W II wojnie światowej wzięło udział 61 państw. Zmobilizowano ponad 110 milionów żołnierzy. W czasie wojny zginęło ponad 55 milionów ludzi, a 35 milionów zostało rannych. Wśród ofiar było ponad 6 mln Polaków. Ten konflikt zbrojny przyczynił się do gigantycznych strat, których przez lata nie udało się odbudować.
Biłgorajskie obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się mszą św. w kościele WNMP w intencji Ofiar II wojny światowej. Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali z Orkiestrą Dętą im. Czesława Nizio pod Pomnik Wdzięczności, gdzie okolicznościowe wystąpienie wygłosił por. Witold Dembowski. - 1 września o godzinie 4.45 Niemcy napadli na Polskę z trzech stron. Od pierwszego dnia wojny rozpoczęły się bombardowania miast, dróg, kolei. Atmosferę grozy podgrzewali także agenci niemieccy ukryci po cywilnemu wśród ludności uciekającej na wschód ze Śląska. Docierały informacje, że wojska niemieckie dochodzą do Wisły w rejonie Annopola i Radymna. Gdy 11 września płonął Biłgoraj, podpalony przez niemieckich dywersantów, przez miasto nie mogły przedostać się wycofujące się jednostki Wojska Polskiego. Biłgoraj został opanowany przez nieprzyjaciela 17 września, po kilkunastogodzinnej walce w południowej części miasta. W trakcie bitew stoczonych o nasze miasto tysiące żołnierzy Wojska Polskiego dostało się do niewoli. Niemcy zajęli w Biłgoraju ocalałe od pożaru budynki urzędów, szkół i instytucji, gromadząc tam wojsko i sprzęt. - mówił por. Witold Dembowski. Pobyt okupantów w Biłgoraju trwał 10 dni, na ich miejsce wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. Z ośmiotysięcznego miasta pozostało jedynie 4,5 tys. mieszkańców. - Naszym przodkom, ponoszącym ofiary swojego życia, oddajemy cześć za przelaną krew, bohaterstwo i wierność Ojczyźnie. Naprawdę pamiętamy! - zakończył swoje wystąpienie por. Dembowski.
Nie zabrakło pamiątkowego złożenia wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności. Za udział w uroczystościach rocznicowych podziękował zgromadzonym burmistrz Janusz Rosłan. Na zakończenie odbył się występ Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio.