Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.09.24 16:26 | aktualizacja: 2018.09.24 17:11

Los pomnika Józefa Dechnika przesądzony?

Nie pomogły apele władz miasta i zbiórka podpisów mieszkańców Biłgoraja. Pomnik Józefa Dechnika, stojący tuż przed Państwową Szkołą Muzyczną w Biłgoraju musi zniknąć. Tak zdecydował wojewoda lubelski. Jednak termin na rozbiórkę już minął... a pomnik stoi.
Los pomnika Józefa Dechnika przesądzony?
Los pomnika Józefa Dechnika przesądzony?

Już dwa lata temu w życie weszła ustawa o zakazie propagowania komunizmu. W związku z tym zaistniała konieczność zmiany nazwy ulic, ustawa zobowiązała także do usuwania pomników związanych z poprzednim ustrojem, o czym przypomniał władzom Biłgoraja IPN.

Chodziło o pomnik Józefa Dechnika, który stoi tuż przed biłgorajską Państwową Szkołą Muzyczną. - Instytut Pamięci Narodowej został poinformowany, że na terenie miasta Biłgoraj znajduje się pomnik upamiętniający Józefa Dechnika. Uprzejmie informuję, że w opinii Instytutu Pamięci Narodowej rzeczony obiekt jest niezgodny z art. 5a Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki - napisał do burmistrza Biłgoraja dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek i dodał, że Józef Dechnik jest osobą zasłużoną dla miasta Biłgoraj, ponieważ działał na rzecz jego rozwoju.

- Trzeba jednak skonfrontować te opinie z faktem, że Józef Dechnik był członkiem Polskiej Partii Robotniczej, a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej na wysokim szczeblu. A zatem można założyć, iż różnego rodzaju jego inicjatywy mogły mieć pozytywny finał dla miasta właśnie ze względu na przynależność Józefa Dechnika do partii, której kadry były zaangażowane we wprowadzenie, a następnie utrzymanie reżimu komunistycznego w Polsce - napisał dalej dyrektor Siwek.

Władze miasta nie chciały się zgodzić z tym stanowiskiem i w odpowiedzi na to pismo wyjaśniły, że na tablicy umieszczonej na pomniku zmieniono napis z "Budowniczy Polski Ludowej" na "Zasłużony dla miasta Biłgoraj". Obrona ta opiera się przede wszystkim na fakcie, iż to za czasów Józefa Dechnika i dzięki jego staraniom Biłgoraj bardzo szybko się rozwijał.

By uchronić pomnik przed rozbiórką Rada Miasta wystosowała stanowisko, w którym napisano, że IPN powinien wziąć pod uwagę szczególne okoliczności, które bez wątpienia mają miejsce w przypadku upamiętnienia osoby Józefa Dechnika. Całość znajdą Państwo w artykule pt. Informowaliśmy już o tym naszych czytelników w artykule pt. Pomnik Dechnika zniknie?.

Zbierano także podpisy mieszkańców sprzeciwiających się rozbiórce, a było ich ok. 1,2 tys.

Wszystkie te zabiegi nie pomogły. Na początku wakacji wojewoda lubelski przesłał do dyrektor Szkoły Muzycznej Anny Rabiej pismo wzywające do usunięcia pomnika, ponowne wezwanie wpłynęło 6 września. Czas na realizację zalecenia to 14 dni. Termin więc minął, a pomnik stoi nadal. Dlaczego? Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl dyrektor Rabiej placówka nie posiada wystarczających środków finansowych, a przedsięwzięcie wiązałoby się z kosztami rzędu kilku tys. zł. - Poprosiłam więc o przedłużenie terminu, na razie do końca listopada. Nie otrzymałam jednak dotychczas odpowiedzi od wojewody - wyjaśnia.

red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Los pomnika Józefa Dechnika przesądzony?, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 4890
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
krzysztofpa  wiesz co ebak ,znaczy esbek gdybym był twoim ojcem to poszedł bym się powiesić czyniąc to jako pokutę że cię spłodziłem
24 września 2018
+29
-8
Ostatnio dodane komentarze
krzysztofpa   wiesz co ebak ,znaczy esbek gdybym był twoim ojcem to poszedł bym się powiesić czyniąc to jako pokutę że cię spłodziłem
24 września 2018
+29
-8
sbak   Kompromitacja Burmistrza i RM jak można bronić tego zdrajcy ojczyzny , mordercy niewinnych ludzi i złodzieja który pozbawił majątku wielu mieszkańców naszego miasta.
24 września 2018
+35
-59
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w czwartek, godzina 09:18 Goraj
Gorajski kalendarz na 2020 rok gotowy
9. edycja kalendarza stylizowanego gminy Goraj pod hasłem "Sen nocy leśnej" jest już dostępna. W role modeli wcielili się jak co roku mieszkańcy gminy i okolic, a wydawnictwo można już nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju.
w czwartek, godzina 09:55 Tarnowola
Zderzyły się dwie ciężarówki
12 stycznia 2020 Biłgoraj
Zderzenie karetki z terenówką [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 10:38 Biłgoraj
Kolejne fotopułapki w biłgorajskich lasach
Już za kilka dni w biłgorajskich lasach zostaną uruchomione kolejne fotopułapki, zainstalowane dzięki inicjatywie aktywistów z #BiłgorajEkoChallenge. W newralgicznych miejscach już można za to dostrzec tabliczki z napisem "Śmiecąc uśmiechaj się szczerze, być może jesteś w ukrytej kamerze".
w czwartek, godzina 09:43 Biłgoraj
Uszkodzone szyby w przedszkolu
w piątek, godzina 09:46 Biłgoraj
Poszukujemy właściciela suczki
10 stycznia 2020 Biłgoraj
Ubywa mieszkańców
Mniej urodzeń, więcej ślubów, rozwodów i zgonów - tak w skrócie wypada 2019 rok w statystykach Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju. Z danych wynika również, że mieszkańców miasta z roku na rok ubywa.
w środę, godzina 12:14 Biłgoraj
Można dostać nawet 96 tys. zł
w środę, godzina 14:30 Biłgoraj
Seniorzy rywalizowali
we wtorek, godzina 14:03 Biłgoraj
Nowe zasady odbioru odpadów - kompostujesz zapłacisz mniej
Wraz z nowym rokiem wprowadzone zostały nowe zasady odbioru odpadów na terenie Biłgoraja. Sprawdź jak odpowiednio pozbywać się śmieci z posesji. Co ważne jeśli część trafi do kompostownika zapłacimy mniej. O ile?
14 stycznia 2020 Biłgoraj
Miasto sprzedaje mieszkania
w środę, godzina 10:06 Biłgoraj
Stypendyści z I LO im. ONZ
12 stycznia 2020 Biłgoraj
Studniówka Zespołu Szkół Leśnych
W sobotę, 11 stycznia, rozpoczął się sezon studniówkowy w biłgorajskich szkołach. Jako pierwsi na swoim balu maturalnym bawili się uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Leśnych. Studniówka odbyła się w sali balowej w Modliborzycach.
w piątek, godzina 23:12 Biłgoraj
Czarny Ziutek Z Killerami w ramach Off Road
we wtorek, godzina 09:17 Biłgoraj
Straciła ponad 40 tys. zł
10 stycznia 2020 Biłgoraj
Komunikat starosty dotyczący Wydziału Komunikacji i Drogownictwa
Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip komentuje sytuację dotyczącą pracy Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Poniżej prezentujemy pełną treść komunikatu wydanego przez starostę.
w niedzielę, godzina 10:16 Biłgoraj
Będzie przebudowa ulic: Parkowej, Sokołowskiego i Korczaka
w środę, godzina 08:16 Halowa piłka nożna
Łada zwycięzcą XIII Memoriału Stanisława Wójcika
w piątek, godzina 10:21 Kraj
Zatrzymania i zarzuty dla sutenerów
W miniony wtorek, 21 stycznia funkcjonariusze Centralnego Biura Policji w Rzeszowie zatrzymali 7 osób, którym prokurator zarzucił czerpanie korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby. Z informacji prokuratury wynika, że grupa miała działać również na terenie Biłgoraja.
w poniedziałek, godzina 09:56 Biłgoraj
Jechał wężykiem
w piątek, godzina 09:08 Frampol
Kolędowanie z chórami Ziemi Biłgorajskiej
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl