Biszczański Szwadron Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich został odtworzony przez Antoniego Kurowskiego, to on był założycielem i pierwszym rotmistrzem. Podczas II wojny walczył w oddziale "Groma" 9. pułku piechoty 3. Dywizji AK Inspektoratu Zamojskiego, kawaleryjskie zamiłowania pozostały, dlatego właśnie ułani pojawili się w Biszczy. Na tym terenie funkcjonuje także Gminne Muzeum Militariów. Ale powstanie pułku to także zasługa Józefa Głąba.
Jednostka została powołana do życia dokładnie 12 maja 1972 roku. Celem takiego działania było przede wszystkim kultywowanie tradycji i pamięć o ułanach 3. Pułku Ułanów Śląskich. Szwadron składał się wówczas z 60 ochotników, szkolonych przez rotmistrza. Na wiele lat zapomniano o tej tradycji. Reaktywować szwadron udało się dopiero po zmianie lokalnych władz, a do pułku dołączył wójt gminy Zbigniew Pyczko. Władze partycypowały w kosztach zakupu umundurowania. Biszczańscy ułani mogą działać dzięki funduszom sołeckim. W ciągu minionych dwóch lat, każde z sołectw przekazało na działalność szwadronu ok. 2 tys. zł.
W tej chwili dowódcą Szwadronu Kawalerii im 3. Pułku Ułanów Śląskich jest porucznik Mirosław Buła. Aktualnie szwadron w Biszczy tworzy 18 ułanów i to oni reprezentują gminę podczas różnych uroczystości państwowych i religijnych. Od 3 lat uświetniają te wydarzenia swoim śpiewem.
Kawaleria im. 3. Pułku Ułanów Śląskich w niedzielne popołudnie, 11 sierpnia, świętowała swoje 100-lecie. Wydarzenie zorganizowano przy zbiorniku wodnym Biszcza - Żary. Tego dnia odbył się koncert Szwadronu Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich, ale był też koncert Grupy Rekonstrukcyjnej "Wrzesień 1939" z Jastkowic. Historię pułku, ale także szwadronu z Biszczy przypomniał regionalista i ułan Marcin Magoch.
Podczas uroczystości rozstrzygnięto także konkurs plastyczno - literacki zatytułowany "Kawaleria na Ziemi Biszczańskiej".