Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2023.07.12 18:24 | aktualizacja: 2023.07.13 07:50

Bez porozumienia w sprawie chodnika na ul. Bagiennej. Inwestycja może nie powstać

W środowe popołudnie 12 lipca, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Biłgoraju zorganizowano kolejne już spotkanie z mieszkańcami osiedla Bagienna. Dyskutowano o petycji, w której sprzeciwiali się proponowanym w projekcie rozwiązaniom, dotyczącym budowy chodnika wzdłuż ul. Bagiennej. Po raz kolejny wybuchła awantura, po której ciężko o konsensus. Co z inwestycją?
Bez porozumienia w sprawie chodnika na ul. Bagiennej. Inwestycja może nie powstać
Bez porozumienia w sprawie chodnika na ul. Bagiennej. Inwestycja może nie powstać

Burmistrz Biłgoraja zaprosił mieszkańców osiedla Bagienna, by po raz kolejny przedyskutować kwestię chodnika, któremu część osób się sprzeciwia, a w zasadzie sprzeciwia się planowanej lokalizacji. Udział w zebraniu wziął również starosta powiatu Andrzej Szarlip (jest to droga powiatowa i samorząd powiatu składa wniosek o dofinansowanie), jak również kierownicy jednostek zajmujących się inwestycjami drogowymi - Maria Góralska oraz Jerzy Sosnowski. Inwestycja ma być wykonywana wspólnie przez oba samorządy.

Niestety, już po pierwszym spotkaniu ( Będzie chodnik na ul. Bagiennej? Awantura na spotkaniu z mieszkańcami) okazało się, że jednomyślności wśród mieszkańców nie ma. Do Urzędu Miasta wpłynęła petycja, w której wnoszono o zmianę planów i przeniesienie chodnika wraz ze ścieżką rowerową na drugą stronę jezdni. Konieczne były więc dalsze rozmowy.

- Zaprosiłem państwa na to spotkanie, bo nie chce nikogo uszczęśliwiać na siłę, zagwarantowanie bezpieczeństwa użytkowników dróg jest naszym obowiązkiem, ale jesteśmy gotowi na zmiany, jeśli państwa argumenty nas przekonają - rozpoczął Janusz Rosłan, zaznaczając od razu, że o tę inwestycję samorządy zabiegały bardzo długo.

Starosta przypomniał, że powiat już otrzymał wsparcie finansowe, wniosek o dofinansowanie inwestycji czeka na podpis, wszystko jest więc gotowe. Bez zgody mieszkańców realizacja inwestycji nie będzie jednak możliwa.

- Oczekiwanie społeczne, by ten chodnik wybudować było znaczące. Owszem, kiedyś chodnik był po drugiej stronie, jednak przepisy się zmieniły i wykonanie chodnika z drugiej strony niż ta planowana nie jest obecnie możliwe - mówił Andrzej Szarlip i dodał: - Wbrew mieszkańcom umowy na dofinansowanie nie podpiszę. Jednak uważam podobnie jak burmistrz, że to kluczowa inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa. Liczę, że dojdą państwo do porozumienia, by obiekt ten powstał. Wszystko wskazuje na to, że będzie możliwość otrzymania dofinansowania.

To jednak nie przekonało nieprzekonanych.

Głos więc zabrał przewodniczący rady osiedla, który zaznaczył, że postarał się policzyć osoby popierające inwestycję i okazało się, że jest aż ich 169. Mimo to, temat znów wzbudził wielkie emocje, a dyskusja zamieniła się w karczemną awanturę. Część mieszkańcy nadal stała na stanowisku, że nie widzą innej możliwości, by wykonać ciąg pieszo - rowerowy po prawej stronie ulicy (patrząc w kierunku obwodnicy). Ale byli też tacy, którzy mieli odmienne zdanie.

- Może warto zaufać budowlańcom, wiedzą co robią. Jeszcze w ubiegłym roku na podwórku mieliśmy jezioro, teraz po wykonaniu drenażu tego problemu nie ma wcale. Pozwólmy im działać - przekonywała mieszkanka ul. Janowskiej.

- Chcecie tak zrobić, że wyjeżdżający samochód będzie mógł potrącić przejeżdżający rower, czy hulajnogę. Jeśli ktoś zginie w ten sposób to będzie to na pana. To największy błąd w pana życiu - krzyczał do burmistrza mieszkaniec ul. Bagiennej. Padały nawet propozycje, by inwestycję podzielić i część ścieżki wykonać po jednej, a część po drugiej stronie ulicy. Jak podkreślał włodarz takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. - Wykonanie chodnika po stronie, na której nie ma zabudowań nie ma sensu - dodał Rosłan.

Do dyskusji dołączyła mieszkanka ul. Północnej i zastępca przewodniczącego rady osiedla. Wyjaśniała, że podpisy popierające inwestycję w proponowanym kształcie zostały zebrane jednego dnia. Uznała, że kompletny brak chodnika na ul. Bagiennej to ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników tej trasy. - Ogromna przewaga osób popierających zadanie daje obraz jak ważna jest to inwestycja. Wnoszę o jej wykonanie - mówiła.

Ale były też inne głosy. - W mojej ocenie droga rowerowa nie jest potrzebna na ul. Bagiennej, bardziej progi zwalniające. To bardziej rozwiąże sprawę, bo panuje tam ogromny ruch po połączeniu ul. Bagiennej z obwodnicą - stwierdził jeden z mieszkańców.

Wrócił też temat odśnieżania nowego, ewentualnego chodnika.

- Prawo jest takie, że jeśli chodnik przylega do nieruchomości to mieszkaniec ma obowiązek odśnieżania, a w tym przypadku, od państwa posesji będzie go oddzielać pas zieleni, co oznacza, że państwo tego obowiązku mieć nie będą. I na tym proponuję zakończyć ten temat - uniósł się burmistrz Biłgoraja.

Sytuację próbowała też wyjaśnić dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Maria Góralska. Tłumaczyła, że połączenie ul. Bagiennej z ul. Lubelską jest zbyt newralgicznym miejscem, by myśleć o przeniesieniu chodnika na drugą stronę, a przecież droga dla pieszych i rowerów ma poprawić bezpieczeństwo użytkowników. - Z Zarządu Dróg Wojewódzkich otrzymaliśmy polecenie, by ocenić gdzie tę infrastrukturę należy usytuować i jasne jest to, że należy ją zlokalizować tam, gdzie jest najwięcej mieszkańców i tam gdzie jest miejsce - mówiła Maria Góralska. Podała też przykład ul. Moniuszki, gdzie nie ma problemu ani z wyjeżdzającymi samochodami, ani z odśnieżaniem, mimo sporego ruchu, a parametry obu dróg są podobne.

- W przypadku zmian rezygnujemy z dofinansowania i czekamy na kolejną okazję - podsumowała dyrektor ZDP.

Spotkanie nie przyniosło rozwiązania, wobec czego burmistrz Rosłan wyjaśnił, że teraz propozycja trafi do Rady Powiatu i komisji Rady Miasta, i to radni zdecydują o przyszłości inwestycji, która wg założeń miała pochłonąć ok. 1 mln zł.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 3189
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Drakkar   Chodnik blisko okien?
Duże natężenie ruchu?
Zapytajmy mieszkańców tego bloku co o tym myślą?
https://www.google.pl/maps/@50.5311355,22.7171079,3a,75y,107.18h,100.43t/data=!3m6!1e1!3m4!1sct0CFxteUW_G_DvZvDcgmg!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu
12 lipca 2023
+2
-0
LBLANIN   Gdyby na każdej ulicy byli tacy „mieszkańcy co Ci tutaj opisani krzykacze to nigdy nic by się nie wybudowało. Nagle przejmują się bezpieczeństwem pieszych i rowerzystów a jak muszą chodzić po drodze to jest dobrze? Banda egoistów, dla kawałka trawnika na którym nielegalnie parkują samochody będą ryzykować życie ludzi. Jak ktoś teraz tam zginie przez brak chodnika to wy będziecie mieć go na sumieniu!
12 lipca 2023
+9
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
11 kwietnia 2024 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
w środę, godzina 10:07 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
w piątek, godzina 11:17 Biłgoraj
Wolne etaty w starostwie
w sobotę, godzina 14:42 Biłgoraj
Biłgoraj zaświecił na niebiesko
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w piątek, godzina 18:07 Biłgoraj
Zderzenie pojazdów na ul. Długiej
w sobotę, godzina 16:01 Frampol
Frampol stolicą tańca towarzyskiego
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
w piątek, godzina 15:58 Łukowa
Gołym okiem widać zaawansowanie prac przy jednej z najważniejszych powiatowych inwestycji
we wtorek, godzina 06:47 Biłgoraj
Napad na lombard
10 kwietnia 2024 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
w czwartek, godzina 10:23 Biłgoraj
Oświadczenie prezesa PGK ws. możliwych nieprawidłowości w oczyszczalni ścieków
10 kwietnia 2024 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
11 kwietnia 2024 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
w poniedziałek, godzina 07:53 Biłgoraj
Pożegnanie radnych
9 kwietnia 2024 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
w sobotę, godzina 12:12 Józefów
Ofensywa inwestycyjna w Józefowie
w piątek, godzina 08:43 Biłgoraj
Kinga ma maturę na 100%
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl