Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.09.15 09:37 | aktualizacja: 2019.09.15 10:19

Minister uchylił decyzję wojewody w sprawie pomnika

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wskutek rażącego naruszenia prawa uchylił decyzję wojewody lubelskiego o usunięciu popiersia Józefa Dechnika przez Szkołę Muzyczną w Biłgoraju. Według ustawy o zakazie propagowania komunizmu może to zrobić właściciel nieruchomości lub jej wieczysty użytkownik, a w tym przypadku jest nim Starostwo Powiatowe w Biłgoraju.
Minister uchylił decyzję wojewody w sprawie pomnika
Minister uchylił decyzję wojewody w sprawie pomnika

Jak wyjaśnia Paweł Jednacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Biłgoraju, Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego unieważnił decyzję wojewody lubelskiego dotyczącą usunięcia pomnika przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Biłgoraju. - Szkoła jest trwałym zarządcą nieruchomości, tymczasem zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu usunięcie można nakazać właścicielowi nieruchomości lub jej wieczystemu użytkownikowi - wyjaśnia rzecznik.

Przypomnijmy: Pomnik Józefa Dechnika stojący przy ul. Kościuszki, obok Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Biłgoraju, został usunięty w maju br. na podstawie decyzji podjętej przez wojewodę lubelskiego Przemysława Czarnka w związku z wejściem w życie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Informowaliśmy o tym w artykule: Pomnik Dechnika usunięty.

Józef Dechnik był działaczem komunistycznym, swoją działalność w Biłgoraju rozpoczął w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Dzięki jego staraniom powstały placówki oświatowe, kino oraz ośrodek zdrowia. W mieście budowano bloki mieszkalne, zakłady pracy, infrastrukturę drogową i kolejową oraz sieć wodociągową i kanalizację. Biłgoraj z ubogiego miasteczka przekształcił się w prężny ośrodek przemysłowy. Władze samorządowe przez wiele miesięcy walczyły o pozostawienie obiektu. Nie pomogły pisma, zbieranie popisów poparcia wśród mieszkańców, ani stanowisko podjęte przez Radę Miasta, o którym informowaliśmy w artykule: Pomnik Dechnika zniknie?.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Minister uchylił decyzję wojewody w sprawie pomnika, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 4934
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
LBL2019  czyli "zrobione po PISowsku" - bezmyślnie i byle jak, a koszty poniosą obywatele. Nie wiem po co to zamieszanie. To pomnik człowieka, który doprowadził do rozwoju Biłgoraja, a nie pomnik komunizmu. Jednak dla PIS to za trudne do zrozumienia.
15 września 2019
+55
-9
mieszcz  I co PIS-iory?Łyso wam teraz?
15 września 2019
+27
-7
Ostatnio dodane komentarze
mieszcz   I co PIS-iory?Łyso wam teraz?
15 września 2019
+27
-7
formaldehyd   Bo ogólnie komuszki to takie subtelne Wallenrody były. W Moskwie lubili takie subtelności. Za dwa dni świętujemy rocznicę ich delikatności i wysmakowanego gustu.
15 września 2019
+8
-27
LBL2019   czyli "zrobione po PISowsku" - bezmyślnie i byle jak, a koszty poniosą obywatele. Nie wiem po co to zamieszanie. To pomnik człowieka, który doprowadził do rozwoju Biłgoraja, a nie pomnik komunizmu. Jednak dla PIS to za trudne do zrozumienia.
15 września 2019
+55
-9
formaldehyd   Niestety komuszki ale pomnik już nie wróci. Ktoś tylko zaliczy długą fazę papierologii i tyle. Płaczcie dalej. Na radioteleskopach jesteście słyszalni jako echo czarnej dziury.
15 września 2019
+9
-35
franciszek   to teraz premier przyjedzie odsłonić rekultywowany pomnik Dechnika byle szybko go na cokole postawić w każdym razie przed wyborami.
15 września 2019
+17
-7
Grzegorz z Chetyna   Hje, hje, hje,hje, hje, hje,hje, hje, hje,hje... :)
15 września 2019
+9
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl