Rada Artystyczna, w skład której wchodzili: prof. Lech Śliwonik teatrolog, prof. Piotr Dahlig etnomuzykolog, prof. Katarzyna Smyk folklorystka, kulturoznawczyni, prof. Bożena Suchocka reżyser i prof. Edward Wojtaszek reżyser, przyznała nagrody wszystkim zespołom, spektakle były znakomite i bardzo różnorodne. Imprezę poprowadził niezastąpiony "głos sejmiku" Jan Zdziarski.
Organizatorzy, chcąc zachęcić do uczestnictwa w trzydniowym sejmikowaniu jak najwięcej widzów, wprowadzili w tym roku kilka nowinek. Chętne przyjezdne zespoły i Klub Kobiet Aktywnych z Tarnogrodu przygotowały stoiska z rękodziełem artystycznym i smakowitościami, można było podziwiać i zakupić prawdziwe dzieła sztuki rękodzielniczej, pouczyć się haftu łużyckiego i wycinanki mazowieckiej i uradować podniebienia świeżutkimi wyrobami i wypiekami. Oprócz tych atrakcji zadbano też o wypełnienie przerw między spektaklami i tu świetnie odnalazły się zespoły śpiewacze, gawędziarze i gawędziarki, kapele i inni artyści, zajmując publikę podczas zmiany scenografii.
Celem organizatorów było też zaciekawienie młodych ludzi sejmikami. Członkowie Rady Artystycznej pracowali z uczniami szkoły podstawowej w Tarnogrodzie i członkami grup teatralnych Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury od czwartku, przeprowadzając warsztaty teatralne. Kontynuacją tych działań były piątkowe wykłady oraz spotkania prowadzących warsztaty z grupami po obejrzeniu dwóch spektakli i omówienie ich. Nowością było też seminarium Komisji Młodych Polskiej Sekcji Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej IOV w formie on-line.
W ciągu trzech dni wystąpiły najlepsze zespoły z całej Polski, które zostały docenione przez Radę Artystyczną i publiczność. Przyznano jedenaście nagród pieniężnych (po 2000 zł):
- Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powędrowała do Zespołu Ludowego "Jaworzanki" z Jaworza (pow. Kielecki, woj. Świętokrzyskie) za widowisko "Ksiądz z wiatykiem i podział ojcowizny" - za pełen powagi i dostojeństwa obraz ostatniego pożegnania bliskiej osoby przez rodzinę i miejską społeczność oraz za dyscyplinę artystyczną drugiej części widowiska - o podziale ojcowizny.
Nagrody Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi otrzymały:
- Zespół Regionalny im. A. Markiewicz z Bukówca Górnego (pow. Leszczyński, woj. Wielkopolskie) za niezwykłe walory muzyczne i taneczne spektaklu "Oczepiny", zespołowość oraz atrakcyjny plastycznie wizerunek kultury Bukówca.
- Zespół "Lewkowianie" z Dokudowa (pow. Bialski, woj. Lubelskie) za ciekawie zakomponowany spektakl "Swaty", poczucie humoru, dobrze prowadzony dialog oraz ciekawy scenariusz.
- Zespół Granda na Urzeczu z Cieciszewa (pow. Piaseczyński, woj. Mazowieckie) za bardzo udane wprowadzenie nowego tematu - kultury podmiejskiej, brawurowe wykorzystanie różnorodnego repertuaru muzycznego oraz wysoką sprawność wykonawczą w spektaklu "Swaty - wieczór panieński".
- Zespół Folklorystyczno - Obrzędowy Sołtyski z Pawłowa (pow. Starachowicki, woj. Świętokrzyskie) za zespołowe wykonanie dojrzałego aktorsko przedstawienia "Wyskubek" wyprowadzonego z tradycji wspólnej pracy wiejskiej społeczności
- Zespół Regionalny SPOD KICEK z Mordarki (pow. Limanowski, woj. Małopolskie) Za wszechstronne ukazanie kultury regionu ze szczególnym uwzględnieniem zwyczaju rzemieślniczego w wieloosobowym, niezwykle żywiołowym widowisku "Wyzwolina na kowala" z imponującym udziałem muzyki i tańca.
Nagrody Marszałka Województwa Lubelskiego otrzymały:
- Twój Teatr. Teatr Dorosłych z Praszki (pow. Oleski, woj. Opolskie) za wartościowy, mądry scenariusz oraz umiejętne wykorzystanie języka teatralnego w opowieści o ludzkim cierpieniu i potędze nadziei w spektaklu "Historia małego show".
- Zespół Koła Gospodyń Wiejskich w Moszczance (pow. Ostrowski, woj. Wielkopolskie) za imponujące odtworzenie zwyczaju karnawałowego, wydobycie urody gwary wielkopolskiej oraz bardzo atrakcyjną prezentację tradycyjnych tańców ze znakomitym udziałem młodych instrumentalistów w widowisku "Wywożenie młodożeńcowych"
- Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej(pow. Tatrzański, woj. Małopolskie) za odnowienie tradycji i formy wędrownego teatru lalkowego i opowieści w barwnej pogodnej inscenizacji baśni zaczerpniętej z kultury góralskiej w spektaklu "Tatrzańska baśń".
Nagrodę Centrum Spotkania Kultur w Lublinie otrzymał Zespół "Zorza" z Dereźni (pow. Biłgorajski, woj. Lubelskie) za interesujące poznawczo przedstawienie oryginalnej, tajemnej zwyczajowości związanej z wigilią św. Andrzeja oraz ciekawe przedstawienie społecznej roli szeptaczki w widowisku "Lanie wosku u kowalki".
Nagroda Starosty Biłgorajskiego powędrowała do Zespołu Regionalnego "Zielony Jawor" z Krempach (pow. Nowotarski, woj. Małopolskie) za komediowy obrazek dramatyczny napisany i zrealizowany ze smakiem i poczuciem formy - spektakl "Chory na wondziory".
Sejmikowi towarzyszyły - jak zawsze - wystawy fotograficzne: Zobaczymy ich na scenie - zespoły i spektakle Sejmiku 2022, VIII Festiwal Wiejskich Teatrów ZWYKI - reportaż fotograficzny Lecha Laskowskiego, Znowu z nami - zespoły z lat dziewięćdziesiątych.