Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
GMINA BIŁGORAJ Odbudowany, będzie chronił przed powodzią
2012.12.20 13:19 | aktualizacja: 2012.12.20 14:24

Uroczyste otwarcie zbiornika Bojary

W czwartkowe przedpołudnie, 20 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie odbudowanego zbiornika retencyjnego Bojary w Rapach Dylańskich. - Zbiornik ten dalej będzie chronił Biłgoraj przed powodziami - mówił nadleśniczy Marian Kudełka.
Uroczyste otwarcie zbiornika Bojary
Uroczyste otwarcie zbiornika Bojary

Zbiornik retencyjny Bojary, wybudowany na rzece Osa, powstał w 2001r. i miał za zadanie m.in. ochronę miasta i okolic przed powodziami. Niestety w ubiegłym roku, na przełomie lipca i sierpnia, ulewne deszcze rozmyły groblę czołową, co doprowadziło do przelania się wody. Skutkiem były podtopione ulice i domy.

- Wyciągnęliśmy wnioski z tego tragicznego zdarzenia i obecnie grobla czołowa została wybudowana bardzo solidnie, a powierzchnia zbiornika została znacznie powiększona. Obecnie ma powierzchnię 1,85ha - mówił podczas uroczystego otwarcia odbudowanego zbiornika nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Marian Kudełka.

Wydarzenie miało miejsce w czwartek, 20 grudnia, a wzięli w nim udział zarówno przedstawiciele władz, policji, straży pożarnej, jak i projektant obiektu. Poświęcenia nowego zbiornika dokonał proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. Józef Flis.

Zbiornik został odbudowany w ramach projektu pn. "Zwiększenie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałania powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych", inwestycja pochłonęła prawie 200 tys. zł.

Przypomnijmy: W lipcu ubiegłego roku woda zalała znaczną część Biłgoraja, powodem nie były jedynie ulewne deszcze. Tysiące metrów sześciennych wody wydostały się ze zbiornika retencyjnego w Rapach Dylańskich. Powodem przerwania grobli czołowej był duży napór wód spływających z wyżej położonych stawów prywatnych.
Informowaliśmy o tym jaki pierwsi w artykule pt. Tama nie wytrzymała, bo….

Zniszczony zbiornik trzeba było odbudować. Prace rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Najpierw ogłoszono przetarg, następnie wyłoniono wykonawcę zadania. Jednak na ostateczny efekt działań trzeba było czekać do chwili obecnej. Remont zbiornika retencyjnego polegał na jego pogłębieniu, wyczyszczeniu dnia i odbudowie grobli czołowej. Wykonany został także przelew, który będzie zabezpieczał groblę czołową w przypadku nagromadzenia dużej ilości wód. Teraz jak zapewnia Marian Kudełka miastu nie grozi już wysoka woda. - Zbiornik ten jako duży rezerwat wodny, wraz ze zbiornikiem Rapy i zbiornikiem Ambra, będzie dalej chronił Biłgoraj przed powodziami - stwierdził.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Uroczyste otwarcie zbiornika Bojary, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 8126
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (10)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
cbe-bb6
~ zxc   to znaczy że, szatan tej tamy nie rozwali?A las poświęcony żeby go szatan nie podpalił?A sikawki strażaków też poświęcone?A kiedy będą święcić kondony żeby nikt syfa nie załapał?Dla tych pieniędzy i Chrystusa byście sprzedali
21 grudnia 2012
+1
-1
PL
a00-353
~ kot parszywy   Zrobili bajoro a krzyku jakby tamę asuańską na Nilu zbudowali. No cóż, jeśli nie ma innych sukcesów...
21 grudnia 2012
+2
-0
PL
f9c-4a2
~ 7894561dfg   bieganie z kropidłem za pieniądze to zwykłe sprzedawanie sakramentów i to jest urąganie,znacie historię kościoła ,poczytajcie sobie jak można było dostać rozgrzeszenie kiedyś .jak pan zabił chłopa to wpłacił na kościół pare złoty i grzechu nie było, albo jak pojechal odbijać Jerozolimę to i morderca zmazal grzech,to zwykłe sprzedawanie sakramentów.To nie ksiądz to handlarz a sklep to plebania,Czy Chrystus by tego chciał?
20 grudnia 2012
+4
-0
PL
0b3-7a2
~ w Józefowie   miał zamiar nałożyc 'podatek' dla tych,którzy zbierali jagody.Ten człowiek nie nadake sie nawet do pilnowania topoli.MInistrantem kościelnym by się sprawdził.
20 grudnia 2012
+1
-0
PL
ee5-1bd
~ bezczelny jesteś , jak tak możesz urągać ??  do ~ 4645   to że ktoś myli i uważa inaczej nie jest powodem do urągania !!!
Jak by jawnie łamał prawo w tym Boże to też nie wypada tak poniżać kogoś.
A<K<
20 grudnia 2012
+1
-4
PL
040-ad0
~ 4645   Kiedy pleban zacznie święcić budy dla psów i kurniki?
20 grudnia 2012
+3
-1
PL
fcc-13f
~ xxx   był nadleśniczy, komendantci,prałat pan Darek Ł. i dziesiątki innych osób a sołtys wsi Rapy Dylańskie który zbiera wciąż cięgi za złą drogę( śliskie, nieodśnieone, przy robtach zbiornika brudne i zapiaszczone) gdzie ???
20 grudnia 2012
+2
-0
PL
2a3-87b
~ dziadek   O i Flis się wkręcił. Przecież "zwykły" ksiądz by nie poświęcił a tak 4-5tyś zł wpadnie do kieszeni tzn. do banku przy kościele
20 grudnia 2012
+6
-2
PL
53d-485
~ bojarzyn   niech sobie chroni ale poprzednim razem to ten właśnie zbiornik źle wybudowany i źle pilnowany był powodem zalania Bojar.
20 grudnia 2012
+2
-0
PL
814-156
~ x   I Z CZEGO TU SIĘ CIESZYĆ . CZĘŚĆ ŚCIESZKI DYDAKTYCZNEJ PRZEORANA CIĘŻKIMI KOPARKAMI , WYSEPKA Z ŁAWECZKAMI ZLIKWIDOWANA . ALE TRZEBA SIĘ ŚPIESZYĆ PRZED KOŃCEM ROKU , BO DUŻE PREMIE SIĘ NALEŻĄ .
20 grudnia 2012
+7
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
10 kwietnia 2021 Biłgoraj
81. rocznica zbrodni katyńskiej i 11. rocznica katastrofy smoleńskiej
W sobotnie popołudnie, 10 kwietnia w Biłgoraju upamiętniono polskich oficerów pomordowanych na terenie byłego ZSRR w 1940 r. oraz ofiary katastrofy smoleńskiej, w 11. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Z uwagi na pandemię i obowiązujące obostrzenia uroczystości miały symboliczny charakter.
dzisiaj, 10:47 Lubelszczyzna
3 przypadki śmiertelne w powiecie
dzisiaj, 11:34 Dąbrowica
"Uczymy się i poznajemy świat on-line", czyli innowacyjne projekty w szkole w Dąbrowicy
w piątek, godzina 08:06 Powiat
Ognisko ptasiej grypy w powiecie
W bieżącym tygodniu, na terenie powiatu biłgorajskiego wykryto pierwsze ognisko ptasiej grypy, dotyczyło ono gospodarstwa niekomercyjnego, w którym utrzymywano 52 ptaki. Stado zostało już zlikwidowane. Przypominamy, że ptasia grypa nie jest groźna dla ludzi.
dzisiaj, 07:15 Lubelszczyzna
Wracają przymrozki. IMGW wydał ostrzeżenie 1. stopnia
we wtorek, godzina 12:51 Biłgoraj
Była zawodniczka Znicza jedzie na olimpiadę w Tokio
14 kwietnia 2021 Kraj
Minister zdrowia o obostrzeniach. Co z majówką?
W środowe przedpołudnie 14 kwietnia odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Podczas tego spotkania przekazał informacje dotyczące kolejnych kroków podejmowanych przez rząd dotyczących obowiązujących obostrzeń. Jak wiele się zmieni w ciągu najbliższych dni?
we wtorek, godzina 12:26 Diecezja Zamojsko - Lubaczowska
Biskup o organizacji Pierwszej Komunii Św.
dzisiaj, 07:43 Biłgoraj
Taneczne sukcesy w Gdańsku
dzisiaj, 09:10 Biłgoraj
Do Rady Powiatu wpłynęła skarga na starostę
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się w poniedziałek 19 kwietnia, radni zajęli się skargą w sprawie naruszenia zasad praworządności i przekroczenia uprawnień, jaka wpłynęła na starostę biłgorajskiego.
we wtorek, godzina 10:42 Kraj
Nowe obostrzenia. Jutro konferencja ministra
w środę, godzina 10:39 Lubelszczyzna
Znów rośnie liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2
w środę, godzina 15:48 Kraj
Regionalizacja obostrzeń. Na Lubelszczyźnie nauka hybrydowa
W środowe popołudnie 21 kwietnia odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której przekazane zostały informacje dotyczące dalszych kroków podejmowanych przez rząd, związanych z epidemią koronawirusa. Wiadomo już, że najmłodsze dzieci wracają do szkół, ale w trybie hybrydowym. Co jeszcze się zmieni w najbliższym czasie?
we wtorek, godzina 07:21 Biłgoraj
Uczennice ZSZiO finalistkami VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży
w niedzielę, godzina 10:03 Lubelszczyzna
Jak działają oszuści?
13 kwietnia 2021 Biłgoraj
Finał Ninja Warrior za nami. Jak poradził sobie strażak z Biłgoraja?
We wtorkowy wieczór 13 kwietnia wyemitowany został finał Ninja Warrior. W programie wystąpił strażak ochotnik z Biłgoraja Piotr Lisiczka. O tytuł pierwszego polskiego Ninja Warrior i 150 tysięcy złotych walczyło 24 zawodników.
w środę, godzina 08:09 Biłgoraj
Od 2021 roku obowiązują nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi
we wtorek, godzina 14:28 Dereźnia
Prawie 3 promile u kierowcy skody
w poniedziałek, godzina 11:01 Kraj
Maturzyści będą testowani na koronawirusa przed egzaminem?
Za dwa tygodnie powinny rozpocząć się tegoroczne matury. Czy tak się stanie? Minister edukacji Przemysław Czarnek przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie. Możliwe, że będą testy na koronawirusa i szczepienia dla zdających.
w sobotę, godzina 18:01 Turobin
Pijany kierowca potrącił rowerzystkę, potem próbował uciec
w poniedziałek, godzina 10:51 Biłgoraj
125 km/h przez Biłgoraj
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl