Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.01.28 09:15

Kolejne inwestycje drogowe w Biłgoraju

Pod koniec ubiegłego tygodnia wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zatwierdził listę wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania w roku 2016 w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Konieczne było jeszcze zatwierdzenie listy przez ministerstwo. Tak się stało. Jeszcze w tym roku, na terenie Biłgoraja, będą realizowane dwie duże inwestycje drogowe. Jakie?
Kolejne inwestycje drogowe w Biłgoraju
Kolejne inwestycje drogowe w Biłgoraju

- Lista obejmuje 41 wniosków na łączną kwotę ponad 133 mln zł, w tym dotacja z budżetu wojewody lubelskiego wynosi ponad 60 mln zł. Planowana jest realizacja 28 zadań w ramach dróg gminnych o długości 48,14 km oraz 13 zadań (12 jednostek) w ramach dróg powiatowych o długości 114,64 km - informuje Magdalena Przytuła z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dofinansowanie przyznawane jest w ramach programu rozwoju dróg gminnych i powiatowych i ma na celu udzielanie jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych w zakresie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych.

Wśród zakwalifikowanych do dofinansowania wniosków są także inwestycje, które zrealizuje powiat biłgorajski i miasto Biłgoraj. Mowa o przebudowie ulic: Bohaterów Monte Casino, Długiej, Gen. Komorowskiego, Bolesława Prusa oraz Bankowej. Przebudowany zostanie odcinek o długości 3,281 km. Wniosek ten znalazł się na trzecim miejscu listy. Wnioskowana kwota dofinansowania to 3 mln zł. Ogółem zadanie ma kosztować 6 mln 103 tys. zł.

Pieniądze otrzyma także miasto Biłgoraj. Zadanie obejmujące budowę ul. Nowakowskiego w całości będzie kosztowało 6 mln 079 tys. zł. Wnioskowana kwota dofinansowania to również 3 mln zł. Trasa będzie remontowana na długości 2,160 km.

Jak podkreśla Magdalena Przytuła dofinansowanie w ramach programu w skali kraju będzie wynosić łącznie 4 mld zł w latach 2016-2019 (odpowiednio w kolejnych latach: 800 mln zł, 1 mld zł, 1,1 mld zł i 1,1 mld zł). Corocznie możliwa będzie budowa, przebudowa i remont około 2200 km dróg powiatowych i gminnych. Za koordynację działań dotyczących rozwoju sieci dróg lokalnych, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, jest odpowiedzialny minister infrastruktury i budownictwa. Do zadań MIB należy podział dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego w zakresie przebudowy, budowy lub remontów dróg powiatowych i gminnych.

Zadanie musi zostać ukończone w roku, w którym dotacja została udzielona.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Kolejne inwestycje drogowe w Biłgoraju, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 4544
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (12)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
52b-6af
~ observer   Tak rzeczywiscie zwracam honor przetarg na nowakowskiego Krzysiek juz powiesił w cudzyslowiuoczywiscie.
29 stycznia 2016
brak ocen
NL
43f-24c
~ ccc  do ~ ...   Miasto obecnie bierze udział z konkursie na rewitalizację.
Ta ulica jest w obszarze rewitalizaji, więc gdyby sie udało uzyskać dotację na rewitalizację miasta to ta ulica w ramach projektu zostanie przebudowana.
Więc trzeba poczekać na rozstrzygnięcie, jak miasto otrzyma środki to ulica (i inne działania z projektu rewitalizacji) zostanie wykonana za ułamek całkowitych kosztów.
Nie ma w tej chwili (przed rozstrzygnięciem konkursu) sensu jej przebudowywać, bo miasto musiało by to zrobić w całości z własnych środków.
Jeśli nie uda sie uzyskać dotacji na rewitalizację, to wtedy miasto prawdopodobnie przebuduje tę ulicę z własnych środków.
Także podsumowując, raczej na pewno nie będzie to zrobione w 2016.
28 stycznia 2016
+1
-0
PL
749-17b
~ ...   Kiedy remont ulicy 3 Maja od ONZ'tu do dużego kościoła?
28 stycznia 2016
+2
-0
DE
598-b73
~ abc  do ~ Monte Cassino   No jeśli chodzi o jezdnię to tam nie ma odcinkówm które są "dobre".
Jezdnia na tych wszystkich ulicach będzie robiona całościowo, czyli cała Długa, MC, Komorowskiego, etc, będzie mieć nową nawierzchnię.
Co do chodników/parkingów to będzie robione częściowo. Te które są w dobrym stanie nie będą ruszane. Te które są w gorszym stanie, albo gdzie wcaale nie ma chodnika to będą robione od nowa.
Mniej więcej tak jak to miało miejsce w przypadku przebudowy ul. Sikorskiego.
28 stycznia 2016
+1
-0
PT
d93-9d3
~ do mieszkaniec:   O których drogach mówisz?
Bo: Długiej, Monte Cassino, czy Komorowskiego na pewno nie można zaliczyć do kategorii: "jeszcze dobre".
Sytuacja wygląda tak:
Miasto remontuje/przebudowuje te drogi, na które da się uzyskać dotacje. Te remonty są robione w programie "schetynówek".
Obecnie (2016-2019) ten program wygląda tak, że premiuje "duże"/całościowe inwestycje. Kryteria punkacji wniosków są tak ułożone, że na czołowe miejsca mają szansę projekty dotyczące "kompleksowych" inwestycji. Czyli wniosek otrzymuje wysoką punktację jeśli przebudowa/budowa nie dotyczny tylko samej budowy jezdni (zamiana błota/szutru na asfalt), ale także całej infrastruktury towarzyszącej typu: chodniki, ścieżki rowerowe, odwodnienie, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, przystanki autobusowe, a także takie kryteria jak: spójność sieci drogowej, połączenia danej drgoi z drogami wyższych kategorii, kontynuacja wcześniejszych inwestycji na tym obszarze, ponadlokalność drogi, wpływ inwestycji na dostępnośc jak największej grupy osób do ośrodków gospodarczych, czy dostępnośc do usług publicznych, rozwój transportu zbiorowego, etc.
Takie projekty otrzymują bardzo dużo punktów i mają praktycznie pewne dofinansowanie. Gdby złożyć projekt na budowę małych dróg osiedlowych, polagającą praktycznie tylko na położeniu asfaltu to taki projekt otrzyma bardzo mało punktów i będzie pod koniec listy rankingowej, bez szans na dofinansowanie.
Szkoda było by składać taki wniosek, który ma nikłe szanse na zdobycie dofinansowania (a gmina może złożyć tylko jeden wniosek rocznie) i dodatkowo ładować wcześniej kasę w projekt (który za 203 lata będzie do wyrzucenia, albo do konkretnych poprawek).
Dlatego miasto tak typuje drogi do wniosków, żeby była jak największa szansa na dotację. Jak pokazują ostatnie lata znają się na tym doskonale i mają pojęcie jak pisać wnioski, bo ciężko znaleźć miasto w okolicy, które tak potrafi "wyciągać" środki z wszelkich programów dofinansowań.
Dopóki jest szansa to trzeba korzystać, z funduszy UE ciężko będzie w tym budżecie 2014-2020 wyciągnąć jakieś dofinansowania na nasze lokalne drogi, bo programy zostały tak napisane, że na ścianę wschodnią środki pójdą w większości do stolic województw (Lublin, Rzeszów, Kielce, Białystok, Olsztyn).
Co do "schetynówek" to na razie istnieją, ale różnie może być, nowy rząd może mieć inne priorytety i jak zabraknie na 500+ to ten program może pójśc do likwidacji.
Jak nie będzie już możliwości "wyciągania" kasy z dotacji to wtedy miasto z własnych środków będzie powoli budowac te małe osiedlowe uliczki. Teraz nie ma sensu tego robić, bo lepiej zarezerwować te środki na wkład własny inwestycji z dofinansowaniem.
Dlatego dopóki się da trzeba korzystać i co rok składać wnioski i to takie, które mają duże szanse na dotację.
Na 2017 chyba pójdzie ul. Poniatowskiego (Harcerska - 11 Listopada).
28 stycznia 2016
+4
-0
PL
21d-267
~ inwestycje spoko   małe odcineczki w łąki można robić później a ta inwestycja trafiona w 100%, nie mogę sie doczekać Komorowskiego , telepie jakby po kamieniach sie jechało
28 stycznia 2016
+1
-0
PL
ebc-ce0
~ Nie dorzeczny optymista   Jakby przybywało tak szybko nowych miejsc pracy jak przybywa nowych dróg to bylibyśmy druga Warszawa
28 stycznia 2016
+1
-0
PL
9f8-ff7
~ fff  do ~ observer   Przetarg na Nowakowskiego dziś ogłoszony.
Na Długą w najbliższych dniach.
28 stycznia 2016
+2
-0
PL
371-ee7
~ Monte Cassino   z tego co wiem nie będą robione odcinki, co są dobre, tylko przy nich brakujące chodniki,
zobacz człowieczku a ulicę Komorowskiego i Monte Cassino, Prusa , na natężenie ruchu tam panujące , dobrze, że wydarli ostatnią kasę na drogi - bo tymi ulicami jeździ cały powiat (miasto i wieś), koło mnie na Monte Cassino już trzemy spodami samochodów o koleiny , nie mówiąc o stanie chodników i oświetlenie ma być nowe - trzymać kciuki a nie krytykować, dobrze sie dogadują to tylko pomagać
28 stycznia 2016
+1
-0
PL
6ca-a7d
~ mn giyg96   Czy imigranci będą budować nasze rogi ?Czeczeni Afrykańczycy i muzułmanie?Czy my będziemy na nich zapier... ć?
28 stycznia 2016
+4
-1
PL
f1f-9cc
~ observer   kiedy przetargi, szkoda czasu na czekanie. Inwestycje muszą być rozliczone w tym roku. Te dwa projekty to bardzo duże wyzwanie inwestycyjne. Miasto powinno starannie przyjrzeć się możliwościom i doświadczeniu firm , które wygrają przetargi. Pamiętamy co było w tamtym roku z łąkową, Moniuszki i lata wcześniejsze. Te drogi robi się na lata!
28 stycznia 2016
+2
-0
PL
c78-bf1
~ mieszkaniec   czemu miasto remontuje jeszcze dobre drogi zamiast skupic się na budowie nowych ulic gdzie mieszkanicy taplają sie w błocie, NOWAKOWSKIEGO OK. A RESZTA TO PRZESADA
28 stycznia 2016
+3
-13
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 20:07 Brodziaki
Piknik historyczny w Brodziakach
OSP w Brodziakach, GOK w Biłgoraju, GRH "Wir" z Biłgoraja oraz wójt gminy Biłgoraj zaprosili na kolejny już Piknik Historyczny w Brodziakach. Wydarzenie odbyło się w niedzielę 2 października.
dzisiaj, 08:18 Biłgoraj
Sytuacja Ani pogarsza się z każdą chwilą
w poniedziałek, godzina 14:49 Turobin
Mieszkaniec Turobina walczy o względy rolniczki w telewizyjnym show
24 września 2022 Gorajec
Wkrótce ciężarówki ominą Biłgoraj
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74. Droga powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Dzięki realizacji tej inwestycji ciężarówki ominą Biłgoraj.
w niedzielę, godzina 18:50 Biłgoraj
Udało się wygrać 100 tys. zł?
w niedzielę, godzina 13:20 Biłgoraj
34. raz biegali ulicami miasta
w sobotę, godzina 17:38 Łukowa
Łukowa gra dla Mirka
Stowarzyszenie Kobiet Gminy Łukowa zaprosiło na festyn charytatywny pod hasłem "Gramy dla Mirka". Wydarzenie odbyło się w sobotę 1 października na placu przy Szkole Podstawowej w Łukowej.
w sobotę, godzina 21:05 Aleksandrów
Mężczyzna przygnieciony przez drzewo. Zmarł na miejscu [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 07:53 Lubelszczyzna
Wojewoda o dystrybucji jodku potasu. "Preparaty znajdują się na poziomie magazynów gminnych"
27 września 2022 Biłgoraj
Podejrzany o pedofilię 59-latek zatrzymany w Biłgoraju
Na terenie Biłgoraja został zatrzymany 59-letni mężczyzna, który pisał niestosowne treści do osoby podającej się za 10-letnią dziewczynkę. Złapał się na haczyk zarzucony przez grupę "Dzieciak w sieci". Do zatrzymania podejrzanego o pedofilię doszło w minioną sobotę, w niedziele usłyszał zarzuty.
dzisiaj, 07:19 Biszcza
Trasa do Pomnika Lotników otwarta
w czwartek, godzina 10:25 Biłgoraj
Ponad sto osób chciało oddać krew dla Ani
w czwartek, godzina 16:24 Majdan Nowy
Zamordowani za chęć niesienia pomocy
Jan Gniduła, Katarzyna Kowal, Józef Kowal, Anastazja Łubiarz, Marianna Łubiarz, Katarzyna Margol oraz Kazimierz Szabat zostali zamordowani za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Dziś, w czwartkowe południe 29 września zostali "Zawołani po imieniu". Uroczyście odsłonięto pomnik poświęcony mieszkańcom gminy Księżpol.
w poniedziałek, godzina 08:53 Biłgoraj
Jubileusz 20-lecia biłgorajskiego UTW
w sobotę, godzina 12:43 Smólsko Duże
Zaginiony 65-latek odnaleziony. W poszukiwaniach wykorzystano drona z kamerą termowizyjną
20 września 2022 Biłgoraj
Mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat
Takie uroczystości nie zdarzają się często. Pani Wera Paluch, mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat. Z tej okazji burmistrz Janusz Rosłan i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Mariola Kupryjaniuk złożyli Jubilatce najserdeczniejsze życzenia.
w poniedziałek, godzina 08:15 Łukowa
Ponad 41 tys. złotych zebrano dla Mirosława
w piątek, godzina 09:56 Wola Duża
Zasnął za kierownicą i uderzył w przepust
23 września 2022 Korczów
Ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022"
W piątek 23 września na terenie gminy Biłgoraj rozpoczęły się ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022", podczas których swoje umiejętności doskonalili strażacy, policjanci i terytorialsi.
23 września 2022 Biłgoraj
Dodatek na ogrzanie domu. Kto nie dostanie pieniędzy?
w poniedziałek, godzina 11:07 Tarnogród
Pokazy kulinarne w TOK
21 września 2022 Biłgoraj
Biłgoraj z drona
Bols Air Shoot zaprezentował film, na którym można obejrzeć Biłgoraj z lotu ptaka. Są Państwo ciekawi jak stolica powiatu wygląda z góry? Zachęcamy do obejrzenia.
24 września 2022 Biłgoraj
Spotkanie z Sumlińskim i Rolą. "Pandemię wymyślili żydowscy globaliści"
w środę, godzina 07:49 Biłgoraj
Powstała strona poświęcona pomocy dla Ani
20 września 2022 Biłgoraj
Kamień węgielny pod budowę Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego wmurowany
Na placu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju powstaje nowy obiekt - Centrum Rehabilitacyjno-Sportowe. Dziś, we wtorek 20 września, przy udziale władz samorządowych wmurowany został kamień węgielny pod inwestycję, która pochłonie ponad 15 mln zł.
w sobotę, godzina 08:17 Biłgoraj
Szkolili kierowców OSP
w poniedziałek, godzina 16:04 Biłgoraj
Wiatr nawet do 80km/h
w czwartek, godzina 14:54 Biłgoraj
"Czwórka" ma pół wieku
Szkoła Podstawowa nr 4 w Biłgoraju powstała w 1972 roku. Obchody jubileuszu 50-lecia, na które złożyła się msza święta oraz uroczysta akademia, zorganizowano w czwartek 29 września.
w środę, godzina 17:32 Biłgoraj
Drożej za przedszkole. Placówki darmowe dla dzieci z Ukrainy
w środę, godzina 08:13 Biłgoraj
Kuba Nizio w "Tak to leciało"
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl