Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2015.03.24 18:16 | aktualizacja: 2015.03.24 18:53

Budowa ul. Nowakowskiego - spotkanie z mieszkańcami

Przede wszystkim od możliwości pozyskania gruntów zależy realizacja inwestycji polegającej na wykonaniu ul. Nowakowskiego w Biłgoraju. O tym władze miasta rozmawiały z mieszkańcami tego terenu. Spotkanie odbyło się we wtorkowe popołudnie, 24 marca, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta.
Budowa ul. Nowakowskiego - spotkanie z mieszkańcami
Budowa ul. Nowakowskiego - spotkanie z mieszkańcami

- Opracowywany był już plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru, na którym państwo mieszkacie, nie doszło do jego uchwalenia ze względu na liczne protesty. Widząc, że nie ma szans na uchwalenie planu, miasto przystąpiło do opracowania koncepcji rozwiązań komunikacyjnych dla całego terenu. W 2008 roku opracowany był projekt z myślą o tym, że być może pojawi się projekt unijny i uda się zrealizować inwestycję, która rozwiązałaby problemy komunikacyjne w państwa osiedlu - rozpoczął wtorkowe spotkanie burmistrz Janusz Rosłan.

Niestety żaden z programów unijnych nie dawał szans na pozyskanie środków zewnętrznych (można otrzymać nawet 80% wartości inwestycji), a wg szacunków zadanie kosztowałoby ok. 20 mln zł. Przy nadwyżce operacyjnej wynoszącej ok. 5 mln zł niemożliwe było sfinansowanie zadania ze środków pochodzących jedynie z budżetu miasta.

- Po wielu interwencjach postanowiliśmy opracować taką dokumentację techniczną, która pozwoliłaby na rozwiązanie największych problemów w państwa osiedlu. Chcemy wykonać ul. Nowakowskiego od ul. Granicznej do ul. Polnej. Uzyskaliśmy zgodę większości radnych na opracowanie takiej dokumentacji. Obecnie wyłoniony jest już projektant, który zajmie się projektem - mówił dalej burmistrz.

Wybudowanie tego odcinka drogi wraz z odwodnieniem i chodnikiem, bądź ciągiem pieszo-rowerowym to wg wstępnych wyliczeń koszt 6 mln zł.

Władze miasta chcą postarać się o dofinansowanie inwestycji z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. schetynówek. Maksymalnie można otrzymać 50% wartości zadania, ale nie więcej niż 3 mln zł. Oznacza to, że z budżetu Biłgoraja pochodziłaby jedynie połowa potrzebnych środków.

Jednak warunkiem koniecznym do spełnienia, przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, jest pozyskanie gruntów pod inwestycję (miasto musi być właścicielem gruntów, wniosek składany do wojewody może być rozpatrywany jedynie wówczas, gdy jest pozwolenie na budowę, by otrzymać takie pozwolenie trzeba dysponować gruntem).

Miasto musi pozyskać tereny od mieszkańców tej ulicy o łącznej powierzchni ok. 1,5 ha. - Chcemy odkupić od państwa ziemię pod inwestycję, jednak cena nie może być zaporowa. Wiemy, że z budżetu miasta będziemy musieli wyłożyć co najmniej 3 mln zł, więc kwota, która miałaby zostać przeznaczona na zakup terenów nie może spowodować, że inwestycja nie będzie możliwa do wykonania - wyjaśnił burmistrz.

Zaproponowano kwotę 10 zł za 1m2. Niektórym z mieszkańców zaproponowana zostanie zamiana działek (działki budowlane o powierzchni kilkuset m2).

Jak zaznaczył wiceburmistrz Michał Dec w przypadku zgody mieszkańca na sprzedaż działki po tej cenie miasto odstąpi od pobrania opłaty adiacenckiej. Miasto poniesie też wszystkie koszty notarialne. Dodatkowo, jeśli będzie konieczność przesunięcia ustawionego zgodnie z prawem ogrodzenia, mieszkaniec otrzyma zwrot kosztów.

Jeśli wszyscy mieszkańcy podpiszą deklaracje dotyczące sprzedaży swoich gruntów po ustalonej cenie władze miasta będą miały czas na złożenie wniosku o dofinansowanie inwestycji wraz z pozwoleniem na budowę do końca września.

Podczas wtorkowego spotkania mieszkańcy pytali m.in. o przebieg nowej drogi, poruszono też kwestię wybudowania dalszej części ulicy. Burmistrz nie pozostawił złudzeń, w najbliższym czasie nie na wielkich szans na wykonanie kolejnego odcinka drogi. - Staramy się wykonywać inwestycje w miarę możliwości budżetowych - mówił.

Część mieszkańców ulicy złożyła deklaracje dotyczące uregulowania nieruchomości poprzez geodezyjne wydzielenie terenu i wykup zajętej części już w trakcie wtorkowego spotkania. Jakie będą dalsze losy inwestycji?

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 7083
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (20)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
78e-197
~ abc  do ~ Nina   Telewizja kablowa?
Uważasz, że miasto (Wszyscy podatnicy) mieli partycypować w kosztach Twojej kablówki?
25 marca 2015
+4
-2
DE
ed3-7de
~ ix  do ~ bnh   Aleś ty głupi, haha!
25 marca 2015
+2
-3
PL
3ab-ea2
~ Nina   Jak do tej pory to na Nowakowskiego wszystkie inwestycje robione były przez mieszkańców: telefon, telewizja kablowa, kanalizacja wodna itp. Ciekawe, którzy mieszkańcy ulic jeszcze tak wiele partycypowali w kosztach, które powinno ponosić miasto. Mieszkam na tej ulicy od 30 lat. I żadna władza nic dla nas nie zrobiła. Tylko przed wyborami każdy w programie ujmuje Nowakowskiego od kilku dobrych kadencji. Co o tym myśleć?
25 marca 2015
+5
-2
PL
a09-8f6
~ old_driver   "miszczom" kierownicy z prawem jazdy za "ćwiartkę" przypominam że skrzyżowanie ulic Stanisława Nowakowskiego i Magnoliowej jest skrzyżowaniem równorzędnym a co za tym idzie rozpędzeni "miszcze" jadący od domków na ul.Nowakowskiego muszą ustąpić pierwszeństwa wyjeżdżającym pojazdom z działek ulicą Magnoliową
25 marca 2015
+5
-1
PL
fe3-bdf
~ aza  do ~ ku   to się zwolnij ..
25 marca 2015
+7
-3
PL
5ef-469
~ bnh   Tam mieszkają same wieśniaki , jak się nie podoba to niech wracają na swoje wsie , droga wolna ,nikt was tu nie trzyma wieś nigdy dla miasta nic nie zrobiła , tylko zawsze coś chcą , wszystkie stołki w miecie obsadziła wieś , są jak ośmiornica czy oni nie maja swoich pól i gumowców ,że ciągle się tu pchają?
25 marca 2015
+8
-12
PL
245-bcc
~ Jan   Właściciele działek mają takie samo prawo do ceny godziwej jak inni właściciele nieruchomości. Płacą takie same stawki podatku jak inni mieszkańcy. Z ich zeznań rocznych Urząd Miasta otrzymuje taką samą stawkę dotacji. Przytoczę tylko art 21 p. 2 z Konstytucji RP z 6 kwietnia 1997 r. ,,Wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i ZA SŁUSZNYM ODSZKODOWANIEM! A także Art 32 punkt 1 ,,Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne". Punkt 2 tegoż Art brzmi:,,Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakichkolwiek przyczyn " To, że władze miasta proponują właścicielom haniebne stawki za działki jest naruszeniem prawa zagwarantowanego w Konstytucji. Jeśli na innych osiedlach miasto wykupywało działki po cenach rynkowych to taka sama zasada powinna obowiązywać na osiedlu Nowakowskiego i nic tu nie ma do rzeczy, kto ile płacił za działkę lub czy ją otrzymał od teściowej czy ojca. Uzależnianie budowy drogi od tego, czy mieszkańcy oddadzą za bezcen działki jest pospolitym szantażem stosowanym przez burmistrza i jego urzędasów i ta sprawa powinna być zgłoszona do prokuratury ale nie rejonowej tylko do prokuratury okręgowej w Zamościu. Prokuratura rejonowa w wolała by sama siebie oskarżyć i popełnić sepuku niż postawić zarzut władzom samorządowym. Ja nawet mogę podać odpowiedni przepis Kodeksu Karnego- Kto groźbą, szantażem lub czynem bezprawnym itd wymusza na drugiej osobie i doprowadza ją do niekorzystnego rozporządzania swoim mieniem podlega karze ograniczenia wolności do lat .... Brzmienie artykułu podaję z pamięci i może się on różnić od faktycznego brzmienia w KK . Uzależnianie wybudowania drogi od przekazania działki za bezcen jest szantażem i wykorzystywaniem niekorzystnego położenia mieszkańców /brak drogi i uciążliwe warunki zamieszkiwania/ Dlatego namawiam mieszkańców o skopiowanie tego artykułu oraz jeśli było nagranie z mieszkańcami do prokuratury okręgowej w celu wszczęcia postępowania czy nie istnieją przesłanki do skierowania sprawy do sądu.
25 marca 2015
+11
-8
RO
b2c-b1a
~ xxx  do ~ Nowakowski   Jakie wymusić?
Tu specustawa drogowa nie będzie stosowana i nikt nikogo nie będzie wywłaszczał na siłę.
Jak mieszkńcy chcą porządnej drogi to niech partycypują w kosztach (zaniżona wartość wykupu działek pod pas drogowy), jak nie chcą partycypować to niech jeżdżą po tym co mają.
Jak ktos tu kogoś szantażuje to co najwyżej mieszkańcy Nowakowskiego władze. Wiedzieli, gdzie się budują.
24 marca 2015
+11
-3
PL
645-b70
~ ku   Jak niewolnik z BRW czy modela może odłożyć na działkę , może mi burmistrz zdradzić ten sekret 300lat odkładać albo złodziejem zostać ?
24 marca 2015
+3
-4
PL
2e8-dfc
~ Roman   Hahaha macie racje to szantaż 10 złotych za metr działki Hahaha to rozbój w biały dzień. Zapytajcie Rosłana po ile kupował od innych pod drogi ziemię. Głupich mówią nie sieją Hahaha
24 marca 2015
+7
-2
PL
d9a-181
~ urząd miasta mówi językiem inwestorów z tej ulicy   no wiesz dziadu jak od ciebie kupię działkę za 80 zł za metr to ile będę musiał jeszcze dołożyć do tego żeby trawę wykosić i kwiatki posadzić
24 marca 2015
+1
-0
PL
d9a-181
~ panie jaśnie  do ~ ryba   urząd miasta nie mniej wAS traktuje jak wY tych ludzi od których kupowaliście
jak kupujesz od kogoś i masz go za najducha to kim ty barani cycku jesteś
chyba aureolę na ***** masz że wszystko możesz
24 marca 2015
+3
-2
PL
d9a-181
~ co powie  do ~ ryba   ludzi którzy innych ludzi szanują to się szanuje
ludzi takich jak tam mieszkają to co najwyżej w ***** można kopnąć
24 marca 2015
+1
-3
FR
67b-cef
~ Puszcza   Hahaha, idźcie do swojego
PATROna, którego wybraliście w ubiegłym tygodniu. Może Wam
POmoże.
24 marca 2015
+6
-1
DE
375-916
~ afek   Miejmy nadziję, że ludzie z Nowakowskiego zablokują tę inwestycję.
Dzięki temu za te 6mln będziemy mieć w mieście kilka wyremontownych ulic.
A oni jak chcą to niech jeżdżą dalej po żużlu.
Sprawa jest prosta, jak do września nie będą wykupione wszystkie działki pod Nowakowskiego to budowy ulicy nie będzie i miasto złoży wniosek o dofinansowwanie na inne ulice.
24 marca 2015
+15
-6
PL
e84-492
~ ryba   Chyba głupiego szukają. Za 10 zł za metr to Rosłan niech sam swoją działkę odda. W innych częściach miasta wykupywali teren za większe stawki a tu jelenii szukają.
24 marca 2015
+9
-7
DE
667-ccc
~ acc   Niektórzy mieszkańcy Nowakowskiego to "zakała" całego miasta.
Najpierw kupili odrolnione działki za "grosze" na totalnym "zadupiu".
Pobudowali domy, to zaczęli krzyczeć, że są dyskryminowani, bo nie mają drogi asfaltowej.
Teraz miasto chce im drogę wybudować, to by chcieli za działki pod drogę ceny jak w centrum miaasta.
24 marca 2015
+16
-10
PL
897-02f
~ abc   Tylko jest jeszcze jedna najważniejsza kwestia.
Czy te 3 miliony ze schetynówek miasto dostanie, bo jak nie to inwestycji nie będzie.
24 marca 2015
+3
-0
PL
897-02f
~ ...  do ~ Nowakowski   Co porównujesz budynek pod działalność gospodarczą ze zwykłym gruntem.
Poza tym jak nie chcecie to wasza sprawa, możecie przez następne 30 lat jeździć po drodze gruntowej.
Wiecie gdzie się budowaliście i że ceny działek były dużo niższe niż w mieście.
24 marca 2015
+13
-4
PL
dfe-686
~ Nowakowski   Chcą wymusić na mieszkańcach oddanie prawie za darmo gruntów pod budowę drogi, bo co to jest 10 zł za metr kwadratowy. Powiedzcie burmistrzowi niech on przepracuje 1 kwartał za darmo i pieniądze się znajdą. Dlaczego jemu radni co ich na swojej liście wyborczej umieścił podwyższyli mu pobory o 20 % przecież 20 % inflacji nie ma . Sam to chce żyć jak magnat z poborami ponad 10 tyś a od biedoty wymaga oddania działek i ich szantażuje ,że drogi nie zrobi.
24 marca 2015
+7
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
dzisiaj, 08:17 Biłgoraj
Od poniedziałku objazdy związane z zamknieciem mostu
W związku z remontem zabytkowego mostu przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju konieczne jest wyłączenie obiektu z użytkowania. Od poniedziałku 27 maja most będzie nieprzejezdny. Jak długo potrwają utrudnienia?
dzisiaj, 09:07 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu odzyskał oszczędności
w środę, godzina 16:45 Biłgoraj
Najlepsi matematycy w powiecie [WYNIKI]
dzisiaj, 15:52 Tarnogród
Pożegnanie wieloletniej dyrektor biblioteki
Po ponad pięćdziesięciu latach pracy w zawodzie bibliotekarza, na zasłużoną emeryturę przechodzi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie - Joanna Puchacz.
w czwartek, godzina 13:40 Stara Wieś
Tragiczne zdarzenie w powiecie. Nie żyje mężczyzna [AKTUALIZACJA]
11 maja 2024 Biłgoraj
Zarząd Powiatu podzielił się władzą
w czwartek, godzina 18:46 Gmina Biłgoraj
Ustalono wysokość diet i pensję wójta
Podczas III sesji Rady Gminy Biłgoraj, która odbyła się w czwartek 23 maja, radni podjęli kluczowe uchwały dotyczące wynagrodzenia wójta oraz diet dla członków rady.
w czwartek, godzina 19:10 Bukowina
Zdarzenie drogowe w Bukowinie
w czwartek, godzina 17:07 Biłgoraj
W regionie powstanie ponad 131 km ścieżek rowerowych
w poniedziałek, godzina 14:05 Frampol
Gradobicie i ulewa [AKTUALIZACJA]
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w poniedziałkowe popołudnie nad powiatem biłgorajskim przeszła burza, której towarzyszyły silne opady deszczu. W gminie Frampol spadł grad.
w czwartek, godzina 13:58 Biłgoraj
Majówka w Biłgoraju
w czwartek, godzina 09:02 Biłgoraj
Pożar w Biłgoraju
w środę, godzina 15:41 Biłgoraj
Biblioteka ma patrona. To zasłużony dla miasta prawnik, historyk i publicysta
W środę 22 maja Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju oficjalnie otrzymała imię prof. Jerzego Markiewicza. Decyzja ta była wynikiem wniosku złożonego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, który wpłynął do burmistrza Biłgoraja 7 marca 2023 roku. Uhonorowanie prof. Markiewicza jest wyrazem uznania dla jego zasług i wkładu w rozwój nauki, historii oraz społeczności lokalnej.
we wtorek, godzina 11:25 Gmina Biłgoraj
Ile zarobią radni i wójt?
we wtorek, godzina 13:07 Korczów
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 18:44 Biłgoraj
Ile zarobi nowy burmistrz?
W związku z objęciem z dniem 6 maja stanowiska burmistrza przez Wojciecha Glenia, podczas środowych obrad Rada Miasta zajęła się ustaleniem wysokości pensji włodarza.
w czwartek, godzina 09:42 Frampol
Strażacy ponad 6 godzin walczyli z podtopieniami
16 maja 2024 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
10 maja 2024 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą
Mieszkaniec Potoka Górnego znalazł na swoim polu, podczas plewienia plantacji malin, duży fragment siekiery krzemiennej. Z analizy wynika, że narzędzie może być datowane na pierwszą połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą. To kolejne sensacyjne znalezisko na terenie powiatu biłgorajskiego.
w środę, godzina 11:15 Zwierzyniec
Mieszkanka powiatu potrąciła rowerzystkę
dzisiaj, 09:22 Biłgoraj
Młodzi radni w Sejmie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl