Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Zbiornik retencyjny znów będzie służył mieszkańcom
2012.07.31 09:44

Od września rusza budowa zbiornika w Rapach

Ubiegłoroczna powódź wyrządziła wiele szkód. Z żywiołem walczyli mieszkańcy kilku biłgorajskich ulic. Ogromna ilość wody pochodziła w ulewnych deszczy ale także z przerwanego zbiornika retencyjnego na Rapach. We wrześniu ruszą prace przy jego odbudowie.
Od września rusza budowa zbiornika w Rapach
Od września rusza budowa zbiornika w Rapach

Dokładnie rok temu, w ostatnim tygodniu lipca, część Biłgoraja została zalana przez wielką wodę. Ulewne, padające wiele dni deszcze spowodowały wypełnienie zbiornika retencyjnego na rapach Dylańskich, przelanie się wody przez groblę czołową, a w konsekwencji jej podmycie.

Tama po kilku godzinach została przerwana, a tysiące metrów sześciennych wody wdarły się na ulice miasta. Największe problemy z żywiołem mieli mieszkańcy ul. Moniuszki, Romanowskiego i Granicznej. Piwnice zalane zostały także na ul. Nowakowskiego. W wielu miejscach nie pomogły układane przez strażaków worki z piaskiem, a wypompowywanie wody z domów było jak walka z wiatrakami. Kilka dni trwała napięta sytuacja, gdyż zniszczony zbiornik nie stanowił już żadnego zabezpieczenia przed kolejnymi podtopieniami, a prognozy nie napawały optymizmem. Na szczęście kolejnych tego typu zdarzeń już nie było, zaczęła się za to walka o uratowanie zatopionych sprzętów, upraw, czy o środki na odbudowę zniszczeń.

Już wtedy remont zbiornika na Rapach Dylańskich zapowiadało Nadleśnictwo Biłgoraj, właściciel obiektu. - Obecnie jesteśmy na etapie przetargu na budowę zbiornika. Wykonawca został wyłoniony, teraz dopełniamy wszelkich formalności. Mam nadzieję, że wszystko zakończy się jeszcze w sierpniu. Prace będą mogły ruszyć jednak dopiero od września, ponieważ jest to obszar Natura 2000 i wcześniej nie byłoby możliwości prowadzenia tego typu prac - powiedział w rozmowie z bilgorajska.pl Marian Kudełka nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj.

Remont zbiornika retencyjnego będzie polegał na jego pogłębieniu, wyczyszczeniu dnia i odbudowie grobli czołowej. Wykonany zostanie także przelew, który będzie zabezpieczał groblę czołową w przypadku nagromadzenia dużej ilości wód. Niestety po przebudowie chętni do zwiedzania tego obiektu nie będą mogli skorzystać z promenady. Przejście przez groblę zostanie bowiem wybetonowane i wyłożone kamieniem.

- Na razie całe przedsięwzięcie finansujemy z własnych środków, dopiero w przyszłości okaże się, czy częśż z nich uda się odzyskać z Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przewidujemy, że całość będzie kosztowała ponad 300 tys. zł - dodał nadleśniczy Kudełka.

Póki inwestycja nie zostanie ukończona trzeba mieć nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku. Bez zbiornika retencyjnego ulewy mogłyby ponownie zagrozić mieszkańcom Biłgoraja. Zbiornik zatrzymywał duże ilości wody, był w stanie przyjąć aż 40 tys. m3, do czego nie jest przystosowany np. zalew Bojary, teraz w przypadku sporych opadów woda rzeką będzie płynęła w stronę miasta.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Od września rusza budowa zbiornika w Rapach, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 11251
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
c8e-427
~ jan   kto pytam odpowiada za utrzymanie i dobry stan takich zbiorników jak ten w Rapach ?czy to nie jest działka Kudełki?dlaczego nikt do tej pory nie odp za powódź w miescie i Gminie Biłgoraj, panie Kudełka to wina opadów czyli przyroda(:
1 sierpnia 2012
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
10 kwietnia 2021 Biłgoraj
81. rocznica zbrodni katyńskiej i 11. rocznica katastrofy smoleńskiej
W sobotnie popołudnie, 10 kwietnia w Biłgoraju upamiętniono polskich oficerów pomordowanych na terenie byłego ZSRR w 1940 r. oraz ofiary katastrofy smoleńskiej, w 11. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Z uwagi na pandemię i obowiązujące obostrzenia uroczystości miały symboliczny charakter.
dzisiaj, 10:47 Lubelszczyzna
3 przypadki śmiertelne w powiecie
dzisiaj, 07:15 Lubelszczyzna
Wracają przymrozki. IMGW wydał ostrzeżenie 1. stopnia
w piątek, godzina 08:06 Powiat
Ognisko ptasiej grypy w powiecie
W bieżącym tygodniu, na terenie powiatu biłgorajskiego wykryto pierwsze ognisko ptasiej grypy, dotyczyło ono gospodarstwa niekomercyjnego, w którym utrzymywano 52 ptaki. Stado zostało już zlikwidowane. Przypominamy, że ptasia grypa nie jest groźna dla ludzi.
we wtorek, godzina 12:51 Biłgoraj
Była zawodniczka Znicza jedzie na olimpiadę w Tokio
dzisiaj, 11:34 Dąbrowica
"Uczymy się i poznajemy świat on-line", czyli innowacyjne projekty w szkole w Dąbrowicy
14 kwietnia 2021 Kraj
Minister zdrowia o obostrzeniach. Co z majówką?
W środowe przedpołudnie 14 kwietnia odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Podczas tego spotkania przekazał informacje dotyczące kolejnych kroków podejmowanych przez rząd dotyczących obowiązujących obostrzeń. Jak wiele się zmieni w ciągu najbliższych dni?
we wtorek, godzina 12:26 Diecezja Zamojsko - Lubaczowska
Biskup o organizacji Pierwszej Komunii Św.
dzisiaj, 07:43 Biłgoraj
Taneczne sukcesy w Gdańsku
dzisiaj, 09:10 Biłgoraj
Do Rady Powiatu wpłynęła skarga na starostę
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się w poniedziałek 19 kwietnia, radni zajęli się skargą w sprawie naruszenia zasad praworządności i przekroczenia uprawnień, jaka wpłynęła na starostę biłgorajskiego.
we wtorek, godzina 10:42 Kraj
Nowe obostrzenia. Jutro konferencja ministra
w środę, godzina 10:39 Lubelszczyzna
Znów rośnie liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2
w środę, godzina 15:48 Kraj
Regionalizacja obostrzeń. Na Lubelszczyźnie nauka hybrydowa
W środowe popołudnie 21 kwietnia odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której przekazane zostały informacje dotyczące dalszych kroków podejmowanych przez rząd, związanych z epidemią koronawirusa. Wiadomo już, że najmłodsze dzieci wracają do szkół, ale w trybie hybrydowym. Co jeszcze się zmieni w najbliższym czasie?
we wtorek, godzina 07:21 Biłgoraj
Uczennice ZSZiO finalistkami VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży
w niedzielę, godzina 10:03 Lubelszczyzna
Jak działają oszuści?
13 kwietnia 2021 Biłgoraj
Finał Ninja Warrior za nami. Jak poradził sobie strażak z Biłgoraja?
We wtorkowy wieczór 13 kwietnia wyemitowany został finał Ninja Warrior. W programie wystąpił strażak ochotnik z Biłgoraja Piotr Lisiczka. O tytuł pierwszego polskiego Ninja Warrior i 150 tysięcy złotych walczyło 24 zawodników.
w środę, godzina 08:09 Biłgoraj
Od 2021 roku obowiązują nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi
we wtorek, godzina 14:28 Dereźnia
Prawie 3 promile u kierowcy skody
w poniedziałek, godzina 11:01 Kraj
Maturzyści będą testowani na koronawirusa przed egzaminem?
Za dwa tygodnie powinny rozpocząć się tegoroczne matury. Czy tak się stanie? Minister edukacji Przemysław Czarnek przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie. Możliwe, że będą testy na koronawirusa i szczepienia dla zdających.
w sobotę, godzina 18:01 Turobin
Pijany kierowca potrącił rowerzystkę, potem próbował uciec
w poniedziałek, godzina 10:51 Biłgoraj
125 km/h przez Biłgoraj
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl