Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Zmarła Ewa Szabla
Dziś Święto Wojska Polskiego
Przewoziła dzieci po alkoholu. Skończyło się dachowaniem
Zaginęła Teresa Bielańska [AKTUALIZACJA]
home > Start > Aktualności > Tytoniarze walczą o miliony
Rozmiar tekstu:
AAA
OBSZA
2018.02.16 08:49

Tytoniarze walczą o miliony

Ponad 300 plantatorów tytoniu z kilku gmin wzięło udział w spotkaniu, poświęconym odzyskiwaniu należności za już dostarczony surowiec i nowym zasadom skupu, które w czwartek 15 lutego odbyło się w Woli Obszańskiej w gminie Obsza.
Tytoniarze walczą o miliony
Tytoniarze walczą o miliony

W zgodnej opinii uczestników i organizatorów rozmowa była potrzebna, ponieważ większość rolników nie wiedziała co zrobić, by odzyskać należności, ani jakie mogą być skutki nowych przepisów.

Głównym inicjatorem spotkania był nowy Łukowsko-Obszański Okręgowy Związek Plantatorów Tytoniu, który został zarejestrowany zaledwie kilka tygodni temu, a jednym z jego celów jest reprezentowanie rolników wobec władz oraz firm kontraktujących, skupujących i przetwarzających tytoń. O powstaniu związku informowaliśmy w artykule pt. Nowe zrzeszenie w obronie plantatorów.

Uczestnicy spotkania wysłuchali m.in. informacji na temat możliwości odzyskania należności za surowiec oddany w 2016 roku do spółki FTK w Krasnymstawie. W miniony wtorek w Monitorze Sądowym ukazało się ogłoszenie o upadłości tej firmy, a to oznacza, że rolnicy mają teraz 30 dni na zgłoszenie swoich roszczeń wraz z ustawowymi odsetkami. - Taka informacja musi być przekazana syndykowi na specjalnym formularzu, który można znaleźć w internecie, uzupełniona kopiami faktur za dostarczony tytoń. Jeśli chodzi o odsetki to rolnicy muszą je naliczyć sami od daty przekazania surowca do 22 stycznia tego roku, gdy sąd ogłosił upadłość FTK - przypomniał sekretarz gminy Obsza i jeden z pomysłodawców nowego zrzeszenia Grzegorz Wróbel.

W rozmowie z portalem bilgorajska.pl sekretarz zaznaczył, że wielokrotnie w tej sprawie władze gminy interweniowały w Ministerstwie Finasów i Ministerstwie Środowiska. Jak się okazało firma Luxor maja długi nie tylko wobec rolników, ale również wobec państwa, a zabezpieczony towar nie zaspokoi wszystkich długów.

W czwartkowym spotkaniu uczestniczyli również poseł Piotr Olszówka i wójt Andrzej Placek, który zadeklarował pomoc rolnikom. Jeśli będą oni mieć kłopoty ze znalezieniem formularza zgłoszenia wierzytelności albo z naliczeniem odsetek, mogą się w tej sprawie zgłaszać do urzędu gminy. Także w urzędzie, a nie u notariusza, plantatorzy mogą uzyskać potwierdzenie zgodności z oryginałem kopii faktur za oddany do skupu surowiec.

- Krzywda tych rolników zmusiła ich do podjęcia praktycznie akcji protestacyjnej, bo nie dość, że w 2014r. firma Luxor nie wypłaciła im należności, teraz zalega z płatnościami kolejna firma, tym razem w grę wchodzi kwota ok. 10 mln zł. To będzie ciężki okres dla rolników, bo 90% gospodarstw rolnych utrzymuje się z uprawy tytoniu, za dwa tygodnie zacznie się sezon a wielu z nich nie ma jak dokonać zakupów - mów wójt Placek.

Jeden z zastępców prezesa Ł-OOZP Adam Smolak podkreśla, że czwartkowe spotkanie było potrzebne także ze względu na nowe przepisy, dotyczące upraw, skupu i kontraktacji tytoniu, które nie są korzystne dla rolników, ale większość z nich niewiele wie na ten temat. - Staramy się pozyskiwać informacje w tej sprawie u źródła, czyli w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, który ma nadzorować egzekucję nowych przepisów. To czego się dowiedzieliśmy przekazaliśmy rolnikom, ale nie wszystkie wątpliwości są wyjaśnione. Liczymy na więcej informacji od przedstawicieli KOWR, podczas spotkania z plantatorami, które ma się odbyć po 15 marca - dodaje Adam Smolak. Tymczasem do połowy marca rolnicy muszą podpisać umowy kontraktacyjne, których w trakcie roku w praktyce nie będzie można zmienić. Adam Smolak nie wyklucza, że jeśli plantatorzy zgłoszą taką potrzebę, nowe zrzeszenie będzie w najbliższych dniach organizować kolejne spotkania informacyjne.

W czwartek do Woli Obszańskiej przyjechali nie tylko rolnicy z gminy Obsza, ale również z gmin Łukowa, Biszcza, Susiec, Tarnogród i innych części regionu, w którym uprawia się około 80 procent tytoniu w Polsce.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Tytoniarze walczą o miliony, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5355
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (20)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
4ad-adc
~ CZYTATY.   Bardzo smutne .ŻENADA.
20 lutego 2018
brak ocen
f38-d20
~ Obserwator   UWAGA UWAGA UWAGA UWAGA
Szanowni PLANTATORZY
Łukowsko-Obszański Okręgowy Związek Plantatorów Tytoniu ORGANIZUJE TYTONIAKI w 2085 ROKU po odzyskaniu PIENIĘDZY od firmy LUXOR firmy i FTK Krasnystaw
Program Uroczystości :
1. Korowód ZRZESZENIA
2. Wypłata należnych pieniędzy wraz z odsetkami.
3. Wystąpią:
- WNUKI ZENKA MARTYNIUKA
- WNUKI LIDERA ZESPOŁU BOYS
Zapraszają PREZESI Zastępcy PREZESÓW i Członkowie Zarządu
17 lutego 2018
+1
-0
eca-f60
~ Obserwator  do ~ Łukowa   A co się dziwisz że tylu :
K Grzegorz Członek Zarządu - Moim zdaniem powinien być SKARBNIKIEM
S Aleksander Jan Członek Zarządu - Bezbarwna postać Żadnych zasług Sterowany przez MAMUSIĘ I TATUSIA
K Robert Piotr Członek Zarządu - Poza swoją miejscowością nigdzie nie był
B Artur Członek Zarządu - Sterowany przez Tatę z Grupy Biłgoraj która wisi Plantatorom kasę
B Dariusz Członek Zarządu - Wspomagać może plantatorów w przepowiadaniu pogody.
Adrian P Członek Zarządu - Nadaje się do pchania KARUZELI
L Bartłomiej Wojciech Członek Zarządu - figurant
P Józef Prezes Zarządu - lata świetności ma już za sobą
K Maciej Sekretarz - kompletny brak kompetencji
J M Stanisław Zastępca Członka Zarządu -
Ś Jan Zastępca Członka Zarządu - kilka zdań sensownych powiedzieć nie może
D Artur Arkadiusz Zastępca Członka Zarządu - tylko dla funkcji
G Józef Zastępca Prezesa - nie wie jak w restauracji coś zamówić
S A Zastępca Prezesa - do Warszawy sam nie trafi? czy trafi?
17 lutego 2018
+1
-0
f0a-e8b
~ Obserwator  do ~ Łukowa   Składka dla tylu pseudo-fachowców min. 0,45 groszy od kilograma
Za co do Warszawy jechać brzuchy wielkie napchać? a każdy z tych prezesów to wypić i zjeść może, ależ się dobrali to jakiś CYRK jest!!!
Myślę że te 0,45 - 0,50 groszy groszy to na diety i na wynagrodzenia dla działaczy wystarczy
17 lutego 2018
brak ocen
25e-37e
~ Łukowa   Ale kabaret aż tylu wybrali ludzi do zarządu , po co tyle członków? Jakie mają być składki?
17 lutego 2018
brak ocen
46d-277
~ Obserwator   ROLNICY APELUJĘ NIE PŁACIĆ NA ZRZESZENIE ZŁAMANEGO GROSZA
Proszę przeczytać jakie funkcje sobie przypisali PREZESI I CZŁONKOWIE
1. Zrzeszenie założone - Prezesi wybrani
Kraczek Grzegorz Członek Zarządu
Słoma Aleksander Jan Członek Zarządu
Koszel Robert Piotr Członek Zarządu
Bil Artur Członek Zarządu
Bielak Dariusz Członek Zarządu
Adrian Piotr Członek Zarządu
Larwa Bartłomiej Wojciech Członek Zarządu
Pluskwa Józef Prezes Zarządu
Kurowski Maciej Sekretarz
Jeleń Michał Stanisław Zastępca Członka Zarządu
Śmieciuch Jan Zastępca Członka Zarządu
Dobosz Artur Arkadiusz Zastępca Członka Zarządu
Gutyj Józef Zastępca Prezesa
Smolak Adam Zastępca Prezesa
Teraz Prezesi muszą działać trzeba ustalić dla każdego z Prezesów Pensję a pensja dla tych Prezesów pójdzie z waszych składek składki będzie płacić od każdego sprzedanego kilograma.
Co takie zrzeszenie może zrobić - NIC NIC i jeszcze raz NIC
W KRS NAWET STATUTU nie podali bo pewnie nie wiedza co tam zapisać
Posumowanie: Łukowsko-Obszański Okręgowy Związek Plantatorów Tytoniu - nic nie mogę
17 lutego 2018
+3
-0
925-c53
~ ljfhg  do ~ 08   A gdzie jest napisane że tytoń to narkotyk?
17 lutego 2018
+1
-2
700-01d
~ Obserwator   ROLNICY UWAGA !!!
To zrzeszenie chce od was wyciągnąć pieniądze od każdego sprzedanego kilograma (chcą się wzbogacić na waszym nieszczęściu) ktoś was chce wykorzystać.
Podaję przykłady:
Grupa Biłgoraj - Prezes tylko się wzbogacił i Zarząd Grupy a plantatorzy PŁACILI na nich pieniądze od każdego kilograma
Ta nowa grupa wchodzi na rynek ponieważ chce wyciągnąć od was kasę od każdego kilograma np po 0,20 groszy x 1000 ton maja 200 tys dla Prezesów którzy będą wam głupoty opowiadać co to oni nie załatwią w Warszawie.
Zrzeszenie powstało w siedzibie firmy SŁOMEX a Pan Słoma nie był przypadkiem członkiem Zarządu w grupie Biłgoraj która was oszukała sprzedając tytoń do LUXORA Pan Z SŁOMEXU Tylko dba o własny interes nie o was drodzy ROLNICY
16 lutego 2018
+2
-0
22d-843
~ j   Olszówka to jest gość teraz będzie pomagał tytoniarzom ciekawe komu już pomógł? Bo w sejmie jest od bicia braw prezesowi.
16 lutego 2018
+4
-0
109-f1f
~ Obserwator   ROLNICY KOLEJNA GRUPA CWANIAKÓW CHCE OD WAS KASĘ ZRZESZENIE CHCE PIENIĄDZE DLA SIEBIE OD KAZDEGO KILOGRAMA ALE JAJA ALE JAJA NA KRZYWDZIE LUDZI KOLEJNI SIĘ CHCĄ DOROBIC SMOLAK I SPÓŁKA
Każdy wiedział ze FTK nie płaci ale kupowali klasę wyżej lub dwie więc co PAZERNY Plantator z Łukowej Obszy Zamchu wiozę tam bo dwie klasy lepiej kupują SAMI SOBIE JESTESCIE WINNI SAMI DO TEGO DOPROWADZILIŚCIE (nie ma nic za darmo) Strasznie PAZERNI PLANTATORZY tylko cieszyli się z jakości kupowaia słaba (będę miał dużo pieniędzy zarobię ) TERAZ DZIAŁACZE ZRZEESZENIA OTWIERAJĄ trzeba było dobrze Listkować tytoń i sprzedać za uczciwe pieniądze. Zrzeszenia nic nie zrobi otumani kolejnych plantatorów poprosi o składki na zrzeszenie i będą się bawić jechać do Warszawy W Warszawie nic nie załatwią nie ma mowy o dopłatach nie ma szans na nic WOLNY RYNEK
16 lutego 2018
+1
-1
fd1-a58
~ 08   Czy ksiądz któremu dają na tacę kasę z narkotyków nie ma moralnego niepokoju?To tak jakby alfons dawał na tacę ze swoich prostytutek co na nie zarobiły d....pą
16 lutego 2018
+2
-3
cc2-322
~ fff   Trucina?
No może i tak, ale skoro nie palisz to w czym problem twoje zdrowie twój wybór:)
16 lutego 2018
+3
-2
20e-595
~ Rolnik Zdzisław   Trucizna? To zboże też, przecież to alkohol się robi... Tytoniarze bogacze? Choć Pan/Pani na sezon zobaczymy czy te bogactwo taką lekką pracą... Ludzie palili i pili i dalej będą to robić, nikt nikomu w mordę nie pcha. Dzięki tym rolnikom masz chleb i inne produkty ale o tym nikt nie wspomni. Wcale nie muszę tego sadzić bo to lekką pracą nie jest, tylko zdrowie się marnuje... Mało z czego idzie utrzymać i wyżyć na mniejszym gospodarstwie, więc pomyśl jeden z drugim zanim coś durnego napiszesz.
16 lutego 2018
+8
-4
30f-b6c
~ ss   Uwielbiam to, dopłata do trucizny :) z jakiej okazji ?
16 lutego 2018
+6
-5
116-6a7
~ aa  do ~ OPOKA   nie przyszło ci do głowy,że tytoniarze działają na potrzeby i za błogosławieństwem rządu, który żyje z akcyzy?
16 lutego 2018
+3
-3
e45-8f4
~ x   Tytoniarze to nie są biedacy , bogacą się niszcząc zdrowie innych .
16 lutego 2018
+11
-5
3b4-296
~ Marek   Naprawdę plantatorzy wierzą Wróblowi i Olszówce? W czym wam pomogą? Nie potraficie sami znaleźć formularzy ? Nic to nie da. Pomaga wam Wróbel od dawna i tak pomaga że pieniędzy nie ma i nie będzie. Przecież zadłużenie jest tak wysokie że nie starczy dla państwa. A co mówić dla ludzi. Zawsze najpierw państwo dostaje pieniądze i Wróbel jako sekretarz dobrze o tym wie. No ale zapewne kampanie na wójta zaczyna? Panie Wróbel pytam to prawda chce pan być wójtem w Obszy?
16 lutego 2018
+8
-2
6c0-9d1
~ OPOKA   trzeba się odciąć od tych trucicieli,nie powinni mieć żadnych przywilejów , smrodzą okolicę i mocno zatruwają,a ten z łukowej co kazał akcje sprzedawać ,żeby poloneza kupić to jeszcze miesza ,pluskwie , gonić .
16 lutego 2018
+4
-4
715-b52
~ piotr   idą wybory i to widac znowu obiecają cuda
16 lutego 2018
+4
-2
d29-0f3
~ dziadek   Miliony to oni powinni wypłacić za to że trują ludzi. Jaki w ogóle trzeba mieć tupet żeby dorabiać się kosztem czyjegoś zdrowia
16 lutego 2018
+5
-6
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl