Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Tragedii nie dało się przewidzieć
2011.08.01 12:01 | aktualizacja: 2011.08.01 12:35

Tama nie wytrzymała, bo…

W niedzielne popołudnie, 31 lipca br., woda zalała dużą część Biłgoraja. Nie pochodziła tylko z ulewnych deszczy, które nękają nasz powiat od dłuższego czasu. Tysiące metrów sześciennych wody wydostały się ze zbiornika retencyjnego w Rapach Dylańskich. Ale dlaczego tama nie wytrzymała?
Tama nie wytrzymała, bo…
Tama nie wytrzymała, bo…

- Zbiornik, wybudowany na rzece Osa, był oddany do użytku w 2001 roku jako zbiornik retencyjny, miał za zadanie zatrzymywanie wody i zapobieganie szybkiemu odpływowi wody w lasach - wyjaśnił Marian Kudełka, Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj.

Ostatnie deszczowe tygodnie nie dawały powodów do obaw. - Nie można było przewidzieć rozmycia tamy, mimo że ulewne deszcze padały przez wiele dni, poziom wody w zbiorniku stale był utrzymywany, aż do niedzieli kiedy to w godzinę zbiornik wypełnił się po brzegi - stwierdził Leszek Turczyniak, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj.

Ulewne deszcze były za to przyczyną rozmycia grobli na stawach prywatnych usytuowanych również w Rapach Dylańskich, co z kolei było początkiem ogromnego naporu wody i przelania się jej przez wierzch tamy. Już kilkukrotnie zbiornik retencyjny wytrzymywał podobne sytuacje. Tym razem było inaczej, chociaż przewidzieć się tego nie dało.

- Tama była badana pod kątem jej wytrzymałości, sporządziliśmy niedawno mapę zbiornika z zaznaczeniem rzędnych poziomu wody, a ilość była zgodna z pozwoleniem wodno-prawnym - dodał Nadleśniczy.

Woda nie rozerwała tamy, po przelaniu się przez jej wierzch, rozpuściła ją od drugiej strony. - Zapora od strony wody była wybetonowana, także nikt się nie spodziewał, że taka ilość wody wpłynie w tak krótkim czasie, błyskawicznie poziom wody się podniósł o ok. 1,5 metra - mówi Marian Kudełka.

Nie można także zarzucić braku dbałości o przepusty, gdyż w ubiegłym roku została spuszczona woda z zalewu, do którego uchodziły wody ze zbiornika w Rapach, zostały także wyczyszczone wszystkie przepusty, woda mogła więc swobodnie przepływać.

Teraz trzeba będzie tamę odbudować, ale na pewno nie stanie się to w ciągu najbliższych tygodni, gdyż najpierw Nadleśnictwo musi uzyskać wszelkie niezbędne pozwolenia wodno-prawne oraz nadzoru budowlanego.

Będzie zbudowana w nieco inny sposób, na pewno nie będzie tak wysoka, a poza tym na nowej tamie nie zobaczymy już promenady, będą za to zabezpieczenia przelewowe. Jeśli zbiornik znowu będzie wypełniony po brzegi to woda zwyczajnie się przeleje, nie powodując rozmycia zapory.

Także trzeba mieć świadomość, że jeśli zdarzą się kolejne ulewy, przed odbudowaniem tamy, zbiornik ich nie zatrzyma, a cała woda będzie spływała na ulice Biłgoraja stanowiąc dalsze zagrożenie dla dobytku jego mieszkańców. - Zagrożeniem jest teraz tylko zalew miejski. Jeśli on nie zatrzyma wody, a jest takie niebezpieczeństwo, dalsze ulewy będą stanowiły poważne zagrożenie - podsumował Marian Kudełka.

red.
REKLAMA
Oceń:
13 głosów
Tama nie wytrzymała, bo…, 4.4615 out of 5 based on 13 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 32201
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
10 kwietnia 2021 Biłgoraj
81. rocznica zbrodni katyńskiej i 11. rocznica katastrofy smoleńskiej
W sobotnie popołudnie, 10 kwietnia w Biłgoraju upamiętniono polskich oficerów pomordowanych na terenie byłego ZSRR w 1940 r. oraz ofiary katastrofy smoleńskiej, w 11. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Z uwagi na pandemię i obowiązujące obostrzenia uroczystości miały symboliczny charakter.
dzisiaj, 10:47 Lubelszczyzna
3 przypadki śmiertelne w powiecie
dzisiaj, 07:15 Lubelszczyzna
Wracają przymrozki. IMGW wydał ostrzeżenie 1. stopnia
w piątek, godzina 08:06 Powiat
Ognisko ptasiej grypy w powiecie
W bieżącym tygodniu, na terenie powiatu biłgorajskiego wykryto pierwsze ognisko ptasiej grypy, dotyczyło ono gospodarstwa niekomercyjnego, w którym utrzymywano 52 ptaki. Stado zostało już zlikwidowane. Przypominamy, że ptasia grypa nie jest groźna dla ludzi.
we wtorek, godzina 12:51 Biłgoraj
Była zawodniczka Znicza jedzie na olimpiadę w Tokio
dzisiaj, 11:34 Dąbrowica
"Uczymy się i poznajemy świat on-line", czyli innowacyjne projekty w szkole w Dąbrowicy
14 kwietnia 2021 Kraj
Minister zdrowia o obostrzeniach. Co z majówką?
W środowe przedpołudnie 14 kwietnia odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Podczas tego spotkania przekazał informacje dotyczące kolejnych kroków podejmowanych przez rząd dotyczących obowiązujących obostrzeń. Jak wiele się zmieni w ciągu najbliższych dni?
we wtorek, godzina 12:26 Diecezja Zamojsko - Lubaczowska
Biskup o organizacji Pierwszej Komunii Św.
dzisiaj, 07:43 Biłgoraj
Taneczne sukcesy w Gdańsku
dzisiaj, 09:10 Biłgoraj
Do Rady Powiatu wpłynęła skarga na starostę
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się w poniedziałek 19 kwietnia, radni zajęli się skargą w sprawie naruszenia zasad praworządności i przekroczenia uprawnień, jaka wpłynęła na starostę biłgorajskiego.
we wtorek, godzina 10:42 Kraj
Nowe obostrzenia. Jutro konferencja ministra
w środę, godzina 10:39 Lubelszczyzna
Znów rośnie liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2
w środę, godzina 15:48 Kraj
Regionalizacja obostrzeń. Na Lubelszczyźnie nauka hybrydowa
W środowe popołudnie 21 kwietnia odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której przekazane zostały informacje dotyczące dalszych kroków podejmowanych przez rząd, związanych z epidemią koronawirusa. Wiadomo już, że najmłodsze dzieci wracają do szkół, ale w trybie hybrydowym. Co jeszcze się zmieni w najbliższym czasie?
we wtorek, godzina 07:21 Biłgoraj
Uczennice ZSZiO finalistkami VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży
w niedzielę, godzina 10:03 Lubelszczyzna
Jak działają oszuści?
13 kwietnia 2021 Biłgoraj
Finał Ninja Warrior za nami. Jak poradził sobie strażak z Biłgoraja?
We wtorkowy wieczór 13 kwietnia wyemitowany został finał Ninja Warrior. W programie wystąpił strażak ochotnik z Biłgoraja Piotr Lisiczka. O tytuł pierwszego polskiego Ninja Warrior i 150 tysięcy złotych walczyło 24 zawodników.
w środę, godzina 08:09 Biłgoraj
Od 2021 roku obowiązują nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi
we wtorek, godzina 14:28 Dereźnia
Prawie 3 promile u kierowcy skody
w poniedziałek, godzina 11:01 Kraj
Maturzyści będą testowani na koronawirusa przed egzaminem?
Za dwa tygodnie powinny rozpocząć się tegoroczne matury. Czy tak się stanie? Minister edukacji Przemysław Czarnek przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie. Możliwe, że będą testy na koronawirusa i szczepienia dla zdających.
w sobotę, godzina 18:01 Turobin
Pijany kierowca potrącił rowerzystkę, potem próbował uciec
w poniedziałek, godzina 10:51 Biłgoraj
125 km/h przez Biłgoraj
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl