Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.05.21 12:16 | aktualizacja: 2019.05.21 12:32

Pomnik Dechnika usunięty

Walka o pozostawienie pomnika Józefa Dechnika trwała kilka miesięcy. Ostatecznie, dziś w południe został on usunięty z przestrzeni publicznej. Była to decyzja wojewody, który powołał się na ustawę o zakazie propagowania ustroju komunistycznego. - To jeden z najsmutniejszych dni w mojej karierze samorządowej - stwierdził burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.
Pomnik Dechnika usunięty
Pomnik Dechnika usunięty

Dziś, we wtorkowe południe, 21 maja, został usunięty pomnik Józefa Dechnika, stojący przy ul. Kościuszki, przy Szkole Muzycznej I stopnia. Dokonano tego na podstawie decyzji podjętej przez wojewodę lubelskiego Przemysława Czarnka (decyzja z początku lutego, która uprawomocniła się w bieżącym miesiącu). O tym, że dni pomnika są policzone informowaliśmy naszych czytelników w artykule pt. Wkrótce rozpocznie się rozbiórka pomnika .

- To dla mnie bardzo smutny dzień, chyba jeden z najsmutniejszych w mojej karierze, bo usunięty został pomnik człowieka, który pokazał swoim życiem, że nawet w złych, nieprzyzwoitych czasach można było być dobrym człowiekiem i coś dobrego zrobić. Natomiast dzisiejsza decyzja, w demokratycznych czasach jest przykładem na to, że można zniszczyć czyjś dorobek, podjąć decyzję wbrew woli społeczeństwa, nie licząc się ze zdaniem mieszkańców - powiedział tuż po usunięciu popiersia Dechnika burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.

Teraz rzeźba zostanie przewieziona na teren Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, gdzie zostanie zabezpieczona.

Przypomnijmy:

O tym, że pomnik Józefa Dechnika ma zniknąć informowaliśmy już latem ubiegłego roku. Wówczas IPN przypomniał władzom Biłgoraja, że w życie weszła ustawa o zakazie propagowania komunizmu. W związku z tym zaistniała konieczność zmiany nazwy ulic, ustawa zobowiązała także do usuwania pomników związanych z poprzednim ustrojem. Dyrektor IPN wyjaśnił, że "niejednokrotnie można spotkać się z opiniami, że Józef Dechnik jest osobą zasłużoną dla miasta Biłgoraj, ponieważ działał na rzecz jego rozwoju. Trzeba jednak skonfrontować te opinie z faktem, że Józef Dechnik był członkiem Polskiej Partii Robotniczej, a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej na wysokim szczeblu. A zatem można założyć, iż różnego rodzaju jego inicjatywy mogły mieć pozytywny finał dla miasta właśnie ze względu na przynależność Józefa Dechnika do partii, której kadry były zaangażowane we wprowadzenie, a następnie utrzymanie reżimu komunistycznego w Polsce".

Władze samorządowe przez wiele miesięcy walczyły o pozostawienie obiektu. Nie pomogły pisma, popisy poparcia zbierane wśród mieszkańców, ani stanowisko podjęte przez Radę Miasta (znajdą je Pańswo pod adresem Pomnik Dechnika zniknie? ). Wojewoda lubelski ostateczną decyzję podjął w lutym br., o czym pisaliśmy w artykule pt. Pomnik J. Dechnika jednak do rozbiórki?.

red.
REKLAMA
Oceń:
5 głosów
Pomnik Dechnika usunięty, 4.2000 out of 5 based on 5 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 11145
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (14)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
KaspersKI  Proponuję powołać Komisję Śledczą na której działce będzie przechowywany postument Komunisty Józefa Dechnika i w sprawie współpracy S-L-D Bełż.Społdzielni Mieszk. z klanem Łukasz Borowiec i rodzina posłanki agaty z pis (na czym polegała ich działalność społeczno-polityczna z biznesem wykończeniowym włącznie).
...
Proponuję rozbić pomnik na kawałki po 1 kg i niech każdy działacz lewicy weźmie sobie do domu "KU PAMIĘCI" NKWD - postawi pod telewizorem. Radnym z PiS popierającym W Radzie Miasta Burmistrza po 0,5kg na pamiątkę wspołpracy z lewicą przy głosowaniach. Rozdać w trakcie głosowania nad absolutorium dla Burmistrza. Dla Łęckiego 2 kg kamienia z pomnika na PAMIĄTKĘ - WSPÓŁPRACY pod stołem.
Jeśli działacze lewicy nie będą chcieli przyjąć pomnika to proponuję np. postawić u Glena przy Motorowej na widoku przy rodzie. Jak hołd wspolpracy na kolejne lata
21 maja 2019
+117
-58
autochton  No, to teraz konsekwentnie trzeba anulować komusze dekrety o reformie rolnej i nacjonalizacji przemysłu. Najwyższy czas aby majątek wrócił do właścicieli.
21 maja 2019
+47
-6
jackarr  nawet niebo dzisiaj płakało
21 maja 2019
+53
-19
Ostatnio dodane komentarze
Grzegorz z Chetyna  do CzAd1973   Komentarz na forum jako plagiat? Dobre, naprawdę dobre... :)
25 maja 2019
+2
-11
CzAd1973   Panie KaspersKi, jeden apel do Pana
Umieszczajac wpisy w trybie kopiuj/wklej warto cytowany fragment tekstu zaopatrzec w I formacje o autorze by nie narazic sie o zarzuty o plagiat....
24 maja 2019
+6
-9
Zyzol  do Zyzol   Tu gdzie są gwiazdki powinna być Doopokracja
23 maja 2019
+5
-4
Zyzol  do KaspersKI   A skąd to niby, drogi KaspersKI, wiesz że Dechnik "jedyne co robil to pilnowal by zbrodniczy komunistyczny system rosl w sile"? Pewnie za mało masz latek by go w ogóle pamiętać. On nie wymyślił Demokracji Ludowej tak jak i ty nie wymyśliłeś ***** choć obaj w swe systemy wierzycie. To was łączy.
A co was różni? A to, że ciebie z pomników nikt nie będzie strącał bo nikt cię na nich nigdy nie postawi. I ciesz się, że był taki Towarzysz Dechnik bo pewnie dziś (no może bliżej września) wyrywałbyś motyką ziemi, bulwy ziemniaczane, w pełni smakując "zacofania cywilizacyjnego, gospodarczego, spolecznego, kulturalnego, edukacyjnego etc. "
23 maja 2019
+20
-21
KaspersKI   Jak ciągle czytam te żałosne łkania Burmistrza z tęsknoty za "dobrymi komunistami" i co to "dobrego" komuna zrobiła dla "niewdzięcznego" narodu bo zbudowała fabryki, drogi, szkoły itd. To powiem tak ! Jak by nie było komuny to Polacy zbudowaliby w wolnej Polsce wielokroć więcej. Jak Wam Towarzysze Postkomuniści tęskno za komuną?! Granice otwarte komunistyczna Korea Północna zaprasza nikt Wam paszportów nie zabiera !
Przykre to, ze Twoj swiat zaczyna I konczy sie na mewie, ale niech do Ciebie dotrze, ze nie wszystkie kobiety w tejze mewie pracowaly, zyly I rodzily swoje dzieci.... Dzieki Bogu...
Zatrzasnales sie w mewie I ciezko Ci znalezc wyjscie ewakuacyjne. Otworz chociaz okno, zaczerpnij swiezego powietrza, wieloletnie towarzystwo potwora z ludzka twarza ma zly wplyw na samopoczucie, mentalnosc etc.
Towarzysz Dechnik chcial zrobic z naszego kraju sowiecka republike, przed wojna nalezal do Komunistycznej Partii Polski.
Po wojnie natomiast jedyne co robil to pilnowal by zbrodniczy komunistyczny system rosl w sile. Byl jednym z tych, ktorzy poprzez narzucenie komunistycznej niewoli doprowadzili do zacofania cywilizacyjnego, gospodarczego, spolecznego, kulturalnego, edukacyjnego etc.
22 maja 2019
+38
-22
autochton   No, to teraz konsekwentnie trzeba anulować komusze dekrety o reformie rolnej i nacjonalizacji przemysłu. Najwyższy czas aby majątek wrócił do właścicieli.
21 maja 2019
+47
-6
franciszek   ja udostępnię miejsce na pomnik Dechnika a Ty Kacperski czy jak tam wolisz Kasperski będziesz mnie mógł pocałować w ODBYT bezpośrednio po oddaniu kału
21 maja 2019
+36
-56
blondyn  do jackarr   Ano płakało nad głupotą tęskniących za komuną...
21 maja 2019
+27
-54
jackarr   nawet niebo dzisiaj płakało
21 maja 2019
+53
-19
KaspersKI   Proponuję powołać Komisję Śledczą na której działce będzie przechowywany postument Komunisty Józefa Dechnika i w sprawie współpracy S-L-D Bełż.Społdzielni Mieszk. z klanem Łukasz Borowiec i rodzina posłanki agaty z pis (na czym polegała ich działalność społeczno-polityczna z biznesem wykończeniowym włącznie).
...
Proponuję rozbić pomnik na kawałki po 1 kg i niech każdy działacz lewicy weźmie sobie do domu "KU PAMIĘCI" NKWD - postawi pod telewizorem. Radnym z PiS popierającym W Radzie Miasta Burmistrza po 0,5kg na pamiątkę wspołpracy z lewicą przy głosowaniach. Rozdać w trakcie głosowania nad absolutorium dla Burmistrza. Dla Łęckiego 2 kg kamienia z pomnika na PAMIĄTKĘ - WSPÓŁPRACY pod stołem.
Jeśli działacze lewicy nie będą chcieli przyjąć pomnika to proponuję np. postawić u Glena przy Motorowej na widoku przy rodzie. Jak hołd wspolpracy na kolejne lata
21 maja 2019
+117
-58
Grzegorz z Chetyna   Niech go tylko dobrze zabezpieczą. Jeszcze się przyda...
21 maja 2019
+60
-36
dziadek   No to chyba nadeszła pora żeby usunąć PiS z przestrzeni publicznej. Pierwsza okazja w najbliższą niedzielę. A później tylko na jesieni wygonić z sejmu i koniec
21 maja 2019
+100
-73
MichałJ   "Natomiast dzisiejsza decyzja, w demokratycznych czasach jest przykładem na to, że można zniszczyć czyjś dorobek, podjąć decyzję wbrew woli społeczeństwa, nie licząc się ze zdaniem mieszkańców." i kto to mówi człowiek który zatwierdza plan zagospodarowania krzywdząc innych ponad 300 rodzin, Zabierając im ziemie i plany na przyszłość! Taki człowiek mówi o kimś że jest nieprzyzwoity i podejmuje decyzje wbrew woli społeczności lokalnej! BRAWO BRAWO
21 maja 2019
+90
-68
LBL2019   dziwne czasy, rządzi władza która niczego nie buduje a wszystko niszczy.
21 maja 2019
+91
-67
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 21:14 Biłgoraj
Biłgorajskie morsy rozpoczęły sezon
W sobotnie popołudnie, 7 grudnia nad zalewem Bojary w Biłgoraju rozpoczęto sezon morsowania. Z kąpieli w lodowatej wodzie skorzystało ponad 50 osób.
we wtorek, godzina 11:54 Powiat
Plebiscyt na najbardziej rozpoznawalnego dzielnicowego rozstrzygnięty
w poniedziałek, godzina 15:53 Biłgoraj
Małgorzata Kidawa - Błońska w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 09:40 Biłgoraj
Festyn Mikołajkowy dla Igi
W piątkowe popołudnie w biłgorajskiej czwórce już po raz piąty zorganizowano Festyn Mikołajkowy. Wydarzenie oprócz dobrej zabawy było również okazją do pomocy Idze, małej mieszkance Biłgoraja, która od urodzenia walczy z nieuleczalną chorobą.
w poniedziałek, godzina 09:35 Biłgoraj
Rewitalizacja Placu Wolności okiem drona
we wtorek, godzina 12:20 Józefów
Kobieta potrącona przez wózek widłowy
w niedzielę, godzina 19:54 Biłgoraj
Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę 2019
Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju wzorem ubiegłych lat dołączył do ogólnopolskiej akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W ramach przedsięwzięcia w niedzielę, 8 grudnia w hali sportowo-widowiskowej OSiR zorganizowano koncert wychowanków.
we wtorek, godzina 08:06 Biłgoraj
50 lat minęło…
29 listopada 2019 Biłgoraj
Pożar domu w Biłgoraju
w sobotę, godzina 19:12 Biłgoraj
Biegi mikołajkowe
Rada Osiedla Bojary i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju zaprosili na Rekreacyjny Bieg Mikołajkowy i IV edycję Crossu Bojarskiego. Wydarzenie odbyło się w sobotnie popołudnie, 7 grudnia.
we wtorek, godzina 08:42 Biłgoraj
Biłgoraj bez smogu
w piątek, godzina 13:14 Dereźnia
Do Dereźni zawitał Św. Mikołaj
1 grudnia 2019 Biłgoraj
Grali dla Piotrka
Piotrek, uczeń ZSBiO w Biłgoraju ma za sobą walkę z rakiem, by odzyskać pełna sprawność potrzebuje kosztownej rehabilitacji. Aby wspomóc Piotrka i jego rodzinę, w niedzielę, 1 grudnia w hali sportowej ZSBiO zorganizowano charytatywny turniej siatkówki.
w czwartek, godzina 17:31 Biłgoraj
Śmieci będą znacznie droższe
w niedzielę, godzina 09:29 Biłgoraj
Rozmawiali o lasach prywatnych
2 grudnia 2019 Karate
XXVIII Mikołajkowy Turniej Karate
Ponad 300 zawodniczek i zawodników z województwa lubelskiego wzięło udział w XXVIII edycji Mikołajkowego Turnieju Karate, który odbył się w niedzielę, 1 grudnia w hali sportowej OSiR.
4 grudnia 2019 Józefów
Kłusowali na tzw. "drgawicę"
we wtorek, godzina 08:17 Tereszpol-Zaorenda
Andrzejki z polskimi świętymi
27 listopada 2019 Lubelszczyzna
Michał Mulawa zostanie wicemarszałkiem województwa lubelskiego?
Pochodzący z Tarnogrodu Michał Mulawa najprawdopodobniej zostanie wicemarszałkiem województwa lubelskiego. Zastąpi na tym stanowisku Dariusza Stefaniuka, który w październikowych wyborach parlamentarnych uzyskał poselski mandat.
4 grudnia 2019 Tarnogród
18-latek ukradł samochód i go rozbił
w sobotę, godzina 15:53 Biłgoraj
Finał Szlachetnej Paczki. 55 rodzin otrzyma pomoc
26 listopada 2019 Frampol
Frampol bez smogu
Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Urząd Miejski we Frampolu zaprosili na spotkanie informacyjne w ramach kampanii "Lubelskie bez smogu", skierowane do mieszkańców gminy Frampol, poświęcone problemom zanieczyszczenia powietrza i niskiej emisji oraz propozycjom ich rozwiązania.
w piątek, godzina 09:06 Biłgoraj
41-latka udaremniła jazdę pijanemu kierowcy
2 grudnia 2019 Biłgoraj
Zbiórka dla pogorzelców
w piątek, godzina 17:37 Gmina Biłgoraj
Nowe stawki za odbiór śmieci w gminie Biłgoraj
W czwartek, 5 grudnia, opłaty za gospodarowanie odpadami podnieśli radni Rady Miasta Biłgoraja, dziś, w piątkowe popołudnie, 6 grudnia, to samo zrobili radni Rady Gminy Biłgoraj. Na wniosek wójta podjęta została uchwała, która zakłada wzrost kosztów o kilka zł od osoby. Szczegóły poniżej.
3 grudnia 2019 Biłgoraj
Majka Jeżowska wystąpiła w Biłgoraju
2 grudnia 2019 Biłgoraj
Będzie zmiana cen za odbiór śmieci
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl