Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
TARNOGRÓD
2015.12.13 16:19 | aktualizacja: 2015.12.13 17:41

Stan wojenny - pamiętamy

W niedzielę 13 grudnia w Tarnogrodzie odbyły się uroczystości upamiętniające 34. rocznicę wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Jak co roku podczas obchodów uczestnicy przeszli na grób Józefa Gizy - mieszkańca Tarnogrodu, który był jedną z dziewięciu ofiar śmiertelnych podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" w 1981 roku. Uroczystości zorganizował zarząd NSZZ "Solidarność" Regionu Środkowo - Wschodniego.
Stan wojenny - pamiętamy
Stan wojenny - pamiętamy

Dwudniowe, połączone obchody w Lublinie i Tarnogrodzie, upamiętniające wydarzenia sprzed 34 lat, rozpoczęło symboliczne zapalenie znicza przed Światłem Pamięci w Lublinie. Następnie uczestnicy obchodów przyjechali do Tarnogrodu. Wśród biorących udział w uroczystościach byli parlamentarzyści, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, samorządowcy, przedstawiciele NSZZ "Solidarność" oraz innych związków zawodowych, górnicy, członkowie środowisk kombatanckich i mieszkańcy powiatu biłgorajskiego. Spod Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury uczestnicy przemaszerowali do kościoła parafialnego na uroczystą mszę św. odprawioną przez ks. dziekana Jerzego Tworka. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Robert Strus. Głos zabrał także wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Przytaczając słowa Jana Pawła II, podkreślał, że wolność nie jest dana raz na zawsze, a trzeba ją stale zdobywać. - Zdobywa się ją czyniąc użytek z prawdy. Zdobywa się wolność dokładnie tak, jak zdobywał ja Józef Giza, jak zdobywali ją wszyscy internowani, członkowie Solidarności. Widzę tu wielu, którzy cierpieli, by dać tę "kroplę krwi dla ojczyzny", po to, by później przerodziła się ona w pokój i wolność dla nas - mówił podczas nabożeństwa Przemysław Czarnek wojewoda lubelski.

Po mszy uczestnicy, na czele z górniczą orkiestrą dętą, przemaszerowali na cmentarz, by złożyć kwiaty na grobie Józefa Gizy. Ten pochodzący z Tarnogrodu górnik uczestniczył w strajku okupacyjnym kopalni "Wujek". 16 grudnia 1981r., podczas pacyfikacji strajku, doszło do starć z milicją, w wyniku czego zabitych zostało dziewięciu górników. Jednym z nich był Józef Giza, miał 24 lata. Po złożeniu kwiatów głos zabrał Marian Król przewodniczący zarządu regionu NSZZ "Solidarność". Podziękował za tak liczne przybycie na uroczystości. - Wasza obecność jest świadectwem, że istnieje coś więcej niż walka. Że istnieje wiara, miłość i nadzieja - mówił przewodniczący Marian Król.

Tarnogrodzkie uroczystości zakończyła część artystyczna w TOK "Na przekór kłamstwu, na przekór złu" przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie.

RED.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Stan wojenny - pamiętamy, 0 out of 5 based on 0 ratings
RED. dodany
 
Odsłon: 4893
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (8)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
52b-6af
~ solidarnosciowiec 80   a wiec byl to poniedzialek15.X11 wyjazd pociagu specjalnego do
Gdanska trasnsparenty,udekoruja pociag Napisy na transparentach brzmialy,jak zacytowalem wiersz.
panie Jasio.
znam bolezc stanu wojennego majac 25lat.i karte mobilizacyjan w ksiazece wojskowej.i smierc w oczach .
20 grudnia 2015
brak ocen
PL
229-1e0
~ Jasio  do ~ solidarnosciowies z lat 80 na pomorzu   Naród który stracił własną religie i kulturę. Nie jest narodem. Tylko jest, tłumem ! Początek nowego, wiersza !
17 grudnia 2015
brak ocen
PL
52b-6af
~ solidarnosciowies z lat 80 na pomorzu   chyba jestem jedynym mieszkajacym w bilgoraju z lat 80 solidarnosci na wybrzezu , mam jezcze Biuletyn informacyjny 15.7.1980 lublin. piosenki stanu wojennego.
krutki wiersz.
Narody,ktore traca pamiec,traca zycie
lepiej bysmy stojac umierali
niz mamy kleczac na kolanach zyc
zadna bolesc nie przewieje marnie.
15 grudnia 2015
+2
-1
PL
3d0-81e
~ pyros2001   Gdy tak siedzimy nad bimbrem, Ojczyzna nam umiera
gniją w celach koledzy, wolno się kręci powielacz.
Drukujemy ulotki o tym że jeszcze żyjemy
grozi nam za to wyrok dziesięciu lat więzienia.
gdzieś niedaleko patrol jednego z nas zatrzymał
pijemy jego zdrowie w więzieniu to mu się przyda.
14 grudnia 2015
+2
-1
PL
16c-491
~ Sympatyk PiS   Śmiać mi się chce z was wszyscy anty Olszówkowcy, dobrze że był z nami bo powinien być z nami w końcu to nasz poseł a nie Warszawski i naszym regionem powinien się interesować a nie walczyć o koryto w Warszawie jak Agatka której nikt nie widział nawet w kampanii wyborczej a teraz to zapomnij ona jest stąd ale ma na myśli tam gdzie kasa a nie wyborcy Pochwalam Piotrek działaj tak dalej a będzie to z korzyścią dla naszego regionu anty Olszówkowców też .
14 grudnia 2015
+3
-2
PL
ee1-f3e
~ Jan   Olszówka nie ma pojęcia jaka jest rola posła. Siedzi i ani be ani me ani kukuryku. Niech płaszcz sobie zmieni. Dzisiaj trzeba było być w Warszawie. Nie chciało mu się jechać? Do Tarnogrodu blisko i niedziela wolna? Jak tak można. To po co on zostawał posłem? Dobrze że mamy poseł Borowiec i ona była dzisiaj w Warszawie.
13 grudnia 2015
+10
-12
PL
7d4-8be
~ Wyborca   Dlaczego poseł Olszówka nie był dzisiaj w Warszawie na marszu? Co na to prezes Kaczyński?
13 grudnia 2015
+10
-5
PL
dcc-d5b
~ czy skłócić   Kim i od kogo jest ten Olszówka, że pis chce rozwalać z rozkazów???!
13 grudnia 2015
+7
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
w środę, godzina 17:43 Biłgoraj
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?
Kwestią zmiany wysokości stawek podatkowych, obowiązujących na terenie Biłgoraja zajęli się radni Rady Miasta podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia. Skutkiem finansowym na być większy wpływ do budżetu miasta o 1,5 mln zł w skali roku. Nie obeszło się bez dyskusji na ten temat. Przeciwni podwyżce byli radni PiS.
dzisiaj, 11:58 Lubelszczyzna
Ani jednego zgonu wśród zakażonych osób na Lubelszczyźnie
dzisiaj, 10:29 Hedwiżyn
Pędził w terenie zabudowanym 137 km/h
w czwartek, godzina 09:02 Biłgoraj
Utworzenie strefy płatnego pakowania już pewne
W Biłgoraju powstanie strefa płatnego parkowania niestrzeżonego, która obejmie obszar kilku miejskich ulic charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Za parkowanie, w którym miejscu będziemy płacić?
dzisiaj, 10:10 Biłgoraj
Czujny 45-latek ujął nietrzeźwego kierowcę
dzisiaj, 10:49 Powiat
Ostrzeżenie o oblodzeniu
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Biłgoraj w czołówce Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021
We wtorek 2 grudnia w Hotelu Duo w Janowie Lubelskim ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021. Wśród laureatów znalazły się samorządy z naszego powiatu.
w niedzielę, godzina 18:19 Biłgoraj
Drifterzy dla Kuby
w niedzielę, godzina 09:02 Gmina Biłgoraj
Zespół "Jarzębina" wystąpił w Teatrze Polskim
24 listopada 2021 Biłgoraj
Pół wieku razem
W środowe popołudnie 24 listopada w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość Złotych Godów, czyli 50-lecia pożycia małżeńskiego. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i kwiaty wręczył małżeństwom burmistrz Janusz Rosłan.
w sobotę, godzina 22:45 Biłgoraj
Mikołajkowy spot Moto Serce
we wtorek, godzina 10:54 Biłgoraj
Zwłoki znalezione w biłgorajskim parku
27 listopada 2021 Tarnogród
"Skarby Tarnogrodu - grodu u bram Roztocza" - wystawa w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
Grupa EKSPLORATORZY to pasjonaci odkrywcy: Janusz Szabat, Piotr Magoch i Grzegorz Szymanik, którzy w wolnym czasie wnikliwie przeszukują miejsca odsłonięte podczas przebudowy drogi nr 835.
dzisiaj, 07:10 Goraj
W Goraju powstał Klub Seniora
w niedzielę, godzina 13:09 Lubelszczyzna
78 533 testów i 22 389 zakażeń
w niedzielę, godzina 16:30 Biłgoraj
Finał XIX Dnia Jesiennego Liścia. Tym razem środki trafią do Mateuszka Feręca
Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju zaprosiła na finał akcji XIX DZIEŃ JESIENNEGO LIŚCIA DLA MATEUSZKA FERĘCA, który odbył się w niedzielę 5 grudnia na miejskim targowisku Mój Rynek, przy ulicy Jagiełły.
dzisiaj, 08:29 Biłgoraj
"Wyraź to w Pixel-ACH!"
dzisiaj, 09:16 Biłgoraj
W listopadzie było mniej zachorowań na grypę niż w październiku
w niedzielę, godzina 15:25 Biłgoraj
Mikołaje na motocyklach odwiedzili dzieci z Wioski Dziecięcej SOS
Kolejny rok z rzędu motocykliści zorganizowali akcję z myślą o najmłodszych, mieszkających w Wiosce Dziecięcej SOS. Z bagażnikiem pełnym słodyczy i zabawek pojechali do maluchów w niedzielne przedpołudnie 5 grudnia.
w sobotę, godzina 13:54 Biłgoraj
Mikołajkowy Turniej Karate już po raz 30.
w piątek, godzina 08:12 Gmina Biłgoraj
Strażacy z gminy Biłgoraj wybrali nowe władze
29 listopada 2021 Biłgoraj
Wykład ministra Czarnka w Biłgoraju
W poniedziałkowe popołudnie 29 listopada, w sali katechetycznej przy kościele pw. Św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyło się spotkanie z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. Tematem rozmowy była suwerenność kraju. - Warunkiem suwerenności narodu jest niepodległość państwa - mówił minister.
w niedzielę, godzina 16:59 Biłgoraj
Karatecy walczyli o Puchar Świętego Mikołaja
w piątek, godzina 15:19 Biłgoraj
Przy parafii św. Marii Magdaleny powstaje Zakon Rycerzy Kolumba
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl