywnie   Profesor ma rację co do plusów i problemów. Plusem na pewno jest wybór premiera Tuska na szefa rady UE. Błędem władzy reorma emerytalna i zatrudnianie emerytów, którzy masowo w skali kraju zajmują miejsca pracy młodszym. Powinien być OBOWIĄZEK opuszczenia miejsca pracy po osioągnięciu wieku emerytalnego, i karani powinni być wysokimi grzywnami pracodawcy, którzy zatrudniają emerytów.
31 sierpnia 2014
+6
-0
PL
c73-ca0
~ ki   A gdzie młodzi?Przez wasze rządy szorują kible na wyspach , wasz elektorat to babki i dziadki bo na fotkach innych nie ma , obyście wymarli i to szybko bo nic dobrego nie zrobią wasze rządy dla miasta a najgorsze ścierwa to farbowane lisy
31 sierpnia 2014
+5
-0
PL
c73-ca0
~ kljh   Gdzie te wasze 21 postulatów?Gdzie wolne soboty i 10 mil od bolka?
31 sierpnia 2014
+6
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
6 czerwca 2024 Biłgoraj
Wyjątkowy jubileusz w Biłgoraju [NOWE ZDJĘCIA]
40 lat temu w Biłgoraju powstała pierwsza w Polsce Wioska Dziecięca SOS. Uroczyste obchody jubileuszu, z udziałem władz lokalnych, Zarządu SOS Wiosek Dziecięcych, a także obecnych i byłych pracowników i wychowanków, zorganizowano w czwartek 6 czerwca.
we wtorek, godzina 19:02 Lubelszczyzna
Ogrzewasz dom gazem? Sprawdź, jak otrzymać zwrot VAT
dzisiaj, 13:16 Biłgoraj
Biłgoraj w drodze do św. Antoniego
dzisiaj, 20:58 Biłgoraj
Jubileusz "Sparty" z Marcinem Dańcem
W sobotę 15 czerwca odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia działalności klubu RWKS Sparta Biłgoraj, który od dwóch dekad aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu w naszym mieście oraz okolicach. W wydarzeniu, które uświetnił występem znany satyryk Marcin Daniec, wzięli udział członkowie i sympatycy klubu, działacze, zawodnicy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
w piątek, godzina 08:26 Biłgoraj
Spektakularny sukces ucznia ONZ-etu
dzisiaj, 10:33 Lubelszczyzna
Natychmiastowe stawiennictwo żołnierzy 2 LBOT
w czwartek, godzina 08:27 Biłgoraj
Sześciu chętnych na budowę nowoczesnego osiedla
W Biłgoraju wkrótce powstanie ekologiczne osiedle bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. właśnie zakończyło przyjmowanie ofert na realizację inwestycji.
dzisiaj, 09:32 Biłgoraj
Seniorzy aktywnie
w czwartek, godzina 11:16 Biszcza
Dwudniowe manewry w powiecie [NOWE ZDJĘCIA]
w czwartek, godzina 21:13 Biłgoraj
Święto motoryzacji w Biłgoraju
Już w najbliższą niedzielę 16 czerwca w Biłgoraju będzie można podziwiać perełki motoryzacji. Wszystko za sprawą Biłgorajskiego Spotkania z Klasykiem, które odbędzie się na terenie OSiR.
w piątek, godzina 14:31 Kraj
Ważne zmiany w programie "Czyste Powietrze"
w piątek, godzina 11:55 Biłgoraj
Olimpiada w Biłgoraju [NOWE ZDJĘCIA]
w środę, godzina 15:40 Biłgoraj
To najlepsi sportowcy w powiecie [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
W środę 12 czerwca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju zorganizowano Podsumowanie Roku Sportowego 2023/2024. Podczas wydarzenia najlepsi w sporcie szkolnym odebrali dyplomy i puchary. Uhonorowano także nauczycieli i działaczy.
2 czerwca 2024 Okrągłe
Turniej Wsi 2024 [NOWE ZDJĘCIA, WYNIKI]
dzisiaj, 09:52 Lekkoatletyka
Mistrzynie województwa z I LO im. ONZ
w piątek, godzina 09:25 Biłgoraj
Nietrzeźwy kierujący zatrzymany dzięki reakcji świadka
Dzięki reakcji świadka 57 - latek, który wsiadł za kierownicę Peugeota mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu stanie przed sądem. Oprócz dotychczasowych konsekwencji prawnych jakie grożą za jazdę "na podwójnym gazie" sąd może również orzec o przepadku należącego do niego pojazdu
w czwartek, godzina 09:08 Biłgoraj
I LO im. ONZ w czołówce w kraju
we wtorek, godzina 10:03 Obsza
Ostatni dzwonek na przekazanie stanu wodomierza
w poniedziałek, godzina 06:06 Powiat
Oficjalne wyniki głosowania w powiecie biłgorajskim
W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 29 636 mieszkańców powiatu biłgorajskiego, spośród 79 044 uprawnionych. Wyborcy oddali 29 462 ważne głosy. Największym poparciem wśród głosujących cieszyła się partia Jarosława Kaczyńskiego.
w piątek, godzina 13:22 Tereszpol-Kukiełki
Jednostka OSP z powiatu będzie miała nowy wóz
6 czerwca 2024 Goraj
Oficjalne powitanie nowej sekretarz
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl