Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
TARNOGRÓD
2014.12.14 16:08 | aktualizacja: 2014.12.14 16:47

Pamięć o górnikach z Wujka

33 lata temu wprowadzony został stan wojenny. 16 grudnia 1981r., w odpowiedzi na ten krok górnicy z Kopalni Węgla Kamiennego Wujek rozpoczęli strajk okupacyjny. Podczas pacyfikacji doszło do starć z milicją, zabitych zostało dziewięciu górników. Wśród poległych był pochodzący z Tarnogrodu Józef Giza. Dziś, 14 grudnia, w Tarnogrodzie odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
Pamięć o górnikach z Wujka
Pamięć o górnikach z Wujka

13 grudnia 1981r. Polacy obudzili się w innej rzeczywistości, musieli żyć w kraju, w którym obowiązują rygory stanu wojennego, w którym wprowadzono godzinę milicyjną, ulice patrolowane są przez uzbrojone wojsko, a ludzie mają ograniczoną wolność osobistą. Taki krok tłumaczono załamaniem gospodarczym kraju, groźbą zamachu stanu i przejęcia władzy przez "Solidarność".

Lubelszczyzna była jednym z regionów, gdzie 13 grudnia, organizowane były największe strajki, stawiano opór przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

Kilka dni po jego ogłoszeniu doszło do pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego Wujek. 16 grudnia 1981r. górnicy rozpoczęli strajk okupacyjny. Pochodzący z Tarnogrodu Józef Giza był jednym z dziewięciu górników, którzy zginęli podczas pacyfikacji kopalni Wujek. Otrzymał dwa strzały, po opatrzeniu pierwszego wrócił na barykadę, drugi był śmiertelny. Miał zaledwie 24 lata. Tak jak pozostałych ośmiu górników za sprzeciw wobec władz zapłacił najwyższą cenę. Zdarzenie to stało się symbolem walki o niepodległość.

Uroczystości upamiętniające bohaterską postawę Józefa Gizy i jego kolegów rozpoczęły się w niedzielne przedpołudnie, 14 grudnia w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie. Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli na cmentarz parafialny, gdzie złożyli wieńce przy grobie poległego górnika.

- Zgromadziliśmy się na tej uroczystości jak co roku od wielu lat. Pamiętamy o tej niezwykle istotnej dacie dla naszej ojczyzny, o wydarzeniach, które miały miejsce. Musimy pielęgnować tę pamięć, mimo, że próbuje się tę datę poprzez różne intrygi zamazać. Nasza dzisiejsza obecność to świadectwo, póki my żyjemy pamięć o śmierci górników będzie żywa, mam nadzieję, że młodzi ludzie będą kontynuować tę tradycję - mówił Marian Król, przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" w Lublinie.

Po złożeniu wieńców uczestników uroczystości zaproszono do Tarnogrodzkiego Domu Kultury, gdzie odbyła się część artystyczna, przygotowana przez młodzież z Gimnazjum w Tarnogrodzie.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, górnicy z kopalni Bogdanka, przedstawiciele Solidarności, młodzież szkolna, jak również mieszkańcy Tarnogrodu oraz rodzina zabitego górnika.

Na wydarzenie zaprosili: starosta biłgorajski Marian Tokarski, burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż, przewodniczący MKZ NSZZ "Solidarność" LW Bogdanka Antoni Pasieczny, przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" w Lublinie Marian Król oraz przewodniczący oddziału Biłgoraj NSZZ "Solidarność" Zbigniew Ryba.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Pamięć o górnikach z Wujka, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5862
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
f64-ccf
~ z.a.   Umierali za Polskę...są u Pna Boga w niebie.
15 grudnia 2016
brak ocen
PL
69d-7c6
~ brat Alojzy   myslałem ze relikfie to poważniejsza sprawa, a tu nosi je kto chce i gdzie chce.
15 grudnia 2014
+2
-1
PL
4c2-65d
~ Michał   Gdzie byli Tokarscy kiedy był pogrzeb Gizy? W 1981 roku. Ironia losu a dzisiaj nagle tu przy grobie.
14 grudnia 2014
+7
-2
PL
511-829
~ taaaaaaaaaaaaaaaaa   13. grudnia to jedna z tych dat, które w Polakach wywołują szczególne (w większości negatywne) emocje. Trudno się temu dziwić bowiem wielu z Nich 33 lata temu wierzyło, że marzenie wolnej i suwerennej ojczyzny jest realne. Niestety dość szybko Ich marzenia legły w gruzach, komunistyczny okupant ani przez chwilę nie chciał o tym słyszeć.
Moskiewscy mocodawcy na ziemiach polskich wprowadzili stan wojenny na terenie całego kraju. W czasie jego trwania internowano ok. 10 tys. osób, na które składała się w głównej mierze opozycja antykomunistyczna. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tamtych wydarzeniach i wyciągać wnioski. Niestety ofiara poniesiona przez Polaków na niewiele się zdała, istotna część z internowanych przeszła (niektórzy już byli wcześniej) na stronę wroga, działając potem w jego interesie. To Ci ludzie przecież są założycielami bękarta ,,Okrągłego Stołu jakim stała się III RP. Dlatego dziś pozostaje nam życzyć względnego zdrowia tow. Kiszczakowi, tak by mógł stanąć w przyszłości (mam nadzieję bliskiej) w wolnej Polsce przed niezawisłym sądem i odpowiedzieć za swoje haniebne czyny. Dzisiejszego sądu jak sam przyznaje się nie obawia, słusznie z resztą bo dziwne by było gdyby jego polityczne dzieci wsadziły go w miejsce przeznaczenia, np. do mokotowskiego więzienia.
13. grudnia to haniebna data także z innego powodu wtedy to podpisano w imieniu III RP zdradziecki traktat lizboński. A okupację unijną może być trudniej pokonać niż okupację bękarta ,,Okrągłego Stołu. W końcu nie po to unijni mocodawcy przekupują polityków, biznesmenów, ,,autorytety moralne, czy wszelkiego rodzaju organizacje aby nic z tego nie mieć. Dzieje się to oczywiście za pomocą naszych pieniędzy bo zdrowo myślący człowiek nie wierzy przecież w to, że spadają one z unijnego nieba. Niestety propaganda unijna czerpie z najlepszych wzorców ministra Goebbelsa mając tym samym monopol na prawdę. Co gorsza tzw. ,,obrońcy suwerenności, np. z PiS-u (ci sami co sprzedali nas w traktacie lizbońskim) chcą nas pozbawić jednych z ostatnich atrybutów suwerenności jakimi są własna armia i waluta. Dlatego naszym priorytetem ma być własny rozum i poczucie interesu narodowego a nie wiara w obce instytucje i cudze pieniądze. Bo jeśli w dalszym ciągu w tym tempie będzie postępować ,,integracja unijna to za chwilę w Polsce pozostaną tylko emeryci, a Ci którzy mają tworzyć przyszłą elitę będą to robić ale nie dla tego narodu co powinni. Wielu z nich już to czyni dzisiaj, oczywiście nie ze względu na ,,dobrobyt jaki nam funduje każdego dnia III RP a raczej z przeszkód, które wspólnie z brukselskimi instytucjami tworzy.
14 grudnia 2014
+3
-1
PL
5ee-2a4
~ fasola   Pytanie? A po jaki grzyb?
14 grudnia 2014
+3
-1
PL
46f-61b
~ Jasio.   Pytanie?" Czy były niesione w pochodzie relikwie kś. Jerzego Popiełuszki. Jeśli tak to przez, kogo?
14 grudnia 2014
+3
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
w środę, godzina 17:43 Biłgoraj
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?
Kwestią zmiany wysokości stawek podatkowych, obowiązujących na terenie Biłgoraja zajęli się radni Rady Miasta podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia. Skutkiem finansowym na być większy wpływ do budżetu miasta o 1,5 mln zł w skali roku. Nie obeszło się bez dyskusji na ten temat. Przeciwni podwyżce byli radni PiS.
dzisiaj, 15:51 Dereźnia
Mikołaj odwiedził Dereźnię
dzisiaj, 10:29 Hedwiżyn
Pędził w terenie zabudowanym 137 km/h
w czwartek, godzina 09:02 Biłgoraj
Utworzenie strefy płatnego pakowania już pewne
W Biłgoraju powstanie strefa płatnego parkowania niestrzeżonego, która obejmie obszar kilku miejskich ulic charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Za parkowanie, w którym miejscu będziemy płacić?
dzisiaj, 11:58 Lubelszczyzna
Ani jednego zgonu wśród zakażonych osób na Lubelszczyźnie
dzisiaj, 10:10 Biłgoraj
Czujny 45-latek ujął nietrzeźwego kierowcę
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Biłgoraj w czołówce Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021
We wtorek 2 grudnia w Hotelu Duo w Janowie Lubelskim ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021. Wśród laureatów znalazły się samorządy z naszego powiatu.
w niedzielę, godzina 18:19 Biłgoraj
Drifterzy dla Kuby
dzisiaj, 10:49 Powiat
Ostrzeżenie o oblodzeniu
24 listopada 2021 Biłgoraj
Pół wieku razem
W środowe popołudnie 24 listopada w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość Złotych Godów, czyli 50-lecia pożycia małżeńskiego. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i kwiaty wręczył małżeństwom burmistrz Janusz Rosłan.
w niedzielę, godzina 09:02 Gmina Biłgoraj
Zespół "Jarzębina" wystąpił w Teatrze Polskim
w sobotę, godzina 22:45 Biłgoraj
Mikołajkowy spot Moto Serce
27 listopada 2021 Tarnogród
"Skarby Tarnogrodu - grodu u bram Roztocza" - wystawa w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
Grupa EKSPLORATORZY to pasjonaci odkrywcy: Janusz Szabat, Piotr Magoch i Grzegorz Szymanik, którzy w wolnym czasie wnikliwie przeszukują miejsca odsłonięte podczas przebudowy drogi nr 835.
we wtorek, godzina 10:54 Biłgoraj
Zwłoki znalezione w biłgorajskim parku
dzisiaj, 07:10 Goraj
W Goraju powstał Klub Seniora
w niedzielę, godzina 16:30 Biłgoraj
Finał XIX Dnia Jesiennego Liścia. Tym razem środki trafią do Mateuszka Feręca
Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju zaprosiła na finał akcji XIX DZIEŃ JESIENNEGO LIŚCIA DLA MATEUSZKA FERĘCA, który odbył się w niedzielę 5 grudnia na miejskim targowisku Mój Rynek, przy ulicy Jagiełły.
w niedzielę, godzina 13:09 Lubelszczyzna
78 533 testów i 22 389 zakażeń
w sobotę, godzina 13:54 Biłgoraj
Mikołajkowy Turniej Karate już po raz 30.
w niedzielę, godzina 15:25 Biłgoraj
Mikołaje na motocyklach odwiedzili dzieci z Wioski Dziecięcej SOS
Kolejny rok z rzędu motocykliści zorganizowali akcję z myślą o najmłodszych, mieszkających w Wiosce Dziecięcej SOS. Z bagażnikiem pełnym słodyczy i zabawek pojechali do maluchów w niedzielne przedpołudnie 5 grudnia.
dzisiaj, 08:29 Biłgoraj
"Wyraź to w Pixel-ACH!"
dzisiaj, 09:16 Biłgoraj
W listopadzie było mniej zachorowań na grypę niż w październiku
29 listopada 2021 Biłgoraj
Wykład ministra Czarnka w Biłgoraju
W poniedziałkowe popołudnie 29 listopada, w sali katechetycznej przy kościele pw. Św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyło się spotkanie z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. Tematem rozmowy była suwerenność kraju. - Warunkiem suwerenności narodu jest niepodległość państwa - mówił minister.
w piątek, godzina 08:12 Gmina Biłgoraj
Strażacy z gminy Biłgoraj wybrali nowe władze
w niedzielę, godzina 16:59 Biłgoraj
Karatecy walczyli o Puchar Świętego Mikołaja
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl