Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.04.21 19:55 | aktualizacja: 2016.04.22 09:07

Klub Obywatelski o zamachu na polską ziemię

Ustawa o obrocie ziemią jest według polityków Platformy Obywatelskiej zamachem na własność, dziedziczenie i wartość ziemi. Dziś tj. 21 kwietnia br. odbyło się pierwsze w Biłgoraju spotkanie Klubu Obywatelskiego, poświęcone wchodzącej w życie 1 maja br. ustawie.
Klub Obywatelski o zamachu na polską ziemię
Klub Obywatelski o zamachu na polską ziemię

W spotkaniu udział wzięli m.in. : Zofia Woźnica, posłowie PO - Dorota Niedziela i Stanisław Żmijan oraz Robert Jakubiec, wieloletni Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej wieloletni prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, a także lokalny samorządowcy i politycy.

Zebranych w sali kameralnej BCK, przywitała Zofia Woźnica . - Chcemy być opozycją konstruktywną, chcemy przekazywać informacje i informować o skutkach podejmowanych decyzji - podkreśliła szefowa powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej. Tematem pierwszego spotkania była wchodząca w życie ustawa z dnia 31 marca 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbi Państwa, zwana potocznie "Ustawa o obrocie ziemią". Przygotowana ustawa, w założeniu, regulować ma prywatny obrót ziemią, ponieważ od maja ziemię w Polsce będą mogli kupować cudzoziemcy . Ministerstwo Rolnictwa chce, aby ustawa wstrzymała całkowicie sprzedaż państwowych gruntów na najbliższe 5 lat. W projekcie ustawy jest też nowa definicja rolnika indywidualnego - to osoba mająca kwalifikacje rolnicze, prowadzi gospodarstwo rolne do 300 hektarów i mieszka w danej gminie co najmniej od 5 lat. Nabywcami ziemi mają być tylko rolnicy, wyjątek będą stanowić osoby bliskie zbywcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz Skarb Państwa. Wyjątki mają dotyczyć gruntów przeznaczonych na inne cele przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania, ziemi położonej w specjalnych strefach ekonomicznych, domów z niezbędnymi gruntami i lokali mieszkalnych, działek do 1 ha. Zasady te nie będą dotyczyły dziedziczenia. Posłowie Platformy Obywatelskiej dostrzegają szereg niebezpieczeństw, które pojawią się po wprowadzeniu ustawy. - Kwestia dziedziczenia w pierwszym pokoleniu jest jasna, ale co z ziemią ma zrobić ci którzy ją dostali? Nie wolno będzie np. wydzierżawić. Nie mogą jej sprzedać, żeby np. kupić sobie mieszkanie. Nie oszukujmy się, że mieszkający w Warszawie czy Gdańsku wrócą aby prowadzić gospodarstwo. Ta ustawa najbardziej utrudni życie małym gospodarstwom. A Agencja Nieruchomości Rolnych będzie rościć sobie prawa do wszystkiego - podkreślał Stanisław Żmijan. Politycy zauważają także niebezpieczeństwo w tym że po śmierci rolnika ziemię, jeśli miałoby ją przejąć dziecko, które nie jest rolnikiem, kupi Agencja Nieruchomości Rolnych. Jak zaznaczył Żmijan ziemia była także dla rolnika swoistą polisą ubezpieczeniową, teraz już nią nie będzie. - Rolnicy nie mogą uczynić z własną własnością tego co uważają za stosowne. Nie zrealizują także swojego planu sprzedaży jeśli chodzi o cenę, gdyż w tym momencie warunki będzie dyktował sąsiad. Nie ulega wątpliwości, że 1 milion 320 tysięcy gospodarstw nie skorzysta na tym mechanizmie - mówił poseł Platformy Obywatelskiej. Polityk podkreślał, że zapisy projektu będą prowadziły do dalekiego ograniczenia praw właścicieli nieruchomości rolnych.

Szykowana ustawa daje też duże kompetencje Agencji Nieruchomości Rolnych. - Po raz pierwszy Agencja dostaje ustawowe prawo kontroli. Będzie m.in. sprawdzać czy rolnik prowadzi osobiście gospodarstwo. Jak ma wyglądać taka kontrola? Czy będą sprawdzać czy rolnik jest tam w nocy, czy trzyma szczoteczkę? Jest jeszcze szereg niejasności - podkreślała poseł Dorota Niedziela. Zaznaczyła także, że Agencja może także zakwestionować sposób prowadzenia gospodarstwa. Poseł Żmijan zaznaczył, że ustawa ma drugie dno i prawdopodobnie chodzi o możliwość sfinansowania "Programu 500+" oraz trzymanie kontroli w państwie. Poseł Niedziela podkreśliła, że ustawa nie ma szansy na dłuższe funkcjonowanie, gdyż jako pogarszająca warunki nabywania może być zaskarżona. - Klub PO zamierza wkrótce złożyć do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie tej niekonstytucyjnej ustawy - powiedziała poseł Niedziela. Jak zgodnie podkreślali podczas spotkania politycy, zamierzony cel, czyli ograniczenie spekulacyjnego obrotu ziemią rolną, może być osiągnięty bez tak dalekiego ograniczenia praw jej właścicieli.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 4303
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (16)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
95a-605
~ misiek  do ~ 89754321   dobra uwaga, wiele osob tak uwaza, wpycha sie wszedzie...i rznie miss bilgoraja...buuuu, smiech na sali...
23 kwietnia 2016
+1
-0
PL
848-279
~ wyborca   Nie jestem za PiS-em ale to co PO robiło przez 8 lat to ohohoho.
23 kwietnia 2016
+1
-1
PL
74a-613
~ Jaś   Żmijan- sługus volksdeutcha Tuska. Podnosił paluchy w Sejmie gdy tylko Tusk mu kazał. Głosował jak małpa w ZOO za POdniesieniem wieku emerytalnego, głosował za defraudacją Funduszy Emerytalnych. Głosował także za ustawą o możliwości wprowadzenia zagranicznych /Niemieckich/ sił policyjnych do tłumienia słusznych protestów Polaków. Wyjątkowo obrzydliwa kreatura moralna na usługach złodziei i aferzystów. Brata wykopali mu z agencji to teraz zakłada Komitety Obywatelskie. A gdzie byłeś moralna łachudro przez 8 lat? Obywatele cię wtedy nie obchodzili? Nie pytałeś ich jak podnosiłeś paluchy za POdniesieniem VAT-u do 23%
23 kwietnia 2016
+3
-4
PL
d79-6a3
~ seba  do ~ Rebai   Tylko tyle potrafisz napisać w obronie podczerwieni, i tych co jeżdżą na skargę do Brukseli, bo stracili koryto?. Pozdrawiam.
23 kwietnia 2016
+2
-0
PL
cdc-998
~ Rebai  do ~ seba   Powiedział co wiedział...
22 kwietnia 2016
+0
-4
PL
28c-faa
~ seba   PO dalej jest w szoku po przegranych wyborach prezydenckich i parlamentarnych,koniec towarzystwa wzajemnej adoracji. Pozdrawiam.
22 kwietnia 2016
+5
-4
PL
9bd-8ae
~ Adam  do ~ 5649849848   Wtedy mieli żniwa teraz został im KOD Komitet obrony debili
22 kwietnia 2016
+5
-4
PL
576-e08
~ sylwek  do ~ 89754321   Jest moderatorem powiatowym Klubu Obywatelskiego.
22 kwietnia 2016
+1
-3
PL
1d6-6e4
~ 89754321   podziekowania za obecnosc sklada Gromadzka...jako kto???na ta durna babe to juz patrzec sie nie da....glupi usmiech...i rzekoma urode... do krow i w pole...juz mamy cie dosyc...lodowke sie otwiera a tam Gromadzka wylazi...
22 kwietnia 2016
+4
-3
PL
f94-57a
~ 5649849848   Jak słupy handlowały w Prusach czy pod Gdańskiem ziemią to wtedy im to nie przeszkadzało.Szkoda ,że nic nie mówią o samobójstwach z biedy za ich czasów 6 tys trupów ,miliony wyjechało , a ile rozbitych rodzin z biedy. Gdzie byliście przez lata?W knajpie SOWA I PRZYJACIELE?
22 kwietnia 2016
+11
-4
PL
e8d-f71
~ ds   czy to to to samo ca Jagusiewicz ma?
22 kwietnia 2016
brak ocen
PL
640-f90
~ j23   Nakupili ziemi a teraz nie będą mogli sprzedać i tu problem.
22 kwietnia 2016
+11
-6
CH
dee-bda
~ Puszkin   Zapraszam do zapoznania się z zasadami obrotu ziemią w takim kraju jak Szwajcaria :) i nikt nie narzeka bo rozkraść się nie dadzą ;)
22 kwietnia 2016
+7
-2
PL
a5d-f54
~ vtryrfyt   Biedaków na tych fotkach nie widać , napaśli się przez te 8 lat
21 kwietnia 2016
+8
-5
PL
a5d-f54
~ 44+   Gdzie teraz Żmijan robotę dla brata załatwi jak go z Biłgoraja PIS wykopał?Może do Norwegii płoty malować jak gajowy doradzał,córka Kopaczowej czemu nie wyjechała jak obiecała gdy PIS wygra
21 kwietnia 2016
+9
-7
PL
52b-6af
~ heniutek   Pan Biały przyklejony do współpracownika Ze służbą bezpieczeństwa donoszącego na rolników Banaka , co się dzieje do czego doszło.Obaj dawni PSL-owcy dzisiaj zaliczają kolejną odsłonę.Banak zdradził PSL,chłopów i leje wodę w PO.Ująć michę i do domu dość tej obłudy.
21 kwietnia 2016
+8
-6
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 września 2023 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
dzisiaj, 09:43 Biłgoraj
Kolizja w Biłgoraju. Policjanci sporządzili wniosek do sądu
dzisiaj, 09:43 Biłgoraj
Policjanci rozdawali prezenty
22 września 2023 Biłgoraj
To już 35 lat. Rozpoczęły się tegoroczne SzPŚiPA
W piątek 22 września ruszyły kolejne, 35. już Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorska. Sala widowiskowa Biłgorajskiego Centrum Kultury wypełniona była po brzegi. Na kolejny koncert zapraszamy już jutro.
dzisiaj, 09:06 Tarnogród
Urząd Miejski szuka dyrektora
dzisiaj, 08:27 Józefów
Będzie remont synagogi
w niedzielę, godzina 18:25 Brodziaki
Co się wydarzyło w Brodziakach? [NOWE ZDJĘCIA]
Rekonstrukcja historyczna, przedstawiająca wysiedlenie Brodziaków i rozbicie posterunku w Łukowej to tylko część atrakcji, które przygotowano dla uczestników tegorocznej edycji Pikniku Historycznego. Wydarzenie odbyło się w niedzielę 1 października w Brodziakach.
w poniedziałek, godzina 17:08 Korchów Pierwszy
Pomóżmy sprowadzić ciało Marka do domu
dzisiaj, 08:53 Łukowa
Folder o dunajowaniu gotowy!
w piątek, godzina 10:46 Biłgoraj
Akcja w lasach
Nadleśnictwo Biłgoraj poinformowało, że na terenie całego kraju jest prowadzona akcja, mająca charakter kontrolno - prewencyjny. Będzie ona trwać do 3 października.
dzisiaj, 07:55 Józefów
Powstanie sieć dróg dla pieszych
w niedzielę, godzina 08:29 Biłgoraj
Ruch w sprawie przebudowy trasy wojewódzkiej nr 858
w niedzielę, godzina 14:06 Biłgoraj
Biegiem do Nadrzecza [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę 1 października Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju i LKS zaprosili na kolejną edycję imprezy biegowej, czyli XXXV Biegu Ulicznego 10. Po Ziemi Biłgorajskiej. W wydarzeniu znów wzięło udział kilkuset uczestników. Bieg główny odbył się na trasie Biłgoraj - Nadrzecze.
we wtorek, godzina 19:21 Biłgoraj
Prosto z Pol’and’Rock do Biłgoraja
w poniedziałek, godzina 15:23 Biłgoraj
Leśnicy rozdają sadzonki
we wtorek, godzina 13:30 Biłgoraj
Mieszkańcy zdecydowali co powstanie w ramach budżetu obywatelskiego
Znamy wyniki tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Na co mieszkańcy Biłgoraja chcą wydać 200 tys. zł?
w niedzielę, godzina 19:12 Gródki Pierwsze
W stawie znaleziono zwłoki mężczyzny
we wtorek, godzina 08:13 Tarnogród
Minister rolnictwa w Tarnogrodzie
w poniedziałek, godzina 08:45 Biłgoraj
Inwestycja za ponad 10 mln zł gotowa
W drugiej połowie września, czyli znacznie wcześniej niż zakładano, dokonano odbioru końcowego zadania inwestycyjnego polegającego na przebudowie ul. Narutowicza w Biłgoraju. Inwestycja, która została dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pochłonęła ponad 10 mln zł.
we wtorek, godzina 08:10 Biłgoraj
Trzy medale dla karateków z Biłgoraja
w niedzielę, godzina 14:10 Goraj
Muzyczna podróż ulicami Goraja i okolicznych miejscowości
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl