Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.06.09 14:52 | aktualizacja: 2018.06.09 15:08

Przyjaźń bez granic - konferencja miast partnerskich w Biłgoraju

Pomysł współpracy z państwami sąsiednimi padł wiele lat temu. Dziś Biłgoraj ma miasta partnerskie na Litwie, Ukrainie, Słowacji, w Czechach, Niemczech i Izraelu. Każdego roku w ramach święta miasta samorządowcy z tych państw spotykają się, by porozmawiać, wymienić doświadczenia, lepiej się poznać. Konferencja miast partnerskich odbyła się w sobotnie przedpołudnie, 9 czerwca, w Biłgorajskim Centrum Kultury.
Przyjaźń bez granic - konferencja miast partnerskich w Biłgoraju
Przyjaźń bez granic - konferencja miast partnerskich w Biłgoraju

Tegoroczne spotkanie miast partnerskich Biłgoraja odbyło się w sobotę, 9 czerwca, podczas trwających Dni Biłgoraja. Wszystkich gości, wśród których byli samorządowcy z: czeskiej Biliny, niemieckiego Crailsheim, litewskiego Kelme, ukraińskiego Nowowołyńska i słowackiego Stropkowa witał burmistrz Janusz Rosłan. Na spotkaniu obecni byli również: inicjator międzynarodowej współpracy, były burmistrz miasta Stefan Oleszczak, jak również wicestarosta powiatu Jarosław Piskorski, wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec, przewodniczący Rady Miasta Biłgoraj Marian Klecha, jego zastępcy Mirosław Tujak i Jarosław Bondyra. Był też dyrektor BCK Stefan Szmidt. Nie zabrakło radnych Rady Miasta Biłgoraj.

Początek współpracy z miastami partnerskimi to 1995 r. Na pomysł nawiązania bliższych relacji wpadł ówczesny włodarz Biłgoraja Stefan Oleszczak, chodziło wsparcie w realizacji wspólnych interesów, ale także zacieśnienie przyjacielskich kontaktów. Samorządy z założenia powinny być bowiem apolityczne, a taka współpraca na szczeblu międzynarodowym to szansa na skorzystanie z doświadczeń, wymianę kulturalną i planowanie wspólnych działań. Obecnie współpraca to także wymiany uczniowskie. - Ogromny szacunek i uznanie należą się pomysłodawcy nawiązania partnerstwa burmistrzowi Oleszczakowi, to od pana wszystko się zaczęło, a ja mam zaszczyt kontynuować to dzieło, staram się to robić jak najlepiej - mówił burmistrz Janusz Rosłan. Podkreślił, że obecnie Polska może być różnie odbierana przez inne państwa. - Są wydarzenia, które tę naszą przyjaźń z sąsiadami umacniają, ale są też takie wypowiedzi, które powodują, że powstają niepotrzebne napięcia, dlatego przed nami samorządowcami jest ogromna rola do spełniania, by pokazać, że wszystkim nam zależy na budowaniu pokojowych relacji, opartych na wzajemnych szacunku. Nie ma dla Polski niczego bardziej bardziej cennego niż pokój i przyjaźnie nastawieni sąsiedzi - dodał włodarz.

Pierwszym miastem, z którym Biłgoraj nawiązał współpracę była czeska Bilina, kolejnym Kelme na Litwie. Do tego grona dołączyły ukraiński Nowowołyńsk, a następnie słowacki Stropkow. Ostatnim miastem partnerskim Biłgoraja została także Afula w Izraelu, umowa podpisana została w 2010 r.

Podczas sobotniej uroczystości, w związku z 20. rocznicą nawiązania współpracy z Kelme wszyscy goście otrzymali pamiątkowe koszulki. Nie zabrakło tradycyjnej już wymiany upominków. Po raz pierwszy w Biłgoraju gościł nowy gospodarz niemieckiego Crailsheim oberurgermeister Christof Grimmer. Podkreślił, że to także jego pierwsza wizyta w Polsce. - Partnerstwa z innymi krajami mają dla naszego miasta ogromne znaczenie, obchodzimy już 70-lecie nawiązania współpracy z miastem w Stanach Zjednoczonych oraz 50-lecie współpracy z miastem francuskim. Chcemy to kontynuować i wciąż pracować nad utrzymaniem przyjacielskich stosunków. Ważnym elementem są oczywiście wymiany młodzieży szkolnej, stawiamy na młodych, bo oni będą decydować o przyszłości kraju - mówił Christof Grimmer.

- Serdecznie dziękuję za możliwość uczestniczenia w kolejnym tak ważnym wydarzeniu i dziękuję nie tylko za kontynuowanie, ale również rozwijanie współpracy. Przecież od takich właśnie spotkań wiele zależy, m.in. w ten sposób budujemy swój świat. Przekroczyliśmy barierę transformacji politycznej, nasze spotkania rozpoczęły się w innej rzeczywistości politycznej, przez te lata zmieniali się ludzie, a współpraca trwa. Kontynuujmy to dzieło - podsumował były burmistrz Biłgoraja Stefan Oleszczak.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Przyjaźń bez granic - konferencja miast partnerskich w Biłgoraju, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 2222
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (24)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
4d1-56a
~ Mirek  Rozmawiałem dzisiaj z ludźmi na targu. Wszyscy mówili o tym że trzeba zmienić Rosłana i Deca. Rosłan już 16 lat burmistrzem. Wystarczy tego. Czas na rozwój Biłgoraja. Dla ludzi a nie ulica. Praca i rozwój gospodarczy.
9 czerwca 2018
+23
-10
87e-9f3
~ Biłgoraj  Na targu w większości są mieszkańcy Biłgoraja. Tak samo słyszałem jak narzekają na Rosłana. Ja też jestem za zmianą burmistrza.
9 czerwca 2018
+21
-8
Ostatnio dodane komentarze
63f-29c
~ cdn.   Ktoś tu ma coś z głową. Przyjaźń bez granic?
1. Litwa - tam na pewno nas nie kochają, wystarczy wspomnieć jak traktuje się Polaków na Litwie.
2. Ukraina - piewcy Bandery, chcą odebrać nam Przemyśl, Chełmszczyznę i Zasanie. Mordercy z Wołynia. Zabrali nam Lwów, Wołyń, Podole.
3. Słowacja - napadła na nas w 1939 roku razem z Niemcami i Ruskimi.
4. Czechy - kto tam był, wie, że nas tam nie lubią.
5. Niemcy - nie trzeba komentować.
6. Izrael - ktoś ma wątpliwości???
14 czerwca 2018
+1
-0
d0a-189
~ LBL  do ~ j64   Każdy kto dopuszcza się przywłaszczenia sobie utworu albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, zgodnie z Art. 115 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2017r., poz. 880) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
11 czerwca 2018
brak ocen
a26-0eb
~ Murinio   Ty z Iza.mar-ku nie filozofuj, bo Ci Dawkę zwiększą i w końcu się uspokoisz. Siejesz zamęt i dlatego w czajniku ci się gotuje. Dlaczego i za co Ty tak ludzi nie nawidzisz z Biłgoraja??? Polityka Ci nie pasuje, w Zwierzyńcu już Ci piłka nożna nie odpowiada, na Łade psioczysz, panią dyrektor przedszkola kuta..mi w prywatnych rozmowach obrzucałeś. Na Fur..pę, Sze..gę, Kar..lową, Olsz..kę gadasz co Ci ślina na język przyniesie. Napinasz się jak barania torba i chcesz na siłe udowodnić, że Michał powinien być burmistrzem.
10 czerwca 2018
+4
-0
d5d-ab9
~ sid   Jak widze Krzysztof I juz aktywny
10 czerwca 2018
+3
-0
cf7-5c0
~ ale...   Konferencja miast? Tytuł art prasowego trochę zboczony. To nie była konferencja miast to było spotkanko urzędników takie pogaduchy przy kawie. Miasta to ludzie w nich mieszkający, a nie tylko garstka żałosnych obrażonych na świat pryncypałów.
Kiedy urzędnicy zorganizują konferencję dla organizacji pozarządowych z miast partnerskich, tak jak to robią urzędnicy z Crailsheim.
10 czerwca 2018
+1
-3
00a-adc
~ Do Filip   Titanic też był niezatapialny... Z tym że rozliczymy bezradnych przed tymi wyborami niezależnie bezpartyjnie podsumujemy ich wieloletnią działalność... Biłgoraj wiele stracił przez pasywnosc w działaniach
10 czerwca 2018
+8
-4
86f-8c8
~ j64  
10 czerwca 2018
+0
-1
082-d04
~ j64   Klub Inteligencji Polskiej 03/06/2018
Solidarność była operacją specjalną CIA
Wszyscy , którzy twierdzą , że Solidarność była ruchem stricte polskim są w błędzie ….. w błędzie celowo zaprogramowanym przez teoretyków CIA po to , by Polacy w to uwierzyli , co też się stało i pomimo upływu lat nadal tkwi w świadomości wielu Polaków, którzy nie potrafią krytycznie myśleć.
za: https://detektywjarzynski.blogspot.com/search?updated-max=2018-02-13T15:03:00-08:00&max-results=7
Sztuczne rozdzielanie Solidarności na starą i nową i przypisywanie jej ,że ta stara jest ok, a ta nowa jest be, jest ogólnie mylące , chociaż samo w sobie nosi znamiona samousprawiedliwienia się tych starych przed tym, co zrobili i robią Ci nowi .
Dodatkowo z psychologicznego punktu widzenia w zakresie socjotechnicznym jest samooszutwem /vide: samooszukiwanie jako jedna z metod rozwiązywania konfliktów zewnętrznych i wewnętrznych/.
Koncepcja ta jako metoda dochodzenia do prawdy jest metodologicznie błędna, chociaż epistemologicznie dopuszczalna.
Chcąc dokonać trafnej oceny Solidarności z punktu widzenia dobra Polski lub jej szkodliwości dla Polski należy patrzeć na nią całościowo, holistycznie, bez rozbijania ją na starą /tę rzekomo dobrą/ i tę nową /tę złą/ , z podkreśleniem jednakże , iż na tzw. ”suwaku polskości ta stara faktycznie była lepsza od tej nowej min. dlatego , że był w niej duży pierwiastek narodowy/ narodowowyzwoleńczy/ , co nie zmienia jednakże faktu, że te obie Solidarności były dziełem i owocem skutecznie zaplanowanej i zrealizowanej przez CIA operacji specjalnej występującej u nich pod tą samą nazwą.
Wszyscy , którzy twierdzą , że Solidarność była ruchem stricte polskim są w błędzie …..
w błędzie celowo zaprogramowanym przez teoretyków CIA po to , by Polacy w to uwierzyli , co też się stało i pomimo upływu lat /przyp. własna : chodzi o ten zaimplementowany z zewnątrz do struktur poznawczych Polaków błąd poznawczy/ nadal tkwi w świadomości wielu Polaków , którzy nie potrafią , tak jak to w swoim czasie zrobił Andrzej Szubert z Niemiec , aktywny działacz Solidarności , krytycznie myśleć i zerwać raz na zawsze z tą ichnią socjopropagandą.
Andrzej wyszedł poza krąg tego samouwielbienia , charakterystycznego dla wielu byłych i obecnych działaczy Solidarności przez co realnie ocenia sytuację na froncie walki ideologicznej dwóch przeciwstawnych ideologii nie będąc zakładnikiem żadnej z nich, co świadczy bardzo pozytywnie o jego otwartym myśleniu , które nie jest zaczadzone żadnymi ideologicznymi „izmami i obciążone religijną kulą u nogi , z czym mamy do czynienia w przypadku wielu dyskutantów dla których powołanie się na religijność jest predykatem ich wszelakich „prawd”.
Przypomnę i przytoczę jeszcze raz , gdyż już to robiłem dowód na to , iż Solidarność była operacją specjalną CIA.
Mówi o tym fragment rosyjskiego filmu o generale Jaruzelskim . Chodzi o fragment w którym dyrektor Centrum problemów geopolitycznych w Rosji generał Leonid Iwaszow przywołuje wypowiedź wielkiego amerykańskiego ideologa i stratega, jednego z największych w świecie rusofobów /zmarłego w zeszłym roku/ Zbigniewa Brzezińskiego, który powiedział i potwierdził wprost, bez żadnych ogródek fakt , że „Solidarność była operacją specjalną CIA
10 czerwca 2018
+2
-1
a97-742
~ 023   ja zaporsze kumpli i rachunek wystawie radnym
10 czerwca 2018
+4
-2
b2c-526
~ do xxx   Mirek i Biłgoraj to różne kompy , widać po obrazkach. Po co tak piszesz? Rosłana rządów wystarczy i dobrze o tym wiesz. Idzie nowe w Biłgoraju.
10 czerwca 2018
+3
-5
dbd-4ac
~ Filip   Jacek P. startował na radnego do Powiatu, nie wyszło. KIwaniec gdzie by nie startował tam mu wychodzi. Taki paradoks życia. Tu-jaka jako radny jest nie zatapialny dokładnie tak jak Kliecha nie do ruszenia w ONZ. Janusz 16 lat na fotelu burmistrza i kolejne 4 lata już ma w kieszeni.
10 czerwca 2018
+6
-3
e63-faa
~ xxx  do ~ Biłgoraj   Biłgoraj i Mirek piszesz z tego samego kompa ale podajesz się za dwie różne osoby, co masz ku...a rozdwojenie jaźni.
9 czerwca 2018
+4
-2
9ec-163
~ abc  do ~ Jarek   Słabo szukasz. Są wszystkich radnych za ostatnie lata.
https://umbilgoraj.bip.lubelskie.pl/index.php?id=467
9 czerwca 2018
+3
-1
87e-9f3
~ Biłgoraj   Na targu w większości są mieszkańcy Biłgoraja. Tak samo słyszałem jak narzekają na Rosłana. Ja też jestem za zmianą burmistrza.
9 czerwca 2018
+21
-8
49f-f67
~ Jarek   Gdzie są oświadczenia majątkowe Tujaka z ostatnich lat bo nie sa publikowane na bip
9 czerwca 2018
+6
-1
ddb-c7a
~ xxx  do ~ Mirek   Ale na targu zazwyczaj są osoby z poza Biłgoraja. Tak więc coś tu ściemniasz i chyba kampanię zaczynasz Piotruś.
9 czerwca 2018
+7
-6
4d1-56a
~ Mirek   Rozmawiałem dzisiaj z ludźmi na targu. Wszyscy mówili o tym że trzeba zmienić Rosłana i Deca. Rosłan już 16 lat burmistrzem. Wystarczy tego. Czas na rozwój Biłgoraja. Dla ludzi a nie ulica. Praca i rozwój gospodarczy.
9 czerwca 2018
+23
-10
0a5-833
~ Anna   Bondyra i Antoni Kucharski jedzą z ręki Rosłana ... Jeszcze Brakuje Jacka Piskorskiego co wbrew Kuźmińskiemu robi "hucpę" w Biłgoraj XXI ...
9 czerwca 2018
+11
-4
775-daa
~ seba   Wymiana podarunków.
9 czerwca 2018
+8
-3
a41-59b
~ aa   towarzystwo wzajemnej adoracji
9 czerwca 2018
+11
-4
e1f-019
~ ngh   ile za to zabulą podatnicy?
9 czerwca 2018
+11
-4
c54-882
~ 235   od kiedy to Niemcy ,Ukraińcy czy Litwini to nasi kumpele?
9 czerwca 2018
+8
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl