Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT
2014.09.12 08:03

25 lat temu powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego

Zaraz po jego powołaniu rząd Mazowieckiego popiera aż 82 proc. Polaków, zaledwie 2 proc. jest niezadowolonych. Nowy premier musi przejść od walki o wolność do wzięcia odpowiedzialności za kraj
25 lat temu powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego
25 lat temu powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego

Jest koniec lat 80. Polska przypomina państwo w rozkładzie - z galopującą inflacją i strajkami. Komunistyczna władza sobie nie radzi, a opozycja antykomunistyczna jest rozbita po stanie wojennym. Na Wschodzie istnieje ogromny Związek Radziecki, na Zachodzie - NRD.

Władze RPL uznają, że jedynym wyjściem z chaosu będzie podzielenie się odpowiedzialnością za rządzenie krajem z opozycją. Od września 1988 r. odbywają się rozmowy w Magdalence, a od lutego do kwietnia 1989 r. rozmowy Okrągłego Stołu. Zostaje ustalony kontrakt, na mocy którego 4 czerwca Polacy zagłosują w częściowo wolnych wyborach do Sejmu (65 proc. ław poselskich z góry przypadnie obozowi władzy) i w pełni wolnych do Senatu.

Wynik wyborów czerwcowych okazuje się druzgocący dla władz - na tyle, że wielu działaczy "Solidarności" zastanawia się, czy komuniści go zaakceptują, czy nie poślą ich znowu do więzień.

Prezydentem zostaje dotychczasowy przewodniczący Rady Państwa gen. Wojciech Jaruzelski, a pierwszą próbę powołania rządu podejmuje gen. Czesław Kiszczak, szef MSW. Wobec jego porażki powstaje pomysł koalicji "Solidarności" z partiami, które dotąd były satelitami PZPR. Dopiero taka większość 24 sierpnia powołuje na premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Głównymi zadaniami solidarnościowego szefa rządu ma być zastopowanie hiperinflacji, restrukturyzacja gospodarki, wprowadzenie mechanizmów rynkowych i prywatyzacji.

- Myśmy wiedzieli, że jest źle, że każdego dnia wzrasta inflacja. Staliśmy przed pytaniem: łatać czy radykalnie zmieniać. Już 24 sierpnia zapowiedziałem, że nie będziemy szukać trzeciej drogi, ale wprowadzimy w Polsce gospodarkę rynkową - mówi Mazowiecki Ewie Milewicz w wywiadzie z okazji dziesięciolecia jego rządu. Przyznaje: - Ciężkim wewnętrznym przeżyciem były słowa moich kolegów, że zakłady pracy muszą padać. Miałem gęsią skórkę, jak myślałem o niepokojach społecznych.

12 września Mazowiecki przedstawia w Sejmie skład pierwszego niekomunistycznego rządu. Nikt nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo historia przyspiesza. Nawet demokratyczny Zachód zdaje się wierzyć w stabilność sytuacji w Polsce i tzw. bloku wschodnim - z ZSRR i Układem Warszawskim. Nadal istnieje dwubiegunowy świat według porządku ustalonego w Jałcie. W Polsce stacjonują radzieckie wojska, a funkcja Mazowieckiego nazywa się "Prezes Rady Ministrów PRL".

W jego rządzie miejsce znajdują przedstawiciele wszystkich opcji, także PZPR. - Trzeba pamiętać, w jakim momencie Polska zaczynała wychodzenie z komunizmu. Sama. Można to było robić albo w porozumieniu z drugą stroną, albo narazić ten proces na niepowodzenie - tłumaczy po latach premier.

Gdy marszałek Sejmu Mikołaj Kozakiewicz odczytuje listę wybranych ministrów, loża prasowa ocenia, że najmocniejsze oklaski dostają: Izabela Cywińska i Jacek Kuroń - donosi "Gazeta Wyborcza", która jest wtedy organem prasowym "Solidarności". Cywińska wzięła Ministerstwo Kultury, Kuroń - Pracy. Czterech wicepremierów to: Leszek Balcerowicz minister finansów ("Solidarność"), Czesław Janicki, minister rolnictwa, gospodarki żywnościowej i leśnictwa (ZSL), Jan Janowski, minister - kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń (SD) oraz Czesław Kiszczak, minister spraw wewnętrznych (PZPR).

We wrześniu 1989 r. poparcie dla rządu Mazowieckiego wynosi 82 proc. Niezadowolonych z niego jest zaledwie 2 proc. Polaków.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 3577
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (15)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
RU
4b5-886
~ Sondaż OPOP z LO dnia: 11.09.2014  Sondaż uliczny z dnia: 11.09.2014 Ul Kościuszki Cegielniana Dąbrowskiego w Biłgoraju
Gdyby wybory na Burmistrza Biłgoraja odbyły się już dziś:
- Piotr Szeliga poparcie 31 % ankietowanych
- Janusz Rosłanpoparcie 26 % ankietowanych
- Jacek Piskorski poparcie 5 % ankietowanych
- Stanisław Schodziński poparcie 4 % ankietowanych
- Mirosław Lipiński poparcie 3 % ankietowanych
- Andrzej Łęcki poparcie 3 % ankietowanych
11 % respondentów nie zdecydowało na kogo zagłosuje
17 % respondentów nie idzie na wybor
12 września 2014
+20
-3
Ostatnio dodane komentarze
PL
989-5e9
~ cdn.  do ~ jnlnsd   To, że ktoś nie jest demokratą, nie oznacza, że jest zwolennikiem rządów totalitarnych. Demokracja w polskim wydaniu to patologia. Polską rządzą struktury biurokratyczno - partyjne a przeciętny obywatel nie ma żadnego wpływu na realia w kraju. Przykład? Większość demokratyczna Polaków jest za karą śmierci, rządzący mają to gdzieś. Każdy obywatelski projekt rozwiązań legislacyjnych jest przez demokratyczny Sejm odrzucany. Oni wiedzą lepiej. Jesteśmy potrzebni tylko do głosowania. Jeśli komuś odpowiada taka "demokracja" - proszę bardzo. Ogłupianie ludzi ma długą tradycję... .
14 września 2014
+2
-0
PL
9ca-1ec
~ jnlnsd  do ~ cdn.   Wszystkie systemy totalitarne to syf. To, że ktoś nie jest nacjonalistą nie znaczy że jest komunistą (a to próbujecie wmówić ludziom). Na szczęście macie za mało oleju w głowach żeby coś zdziałać poza burdami na stadionach!
13 września 2014
+0
-2
PL
7c3-622
~ cdn.  do ~ Nacjonalizm to zło   Nacjonalizm to zło, komunizm to samo dobro, europejskość to samo dobro. Musiałeś nieźle skorzystać na takiej "wzorowej transformacji ustrojowej" bo piszesz takie bzdury. JKM ma rację, większość to głupole a demokracja to rządy motłochu.
I coś ekstra dla autora:
Próżnoś repliki się spodziewał,
Nie dam ci prztyczka ani klapsa
Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"-
Bo to mezalians byłby dla psa"
12 września 2014
+4
-2
PL
5a9-d8a
~ ko   Widziałem u Dorosza przedstawiciela narodu Kuronia ,zaszczany i pijany a media świętego z niego robią oto wzór do naśladowania, albo Geremek który mówił w tv Australijskiej że Polacy to woły robocze dla Żydów
12 września 2014
+2
-2
PL
a23-869
~ Nacjonalizm to zło  do ~ cdn.   Wiadomo, gdyby wybuchła wojna domowa i zginęło ze 100.000 ludzi wtedy Korwin by się ucieszył. Ludzie nie znacie historii a przede wszystkim jej ducha. Transformacja ustrojowa w Polsce to wzór do naśladowania dla całego świata. Popatrzcie co się działo i nadal dzieje w krajach w których dochodzi do zmiany ustroju!
Swoją drogą popatrz na swoich rodziców czym się zajmowali za komuny, no chyba że uprawiali pole i nie polityka się nimi nie interesowała :)
12 września 2014
+2
-4
PL
6b5-25c
~ fvtfyt   Zbudowali przyszłość dla młodych , szorowanie kibli u esesmanów i zmienianie im pampersow , a tacy jak Schodzinski to ordery wycieczki na koszt podatnika itd, precz z wami bo sumienia ani serca nie macie ,może staruchy wyjadą na budowy na wyspy albo tyrać u Chmiela
12 września 2014
+1
-2
PL
7c3-622
~ cdn.   Okrągły Stół to Targowica XX wieku. Komuniści dogadali się ze swoim Tajnymi Współpracownikami (TW), przedstawiciele opozycji zostali "ograni" przez Kiszczaka jak dzieci. Należy przypomnieć najważniejsze ustalenia, te oficjalne i te tajne:
- bezkarność komunistycznych zbrodniarzy spod znaku SB i LWP,
- nieujawnianie teczek TW,
- dopuszczenie komunistów w grabieniu majątku narodowego /tzw. prywatyzacja/,
- cześciowo wolne wyboru, /co to znaczy? wybory są wolne albo nie/,
- komunistyczny prezydent, "opozycyjny" premier, najlepiej jakiś piredoła.
Porządek Kiszczaka obowiązuje do dziś, a wszelkie próby jego obalenia spotykają się z ostrą reakcją władzy, np. nocne obalenie rzadu Olszewskiego.
12 września 2014
+6
-2
Drakkar  
12 września 2014
brak ocen
PL
6b5-25c
~ khgc   Błogosławiony czas dla farbowanych lisów , taki Białoń szef SB w Biłgoraju za komuny walczył z prywaciarzami bo wtedy wszystko miało być państwowe , gdy komuna upadla pierwszy otworzył sklep indyjski, albo płyta złodziej za komuny wyśpiewywał piosenki sowieckie biegał ze szturmówkami na 1 maja a po upadku komuny on od razu prześladowany akowiec ,oto przykłady dla naszej młodzieży , mają wzory do naśladowania
12 września 2014
+7
-0
PL
6b5-25c
~ vngf   Gdzie 21 postulatów solidarności?Gdzie milion od Bolka?Gdzie wolne soboty?Od 15 lat w fabrykach nie ma żadnych podwyżek , z ludzi zrobili niewolników . a dzisiejsi binesmeni to zwykli wyzyskiwacze a w sądach dalej komuchy siedzą i kto nie ma szmalu ten śmieć ,na pewno szary niewolnik nie cieszy się z tego co komuchy z solidaruchami zrobili
12 września 2014
+4
-0
PL
a9a-b48
~ laki lucek  do ~ stal   jak to ktoś dobrze powiedział państwowe czyli niczyje
a państwowe to moje, twoje, wspólne dobro
przykład Biłgoraj
firmy budowlane teraz a za komuny
bpb nie opłaciło się
za komuny na budowę pracownicy jeździli rowerami i teraz też jeżdżą
12 września 2014
brak ocen
PL
a9a-b48
~ laki lucek  do ~ Sondaż OPOP z LO dnia: 11.09.2014   sondaż przeprowadz na osiedlu Lipińskiego lub Łęckiego to inaczej dół pewnie by wyglądał
12 września 2014
+1
-6
PL
885-452
~ stal   Czy głównym celem tego rządu była niepisana umowa z komunistami o zagarnięciu majątku państwowego, uwałaszczanie się na nim, spółeczki, mahlojeczki etc.? Takie nowe rozdanie. A gołodupiecki naród walczył o przeżycie lub uczył się kombinować w nowym świecie.
12 września 2014
+4
-2
RU
4b5-886
~ Sondaż OPOP z LO dnia: 11.09.2014   Sondaż uliczny z dnia: 11.09.2014 Ul Kościuszki Cegielniana Dąbrowskiego w Biłgoraju
Gdyby wybory na Burmistrza Biłgoraja odbyły się już dziś:
- Piotr Szeliga poparcie 31 % ankietowanych
- Janusz Rosłanpoparcie 26 % ankietowanych
- Jacek Piskorski poparcie 5 % ankietowanych
- Stanisław Schodziński poparcie 4 % ankietowanych
- Mirosław Lipiński poparcie 3 % ankietowanych
- Andrzej Łęcki poparcie 3 % ankietowanych
11 % respondentów nie zdecydowało na kogo zagłosuje
17 % respondentów nie idzie na wybor
12 września 2014
+20
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
16 lipca 2024 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
we wtorek, godzina 13:04 Zastawie
W niedzielę szykuje się zabawa
w środę, godzina 08:38 Tereszpol
Zbliża się termin zbiórki odpadów wielkogabarytowych
w piątek, godzina 18:04 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
w środę, godzina 10:36 Wola Obszańska
Złodzieje tytoniu w powiecie
17 lipca 2024 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
18 lipca 2024 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w niedzielę, godzina 14:20 Biłgoraj
Dziesięć miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
we wtorek, godzina 12:34 Biszcza
Gmina szuka dyrektora dla nowo utworzonego żłobka
w sobotę, godzina 08:23 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
14 lipca 2024 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w środę, godzina 10:44 Biłgoraj
Mieszkanka powiatu straciła spore pieniądze
w środę, godzina 10:13 Kraj
Jak uzyskać bon energetyczny? Sprawdź limity dochodowe i kwoty wsparcia
12 lipca 2024 Biłgoraj
Poseł Romanowski stracił immunitet
W piątek 12 lipca Sejm zdecydował o uchyleniu immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Posłowie zgodzili się również by polityk trafił do tymczasowego aresztu.
we wtorek, godzina 11:31 Frampol
Rowerem na Porytowe Wzgórze
14 lipca 2024 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl