Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
OBSZA
2018.04.14 10:18

W Sejmie o problemach plantatorów tytoniu

Plantatorzy tytoniu, którzy walczą o odzyskanie pieniędzy za dostarczony surowiec, mieli okazję przedstawienia swoich argumentów w Sejmie. W czwartek 12 kwietnia delegacje kilku związków zawodowych, w tym Łukowsko-Obszańskiego Okręgowego Związku Plantatorów Tytoniu, wzięli udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W Sejmie o problemach plantatorów tytoniu
W Sejmie o problemach plantatorów tytoniu

Podczas obrad były reprezentowane także inne resorty, które mają wpływ na sytuację rolników, czyli ministerstw finansów i sprawiedliwości. - Do tej pory spotykaliśmy z nimi na oddzielnych rozmowach, które nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, bo nasi rozmówcy odsyłali nas do innych resortów. Tym razem była okazja do wspólnych rozmów w jednym miejscu, ale żadne wiążące decyzje nie zapadły. Otrzymaliśmy jedynie zapewnienie, że zostaniemy zaproszeni do prac w specjalnym zespole, który ma się zająć rozwiązaniem naszych problemów, i który ma powstać tak szybko jak to tylko będzie możliwe - relacjonuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową członek delegacji Ł-OOZPT i sekretarz gminy Obsza Grzegorz Wróbel.

Wierzytelności wobec rolników sięgają około 15 milionów złotych. Niektóre dotyczą zapłaty za surowiec dostarczony jeszcze w 2014 roku do firmy Luxor, którą zajmuje się m.in. prokuratura. W związku z postępowaniem wyjaśniającym nieprawidłowości organy ścigania zabezpieczyły prawie 30 milionów majątku tej firmy, w tym pieniądze i około 1 tysiąca 700 ton tytoniu. Przedstawiciele resortu sprawiedliwości poinformowali w czwartek, że śledczy są bliscy zakończenia postępowania i skierowania sprawy do sądu. Taka odpowiedź nie satysfakcjonuje plantatorów, którzy obawiają się, że to jedynie wydłuży rozwiązanie problemu i domagają się już teraz odblokowania około 5 milionów złotych na uregulowanie należności.

Kolejne 10 milionów złotych jest winna rolnikom firma FTK w Krasnymstawie, która odebrała surowiec w 2016 roku. W tym przypadku jednak plantatorzy wykazują więcej cierpliwości i proponują konkretne rozwiązania nawet na uratowanie tej firmy. - FTK jest w stanie likwidacji, którą zajmuje się syndyk, ale ciągle mamy nadzieję na odzyskanie naszych pieniędzy. W obliczu zagranicznej konkurencji proponujemy przejęcie FTK przez państwo i utworzenie na bazie tej firmy polskiego zakładu przetwórstwa tytoniu, którego teraz nie ma - mówi Grzegorz Wróbel.

Prezes tego związku Józef Pluskwa zapowiedział, że rolnicy czekają na zwrot należności do końca maja i zapowiadają strajk jeśli nie odzyskają swoich pieniędzy. - Czekamy na uregulowanie zobowiązań z Luxoru 3,5 roku, a w przypadku FTK - drugi rok, ale damy rządowi jeszcze jedną szansę na rozwiązanie tych problemów. Każda cierpliwość ma jednak swoje granice i przez kolejne lata nie możemy czekać - mówi IAS prezes Pluskwa.

Według zapowiedzi przedstawicieli strony rządowej grupa robocza z udziałem rolniczej delegacji ma się spotkać w przyszłym tygodniu.

UG Obsza
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
W Sejmie o problemach plantatorów tytoniu, 0 out of 5 based on 0 ratings
UG Obsza dodany
 
Odsłon: 2484
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (7)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
ee1-ad7
~ seba  Ale ich wystraszyli zapowiedzią strajku aż cały rząd wystraszony chodzi i spać po nocach ministrowie nie mogą.
14 kwietnia 2018
+12
-0
Ostatnio dodane komentarze
f1b-722
~ Janek   Ten przewodniczący związku to w ramach ogłoszonego strajku przestanie bić żonę. Jak Kaczyński zapłaci mu za tytoń to ramach rewanżu żona znowu będzie miała sińce. Przecież ten przewodniczący to chyba dawny radny powiatowy, którego nasz Stasio S. bronił i sprzeciwiał się aby go mandatu pozbawić.
15 kwietnia 2018
+6
-0
cc1-27b
~ Kuba  do ~ Andrzej   sorki, że nie w temacie. Czy ktoś wie co słychać u tego idioty z biura posła Olszówki, co sobie wygłuszenie ze starego tłumika wydłubał?
15 kwietnia 2018
+3
-4
2b2-d8f
~ ttt   na tym polega gospodarka rynkowa niech to zrozumieją ci rolnicy i następnym razem lepiej dobierają kontrahentów a nie domagają się upaństwowienia firm skupujących ich surowiec a jak chcą strajkować niech strajkują najlepiej niech zablokują drogi dojazdowe do swoich plantacji
14 kwietnia 2018
+6
-3
b12-725
~ Andrzej   Za PiS to państwo jest prawa. Więc skoro są długi to płaci się zgodnie z prawem, najpierw skarb państwa a nie straszenie plantatorów. Róbcie sobie strajki. Prawo jest prawem. Wróbel niech nie miesza. Obiecuj i obiecuje, bo wybory idą?
14 kwietnia 2018
+8
-2
8a8-ad2
~ 2398   Dlaczego ksiądz bierze na tacę szmal zarobiony na zabijaniu innych przez tytoń?Brać kasę od dilera to tak jak od handlarza broni czy alfonsa .Przecież to mordercy
14 kwietnia 2018
+10
-2
ee1-ad7
~ seba   Ale ich wystraszyli zapowiedzią strajku aż cały rząd wystraszony chodzi i spać po nocach ministrowie nie mogą.
14 kwietnia 2018
+12
-0
75e-087
~ podatnik   Firmy tytoniowe biją kolejne rekordy zysków, rządy nakładają kolejne podatki na wyroby tytoniowe i napychają swoją kabze a firma, która skupuje tytoń upada, rolnik nie ma za to kasy ale produkuje dalej bo może będzie lepiej- Dziwne to
14 kwietnia 2018
+3
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl