Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2015.03.24 18:16 | aktualizacja: 2015.03.24 18:53

Budowa ul. Nowakowskiego - spotkanie z mieszkańcami

Przede wszystkim od możliwości pozyskania gruntów zależy realizacja inwestycji polegającej na wykonaniu ul. Nowakowskiego w Biłgoraju. O tym władze miasta rozmawiały z mieszkańcami tego terenu. Spotkanie odbyło się we wtorkowe popołudnie, 24 marca, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta.
Budowa ul. Nowakowskiego - spotkanie z mieszkańcami
Budowa ul. Nowakowskiego - spotkanie z mieszkańcami

- Opracowywany był już plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru, na którym państwo mieszkacie, nie doszło do jego uchwalenia ze względu na liczne protesty. Widząc, że nie ma szans na uchwalenie planu, miasto przystąpiło do opracowania koncepcji rozwiązań komunikacyjnych dla całego terenu. W 2008 roku opracowany był projekt z myślą o tym, że być może pojawi się projekt unijny i uda się zrealizować inwestycję, która rozwiązałaby problemy komunikacyjne w państwa osiedlu - rozpoczął wtorkowe spotkanie burmistrz Janusz Rosłan.

Niestety żaden z programów unijnych nie dawał szans na pozyskanie środków zewnętrznych (można otrzymać nawet 80% wartości inwestycji), a wg szacunków zadanie kosztowałoby ok. 20 mln zł. Przy nadwyżce operacyjnej wynoszącej ok. 5 mln zł niemożliwe było sfinansowanie zadania ze środków pochodzących jedynie z budżetu miasta.

- Po wielu interwencjach postanowiliśmy opracować taką dokumentację techniczną, która pozwoliłaby na rozwiązanie największych problemów w państwa osiedlu. Chcemy wykonać ul. Nowakowskiego od ul. Granicznej do ul. Polnej. Uzyskaliśmy zgodę większości radnych na opracowanie takiej dokumentacji. Obecnie wyłoniony jest już projektant, który zajmie się projektem - mówił dalej burmistrz.

Wybudowanie tego odcinka drogi wraz z odwodnieniem i chodnikiem, bądź ciągiem pieszo-rowerowym to wg wstępnych wyliczeń koszt 6 mln zł.

Władze miasta chcą postarać się o dofinansowanie inwestycji z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. schetynówek. Maksymalnie można otrzymać 50% wartości zadania, ale nie więcej niż 3 mln zł. Oznacza to, że z budżetu Biłgoraja pochodziłaby jedynie połowa potrzebnych środków.

Jednak warunkiem koniecznym do spełnienia, przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, jest pozyskanie gruntów pod inwestycję (miasto musi być właścicielem gruntów, wniosek składany do wojewody może być rozpatrywany jedynie wówczas, gdy jest pozwolenie na budowę, by otrzymać takie pozwolenie trzeba dysponować gruntem).

Miasto musi pozyskać tereny od mieszkańców tej ulicy o łącznej powierzchni ok. 1,5 ha. - Chcemy odkupić od państwa ziemię pod inwestycję, jednak cena nie może być zaporowa. Wiemy, że z budżetu miasta będziemy musieli wyłożyć co najmniej 3 mln zł, więc kwota, która miałaby zostać przeznaczona na zakup terenów nie może spowodować, że inwestycja nie będzie możliwa do wykonania - wyjaśnił burmistrz.

Zaproponowano kwotę 10 zł za 1m2. Niektórym z mieszkańców zaproponowana zostanie zamiana działek (działki budowlane o powierzchni kilkuset m2).

Jak zaznaczył wiceburmistrz Michał Dec w przypadku zgody mieszkańca na sprzedaż działki po tej cenie miasto odstąpi od pobrania opłaty adiacenckiej. Miasto poniesie też wszystkie koszty notarialne. Dodatkowo, jeśli będzie konieczność przesunięcia ustawionego zgodnie z prawem ogrodzenia, mieszkaniec otrzyma zwrot kosztów.

Jeśli wszyscy mieszkańcy podpiszą deklaracje dotyczące sprzedaży swoich gruntów po ustalonej cenie władze miasta będą miały czas na złożenie wniosku o dofinansowanie inwestycji wraz z pozwoleniem na budowę do końca września.

Podczas wtorkowego spotkania mieszkańcy pytali m.in. o przebieg nowej drogi, poruszono też kwestię wybudowania dalszej części ulicy. Burmistrz nie pozostawił złudzeń, w najbliższym czasie nie na wielkich szans na wykonanie kolejnego odcinka drogi. - Staramy się wykonywać inwestycje w miarę możliwości budżetowych - mówił.

