
Biłgoraj współpracuje jako miasta partnerskie z sześcioma miastami: Bilina (Czechy), Crailsheim (Niemcy), Kelme (Litwa), Stropkov (Słowacja), Nowowołyńsk (Ukraina) oraz Afula (Izrael). Miasta partnerskie to forma współpracy, która ma na celu wymianę kulturową, gospodarczą i informacyjną.
Inicjatorem i pomysłodawcą spotkań był były burmistrz Biłgoraja Stefan Oleszczak, który niegdyś stwierdził, że spotkania zrodziły się z marzeń.
Okazją do podsumowań są coroczne konferencje miast partnerskich.
Taka konferencja odbyła się w sobotnie przedpołudnie 7 czerwca, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Wszystkich gości witał burmistrz Biłgoraja Wojciech Gleń.
- Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać, wymienić poglądy i planować wspólne działania. Te wydarzenie budują poczucie wspólnoty, to jest dla mnie coś szczególnego, zwłaszcza, że obchodzimy jubileusze. Naszaa współpracaa trwa od dekad, a relacje wykraczają poza granice umów partnerskich - mówił włodarz miasta.
Podczas zebrania nie zabrakło wspomnień.
- W 1995 roku między naszymi miastami - Biłgorajem i Bíliną - zostata podpisana umowa o wzajemnych stosunkach. Ten ważny dokument zostat podpisany przez ówczesnego burmistrza miasta Bilgoraj, pana Stefana Oleszczaka, oraz burmistrza miasta Bílina, pana Čestmíra Dude. Ta umowa stata się podstawą przyjaznej wspótpracy, która trwa do dziś. Dziś mamy zaszczyt odnowić te umowe potwierdziá nasze zaangażowanie W kontynuowanie wspólnego dialogu, wymiany doświadczeń wzmacniania relacji między naszymi miastam - mówił Radek Zenker.
- Spoglądając wstecz na okres naszej wspótpracy, nasuwa sie na myś| stwierdzenie z Pisma Świętego, 2 Listu do Galatów: "Co kto sieje, to żać bedzie". Podczas tegorocznej wizyty, podczas naszego wspólnego spotkania wszystkich miast partnerskich, słowa te są potwierdzeniem tego, że około 20 lat temu nasi poprzednicy zasiali ziarno partnerstwa, współpracy i przyjaźni w relacjach naszych miast. Zalążek, który zaowocował w postaci wyjątkowych relacji nie tylko między przedstawicielami miasta, ale przede wszystkim przyjacielskich relacji między naszymi nieszkańcami na polu kultury, sportu, życia duchowego i społecznego. Stworzyliśmy jedną wielką rodzinę samorządów w wolnej Europie - zaznaczył Ondrej Brendza ze Stropkowa.
- Z dumą podkreślam, że już od 30 lat nasze miasta pozostają partnerami, a kontakty między nami są żywe i serdeczne. W ramach tej współpracy przez lata odwiedziły nasze miasta setki osób - dzieci, młodzież, sportowcy, szachiści, strzelcy oraz samorządowcy. Przez te lata nasze miasta i Europa przeszły wiele zmian. Drogi, którymi podróżowaliśmy, były różne, a przekraczanie granicy niosło ze sobą zarówno emocje, jak i niepewność. międzynarodowa współpraca uczy otwartości, szacunku i wzajemnego zrozumienia. Pozwala nam nie tylko poznawać inne kultury i zwyczaje, ale również budować trwałe więzi - mówił w rozmowie z naszym portalem Tadeusz Ferens, jeden z inicjatorów współpracy i wieloletnimi opiekun zagranicznych gości.
Uczestnicy spotkania pozostaną w Biłgoraju do najbliższej niedzieli, wezmą udział w atrakcjach przygotowanych z okazji Dni Biłgoraja.