Na czym polega skuteczna komunikacja?
Efektywna komunikacja stanowi podstawę relacji interpersonalnych niezależnie od branży. Pozwala na stworzenie pozytywnej atmosfery, przyczyniając się do poprawy wyników i produktywności całego zespołu. Najważniejszą kwestią pozostaje aktywne słuchanie. Uważnie słuchaj tego, co mają do powiedzenia Twoi współpracownicy. Możesz zadawać dodatkowe pytania, aby podkreślić swoje zainteresowania. Pamiętaj o tym, aby nie przerywać i spokojnie wysłuchać całej wypowiedzi, nawet wtedy, kiedy się nie zgadzasz.
Niezależnie od tego, czy rozmawiasz z przełożonym, podwładnym, czy z kolegą pracującym na tym samym stanowisku, pozostawaj otwarty na wskazówki i nowe pomysły. Innowacje mogą znacznie usprawnić pracę i poprawić Twoje wyniki. Jednocześnie zadbaj o to, aby swoje uwagi formułować w sposób zwięzły i jasny. Zbyt duża liczba anegdot może znudzić Twojego rozmówcę i rozproszyć jego uwagę.
Jak radzić sobie w czasie konfliktów w pracy?
W pierwszej kolejności nabierz dystansu do sytuacji. Niezależnie od tego, czy jesteś stroną konfliktu, czy jedynie wcielasz się w rolę mediatora, pamiętaj o tym, że nieporozumienia są nieodłączoną częścią naszego życia. Kluczem w takiej sytuacji pozostaje efektywna komunikacja, oparta na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.
W przypadku wystąpienia konfliktu warto doprowadzić do konfrontacji stron, podczas której będą mogły one przedstawić swoje poglądy. Następnie każdy zainteresowany powinien zaproponować pomysł rozwiązania konfliktu. Bardzo często konieczne okazuje się wypracowanie kompromisu, w którym obie strony zrezygnuj z części swoich oczekiwań. Jeśli jesteś jedną z nich, spójrz na swoje zachowanie krytycznie. Zastanów się, czy Twoja reakcja rzeczywiście była adekwatna do sytuacji. Jeśli myślisz, że poniosły Cię emocje, nie bój się przeprosić i przyznać do błędu. Chcesz poprawić swoje relacje z innymi? Już dziś przeczytaj artykuł: Jakich błędów nie wolno popełniać podczas zmiany pracy?
Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach w pracy?
Często nie mamy możliwości zmiany zachowania naszych współpracowników. W takiej sytuacji podstawą staje się troska o własne zdrowie psychiczne oraz praca nad emocjami. Strategie zorientowane na obronę polegają m.in. na zdystansowaniu się od problemu oraz poszukiwaniu wsparcia. Pamiętaj o tym, aby porozmawiać z członkami zespołu, przełożonym oraz rodziną. W razie konieczności nie zwlekaj z wizytą u psychoterapeuty, który pomoże Ci uporządkowaniu emocji i reakcji.
Praca w zespole wymaga od nas wrażliwości, empatii i zrozumienia względem drugiego człowieka. Bardziej złożone problemy interpersonalne mogą skutkować znacznym pogorszeniem się atmosfery. Poważnym problemem jest także nadmierna presja wywoływana przez pracodawcę. W niektórych sytuacjach poprawa sytuacji okazuje się niemożliwa. Warto zdecydować się wtedy na zmianę zatrudniania. Szukasz nowych możliwości rozwoju zawodowego? Koniecznie sprawdź oferty pracy dostępne na stronie: https://www.aplikuj.pl/praca/bilgoraj.