Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
TARNOGRÓD
2015.12.13 16:19 | aktualizacja: 2015.12.13 17:41

Stan wojenny - pamiętamy

W niedzielę 13 grudnia w Tarnogrodzie odbyły się uroczystości upamiętniające 34. rocznicę wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Jak co roku podczas obchodów uczestnicy przeszli na grób Józefa Gizy - mieszkańca Tarnogrodu, który był jedną z dziewięciu ofiar śmiertelnych podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" w 1981 roku. Uroczystości zorganizował zarząd NSZZ "Solidarność" Regionu Środkowo - Wschodniego.
Stan wojenny - pamiętamy
Stan wojenny - pamiętamy

Dwudniowe, połączone obchody w Lublinie i Tarnogrodzie, upamiętniające wydarzenia sprzed 34 lat, rozpoczęło symboliczne zapalenie znicza przed Światłem Pamięci w Lublinie. Następnie uczestnicy obchodów przyjechali do Tarnogrodu. Wśród biorących udział w uroczystościach byli parlamentarzyści, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, samorządowcy, przedstawiciele NSZZ "Solidarność" oraz innych związków zawodowych, górnicy, członkowie środowisk kombatanckich i mieszkańcy powiatu biłgorajskiego. Spod Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury uczestnicy przemaszerowali do kościoła parafialnego na uroczystą mszę św. odprawioną przez ks. dziekana Jerzego Tworka. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Robert Strus. Głos zabrał także wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Przytaczając słowa Jana Pawła II, podkreślał, że wolność nie jest dana raz na zawsze, a trzeba ją stale zdobywać. - Zdobywa się ją czyniąc użytek z prawdy. Zdobywa się wolność dokładnie tak, jak zdobywał ja Józef Giza, jak zdobywali ją wszyscy internowani, członkowie Solidarności. Widzę tu wielu, którzy cierpieli, by dać tę "kroplę krwi dla ojczyzny", po to, by później przerodziła się ona w pokój i wolność dla nas - mówił podczas nabożeństwa Przemysław Czarnek wojewoda lubelski.

Po mszy uczestnicy, na czele z górniczą orkiestrą dętą, przemaszerowali na cmentarz, by złożyć kwiaty na grobie Józefa Gizy. Ten pochodzący z Tarnogrodu górnik uczestniczył w strajku okupacyjnym kopalni "Wujek". 16 grudnia 1981r., podczas pacyfikacji strajku, doszło do starć z milicją, w wyniku czego zabitych zostało dziewięciu górników. Jednym z nich był Józef Giza, miał 24 lata. Po złożeniu kwiatów głos zabrał Marian Król przewodniczący zarządu regionu NSZZ "Solidarność". Podziękował za tak liczne przybycie na uroczystości. - Wasza obecność jest świadectwem, że istnieje coś więcej niż walka. Że istnieje wiara, miłość i nadzieja - mówił przewodniczący Marian Król.

Tarnogrodzkie uroczystości zakończyła część artystyczna w TOK "Na przekór kłamstwu, na przekór złu" przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie.

RED.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Stan wojenny - pamiętamy, 0 out of 5 based on 0 ratings
RED. dodany
 
Odsłon: 4443
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (8)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
52b-6af
~ solidarnosciowiec 80   a wiec byl to poniedzialek15.X11 wyjazd pociagu specjalnego do
Gdanska trasnsparenty,udekoruja pociag Napisy na transparentach brzmialy,jak zacytowalem wiersz.
panie Jasio.
znam bolezc stanu wojennego majac 25lat.i karte mobilizacyjan w ksiazece wojskowej.i smierc w oczach .
20 grudnia 2015
brak ocen
PL
229-1e0
~ Jasio  do ~ solidarnosciowies z lat 80 na pomorzu   Naród który stracił własną religie i kulturę. Nie jest narodem. Tylko jest, tłumem ! Początek nowego, wiersza !
17 grudnia 2015
brak ocen
PL
52b-6af
~ solidarnosciowies z lat 80 na pomorzu   chyba jestem jedynym mieszkajacym w bilgoraju z lat 80 solidarnosci na wybrzezu , mam jezcze Biuletyn informacyjny 15.7.1980 lublin. piosenki stanu wojennego.
krutki wiersz.
Narody,ktore traca pamiec,traca zycie
lepiej bysmy stojac umierali
niz mamy kleczac na kolanach zyc
zadna bolesc nie przewieje marnie.
15 grudnia 2015
+2
-1
PL
3d0-81e
~ pyros2001   Gdy tak siedzimy nad bimbrem, Ojczyzna nam umiera
gniją w celach koledzy, wolno się kręci powielacz.
Drukujemy ulotki o tym że jeszcze żyjemy
grozi nam za to wyrok dziesięciu lat więzienia.
gdzieś niedaleko patrol jednego z nas zatrzymał
pijemy jego zdrowie w więzieniu to mu się przyda.
14 grudnia 2015
+2
-1
PL
16c-491
~ Sympatyk PiS   Śmiać mi się chce z was wszyscy anty Olszówkowcy, dobrze że był z nami bo powinien być z nami w końcu to nasz poseł a nie Warszawski i naszym regionem powinien się interesować a nie walczyć o koryto w Warszawie jak Agatka której nikt nie widział nawet w kampanii wyborczej a teraz to zapomnij ona jest stąd ale ma na myśli tam gdzie kasa a nie wyborcy Pochwalam Piotrek działaj tak dalej a będzie to z korzyścią dla naszego regionu anty Olszówkowców też .
14 grudnia 2015
+3
-2
PL
ee1-f3e
~ Jan   Olszówka nie ma pojęcia jaka jest rola posła. Siedzi i ani be ani me ani kukuryku. Niech płaszcz sobie zmieni. Dzisiaj trzeba było być w Warszawie. Nie chciało mu się jechać? Do Tarnogrodu blisko i niedziela wolna? Jak tak można. To po co on zostawał posłem? Dobrze że mamy poseł Borowiec i ona była dzisiaj w Warszawie.
13 grudnia 2015
+10
-12
PL
7d4-8be
~ Wyborca   Dlaczego poseł Olszówka nie był dzisiaj w Warszawie na marszu? Co na to prezes Kaczyński?
13 grudnia 2015
+10
-5
PL
dcc-d5b
~ czy skłócić   Kim i od kogo jest ten Olszówka, że pis chce rozwalać z rozkazów???!
13 grudnia 2015
+7
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
kondolencje
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
27 czerwca 2020 Diecezja
Zmiany w parafiach
W sobotę, 27 czerwca, podczas Dnia Kapłańskiego w Sanktuarium w Krasnobrodzie, biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
w poniedziałek, godzina 09:13 Biłgoraj
Akcja ratunkowa nad zalewem
dzisiaj, 09:39 Szczebrzeszyn
Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zdarzenia na krajówce
28 czerwca 2020 Osuchy
76. rocznica bitwy pod Osuchami
W tym roku przypada 76. rocznica największej bitwy partyzanckiej Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej - bitwy pod Osuchami. W niedzielę, 28 czerwca na cmentarzu partyzanckim w Osuchach zorganizowano uroczystości rocznicowe.
w poniedziałek, godzina 09:55 Biłgoraj
20-latek wjechał w betonowy słup, 15-letnia pasażerka trafiła do szpitala
w poniedziałek, godzina 12:32 Markowicze
Kolizja na trasie wojewódzkiej nr 835
26 czerwca 2020 Biłgoraj
Nietypowe zakończenie roku szkolnego
W maseczkach, rękawiczkach, z zachowaniem dystansu i z własnymi długopisami odbierali dziś (26 czerwca) świadectwa uczniowie niektórych szkół w powiecie biłgorajskim. Inni ze swoimi wychowawcami spotkają się dopiero we wrześniu. Wszystko przez trwającą od marca pandemię i związane z nią obostrzenia.
dzisiaj, 09:04 Józefów
Samochód dla OSP Majdan Nepryski wybrany
w poniedziałek, godzina 13:03 Powiat
Może spaść nawet 40 mm deszczu [AKTUALIZACJA]
24 czerwca 2020 Powiat
"Tak" dla Zarządu Powiatu
W czwartkowe popołudnie, 24 czerwca, Rada Powiatu w Biłgoraju głosowała nad przyjęciem uchwał dotyczących przyjęcia sprawozdania finansowego za ubiegły rok i udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu. Radni jednogłośnie podjęli obie uchwały.
dzisiaj, 08:08 Luchów Górny
126 km/h przez Luchów Górny
w niedzielę, godzina 20:27 Biłgoraj
Niedziela z muzyką i tańcem w BCK
w poniedziałek, godzina 15:07 Biłgoraj
Poszukiwany i kolega z dopalaczami
W sobotni wieczór, 4 lipca, biłgorajscy kryminalni zatrzymali do kontroli drogowej osobowe renault. Za kierownicą siedział poszukiwany przez policjantów 34-latek. Razem z mężczyzną w pojeździe znajdował się 46-latek, u którego policjanci ujawnili i zabezpieczyli substancje, które jak wykazały wstępne testy były prawdopodobnie dopalaczami.
w niedzielę, godzina 15:42 Zamojszczyzna
Sukces karateków z Biłgoraja
w piątek, godzina 09:20 Wolaniny
Wjechała w płot, miała ponad 1,5 promila
w środę, godzina 09:17 Lubelszczyzna
Porozumienie ws kolei. Jest szansa na budowę linii do Biłgoraja
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i samorząd województwa lubelskiego podpisali porozumienie w sprawie Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, czyli rozwoju transportu kolejowego na terenie Lubelszczyzny. Mieszkańcy regionu mają zyskać lepszy dostęp do kolei dzięki budowie nowych przystanków i linii kolejowych. Łatwiejsze będą codzienne podróże nie tylko po województwie. Pod znakiem zapytania zostaje możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej.
w sobotę, godzina 11:16 Biłgoraj
Projektant ratusza o kolejnych pomysłach dotyczących rewitalizacji Placu Wolności
w środę, godzina 13:26 Biłgoraj
Były dyrektor "Trójki" pilnie potrzebuje krwi
30 czerwca 2020 Biłgoraj
Oświadczenie szpitala ws. śmierci pacjentki
Dziś rano, 30 czerwca, Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lublinie przekazała informację o śmierci w biłgorajskim szpitalu 79-letniej pacjentki z infekcją COVID-19. Oświadczenie w tej sprawie wydał dyrektor placówki Tomasz Kwiatkowski.
28 czerwca 2020 Biłgoraj
Można dostać 1 400 zł miesięcznie
w poniedziałek, godzina 17:15 Lubelszczyzna
Wzrost zakażeń w regionie
29 czerwca 2020 Powiat
Duda, Trzaskowski, Bosak
Tak głosowali mieszkańcy powiatu biłgorajskiego w pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się w niedzielę, 28 czerwca. Urzędujący prezydent otrzymał 64,63% głosów.
29 czerwca 2020 Biłgoraj
Możliwa nawet trąba powietrzna. Najwyższy stopień zagrożenia
w czwartek, godzina 10:33 Biłgoraj
Ukradł artykuły chemiczne i przewrócił ekspedientkę
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl