Stan wojenny został wprowadzony dokładnie 32 lata temu. Kilka dni po jego ogłoszeniu doszło do pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego Wujek. W odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego 16 grudnia 1981r. górnicy rozpoczęli strajk okupacyjny. Podczas pacyfikacji doszło do starć z milicją, w wyniku czego zabitych zostało dziewięciu górników. Wśród poległych był pochodzący z Tarnogrodu Józef Giza. Otrzymał dwa strzały, po opatrzeniu pierwszego wrócił na barykadę, drugi był śmiertelny. Zdarzenie to stało się symbolem walki o niepodległość.
Uroczystości, upamiętniające to wydarzenie, zostały zorganizowane w niedzielę, 15 grudnia w Tarnogrodzie. Rozpoczęły się od mszy św. w intencji Ojczyzny, sprawowanej w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego . Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli na cmentarz parafialny, gdzie złożyli wieńce przy grobie poległego górnika.
- To już 32. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci. Ten dzień, każdego z nas skłania do refleksji, zadumy, ale także pamięci o ofiarach - mówił do zgromadzonych na cmentarzu starosta powiatu biłgorajskiego Marian Tokarski. - Oficjalnie wprowadzenie stanu wojennego uzasadniane było załamaniem gospodarczym kraju, groźbą zamachu stanu i przejęcia władzy przez "Solidarność". Na podstawie dekretów Rady Państwa i rozporządzeń Rady Ministrów ograniczono podstawowej prawa obywatelskie. Tak naprawdę chodziło o rozprawienie się z tymi, którzy przeciwstawiali się polityce Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - przypomniał historię starosta.
Jak przypomniał Marian Król Lubelszczyzna była jednym z regionów, gdzie 13. grudnia, organizowane były największe strajki, stawiano opór przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. - W jednym z zakładów, w Świdniku, również padły strzały z ostrej amunicji, na szczęście jednak nikt nie zginął. O Krzysztofie Gizie trzeba powiedzieć, że był męczennikiem, oddał życie również za te wartości, które są bezczeszczone - dodał przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali widowiskowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Montaż słowno-muzyczny zatytułowany "O LEPSZE JUTRO WALCZYLI" zaprezentowali uczniowie Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie.
W niedzielnych obchodach 32. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych: starosta Marian Tokarski, burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż, wicestarosta Stanisław Schodziński, przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Późniak, członkowie Zarządu Powiatu, wójtowie gmin z terenu powiatu biłgorajskiego.
Obecna była także poseł na Sejm Genowefa Tokarska. Nie zabrakło przedstawicieli Solidarności z Marianem Królem, przewodniczącym Lubelskiego Zarządu Okręgu na czele. W uroczystościach udział wzięli również górnicy z kopalni Lubelski Węgiel Bogdanka i KWK "Wujek" oraz rodzina zabitego górnika.
Relację z uroczystości zorganizowanych w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Biłgoraju znajdą państwo w artykule pt. Gdy zabrakło "Teleranka"....