Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2023.07.12 18:24 | aktualizacja: 2023.07.13 07:50

Bez porozumienia w sprawie chodnika na ul. Bagiennej. Inwestycja może nie powstać

W środowe popołudnie 12 lipca, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Biłgoraju zorganizowano kolejne już spotkanie z mieszkańcami osiedla Bagienna. Dyskutowano o petycji, w której sprzeciwiali się proponowanym w projekcie rozwiązaniom, dotyczącym budowy chodnika wzdłuż ul. Bagiennej. Po raz kolejny wybuchła awantura, po której ciężko o konsensus. Co z inwestycją?
Bez porozumienia w sprawie chodnika na ul. Bagiennej. Inwestycja może nie powstać
Bez porozumienia w sprawie chodnika na ul. Bagiennej. Inwestycja może nie powstać

Burmistrz Biłgoraja zaprosił mieszkańców osiedla Bagienna, by po raz kolejny przedyskutować kwestię chodnika, któremu część osób się sprzeciwia, a w zasadzie sprzeciwia się planowanej lokalizacji. Udział w zebraniu wziął również starosta powiatu Andrzej Szarlip (jest to droga powiatowa i samorząd powiatu składa wniosek o dofinansowanie), jak również kierownicy jednostek zajmujących się inwestycjami drogowymi - Maria Góralska oraz Jerzy Sosnowski. Inwestycja ma być wykonywana wspólnie przez oba samorządy.

Niestety, już po pierwszym spotkaniu ( Będzie chodnik na ul. Bagiennej? Awantura na spotkaniu z mieszkańcami) okazało się, że jednomyślności wśród mieszkańców nie ma. Do Urzędu Miasta wpłynęła petycja, w której wnoszono o zmianę planów i przeniesienie chodnika wraz ze ścieżką rowerową na drugą stronę jezdni. Konieczne były więc dalsze rozmowy.

- Zaprosiłem państwa na to spotkanie, bo nie chce nikogo uszczęśliwiać na siłę, zagwarantowanie bezpieczeństwa użytkowników dróg jest naszym obowiązkiem, ale jesteśmy gotowi na zmiany, jeśli państwa argumenty nas przekonają - rozpoczął Janusz Rosłan, zaznaczając od razu, że o tę inwestycję samorządy zabiegały bardzo długo.

Starosta przypomniał, że powiat już otrzymał wsparcie finansowe, wniosek o dofinansowanie inwestycji czeka na podpis, wszystko jest więc gotowe. Bez zgody mieszkańców realizacja inwestycji nie będzie jednak możliwa.

- Oczekiwanie społeczne, by ten chodnik wybudować było znaczące. Owszem, kiedyś chodnik był po drugiej stronie, jednak przepisy się zmieniły i wykonanie chodnika z drugiej strony niż ta planowana nie jest obecnie możliwe - mówił Andrzej Szarlip i dodał: - Wbrew mieszkańcom umowy na dofinansowanie nie podpiszę. Jednak uważam podobnie jak burmistrz, że to kluczowa inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa. Liczę, że dojdą państwo do porozumienia, by obiekt ten powstał. Wszystko wskazuje na to, że będzie możliwość otrzymania dofinansowania.

To jednak nie przekonało nieprzekonanych.

Głos więc zabrał przewodniczący rady osiedla, który zaznaczył, że postarał się policzyć osoby popierające inwestycję i okazało się, że jest aż ich 169. Mimo to, temat znów wzbudził wielkie emocje, a dyskusja zamieniła się w karczemną awanturę. Część mieszkańcy nadal stała na stanowisku, że nie widzą innej możliwości, by wykonać ciąg pieszo - rowerowy po prawej stronie ulicy (patrząc w kierunku obwodnicy). Ale byli też tacy, którzy mieli odmienne zdanie.

- Może warto zaufać budowlańcom, wiedzą co robią. Jeszcze w ubiegłym roku na podwórku mieliśmy jezioro, teraz po wykonaniu drenażu tego problemu nie ma wcale. Pozwólmy im działać - przekonywała mieszkanka ul. Janowskiej.

- Chcecie tak zrobić, że wyjeżdżający samochód będzie mógł potrącić przejeżdżający rower, czy hulajnogę. Jeśli ktoś zginie w ten sposób to będzie to na pana. To największy błąd w pana życiu - krzyczał do burmistrza mieszkaniec ul. Bagiennej. Padały nawet propozycje, by inwestycję podzielić i część ścieżki wykonać po jednej, a część po drugiej stronie ulicy. Jak podkreślał włodarz takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. - Wykonanie chodnika po stronie, na której nie ma zabudowań nie ma sensu - dodał Rosłan.

Do dyskusji dołączyła mieszkanka ul. Północnej i zastępca przewodniczącego rady osiedla. Wyjaśniała, że podpisy popierające inwestycję w proponowanym kształcie zostały zebrane jednego dnia. Uznała, że kompletny brak chodnika na ul. Bagiennej to ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników tej trasy. - Ogromna przewaga osób popierających zadanie daje obraz jak ważna jest to inwestycja. Wnoszę o jej wykonanie - mówiła.

Ale były też inne głosy. - W mojej ocenie droga rowerowa nie jest potrzebna na ul. Bagiennej, bardziej progi zwalniające. To bardziej rozwiąże sprawę, bo panuje tam ogromny ruch po połączeniu ul. Bagiennej z obwodnicą - stwierdził jeden z mieszkańców.

Wrócił też temat odśnieżania nowego, ewentualnego chodnika.

- Prawo jest takie, że jeśli chodnik przylega do nieruchomości to mieszkaniec ma obowiązek odśnieżania, a w tym przypadku, od państwa posesji będzie go oddzielać pas zieleni, co oznacza, że państwo tego obowiązku mieć nie będą. I na tym proponuję zakończyć ten temat - uniósł się burmistrz Biłgoraja.

Sytuację próbowała też wyjaśnić dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Maria Góralska. Tłumaczyła, że połączenie ul. Bagiennej z ul. Lubelską jest zbyt newralgicznym miejscem, by myśleć o przeniesieniu chodnika na drugą stronę, a przecież droga dla pieszych i rowerów ma poprawić bezpieczeństwo użytkowników. - Z Zarządu Dróg Wojewódzkich otrzymaliśmy polecenie, by ocenić gdzie tę infrastrukturę należy usytuować i jasne jest to, że należy ją zlokalizować tam, gdzie jest najwięcej mieszkańców i tam gdzie jest miejsce - mówiła Maria Góralska. Podała też przykład ul. Moniuszki, gdzie nie ma problemu ani z wyjeżdzającymi samochodami, ani z odśnieżaniem, mimo sporego ruchu, a parametry obu dróg są podobne.

- W przypadku zmian rezygnujemy z dofinansowania i czekamy na kolejną okazję - podsumowała dyrektor ZDP.

Spotkanie nie przyniosło rozwiązania, wobec czego burmistrz Rosłan wyjaśnił, że teraz propozycja trafi do Rady Powiatu i komisji Rady Miasta, i to radni zdecydują o przyszłości inwestycji, która wg założeń miała pochłonąć ok. 1 mln zł.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 2846
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Drakkar   Chodnik blisko okien?
Duże natężenie ruchu?
Zapytajmy mieszkańców tego bloku co o tym myślą?
https://www.google.pl/maps/@50.5311355,22.7171079,3a,75y,107.18h,100.43t/data=!3m6!1e1!3m4!1sct0CFxteUW_G_DvZvDcgmg!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu
12 lipca 2023
+2
-0
LBLANIN   Gdyby na każdej ulicy byli tacy „mieszkańcy co Ci tutaj opisani krzykacze to nigdy nic by się nie wybudowało. Nagle przejmują się bezpieczeństwem pieszych i rowerzystów a jak muszą chodzić po drodze to jest dobrze? Banda egoistów, dla kawałka trawnika na którym nielegalnie parkują samochody będą ryzykować życie ludzi. Jak ktoś teraz tam zginie przez brak chodnika to wy będziecie mieć go na sumieniu!
12 lipca 2023
+9
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
17 listopada 2023 Gmina Biłgoraj
Beata Strzałka pełniącą obowiązki wójta gminy Biłgoraj
Z dniem 17 listopada Prezes Rady Ministrów wyznaczył Beatę Małgorzatę Strzałkę do pełnienia funkcji wójta gminy Biłgoraj do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta
dzisiaj, 17:14 Wola Duża
Zderzenie pojazdów na DW nr 858 [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 12:10 Sigła
Zderzenie osobówki i ciężarówki
w środę, godzina 12:37 Powiat
Maszt w centrum Biłgoraja. Nie było sprzeciwu?
W centrum Biłgoraja powstaje instalacja radiokomunikacyjna BT 12925 Biłgoraj Różnówka wraz z infrastrukturą towarzyszącą wieży typu BOT-H2/54 dla operatora Towerlink Poland Sp. z o.o. Pozwolenie na budowę wydało Starostwo Powiatowe. Nie było żadnych sprzeciwów wobec wykonania inwestycji?
dzisiaj, 08:18 Tarnogród
Osobówka w rowie. Kierująca trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 10:47 Biłgoraj
Tak wygląda nowy biurowiec Modela
20 listopada 2023 Biłgoraj
Umowa na chodnik i ścieżkę rowerową podpisana... mimo protestów
Umowa na budowę chodnika i ścieżki w ciągu ul. Bagiennej w Biłgoraju została podpisana. Poinformował o tym samorząd powiatu biłgorajskiego. Inwestycja powstanie więc pomimo protestów ze strony części mieszkańców, który walczyli, by chodnik wybudować po drugiej stronie ulicy. Większość jednak popierała wykonanie inwestycji, tłumacząc to względami bezpieczeństwa.
w poniedziałek, godzina 07:53 Józefów
Ponad 2 mln zł za 2 km chodnika
dzisiaj, 13:06 Biłgoraj
Są już pierwsze dary dla podopiecznych ZOL
w czwartek, godzina 17:48 Józefów
Leśnicy będą mieć nowa siedzibę
W czwartek 23 listopada w Józefowie odbyły się uroczystości związane z rozpoczęciem budowy nowej siedziby miejscowego nadleśnictwa.
w poniedziałek, godzina 08:44 Różaniec Pierwszy
22-latka dachowała volkswagenem
dzisiaj, 12:48 Biłgoraj
Misie dotarły do dzieci
16 listopada 2023 Biłgoraj
Wygrana w Lotto w Biłgoraju
We wtorek 14 listopada w Biłgoraju padła wygrana w loterii liczbowej Totalizatora Sportowego. Która kolektura okazała się szczęśliwa?
w niedzielę, godzina 08:52 Biłgoraj
31 mln zł na wsparcie dla przedsiębiorców z Biłgoraja i okolic
w poniedziałek, godzina 11:49 Biłgoraj
W kilka godzin zebrali prawie 13 tys. zł
w sobotę, godzina 11:08 Frampol
Uwaga mieszkańcy gminy Frampol
Na terenie gminy Frampol planowana jest przebudowa sieci wodociągowej. W związku z tym władze gminy zachęcają mieszkańców Teodorówki do udziału w spotkaniu, podczas którego będą omówione najważniejsze kwestie. Na kiedy zaplanowano takie spotkanie?
dzisiaj, 08:05 Powiat
Śnieżyce w regionie
w poniedziałek, godzina 15:26 Biłgoraj
Pojedynek mistrzów [NOWE ZDJĘCIA]
18 listopada 2023 Biłgoraj
Wieczór Darczyńcy 2023
W sobotę 18 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Na spotkanie zaproszono do hotelu DODO.
19 listopada 2023 Biłgoraj
Wakaty w straży
w czwartek, godzina 08:17 Powiat
9 miejscowości bez prądu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl