Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej to impreza nietuzinkowa, jedyna w swoim rodzaju, łącząca pokolenia i na scenie, i na widowni, impreza, dzięki której dziedzictwo polskiej wsi - prezentowane podczas pięknych widowisk z muzyką, tańcem, na podstawie oryginalnych scenariuszy, z kolorową ludową scenografią, rekwizytami - nie zostanie nigdy zapomniane.
- Bardzo dumni jesteśmy z miana "stolicy wiejskich teatrów" w Polsce. Wiele lat ciężko na nie pracowaliśmy - zaznaczają organizatorzy.
Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podjętą w czerwcu 2018 roku, Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych i ogólnopolski ruch wiejskich teatrów zostały wpisane do Krajowego Rejestru Dobrych Praktyk w Ochronie Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Jest to pierwszy wpis do polskiego rejestru dobrych praktyk. Obecnie czynimy starania o wpis na listę międzynarodową.
W tym roku przypada czterdziestolecie ogólnopolskiego sejmikowania. Na tarnogrodzkiej scenie zaprezentuje się 11 najlepszych zespołów z całego kraju - wyłonionych z czterech przeglądów regionalnych. Z województwa małopolskiego zobaczymy Grupę Teatralną WRZĄSOWICE z Wrząsowic (Adam Mickiewicz Dziady cz. II), Teatr Ludowy TRADYCJA z Okleśnej (Aleksander Fredro, Gwałtu, co się dzieje), Regionalny Zespół PODEGRODZIE z Podegrodzia (Zmówiny); z województwa lubelskiego: Zespół Obrzędowy ZAWSZE RAZEM z Woli Gułowskiej (Na świantego Jana), Zespół Sąsiadeczki z Korczowa i Okrągłego (Proszenie na wesele); z województwa świętokrzyskiego: Zespół Folklorystyczno - Obrzędowy SOŁTYSKI z Pawłowa (Swaty), Stowarzyszenie WZDOLSKIE KOŁOWROTKI z Bodzentyna (Miedlenie lnu); z województwa podkarpackiego - Zespół OCICANKI z Tarnobrzega (Żeniacka Kowola); z województwa małopolskiego: Zespół Regionalny CZARDASZ z Niedzicy (Pogrzebowiny), Regionalny Zespół PODEGRODZIE z Podegrodzia (Zmówiny); z województwa wielkopolskiego - Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego (Westwaloki); z województwa mazowieckiego - Kurpiowski Zespół Folklorystyczny CARNIACY z Czarni wraz z Zespołem Folklorystycznym KURPIOWSZCZYZNA z Myszyńca (Zaślubiny po kurpiowsku).
Oprócz spektakli odbędą się także wydarzenia towarzyszące imprezie: seminarium "Co mi zostało z tych lat… - fakty, wspomnienia, refleksje członków Rady Artystycznej, członków zespołów, gospodarzy, przyjaciół, sprzymierzeńców"; Wieczór Folkloru - wspólnotowe muzykowanie z Pawłem Steczkowskim & TEUTA PROJECT oraz sejmikowymi kapelami; SMACZNE I PIĘKNE - stoiska z rękodziełem i regionalnymi przysmakami; promocja albumu wydanego z okazji 40 - lecia Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej; wystawy: wystawa fotograficzna "Zobaczymy ich na scenie - zespoły i spektakle Sejmiku 2023", "40 lat ogólnopolskich sejmików" - wystawa plakatów i afiszy, "TWARZE SEJMIKÓW" - wystawa fotografii Bożeny Wojtaszek, "VIII Festiwal Wiejskich Teatrów ZWYKI" - reportaż fotograficzny Lecha Laskowskiego.
- Z okazji tak wielkiego wydarzenia wydaliśmy publikację pt. "Skarby tarnogrodzkiej sceny upamiętniającą czterdzieści lat teatru wiejskiego: ludzi sejmiku, zespoły, obrzędy". Oprócz wspomnień twórców i przyjaciół zawiera ona mnóstwo fotografii archiwalnych oraz z ostatnich lat teatralnych spotkań pokazujących niezwykłe bogactwo i różnorodność tych pięknych wydarzeń. Uważamy, że to najlepsza forma podziękowania wszystkim, za których przyczyną ruch wiejskich teatrów w Polsce wciąż trwa - podkreśla TOK.
Partnerem wydarzenia "Promocja województwa lubelskiego w ramach 40. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej" jest województwo lubelskie.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Towarzystwa Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej, starosty biłgorajskiego, burmistrza Tarnogrodu, Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego, Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Zapraszamy od 20 - 22 października do Tarnogrodu na ludową teatralną ucztę.