Informację o protestach, które rozpoczną się 9 lutego przekazała Lubelska Izba Rolnicza.
- Obecnie w wielu krajach Europy trwają protesty rolników. Protesty mają coraz większy zasięg. Protestują rolnicy w Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Włoszech i w Polsce. Sytuacja finansowa w rolnictwie jest bardzo trudna. Gospodarowanie przy niskich dochodach, bardzo wysokich kosztach produkcji i systemach pomocy UE nie gwarantuje już rentowności gospodarstw rolnych - czytamy na stronie LIR, dodając: - W ychodząc naprzeciw trudnej sytuacji rolników w dniu 5 lutego 2024 r. w Biurze Lubelskiej Izby Rolniczej odbyło się spotkanie przewodniczących lub delegatów Rad Powiatowych w sprawie poparcia postulatów polskich rolników protestujących wobec Wspólnej Polityki Rolnej oraz importu zbóż z Ukrainy.
Postulaty są następujące:
W związku z tragiczną sytuacją gospodarstw rodzinnych żądamy:
1. Likwidacji unijnego “zielonego ładu"
2. Likwidacji ekoschematów w unijnej polityce rolnej
3. Zatrzymania napływu produktów rolnych z Ukrainy
4. Ustawowe powołanie reprezentatywnej Komisji Rolniczego Dialogu Społecznego i Wojewódzkich Komisji Rolniczego Dialogu Społecznego jako form szerokiego dialogu społecznego w rolnictwie
5. Ustawowe wprowadzenie cen minimalnych na podstawowe produkty: mleko, trzoda, wołowina, zboża - uruchomienie natychmiastowego skupu interwencyjnego zbóż np. na poziomie 303 euro/t pszenicy
6. Podjęcie zmian organizacyjnych w Krajowej Grupie Spożywczej, która na zasadzie działalności globalnej będzie skupiała wszystkie działy produkcji zwierzęcej i roślinnej wraz z krajowym handlem i przetwórstwem w najistotniejszych gałęziach.
7. Przywrócenie wcześniejszych emerytur dla rolników, w celu wzmocnienia wymiany pokoleniowej na wsi
8. Ustawowe uregulowanie kwestii prowadzenia działalności rolniczej na wsi, które poprzez stworzenie rolniczej przestrzeni produkcyjnej zapewni pierwszeństwo dla produkcji rolniczej na terenach wiejskich - odstąpienie od szkodliwych w tym zakresie rozwiązań unijnych
9. Wprowadzenie obligatoryjnego systemu kontroli wag i urządzeń pomiarowych w punktach skupów płodów rolnych oraz systemu kontroli skupu i obrotu produktów rolnych.
10. Wprowadzenie dopłaty do paliwa - 2 zł do litra w 2024 roku
Czekają nas więc utrudnienia, o godzinach, w których rolnicy będą protestować poinformujemy niebawem.
Tomasz Obszański, reprezentujący NSZZRI Solidarność przekazał, że strajk rozpocznie się blokadą wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą (Dorohusk, Medyka, Hrebenne) wraz z blokadami dróg i autostrad w poszczególnych województwach.
Urząd Miejski w Tarnogrodzie poinformował, że w dniu 9 lutego w godzinach od 10:00 do 14:00 Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność" zablokuje drogę wojewódzką nr 835, na wysokości stacji paliw Orlen w miejscowości Tarnogród. Z oficjalnej mapy protestów wynika, że strajk planowany jest również w gminie Turobin. W godzinach 10.00-15.00 na DW nr 835 w Tarnawie Małej można spodziewać się utrudnień.