Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
OBSZA
2019.07.20 09:19

Nowe możliwości odzyskania pieniędzy plantatorów

Jest nowe rozporządzenie Rady Ministrów, umożliwiające plantatorom tytoniu odzyskanie kolejnych zaległości za dostarczony surowiec. Będzie ono obowiązywać od 24 lipca, ale to jeszcze nie oznacza automatycznej wypłaty pieniędzy rolnikom, m.in. z gminy Obsza.
Nowe możliwości odzyskania pieniędzy plantatorów
Nowe możliwości odzyskania pieniędzy plantatorów

Plantatorzy tytoniu starają się o odzyskanie należności od kilku lat. Część pieniędzy z prawie 15 milionów złotych już otrzymali. To wypłaty za tytoń oddany w 2016 roku firmie "FTK" w Krasnymstawie. Teraz będą mogli starać się o zwrot należności za surowiec dostarczony jeszcze w 2014 roku do firmy "Luxor". W przypadku tej pierwszej firmy pieniądze udało się odzyskać na podstawie wcześniejszego rozporządzenia, które teraz zostało zmienione. - W poprzedniej wersji była mowa o wypłacie pieniędzy, które były winne firmy, będące w procesie restrukturyzacji lub upadłości. O ile FTK Krasnystaw spełniało te kryteria, to "Luxor" już nie, ponieważ był w stanie likwidacji. Właśnie to słowo zostało dodane w nowym rozporządzeniu i to otwiera możliwości egzekucji kolejnych zaległości - tłumaczy sekretarz gminy Obsza Grzegorz Wróbel, reprezentujący również Łukowsko-Obszański Okręgowy Związek Plantatorów Tytoniu, który zabiegał o zmianę przepisów.

Nowe rozporządzenie zostało opublikowane 16 lipca, a wejdzie w życie 24 lipca. Potem prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa musi ogłosić nabór wniosków o wypłatę pieniędzy i dopiero wówczas rolnicy będą mogli składać niezbędne dokumenty. - Dotyczy to także tych plantatorów, którzy już je składali na podstawie poprzedniego rozporządzenia, ale otrzymali decyzje odmowne - podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową Grzegorz Wróbel, który jest również radnym Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Zarówno w przypadku FTK Krasnystaw, jak i firmy "Luxor" rolnicy mogą otrzymać po 15 tysięcy za hektar upraw, ale nie więcej niż 80 procent należnych pieniędzy.

Szacuje się, że w województwie lubelskim "Luxor" zalega z wypłatami dla około 250 plantatorów, w tym 160 w gminie Obsza i innych gminach powiatu biłgorajskiego. Wysokość zaległości sięga 1,5 miliona w całym regionie, w tym około 1 miliona w powiecie biłgorajskim.

UG Obsza
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Nowe możliwości odzyskania pieniędzy plantatorów, 0 out of 5 based on 0 ratings
UG Obsza dodany
 
Odsłon: 1316
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl