Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.01.28 09:15

Kolejne inwestycje drogowe w Biłgoraju

Pod koniec ubiegłego tygodnia wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zatwierdził listę wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania w roku 2016 w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Konieczne było jeszcze zatwierdzenie listy przez ministerstwo. Tak się stało. Jeszcze w tym roku, na terenie Biłgoraja, będą realizowane dwie duże inwestycje drogowe. Jakie?
Kolejne inwestycje drogowe w Biłgoraju
Kolejne inwestycje drogowe w Biłgoraju

- Lista obejmuje 41 wniosków na łączną kwotę ponad 133 mln zł, w tym dotacja z budżetu wojewody lubelskiego wynosi ponad 60 mln zł. Planowana jest realizacja 28 zadań w ramach dróg gminnych o długości 48,14 km oraz 13 zadań (12 jednostek) w ramach dróg powiatowych o długości 114,64 km - informuje Magdalena Przytuła z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dofinansowanie przyznawane jest w ramach programu rozwoju dróg gminnych i powiatowych i ma na celu udzielanie jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych w zakresie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych.

Wśród zakwalifikowanych do dofinansowania wniosków są także inwestycje, które zrealizuje powiat biłgorajski i miasto Biłgoraj. Mowa o przebudowie ulic: Bohaterów Monte Casino, Długiej, Gen. Komorowskiego, Bolesława Prusa oraz Bankowej. Przebudowany zostanie odcinek o długości 3,281 km. Wniosek ten znalazł się na trzecim miejscu listy. Wnioskowana kwota dofinansowania to 3 mln zł. Ogółem zadanie ma kosztować 6 mln 103 tys. zł.

Pieniądze otrzyma także miasto Biłgoraj. Zadanie obejmujące budowę ul. Nowakowskiego w całości będzie kosztowało 6 mln 079 tys. zł. Wnioskowana kwota dofinansowania to również 3 mln zł. Trasa będzie remontowana na długości 2,160 km.

Jak podkreśla Magdalena Przytuła dofinansowanie w ramach programu w skali kraju będzie wynosić łącznie 4 mld zł w latach 2016-2019 (odpowiednio w kolejnych latach: 800 mln zł, 1 mld zł, 1,1 mld zł i 1,1 mld zł). Corocznie możliwa będzie budowa, przebudowa i remont około 2200 km dróg powiatowych i gminnych. Za koordynację działań dotyczących rozwoju sieci dróg lokalnych, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, jest odpowiedzialny minister infrastruktury i budownictwa. Do zadań MIB należy podział dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego w zakresie przebudowy, budowy lub remontów dróg powiatowych i gminnych.

Zadanie musi zostać ukończone w roku, w którym dotacja została udzielona.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Kolejne inwestycje drogowe w Biłgoraju, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 4586
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (12)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
52b-6af
~ observer   Tak rzeczywiscie zwracam honor przetarg na nowakowskiego Krzysiek juz powiesił w cudzyslowiuoczywiscie.
29 stycznia 2016
brak ocen
NL
43f-24c
~ ccc  do ~ ...   Miasto obecnie bierze udział z konkursie na rewitalizację.
Ta ulica jest w obszarze rewitalizaji, więc gdyby sie udało uzyskać dotację na rewitalizację miasta to ta ulica w ramach projektu zostanie przebudowana.
Więc trzeba poczekać na rozstrzygnięcie, jak miasto otrzyma środki to ulica (i inne działania z projektu rewitalizacji) zostanie wykonana za ułamek całkowitych kosztów.
Nie ma w tej chwili (przed rozstrzygnięciem konkursu) sensu jej przebudowywać, bo miasto musiało by to zrobić w całości z własnych środków.
Jeśli nie uda sie uzyskać dotacji na rewitalizację, to wtedy miasto prawdopodobnie przebuduje tę ulicę z własnych środków.
Także podsumowując, raczej na pewno nie będzie to zrobione w 2016.
28 stycznia 2016
+1
-0
PL
749-17b
~ ...   Kiedy remont ulicy 3 Maja od ONZ'tu do dużego kościoła?
28 stycznia 2016
+2
-0
DE
598-b73
~ abc  do ~ Monte Cassino   No jeśli chodzi o jezdnię to tam nie ma odcinkówm które są "dobre".
Jezdnia na tych wszystkich ulicach będzie robiona całościowo, czyli cała Długa, MC, Komorowskiego, etc, będzie mieć nową nawierzchnię.
Co do chodników/parkingów to będzie robione częściowo. Te które są w dobrym stanie nie będą ruszane. Te które są w gorszym stanie, albo gdzie wcaale nie ma chodnika to będą robione od nowa.
Mniej więcej tak jak to miało miejsce w przypadku przebudowy ul. Sikorskiego.
28 stycznia 2016
+1
-0
PT
d93-9d3
~ do mieszkaniec:   O których drogach mówisz?
Bo: Długiej, Monte Cassino, czy Komorowskiego na pewno nie można zaliczyć do kategorii: "jeszcze dobre".
Sytuacja wygląda tak:
Miasto remontuje/przebudowuje te drogi, na które da się uzyskać dotacje. Te remonty są robione w programie "schetynówek".
Obecnie (2016-2019) ten program wygląda tak, że premiuje "duże"/całościowe inwestycje. Kryteria punkacji wniosków są tak ułożone, że na czołowe miejsca mają szansę projekty dotyczące "kompleksowych" inwestycji. Czyli wniosek otrzymuje wysoką punktację jeśli przebudowa/budowa nie dotyczny tylko samej budowy jezdni (zamiana błota/szutru na asfalt), ale także całej infrastruktury towarzyszącej typu: chodniki, ścieżki rowerowe, odwodnienie, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, przystanki autobusowe, a także takie kryteria jak: spójność sieci drogowej, połączenia danej drgoi z drogami wyższych kategorii, kontynuacja wcześniejszych inwestycji na tym obszarze, ponadlokalność drogi, wpływ inwestycji na dostępnośc jak największej grupy osób do ośrodków gospodarczych, czy dostępnośc do usług publicznych, rozwój transportu zbiorowego, etc.
Takie projekty otrzymują bardzo dużo punktów i mają praktycznie pewne dofinansowanie. Gdby złożyć projekt na budowę małych dróg osiedlowych, polagającą praktycznie tylko na położeniu asfaltu to taki projekt otrzyma bardzo mało punktów i będzie pod koniec listy rankingowej, bez szans na dofinansowanie.
Szkoda było by składać taki wniosek, który ma nikłe szanse na zdobycie dofinansowania (a gmina może złożyć tylko jeden wniosek rocznie) i dodatkowo ładować wcześniej kasę w projekt (który za 203 lata będzie do wyrzucenia, albo do konkretnych poprawek).
Dlatego miasto tak typuje drogi do wniosków, żeby była jak największa szansa na dotację. Jak pokazują ostatnie lata znają się na tym doskonale i mają pojęcie jak pisać wnioski, bo ciężko znaleźć miasto w okolicy, które tak potrafi "wyciągać" środki z wszelkich programów dofinansowań.
Dopóki jest szansa to trzeba korzystać, z funduszy UE ciężko będzie w tym budżecie 2014-2020 wyciągnąć jakieś dofinansowania na nasze lokalne drogi, bo programy zostały tak napisane, że na ścianę wschodnią środki pójdą w większości do stolic województw (Lublin, Rzeszów, Kielce, Białystok, Olsztyn).
Co do "schetynówek" to na razie istnieją, ale różnie może być, nowy rząd może mieć inne priorytety i jak zabraknie na 500+ to ten program może pójśc do likwidacji.
Jak nie będzie już możliwości "wyciągania" kasy z dotacji to wtedy miasto z własnych środków będzie powoli budowac te małe osiedlowe uliczki. Teraz nie ma sensu tego robić, bo lepiej zarezerwować te środki na wkład własny inwestycji z dofinansowaniem.
Dlatego dopóki się da trzeba korzystać i co rok składać wnioski i to takie, które mają duże szanse na dotację.
Na 2017 chyba pójdzie ul. Poniatowskiego (Harcerska - 11 Listopada).
28 stycznia 2016
+4
-0
PL
21d-267
~ inwestycje spoko   małe odcineczki w łąki można robić później a ta inwestycja trafiona w 100%, nie mogę sie doczekać Komorowskiego , telepie jakby po kamieniach sie jechało
28 stycznia 2016
+1
-0
PL
ebc-ce0
~ Nie dorzeczny optymista   Jakby przybywało tak szybko nowych miejsc pracy jak przybywa nowych dróg to bylibyśmy druga Warszawa
28 stycznia 2016
+1
-0
PL
9f8-ff7
~ fff  do ~ observer   Przetarg na Nowakowskiego dziś ogłoszony.
Na Długą w najbliższych dniach.
28 stycznia 2016
+2
-0
PL
371-ee7
~ Monte Cassino   z tego co wiem nie będą robione odcinki, co są dobre, tylko przy nich brakujące chodniki,
zobacz człowieczku a ulicę Komorowskiego i Monte Cassino, Prusa , na natężenie ruchu tam panujące , dobrze, że wydarli ostatnią kasę na drogi - bo tymi ulicami jeździ cały powiat (miasto i wieś), koło mnie na Monte Cassino już trzemy spodami samochodów o koleiny , nie mówiąc o stanie chodników i oświetlenie ma być nowe - trzymać kciuki a nie krytykować, dobrze sie dogadują to tylko pomagać
28 stycznia 2016
+1
-0
PL
6ca-a7d
~ mn giyg96   Czy imigranci będą budować nasze rogi ?Czeczeni Afrykańczycy i muzułmanie?Czy my będziemy na nich zapier... ć?
28 stycznia 2016
+4
-1
PL
f1f-9cc
~ observer   kiedy przetargi, szkoda czasu na czekanie. Inwestycje muszą być rozliczone w tym roku. Te dwa projekty to bardzo duże wyzwanie inwestycyjne. Miasto powinno starannie przyjrzeć się możliwościom i doświadczeniu firm , które wygrają przetargi. Pamiętamy co było w tamtym roku z łąkową, Moniuszki i lata wcześniejsze. Te drogi robi się na lata!
28 stycznia 2016
+2
-0
PL
c78-bf1
~ mieszkaniec   czemu miasto remontuje jeszcze dobre drogi zamiast skupic się na budowie nowych ulic gdzie mieszkanicy taplają sie w błocie, NOWAKOWSKIEGO OK. A RESZTA TO PRZESADA
28 stycznia 2016
+3
-13
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
26 listopada 2022 Biłgoraj
Znamy nazwiska radnych Młodzieżowej Rady Miasta
Burmistrz Biłgoraja ogłosił wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta w kadencji 2022-2024. W I kadencji w funkcję radnych pełnić będzie 18 uczniów biłgorajskich szkół.
dzisiaj, 11:21 Biłgoraj
33-latka straciła prawie 300 tys. zł
we wtorek, godzina 08:25 Gmina Biłgoraj
Ruszyła sprzedaż węgla w gminie Biłgoraj. Ile kosztuje tona opału?
2 grudnia 2022 Biłgoraj
W Biłgoraju śmieci będą droższe
A przynajmniej takie są plany. Jednym z punktów najbliższe sesji Rady Miasta będzie przyjęcie uchwały dotyczącej zmiany metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty. Ile będziemy płacić w przyszłam roku za odbiór śmieci?
dzisiaj, 09:20 Biłgoraj
W mieście grasuje lis. Jak się zachować?
dzisiaj, 12:05 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w poniedziałek, godzina 08:55 Biłgoraj
Będą obowiązywać nowe stawki za korzystanie z cmentarzy komunalnych
Rada Miasta Biłgoraja zajmie się kwestią ustalenia wysokości opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych na terenie miasta Biłgoraja. Radni będą dyskutować na ten temat podczas najbliższej sesji. Jakie ceny mają obowiązywać?
w czwartek, godzina 09:47 Biłgoraj
GOPS w nowej siedzibie
w poniedziałek, godzina 12:13 Tereszpol Zygmunty
Policja poszukuje zaginionego 20-latka [AKTUALIZACJA]
30 listopada 2022 Biłgoraj
Wybrano wykonawcę basenu w Biłgoraju. Starosta: "Pozdrawiam niedowiarków"
Ta długo wyczekiwana inwestycja ma szansę na realizację. W środowe popołudnie 30 listopada Zarząd Powiatu w Biłgoraju podjął uchwałę o wyborze wykonawcy zadania. Pierwszy etap pochłonie prawie 30 mln zł.
we wtorek, godzina 10:29 Biłgoraj
Zdarzenie drogowe na ul. Lubelskiej. Policjanci sporządzili wniosek do sądu
w czwartek, godzina 17:01 Biłgoraj
Młodzi radni odebrali nominacje
dzisiaj, 14:01 Sokołówka Kolonia
Zderzenie osobówki z łosiem na DW nr 835
W czwartek 8 grudnia na drodze wojewódzkiej nr 835 doszło do zdarzenia drogowego. Kierująca hyundaiem 19-latka wjechała w łosia. Zwierzę nie przeżyło zderzenia.
dzisiaj, 07:50 Dereźnia Solska
Najlepsi z wiedzy o Ziemi Biłgorajskiej
1 grudnia 2022 Gorajec
Ośmiu chętnych na budowę obwodnicy, dzięki której ciężarówki ominą Biłgoraj
30 listopada 2022 Czarny Las-Kolonia
W nowym roku miejscowość w powiecie zmieni nazwę?
Wraz z początkiem 2023 roku niektóre miejscowości w Polsce mogą zmienić nazwy - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wśród nich znalazła się wieś w powiecie biłgorajskim.
w czwartek, godzina 15:55 Biłgoraj
Zmarł Honorowy Obywatel Biłgoraja
w niedzielę, godzina 08:35 Tereszpol
Już jest tani węgiel dla mieszkańców
w środę, godzina 18:33 Biłgoraj
Ile zapłacimy za śmieci? Radni podjęli decyzję
W środę 7 grudnia odbyła się XL sesja Rady Miasta Biłgoraja. Jednym z punktów w porządku obrad było podjęcie uchwały w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami. W planach była podwyżka. Jaką decyzję podjęli radni?
dzisiaj, 08:07 Biłgoraj
W Biłgoraju zapłonął znicz olimpijski
w czwartek, godzina 08:05 Lubelszczyzna
Pierwsze powołania żołnierzy rezerwy do 2 LBOT
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl