Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.09.24 16:26 | aktualizacja: 2018.09.24 17:11

Los pomnika Józefa Dechnika przesądzony?

Nie pomogły apele władz miasta i zbiórka podpisów mieszkańców Biłgoraja. Pomnik Józefa Dechnika, stojący tuż przed Państwową Szkołą Muzyczną w Biłgoraju musi zniknąć. Tak zdecydował wojewoda lubelski. Jednak termin na rozbiórkę już minął... a pomnik stoi.
Los pomnika Józefa Dechnika przesądzony?
Los pomnika Józefa Dechnika przesądzony?

Już dwa lata temu w życie weszła ustawa o zakazie propagowania komunizmu. W związku z tym zaistniała konieczność zmiany nazwy ulic, ustawa zobowiązała także do usuwania pomników związanych z poprzednim ustrojem, o czym przypomniał władzom Biłgoraja IPN.

Chodziło o pomnik Józefa Dechnika, który stoi tuż przed biłgorajską Państwową Szkołą Muzyczną. - Instytut Pamięci Narodowej został poinformowany, że na terenie miasta Biłgoraj znajduje się pomnik upamiętniający Józefa Dechnika. Uprzejmie informuję, że w opinii Instytutu Pamięci Narodowej rzeczony obiekt jest niezgodny z art. 5a Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki - napisał do burmistrza Biłgoraja dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek i dodał, że Józef Dechnik jest osobą zasłużoną dla miasta Biłgoraj, ponieważ działał na rzecz jego rozwoju.

- Trzeba jednak skonfrontować te opinie z faktem, że Józef Dechnik był członkiem Polskiej Partii Robotniczej, a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej na wysokim szczeblu. A zatem można założyć, iż różnego rodzaju jego inicjatywy mogły mieć pozytywny finał dla miasta właśnie ze względu na przynależność Józefa Dechnika do partii, której kadry były zaangażowane we wprowadzenie, a następnie utrzymanie reżimu komunistycznego w Polsce - napisał dalej dyrektor Siwek.

Władze miasta nie chciały się zgodzić z tym stanowiskiem i w odpowiedzi na to pismo wyjaśniły, że na tablicy umieszczonej na pomniku zmieniono napis z "Budowniczy Polski Ludowej" na "Zasłużony dla miasta Biłgoraj". Obrona ta opiera się przede wszystkim na fakcie, iż to za czasów Józefa Dechnika i dzięki jego staraniom Biłgoraj bardzo szybko się rozwijał.

By uchronić pomnik przed rozbiórką Rada Miasta wystosowała stanowisko, w którym napisano, że IPN powinien wziąć pod uwagę szczególne okoliczności, które bez wątpienia mają miejsce w przypadku upamiętnienia osoby Józefa Dechnika. Całość znajdą Państwo w artykule pt. Informowaliśmy już o tym naszych czytelników w artykule pt. Pomnik Dechnika zniknie?.

Zbierano także podpisy mieszkańców sprzeciwiających się rozbiórce, a było ich ok. 1,2 tys.

Wszystkie te zabiegi nie pomogły. Na początku wakacji wojewoda lubelski przesłał do dyrektor Szkoły Muzycznej Anny Rabiej pismo wzywające do usunięcia pomnika, ponowne wezwanie wpłynęło 6 września. Czas na realizację zalecenia to 14 dni. Termin więc minął, a pomnik stoi nadal. Dlaczego? Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl dyrektor Rabiej placówka nie posiada wystarczających środków finansowych, a przedsięwzięcie wiązałoby się z kosztami rzędu kilku tys. zł. - Poprosiłam więc o przedłużenie terminu, na razie do końca listopada. Nie otrzymałam jednak dotychczas odpowiedzi od wojewody - wyjaśnia.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Los pomnika Józefa Dechnika przesądzony?, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 4633
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
krzysztofpa  wiesz co ebak ,znaczy esbek gdybym był twoim ojcem to poszedł bym się powiesić czyniąc to jako pokutę że cię spłodziłem
24 września 2018
+29
-8
Ostatnio dodane komentarze
krzysztofpa   wiesz co ebak ,znaczy esbek gdybym był twoim ojcem to poszedł bym się powiesić czyniąc to jako pokutę że cię spłodziłem
24 września 2018
+29
-8
sbak   Kompromitacja Burmistrza i RM jak można bronić tego zdrajcy ojczyzny , mordercy niewinnych ludzi i złodzieja który pozbawił majątku wielu mieszkańców naszego miasta.
24 września 2018
+35
-59
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl