Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej organizowany jest w Tarnogrodzie już od 36 lat. Kolejna edycja wydarzenia została zainaugurowana w piątkowe popołudnie, 25 października. Zwykle odbywa się ono w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury, tym razem, ze względu na remont obiektu, prezentacje obywają się w miejscowej szkole.
Wszystkich gości witał burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec. Podkreślił, że jest dumny z faktu, że właśnie to miasto jest stolicą wiejskich teatrów. Sejmikowa przygoda każdego roku rozpoczyna się wiosną, kiedy organizowany jest Wojewódzki Sejmik Teatrów Wsi, a kończy jesienią podczas wydarzenia, które ma już rangę ogólnopolską.
- Prezentowane na Sejmikach spektakle dla wielu widzów są przypomnieniem pięknych polskich tradycji, natomiast dla młodego pokolenia obrazowym źródłem wiedzy, jak wyglądało codzienne życie ich przodków. Kontynuowanie tradycji teatru ludowego poprzez organizację Semików jest wspaniałą ideą - podkreślił starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.
Po części oficjalnej na scenę mogły wyjść zespołu ludowe, biorące udział w Sejmiku. Występy artystów ocenia Rada Artystyczna w składzie: teatrolog prof. Lech Śliwonik, etnomuzykolog prof. dr hab. Piotr Dahling, folklorysta i kulturoznawca dr hab. Katarzyna Smyk i reżyser dr hab. Edward Wojtaszek.
- Jestem przekonany, że rozsławienie Tarnogrodu jako miejsca sprzyjającego rozwojowi polskiej kultury ludowej oraz amatorskiego ruchu teatralnego w naszym kraju, to efekt Państwa wspólnego zaangażowania i ciężkiej pracy. To także świadectwo Państwa patriotyzmu i szacunku do naszej tradycji, historii i kultury - trwałych wartości, które budują naszą narodową tożsamość. Życzę Państwu i nam wszystkim, abyśmy czerpiąc motywację z artystycznego działania prezentowanego podczas Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej, potrafili być ludźmi kultury, chcieli ją tworzyć oraz poprzez wspólne zaangażowanie dawali wiarygodne świadectwo umiłowania tego, co polskie - napisał wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
Kolejne występy już jutro. Wydarzenie potrwa do niedzieli, 27 października, uroczyste zakończenie zaplanowano na godz. 13. Podczas trwania sejmiku odbędą się też spotkania warsztatowe, zaplanowano też wystawę fotografii.
Organizatorami wydarzenia są: Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej, burmistrz Tarnogrodu, Tarnogrodzkie Towarzystwo Teatralne, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.
Wsparcia finansowego udzielili: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek województwa lubelskiego, starosta biłgorajski oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz burmistrz Tarnogrodu.