Część mieszkańców ulicy złożyła deklaracje dotyczące uregulowania nieruchomości poprzez geodezyjne wydzielenie terenu i wykup zajętej części już w trakcie wtorkowego spotkania. Jakie będą dalsze losy inwestycji?

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Budowa ul. Nowakowskiego - spotkanie z mieszkańcami, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 6411
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (20)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
78e-197
~ abc  do ~ Nina   Telewizja kablowa?
Uważasz, że miasto (Wszyscy podatnicy) mieli partycypować w kosztach Twojej kablówki?
25 marca 2015
+4
-2
DE
ed3-7de
~ ix  do ~ bnh   Aleś ty głupi, haha!
25 marca 2015
+2
-3
PL
3ab-ea2
~ Nina   Jak do tej pory to na Nowakowskiego wszystkie inwestycje robione były przez mieszkańców: telefon, telewizja kablowa, kanalizacja wodna itp. Ciekawe, którzy mieszkańcy ulic jeszcze tak wiele partycypowali w kosztach, które powinno ponosić miasto. Mieszkam na tej ulicy od 30 lat. I żadna władza nic dla nas nie zrobiła. Tylko przed wyborami każdy w programie ujmuje Nowakowskiego od kilku dobrych kadencji. Co o tym myśleć?
25 marca 2015
+5
-2
PL
a09-8f6
~ old_driver   "miszczom" kierownicy z prawem jazdy za "ćwiartkę" przypominam że skrzyżowanie ulic Stanisława Nowakowskiego i Magnoliowej jest skrzyżowaniem równorzędnym a co za tym idzie rozpędzeni "miszcze" jadący od domków na ul.Nowakowskiego muszą ustąpić pierwszeństwa wyjeżdżającym pojazdom z działek ulicą Magnoliową
25 marca 2015
+5
-1
PL
fe3-bdf
~ aza  do ~ ku   to się zwolnij ..
25 marca 2015
+7
-3
PL
5ef-469
~ bnh   Tam mieszkają same wieśniaki , jak się nie podoba to niech wracają na swoje wsie , droga wolna ,nikt was tu nie trzyma wieś nigdy dla miasta nic nie zrobiła , tylko zawsze coś chcą , wszystkie stołki w miecie obsadziła wieś , są jak ośmiornica czy oni nie maja swoich pól i gumowców ,że ciągle się tu pchają?
25 marca 2015
+8
-12
PL
245-bcc
~ Jan   Właściciele działek mają takie samo prawo do ceny godziwej jak inni właściciele nieruchomości. Płacą takie same stawki podatku jak inni mieszkańcy. Z ich zeznań rocznych Urząd Miasta otrzymuje taką samą stawkę dotacji. Przytoczę tylko art 21 p. 2 z Konstytucji RP z 6 kwietnia 1997 r. ,,Wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i ZA SŁUSZNYM ODSZKODOWANIEM! A także Art 32 punkt 1 ,,Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne". Punkt 2 tegoż Art brzmi:,,Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakichkolwiek przyczyn " To, że władze miasta proponują właścicielom haniebne stawki za działki jest naruszeniem prawa zagwarantowanego w Konstytucji. Jeśli na innych osiedlach miasto wykupywało działki po cenach rynkowych to taka sama zasada powinna obowiązywać na osiedlu Nowakowskiego i nic tu nie ma do rzeczy, kto ile płacił za działkę lub czy ją otrzymał od teściowej czy ojca. Uzależnianie budowy drogi od tego, czy mieszkańcy oddadzą za bezcen działki jest pospolitym szantażem stosowanym przez burmistrza i jego urzędasów i ta sprawa powinna być zgłoszona do prokuratury ale nie rejonowej tylko do prokuratury okręgowej w Zamościu. Prokuratura rejonowa w wolała by sama siebie oskarżyć i popełnić sepuku niż postawić zarzut władzom samorządowym. Ja nawet mogę podać odpowiedni przepis Kodeksu Karnego- Kto groźbą, szantażem lub czynem bezprawnym itd wymusza na drugiej osobie i doprowadza ją do niekorzystnego rozporządzania swoim mieniem podlega karze ograniczenia wolności do lat .... Brzmienie artykułu podaję z pamięci i może się on różnić od faktycznego brzmienia w KK . Uzależnianie wybudowania drogi od przekazania działki za bezcen jest szantażem i wykorzystywaniem niekorzystnego położenia mieszkańców /brak drogi i uciążliwe warunki zamieszkiwania/ Dlatego namawiam mieszkańców o skopiowanie tego artykułu oraz jeśli było nagranie z mieszkańcami do prokuratury okręgowej w celu wszczęcia postępowania czy nie istnieją przesłanki do skierowania sprawy do sądu.
25 marca 2015
+11
-8
RO
b2c-b1a
~ xxx  do ~ Nowakowski   Jakie wymusić?
Tu specustawa drogowa nie będzie stosowana i nikt nikogo nie będzie wywłaszczał na siłę.
Jak mieszkńcy chcą porządnej drogi to niech partycypują w kosztach (zaniżona wartość wykupu działek pod pas drogowy), jak nie chcą partycypować to niech jeżdżą po tym co mają.
Jak ktos tu kogoś szantażuje to co najwyżej mieszkańcy Nowakowskiego władze. Wiedzieli, gdzie się budują.
24 marca 2015
+11
-3
PL
645-b70
~ ku   Jak niewolnik z BRW czy modela może odłożyć na działkę , może mi burmistrz zdradzić ten sekret 300lat odkładać albo złodziejem zostać ?
24 marca 2015
+3
-4
PL
2e8-dfc
~ Roman   Hahaha macie racje to szantaż 10 złotych za metr działki Hahaha to rozbój w biały dzień. Zapytajcie Rosłana po ile kupował od innych pod drogi ziemię. Głupich mówią nie sieją Hahaha
24 marca 2015
+7
-2
PL
d9a-181
~ urząd miasta mówi językiem inwestorów z tej ulicy   no wiesz dziadu jak od ciebie kupię działkę za 80 zł za metr to ile będę musiał jeszcze dołożyć do tego żeby trawę wykosić i kwiatki posadzić
24 marca 2015
+1
-0
PL
d9a-181
~ panie jaśnie  do ~ ryba   urząd miasta nie mniej wAS traktuje jak wY tych ludzi od których kupowaliście
jak kupujesz od kogoś i masz go za najducha to kim ty barani cycku jesteś
chyba aureolę na ***** masz że wszystko możesz
24 marca 2015
+3
-2
PL
d9a-181
~ co powie  do ~ ryba   ludzi którzy innych ludzi szanują to się szanuje
ludzi takich jak tam mieszkają to co najwyżej w ***** można kopnąć
24 marca 2015
+1
-3
FR
67b-cef
~ Puszcza   Hahaha, idźcie do swojego
PATROna, którego wybraliście w ubiegłym tygodniu. Może Wam
POmoże.
24 marca 2015
+6
-1
DE
375-916
~ afek   Miejmy nadziję, że ludzie z Nowakowskiego zablokują tę inwestycję.
Dzięki temu za te 6mln będziemy mieć w mieście kilka wyremontownych ulic.
A oni jak chcą to niech jeżdżą dalej po żużlu.
Sprawa jest prosta, jak do września nie będą wykupione wszystkie działki pod Nowakowskiego to budowy ulicy nie będzie i miasto złoży wniosek o dofinansowwanie na inne ulice.
24 marca 2015
+15
-6
PL
e84-492
~ ryba   Chyba głupiego szukają. Za 10 zł za metr to Rosłan niech sam swoją działkę odda. W innych częściach miasta wykupywali teren za większe stawki a tu jelenii szukają.
24 marca 2015
+9
-7
DE
667-ccc
~ acc   Niektórzy mieszkańcy Nowakowskiego to "zakała" całego miasta.
Najpierw kupili odrolnione działki za "grosze" na totalnym "zadupiu".
Pobudowali domy, to zaczęli krzyczeć, że są dyskryminowani, bo nie mają drogi asfaltowej.
Teraz miasto chce im drogę wybudować, to by chcieli za działki pod drogę ceny jak w centrum miaasta.
24 marca 2015
+16
-10
PL
897-02f
~ abc   Tylko jest jeszcze jedna najważniejsza kwestia.
Czy te 3 miliony ze schetynówek miasto dostanie, bo jak nie to inwestycji nie będzie.
24 marca 2015
+3
-0
PL
897-02f
~ ...  do ~ Nowakowski   Co porównujesz budynek pod działalność gospodarczą ze zwykłym gruntem.
Poza tym jak nie chcecie to wasza sprawa, możecie przez następne 30 lat jeździć po drodze gruntowej.
Wiecie gdzie się budowaliście i że ceny działek były dużo niższe niż w mieście.
24 marca 2015
+13
-4
PL
dfe-686
~ Nowakowski   Chcą wymusić na mieszkańcach oddanie prawie za darmo gruntów pod budowę drogi, bo co to jest 10 zł za metr kwadratowy. Powiedzcie burmistrzowi niech on przepracuje 1 kwartał za darmo i pieniądze się znajdą. Dlaczego jemu radni co ich na swojej liście wyborczej umieścił podwyższyli mu pobory o 20 % przecież 20 % inflacji nie ma . Sam to chce żyć jak magnat z poborami ponad 10 tyś a od biedoty wymaga oddania działek i ich szantażuje ,że drogi nie zrobi.
24 marca 2015
+7
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
we wtorek, godzina 14:42 Biłgoraj
Podejrzany o pedofilię 59-latek zatrzymany w Biłgoraju
Na terenie Biłgoraja został zatrzymany 59-letni mężczyzna, który pisał niestosowne treści do osoby podającej się za 10-letnią dziewczynkę. Złapał się na haczyk zarzucony przez grupę "Dzieciak w sieci". Do zatrzymania podejrzanego o pedofilię doszło w minioną sobotę, w niedziele usłyszał zarzuty.
we wtorek, godzina 12:30 Biłgoraj
Ograniczenie oświetlania ścieżek rowerowych, kościołów
w piątek, godzina 08:53 Biłgoraj
Dodatek na ogrzanie domu. Kto nie dostanie pieniędzy?
w sobotę, godzina 08:40 Gorajec
Wkrótce ciężarówki ominą Biłgoraj
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74. Droga powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Dzięki realizacji tej inwestycji ciężarówki ominą Biłgoraj.
w sobotę, godzina 09:06 Biłgoraj
Spotkanie z Sumlińskim i Rolą. "Pandemię wymyślili żydowscy globaliści"
we wtorek, godzina 10:10 Lubelszczyzna
Motocykle BMW w lubelskiej policji. Pojazdy trafiły też do Biłgoraja?
w piątek, godzina 13:01 Korczów
Ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022"
W piątek 23 września na terenie gminy Biłgoraj rozpoczęły się ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022", podczas których swoje umiejętności doskonalili strażacy, policjanci i terytorialsi.
we wtorek, godzina 08:35 Biłgoraj
Największa zdawalność w Budowlance, najwyższa średnia w ONZ-ecie
w sobotę, godzina 16:54 Biłgoraj
Piknik rowerowy "Tropem łosia i wilka"
20 września 2022 Biłgoraj
Mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat
Takie uroczystości nie zdarzają się często. Pani Wera Paluch, mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat. Z tej okazji burmistrz Janusz Rosłan i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Mariola Kupryjaniuk złożyli Jubilatce najserdeczniejsze życzenia.
w niedzielę, godzina 16:56 Biłgoraj
Spektakl w Parku Solidarności
w czwartek, godzina 09:52 Biłgoraj
Pożar samochodu osobowego w Biłgoraju
21 września 2022 Biłgoraj
Biłgoraj z drona
Bols Air Shoot zaprezentował film, na którym można obejrzeć Biłgoraj z lotu ptaka. Są Państwo ciekawi jak stolica powiatu wygląda z góry? Zachęcamy do obejrzenia.
we wtorek, godzina 13:04 Osuchy
Rocznica pochówku żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich
w czwartek, godzina 09:04 Biłgoraj
Biłgoraj będzie oszczędzać energię?
20 września 2022 Biłgoraj
Kamień węgielny pod budowę Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego wmurowany
Na placu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju powstaje nowy obiekt - Centrum Rehabilitacyjno-Sportowe. Dziś, we wtorek 20 września, przy udziale władz samorządowych wmurowany został kamień węgielny pod inwestycję, która pochłonie ponad 15 mln zł.
we wtorek, godzina 08:08 Lubelszczyzna
Zainteresowanie służbą w WOT nie słabnie. Ponad 100 nowych ochotników zasiliło 2 LBOT
19 września 2022 Księżpol
Czołówka w Księżpolu. Dziecko trafiło do szpitala [AKTUALIZACJA]
16 września 2022 Biłgoraj
Rocznica agresji sowieckiej na Polskę
W piątek 16 września w Biłgoraju odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą wkroczenia Armii Czerwonej na teren Polski, na które złożyła się msza święta, montaż słowno - muzyczny przygotowany przez młodzież z ZSBiO, wystąpienie starosty biłgorajskiego oraz złożenie wiązanek przy Krzyżu Katyńskim.
19 września 2022 Korczów
1,5 promila o 7 rano
we wtorek, godzina 14:03 Kraj
Posadź drzewo z Prezydentem RP i leśnikami
15 września 2022 Frampol
Pamiętają o tragicznych wydarzeniach sprzed 83 lat
We wtorek 13 września, przypadła 83. rocznica bombardowania Frampola. O tej tragicznej dacie nie zapomniała miejscowa społeczność. W hołdzie ofiarom przygotowano montaż słowno-muzyczny oraz złożono wiązanki kwiatów.
13 września 2022 Biłgoraj
Unieważniono postępowanie przetargowe. Przebudowy drogi nie będzie?
18 września 2022 Biłgoraj
Do Biłgoraja przyjadą Wojciech Sumliński i Marcin Rola
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl