Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.06.08 13:46 | aktualizacja: 2019.06.10 16:48

Współpraca się opłaca

Trwa wizyta gości z miast partnerskich Biłgoraja - Crailsheim, Stropkova, Nowowołyńska i Biliny. W sobotnie przedpołudnie, 8 czerwca, zgodnie z tradycją zorganizowano wspólne spotkanie parterów. Konferencja odbyła się w sali kameralnej Biłgorajskiego Centrum Kultury.
Współpraca się opłaca
Współpraca się opłaca

Każdego roku do Biłgoraja przyjeżdżają delegacje z miast partnerskich. Zmieniają się opcje polityczne, osoby na stanowiskach, ale współpraca trwa nieprzerwanie. W tym roku, tradycyjnie już podczas Dni Biłgoraja nasze miasto odwiedzili goście z kilku krajów. Tym razem na zaproszenie władz miasta w Łabędzim Grodzie goszczą delegacje z niemieckiego Crailsheim, słowackiego Stropkova, ukraińskiego Nowowołńska oraz czeskiej Biliny. Niestety tym razem zabrakło delegacji z Kelme.

Wszyscy goście spotkali się podczas konferencji zorganizowanej w sobotnie przedpołudnie, 8 czerwca, w Biłgorajskim Centrum Kultury. - Niektórzy czują się w Biłgoraju jak w domu i z całą pewnością zrobimy wszystko, aby nadal tak było. Chcemy byście wszyscy czuli się tak dobrze u nas, jak my czujemy się u was - rozpoczął spotkanie burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.

Pomysłodawcą międzynarodowej współpracy był poprzedni włodarz Biłgoraja Stefan Oleszczak, którego nie mogło zabraknąć na sobotniej konferencji. - W przyszłym roku będziemy obchodził jubileusz 20-lecia partnerstwa. Powinienem się już przyzwyczaić do tych emocji, ale wciąż czuję wzruszenie na samą myśl o tym, jak doskonale rozwinęło się partnerstwo z krajami otaczającymi Polskę. Główna idea jaka przyświecała nam na początku ciągle jest aktualna. W międzyczasie tak bardzo zmienił się świat, teraz jesteśmy jedną wielką europejską rodziną. Ale musimy pilnować głównych kierunków działania, idei, z których współpraca wyrosła i właśnie poprzez to nasze partnerstwo tego pilnujemy - mówił Stefan Oleszczak.

Podczas sobotniego spotkania nie zabrakło wymiany podarunków i podziękowań za współpracę, która przynosi tylko dobre efekty.

- Dni Biłgoraja to zawsze doskonały powód do tego, by wymienić się swoim spojrzeniem na świat i umacniać naszą przyjaźń. Partnerstwa pomiędzy miastami są ważne, by zobaczyć coś z szerszej perspektywy, są potrzebne, bo przyczyniają się do wzajemnego zrozumienia. W czasach, w których niszczone są filary przyjaźni europejskiej musimy o wiele bardziej dbać o naszą wspólnotę i nasze wartości - podkreśliła Helga Hartleitner z Crailsheim.

- Dziękujemy za zaproszenie i cieszymy się na wspólne spędzanie czasu z miastami partnerskimi, w listopadzie w Bilinie odbyły się wybory, burmistrzem została Zuzana Schwarz Bařtipánová, która niestety nie mogła przyjechać na tę uroczystość, ale przesyła najserdeczniejsze pozdrowienia. Z pewnością to spotkanie dostarczy wszystkim wiele nowych doświadczeń - mówiła zastępca burmistrza Biliny Marcela Dvorakova.

Andrij Staronskij, zastępca mera Nowowolyńska mówił za to o trudnych czasach, jakie przeżywa obecnie Ukraina. Podkreślił, że dążeniem państwa jest stanie się częścią wspólnoty europejskiej. - Spodziewam się, że w najbliższym czasie to się uda - dodał Staronskij. Ale zaznaczył też, że jest niezwykle zadowolony ze współpracy z miastami partnerskimi, które wspierają dążenia Ukrainy, za co jest bardzo wdzięczny.

Popierając działania Ukrainy dążące do wstąpienia do wspólnoty Ondrej Brendza, primator słowackiego Stropkova mówił, że lepszej formy współpracy niż ta, jaka jest w ramach UE nikt nie wymyślił. - Każdy z nas jest odpowiedzialny za całokształt, cały obraz Europy - stwierdził i dodał, że ma nadzieję, na dalszą tak owocną współprace z miastami partnerskimi, która będzie przynosić korzyści także przyszłym pokoleniom.

- Nie spodziewałem się, że atak mądre słowa dziś padną. Myśli, które skierowali do nas nasi przyjaciele, jak również burmistrz Oleszczak, przekonują nas, że musimy każdego dnia doceniać to co mamy, umieć się tym cieszyć i pracować nad tym, by nikt nigdy tego nie zniszczył, bo żadne pokolenie Polaków nie żyło tak długo w pokoju jak obecne. Naszym obowiązkiem jest kontynuować pracę poprzednich pokoleń - podsumował burmistrz Rosłan.

Na zakończenie konferencji pokrojono tort w kształcie flagi Unii Europejskiej.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Współpraca się opłaca, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 1537
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
we wtorek, godzina 09:13 Długi Kąt
Mieszkańcy nie chcą masztu
W Długim Kącie stoi maszt sieci Orange. Mieszkańcy miejscowości bezskutecznie walczyli o zmianę lokalizacji i protestowali przeciw umiejscowieniu inwestycji. Pod koniec kwietnia skierowali oficjalny sprzeciw do Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Stanowisko w sprawie zajęła sieć Orange.
we wtorek, godzina 10:24 Biłgoraj
Potrącenie na drodze dla rowerów
we wtorek, godzina 08:32 Goraj
Straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w skarpę
w piątek, godzina 17:08 Biłgoraj
Oświadczenie ws. szpitala
O sytuacji biłgorajskiego szpitala związanej z wykryciem u pracowników koronawirusa SARS-CoV-2 informowaliśmy naszych czytelników w bieżącym tygodniu. Oświadczenie w tej sprawie wydali dyrektor szpitala Tomasz Kwiatkowski oraz syndyk masy upadłości Leszek Jarosz.
we wtorek, godzina 17:45 Lubelszczyzna
Najnowsze dane dot. zakażeń SARS-CoV-2
w poniedziałek, godzina 12:29 Powiat
Piraci drogowi na gościnnych występach
27 maja 2020 Biłgoraj
Uczennica 2 klasy liceum w Biłgoraju wydaje książkę
"Perspektywy" to zbiór 30 krótkich tekstów, na każdy dzień miesiąca autorstwa licealistki z Biłgoraja, z których każdy pokazuje inną perspektywę na codzienność. Aby spełniło się marzenie Hanny o wydaniu własnej książki potrzebne są środki, dlatego za pośrednictwem portalu zrzutka.pl ruszyła zbiórka pieniędzy.
w czwartek, godzina 11:42 Biłgoraj
Szpital wstrzymał przyjęcia z powodu koronawirusa [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 10:44 Biłgoraj
Dalszy etap rozbudowy Miasteczka na Szlaku Kultur
21 maja 2020 Biłgoraj
Jest nowa dyrektor DPS dla Kombatantów w Biłgoraju
W biłgorajskim Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora placówki. Dotychczasowa dyrektor Maria Piętak przeszła na emeryturę. Kto ją zastąpi?
w czwartek, godzina 20:30 Okrągłe
Wypadek motocyklisty. Droga zablokowana [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 17:48 Lubelszczyzna
Dwa nowe przypadki zakażeń
w sobotę, godzina 11:41 Powiat
Biskup zamojsko-lubaczowski odwołuje dyspensę
Biskup Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej ks. Marian Rojek wydał dekret o ograniczeniu dyspensy od udziału w Eucharystii. Od kiedy będą obowiązywać nowe zasady?
w czwartek, godzina 10:26 Powiat
6 nowych przypadków COVID-19 w powiecie biłgorajskim
w piątek, godzina 15:29 Biłgoraj
Ambra wyjaśnia
24 maja 2020 Biłgoraj
Gra terenowa w biłgorajskich lasach
Dzięki współpracy Nadleśnictwa Biłgoraj z pasjonatem regionu i organizatorem geocachingu w lasach Jakubem Piechotą wszyscy chętni odwiedzający biłgorajskie lasy mogą wziąć udział w grze terenowej. Do zabawy potrzebny jest jedynie odbiornik GPS lub telefon z taką funkcją.
w czwartek, godzina 10:35 Wólka Abramowska
Trafili do szpitala po uderzeniu pioruna
26 maja 2020 Gromada
Zderzenie pojazdów na trasie nr 835
w piątek, godzina 14:49 Biłgoraj
Komendant KP PSP przeszedł na emeryturę
W piątek, 29 maja 2020 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Biłgoraju odbyło się uroczyste pożegnanie odchodzącego ze służby na zaopatrzenie emerytalne komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju st. bryg. Wiesława Krenta.
27 maja 2020 Biłgoraj
Wśród pracowników biłgorajskiego szpitala jest przypadek koronawirusa?
we wtorek, godzina 07:17 Frampol
Zamojska firma przekazała komputery dla uczniów z gminy Frampol
22 maja 2020 Biłgoraj
Dyrektor MDK zrezygnowała z pełnionej funkcji
W ubiegłym tygodniu do Zarządu Powiatu wpłynęła rezygnacja dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju Renaty Sochy z pełnionej funkcji. Placówką kierować będzie do końca sierpnia br.
w piątek, godzina 09:19 Biłgoraj
Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał złodzieja
w niedzielę, godzina 18:44 Lubelszczyzna
Statystki dotyczące koronawirusa
24 maja 2020 Lubelszczyzna
Wojewoda zmniejsza liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych
Wojewoda Lech Sprawka podjął decyzję o ograniczeniu liczby łóżek na oddziałach zakaźnych. Ma to związek ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną na Lubelszczyźnie. Których placówek dotyczy decyzja wojewody?
w niedzielę, godzina 10:21 Biłgoraj
OSP potrzebuje pomocy
21 maja 2020 Biłgoraj
Komunikat IMGW dla powiatu biłgorajskiego
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl