Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.09.15 09:37 | aktualizacja: 2019.09.15 10:19

Minister uchylił decyzję wojewody w sprawie pomnika

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wskutek rażącego naruszenia prawa uchylił decyzję wojewody lubelskiego o usunięciu popiersia Józefa Dechnika przez Szkołę Muzyczną w Biłgoraju. Według ustawy o zakazie propagowania komunizmu może to zrobić właściciel nieruchomości lub jej wieczysty użytkownik, a w tym przypadku jest nim Starostwo Powiatowe w Biłgoraju.
Minister uchylił decyzję wojewody w sprawie pomnika
Minister uchylił decyzję wojewody w sprawie pomnika

Jak wyjaśnia Paweł Jednacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Biłgoraju, Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego unieważnił decyzję wojewody lubelskiego dotyczącą usunięcia pomnika przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Biłgoraju. - Szkoła jest trwałym zarządcą nieruchomości, tymczasem zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu usunięcie można nakazać właścicielowi nieruchomości lub jej wieczystemu użytkownikowi - wyjaśnia rzecznik.

Przypomnijmy: Pomnik Józefa Dechnika stojący przy ul. Kościuszki, obok Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Biłgoraju, został usunięty w maju br. na podstawie decyzji podjętej przez wojewodę lubelskiego Przemysława Czarnka w związku z wejściem w życie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Informowaliśmy o tym w artykule: Pomnik Dechnika usunięty.

Józef Dechnik był działaczem komunistycznym, swoją działalność w Biłgoraju rozpoczął w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Dzięki jego staraniom powstały placówki oświatowe, kino oraz ośrodek zdrowia. W mieście budowano bloki mieszkalne, zakłady pracy, infrastrukturę drogową i kolejową oraz sieć wodociągową i kanalizację. Biłgoraj z ubogiego miasteczka przekształcił się w prężny ośrodek przemysłowy. Władze samorządowe przez wiele miesięcy walczyły o pozostawienie obiektu. Nie pomogły pisma, zbieranie popisów poparcia wśród mieszkańców, ani stanowisko podjęte przez Radę Miasta, o którym informowaliśmy w artykule: Pomnik Dechnika zniknie?.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Minister uchylił decyzję wojewody w sprawie pomnika, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 5467
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
LBL2019  czyli "zrobione po PISowsku" - bezmyślnie i byle jak, a koszty poniosą obywatele. Nie wiem po co to zamieszanie. To pomnik człowieka, który doprowadził do rozwoju Biłgoraja, a nie pomnik komunizmu. Jednak dla PIS to za trudne do zrozumienia.
15 września 2019
+55
-9
mieszcz  I co PIS-iory?Łyso wam teraz?
15 września 2019
+27
-7
Ostatnio dodane komentarze
mieszcz   I co PIS-iory?Łyso wam teraz?
15 września 2019
+27
-7
formaldehyd   Bo ogólnie komuszki to takie subtelne Wallenrody były. W Moskwie lubili takie subtelności. Za dwa dni świętujemy rocznicę ich delikatności i wysmakowanego gustu.
15 września 2019
+8
-27
LBL2019   czyli "zrobione po PISowsku" - bezmyślnie i byle jak, a koszty poniosą obywatele. Nie wiem po co to zamieszanie. To pomnik człowieka, który doprowadził do rozwoju Biłgoraja, a nie pomnik komunizmu. Jednak dla PIS to za trudne do zrozumienia.
15 września 2019
+55
-9
formaldehyd   Niestety komuszki ale pomnik już nie wróci. Ktoś tylko zaliczy długą fazę papierologii i tyle. Płaczcie dalej. Na radioteleskopach jesteście słyszalni jako echo czarnej dziury.
15 września 2019
+10
-35
franciszek   to teraz premier przyjedzie odsłonić rekultywowany pomnik Dechnika byle szybko go na cokole postawić w każdym razie przed wyborami.
15 września 2019
+18
-7
Grzegorz z Chetyna   Hje, hje, hje,hje, hje, hje,hje, hje, hje,hje... :)
15 września 2019
+10
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 09:09 Biłgoraj
Gra terenowa w biłgorajskich lasach
Dzięki współpracy Nadleśnictwa Biłgoraj z pasjonatem regionu i organizatorem geocachingu w lasach Jakubem Piechotą wszyscy chętni odwiedzający biłgorajskie lasy mogą wziąć udział w grze terenowej. Do zabawy potrzebny jest jedynie odbiornik GPS lub telefon z taką funkcją.
we wtorek, godzina 14:38 Gromada
Zderzenie pojazdów na trasie nr 835
12 maja 2020 Powiat
Ostrzeżenie IMGW dla powiatu
w czwartek, godzina 11:19 Biłgoraj
Jest nowa dyrektor DPS dla Kombatantów w Biłgoraju
W biłgorajskim Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora placówki. Dotychczasowa dyrektor Maria Piętak przeszła na emeryturę. Kto ją zastąpi?
we wtorek, godzina 10:58 Obsza
Kolejny pirat drogowy pożegnał się z prawkiem
we wtorek, godzina 14:29 Radecznica
Biłgorajanin dyrektorem szpitala w Radecznicy
w piątek, godzina 10:01 Biłgoraj
Dyrektor MDK zrezygnowała z pełnionej funkcji
W ubiegłym tygodniu do Zarządu Powiatu wpłynęła rezygnacja dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju Renaty Sochy z pełnionej funkcji. Placówką kierować będzie do końca sierpnia br.
we wtorek, godzina 18:15 Lubelszczyzna
14 osób hospitalizowanych w ciągu ostatniej doby
we wtorek, godzina 08:58 Łukowa
Przekroczył prędkość, miał ponad 1,5 promila
w niedzielę, godzina 11:06 Lubelszczyzna
Wojewoda zmniejsza liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych
Wojewoda Lech Sprawka podjął decyzję o ograniczeniu liczby łóżek na oddziałach zakaźnych. Ma to związek ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną na Lubelszczyźnie. Których placówek dotyczy decyzja wojewody?
w czwartek, godzina 12:10 Biłgoraj
Komunikat IMGW dla powiatu biłgorajskiego
w poniedziałek, godzina 12:16 Zamch
Amatorzy jazdy na podwójnym gazie
14 maja 2020 Powiat
Marcin Kulig p.o. dyrektora zamojskiego WORD
Zarząd Województwa Lubelskiego uchwałą powierzył Marcinowi Kuligowi, radnemu Rady Powiatu Biłgorajskiego pełnienie obowiązków dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu.
w poniedziałek, godzina 21:45 Lubelszczyzna
12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2
18 maja 2020 Roztocze
Zapomnieliśmy o pandemii?
13 maja 2020 Kraj
III etap odmrażania gospodarki. Podano kluczowe daty
W środowe popołudnie, 13 maja, premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Nowe zasady będą obowiązywać od najbliższego poniedziałku. Na co będziemy mogli sobie pozwolić?
w poniedziałek, godzina 09:31 Powiat
Będą nowe chodniki
w poniedziałek, godzina 11:35 Powiat
Czekają nas burze z gradem
17 maja 2020 Biłgoraj
Remont trasy Biłgoraj - Tarnogród opóźniony
Już na początku bieżącego roku miał rozpocząć się remont trasy od Biłgoraja, w kierunku Tarnogrodu, do granicy województwa lubelskiego. Do tej pory żadne prace nie są prowadzone. O wyjaśnienie przyczyn zwróciliśmy się do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.
14 maja 2020 Biłgoraj
Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne
we wtorek, godzina 07:27 Obsza
Sprawy urzędowe bez obostrzeń, ale w rygorze sanitarnym
14 maja 2020 Powiat
Nowy przypadek COVID-19 w powiecie biłgorajskim
W czwartek, 14 maja potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu biłgorajskiego. Łącznie na Lubelszczyźnie zdiagnozowano 399 przypadków COVID-19, w tym 10 w naszym powiecie.
w czwartek, godzina 10:31 Lubelszczyzna
Wzrosła liczba zgonów, kolejny przypadek zakażenia w powiecie
w piątek, godzina 12:15 Biłgoraj
Biłgoraj EKO Challenge w DDTVN
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl