Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2023.05.27 11:47 | aktualizacja: 2023.05.27 12:09

Przyjaźń ponad granicami

Biłgoraj współpracuje z miastami partnerskimi od prawie 30 lat. To sposób na wsparcie i wymianę doświadczeń. Okazją do podsumowań są konferencje miast partnerskich, które odbywają się każdego roku przy okazji Dni Biłgoraja. Tegoroczne spotkanie miało miejsce w sobotnie przedpołudnie 27 maja i zorganizowane zostało w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Podczas wydarzenia, z okazji 25-lecia współpracy odnowiono umowę z litewskim Kelme.
Przyjaźń ponad granicami
Przyjaźń ponad granicami

Współpraca Biłgoraja z miastami partnerskimi rozpoczęła się w 1995 roku, a jej pomysłodawcą był ówczesny burmistrz Stefan Oleszczak. Na zasadach miast partnerskich (popartych stosownymi umowami) Biłgoraj współpracuje z pięcioma miastami:

- Biliną w Czechach (data podpisania oficjalnej umowy 01.02.1995 r.)
- Crailsheim w Niemczech (16.09.2000 r.)
- Kelme na Litwie (13.06.1998 r.)
- Nowowołyńskiem na Ukrainie (24.01.1996 r.)
- Stropkovem na Słowacji (04.08.2007 r.).

Każdego roku, podczas Dni Biłgoraja odbywa się konferencja miast partnerskich. Tegoroczna została zorganizowana w sobotę 27 maja.

Wszystkich obecnych gości powitał burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, a do Biłgoraja przyjechali reprezentanci wszystkich współpracujących krajów.

- Tak bardzo chciałbym dzisiaj powiedzieć, że moja radość z kolejnego spotkania przedstawicieli miast partnerskich nie ma granic, bo po raz kolejny spotkali się prawdziwi przyjaciele, aby wymienić się doświadczeniami, pochwalić sukcesami, podzielić problemami i planować wspólnie spotkania młodzieży, sportowców, działaczy kultury, czy przedsiębiorców! Chciałbym, aby twarze naszych dobrych przyjaciół, wszystkich koleżanek i kolegów były radosne uśmiechnięte, a ich myśli pełne planów na przyszłość i marzeń o lepszym jutrze, czy to w wymiarze małych ojczyzn" czyli naszych samorządów, czy też szerszym - a więc budowaniu pomyśIności naszej wspólnoty jaką jest Unia Europejska. W takiej atmosferze spotykaliśmy przez kilkanaście lat, aż do 2022 roku. Dziś trudno sobie wyobrazić, że naszym miastem partnerskim mógłby być Bachmut, Mariupol, Popasna, Irpień, Izjum, czy inne miasto, po którym zostały same zgliszcza. Albo Bucza, na ulicach której leżały dziesiątki zabitych niewinnych ludzi - być może tych, z którymi spotykaliśmy się przez lata na ulicach. To dlatego ta radość dziś nie jest taka, jaką powinna być, dlatego, że nie milknie płacz ukraińskich dzieci i kobiet, a cmentarze zapełniają się tymi, którzy powinni żyć i budować lepszy dom dla swoich dzieci - mówił burmistrz.

Włodarz podkreślił, że nasi sąsiedzi nie pozostali bez wsparcia, że do Ukrainy wciąż płynie pomoc zarówno rzeczowa, jak i finansowa.

- Optymizmem napawa fakt, że zarówno Biłgoraj, jak i inne polskie miasta, mimo straszliwej wojny, otrzymują liczne propozycje współpracy ze strony miast ukraińskich chcących realizować programy finansowane ze środków UE. To świadczy o tym, że Ukraina nie wyobraża sobie istnienia poza wspólnotą państw europejskich i czuje się już dziś jednym z nas. Unia Europejska to nie tylko pieniądze pomagające zniwelować różnice zamożności i poziomu życia, ale przede wszystkim wspólnota państw, które zobowiązały się do budowania pewien wspólnie ustalony przyjaznych relacji pomiędzy narodami, w oparciu i zaakceptowany przez wszystkich system wartości - dodał burmistrz Rosłan.

Niestety tym razem na spotkaniu nie mógł być obecny burmistrz Stefan Oleszczak, skierował jednak do uczestników kilka słów. - Nasze założenia współpracy wzajemnej są dla wszystkich znane, to nie tylko wymiana kulturalna, czy wizyty młodzieży, to przede wszystkim wymiana naszych doświadczeń na polu gospodarczym, ale i wsparcie. To co robimy ma ogromne znaczenie, to więź którą w ten sposób budujemy jest podstawą tworzenia życzliwego świata - mówił autor pierwszych umów.

- To my dajemy świadectwo otwartości, tolerancji, akceptacji różnorodności i prawdziwej współpracy - podsumował Janusz Rosłan.

Częścią spotkania było odnowienie umowy z litewskim miastem Kelme, która zawarta została ćwierć wieku temu.

Podczas konferencji nie zabrakło ciepłych słów, podkreślających chęć kontynuowania współpracy. Goście wymienili się też podarunkami. W ten sposób rozpoczęto tegoroczne świętowanie Dni Biłgoraja.

Kolejnym punktem będzie Jarmark Sitarski, który rozpocznie się o godz. 16, na placu przy BCK. Już od godz. 19 na gości będą czekać artyści, w tym gwiazda wydarzenia - Poparzeni Kawą Trzy.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 3588
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 września 2023 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
w sobotę, godzina 19:30 Biłgoraj
Konkurs talentów w BCK
w sobotę, godzina 11:13 Biłgoraj
Zdążyć z pomocą
22 września 2023 Biłgoraj
To już 35 lat. Rozpoczęły się tegoroczne SzPŚiPA
W piątek 22 września ruszyły kolejne, 35. już Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorska. Sala widowiskowa Biłgorajskiego Centrum Kultury wypełniona była po brzegi. Na kolejny koncert zapraszamy już jutro.
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Wkrótce otwarcie pierwszej jadłodzielni w Biłgoraju
w piątek, godzina 12:18 Biłgoraj
Będzie kolejna inwestycja drogowa w Biłgoraju
w piątek, godzina 10:46 Biłgoraj
Akcja w lasach
Nadleśnictwo Biłgoraj poinformowało, że na terenie całego kraju jest prowadzona akcja, mająca charakter kontrolno - prewencyjny. Będzie ona trwać do 3 października.
w sobotę, godzina 08:45 Biszcza
360 zawodników wystartowało nad zalewem
w piątek, godzina 09:20 Biłgoraj
Schola zaprasza do współpracy
w sobotę, godzina 10:35 Biłgoraj
Liście, tukan i egzotyczne kwiaty. Młodzież wzięła się za malowanie bloku [NOWE ZDJĘCIA]
Na jednym z bloków przy placu Wolności w Biłgoraju widniały wulgarne napisy szpecące elewację. Zajęli się tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5. Pod nadzorem nauczycieli stworzyli prawdziwe dzieło. Akcja odbyła się w sobotę 30 września.
w czwartek, godzina 11:16 Biłgoraj
Oszukany przy zakupie pelletu
w sobotę, godzina 08:11 Biłgoraj
Policjanci w szkole
w środę, godzina 08:17 Region
Ta droga po przebudowie odciąży DW nr 835
We wtorek 26 września podpisano umowę na przebudowę drogi krajowej nr 74 na odcinku między Gorajcem a Szczebrzeszynem. Remont blisko 9 km drogi pochłonie 119 mln zł. Przebudowa tego odcinka, wraz z planowaną budową obwodnicy Gorajca, pozwoli odciążyć drogę wojewódzką nr 835 na odcinku między Frampolem a Biłgorajem.
w środę, godzina 15:23 Biłgoraj
Pilne! Sanepid przekazał informacje o jakości wody
we wtorek, godzina 11:57 Biłgoraj
Areszt dla 21-latka za posiadanie znacznych ilości narkotyków
22 września 2023 Biłgoraj
Poszukiwania 31-latka zakończone
Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju prowadziła poszukiwania zaginionego mieszkańca Biłgoraja. Osoby mogące posiadać informacje na temat miejsca pobytu mężczyzny proszone są o powiadomienie Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju osobiście lub pod numerem telefonu 47 815 20 10. Informacje można przekazać dzwoniąc na numer alarmowy 997/112 lub kontaktując się z najbliższą jednostką policji, także anonimowo.
w piątek, godzina 07:50 Tereszpol-Zaorenda
Biłgorajskie Zawody Rodzinne
w poniedziałek, godzina 12:13 Biłgoraj
Konkurs na dyrektora OIK rozstrzygnięty
w czwartek, godzina 11:12 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
W najbliższych dniach na mieszkańców powiatu biłgorajskiego czeka wiele wydarzeń. Od konferencji poświęconej wsparciu dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym, przez piknik historyczny w Brodziakach, po mobilne koncerty Orkiestry Dętej z Goraja wraz uczniami. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.
w czwartek, godzina 09:03 Powiat
Powstaną chodniki, ciągi piesze i ścieżki rowerowe
23 września 2023 Dereźnia
Kartoflaki u Dereźnianek
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl