Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.04.21 19:55 | aktualizacja: 2016.04.22 09:07

Klub Obywatelski o zamachu na polską ziemię

Ustawa o obrocie ziemią jest według polityków Platformy Obywatelskiej zamachem na własność, dziedziczenie i wartość ziemi. Dziś tj. 21 kwietnia br. odbyło się pierwsze w Biłgoraju spotkanie Klubu Obywatelskiego, poświęcone wchodzącej w życie 1 maja br. ustawie.
Klub Obywatelski o zamachu na polską ziemię
Klub Obywatelski o zamachu na polską ziemię

W spotkaniu udział wzięli m.in. : Zofia Woźnica, posłowie PO - Dorota Niedziela i Stanisław Żmijan oraz Robert Jakubiec, wieloletni Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej wieloletni prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, a także lokalny samorządowcy i politycy.

Zebranych w sali kameralnej BCK, przywitała Zofia Woźnica . - Chcemy być opozycją konstruktywną, chcemy przekazywać informacje i informować o skutkach podejmowanych decyzji - podkreśliła szefowa powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej. Tematem pierwszego spotkania była wchodząca w życie ustawa z dnia 31 marca 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbi Państwa, zwana potocznie "Ustawa o obrocie ziemią". Przygotowana ustawa, w założeniu, regulować ma prywatny obrót ziemią, ponieważ od maja ziemię w Polsce będą mogli kupować cudzoziemcy . Ministerstwo Rolnictwa chce, aby ustawa wstrzymała całkowicie sprzedaż państwowych gruntów na najbliższe 5 lat. W projekcie ustawy jest też nowa definicja rolnika indywidualnego - to osoba mająca kwalifikacje rolnicze, prowadzi gospodarstwo rolne do 300 hektarów i mieszka w danej gminie co najmniej od 5 lat. Nabywcami ziemi mają być tylko rolnicy, wyjątek będą stanowić osoby bliskie zbywcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz Skarb Państwa. Wyjątki mają dotyczyć gruntów przeznaczonych na inne cele przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania, ziemi położonej w specjalnych strefach ekonomicznych, domów z niezbędnymi gruntami i lokali mieszkalnych, działek do 1 ha. Zasady te nie będą dotyczyły dziedziczenia. Posłowie Platformy Obywatelskiej dostrzegają szereg niebezpieczeństw, które pojawią się po wprowadzeniu ustawy. - Kwestia dziedziczenia w pierwszym pokoleniu jest jasna, ale co z ziemią ma zrobić ci którzy ją dostali? Nie wolno będzie np. wydzierżawić. Nie mogą jej sprzedać, żeby np. kupić sobie mieszkanie. Nie oszukujmy się, że mieszkający w Warszawie czy Gdańsku wrócą aby prowadzić gospodarstwo. Ta ustawa najbardziej utrudni życie małym gospodarstwom. A Agencja Nieruchomości Rolnych będzie rościć sobie prawa do wszystkiego - podkreślał Stanisław Żmijan. Politycy zauważają także niebezpieczeństwo w tym że po śmierci rolnika ziemię, jeśli miałoby ją przejąć dziecko, które nie jest rolnikiem, kupi Agencja Nieruchomości Rolnych. Jak zaznaczył Żmijan ziemia była także dla rolnika swoistą polisą ubezpieczeniową, teraz już nią nie będzie. - Rolnicy nie mogą uczynić z własną własnością tego co uważają za stosowne. Nie zrealizują także swojego planu sprzedaży jeśli chodzi o cenę, gdyż w tym momencie warunki będzie dyktował sąsiad. Nie ulega wątpliwości, że 1 milion 320 tysięcy gospodarstw nie skorzysta na tym mechanizmie - mówił poseł Platformy Obywatelskiej. Polityk podkreślał, że zapisy projektu będą prowadziły do dalekiego ograniczenia praw właścicieli nieruchomości rolnych.

Szykowana ustawa daje też duże kompetencje Agencji Nieruchomości Rolnych. - Po raz pierwszy Agencja dostaje ustawowe prawo kontroli. Będzie m.in. sprawdzać czy rolnik prowadzi osobiście gospodarstwo. Jak ma wyglądać taka kontrola? Czy będą sprawdzać czy rolnik jest tam w nocy, czy trzyma szczoteczkę? Jest jeszcze szereg niejasności - podkreślała poseł Dorota Niedziela. Zaznaczyła także, że Agencja może także zakwestionować sposób prowadzenia gospodarstwa. Poseł Żmijan zaznaczył, że ustawa ma drugie dno i prawdopodobnie chodzi o możliwość sfinansowania "Programu 500+" oraz trzymanie kontroli w państwie. Poseł Niedziela podkreśliła, że ustawa nie ma szansy na dłuższe funkcjonowanie, gdyż jako pogarszająca warunki nabywania może być zaskarżona. - Klub PO zamierza wkrótce złożyć do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie tej niekonstytucyjnej ustawy - powiedziała poseł Niedziela. Jak zgodnie podkreślali podczas spotkania politycy, zamierzony cel, czyli ograniczenie spekulacyjnego obrotu ziemią rolną, może być osiągnięty bez tak dalekiego ograniczenia praw jej właścicieli.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 4587
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (16)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
95a-605
~ misiek  do ~ 89754321   dobra uwaga, wiele osob tak uwaza, wpycha sie wszedzie...i rznie miss bilgoraja...buuuu, smiech na sali...
23 kwietnia 2016
+1
-0
PL
848-279
~ wyborca   Nie jestem za PiS-em ale to co PO robiło przez 8 lat to ohohoho.
23 kwietnia 2016
+1
-1
PL
74a-613
~ Jaś   Żmijan- sługus volksdeutcha Tuska. Podnosił paluchy w Sejmie gdy tylko Tusk mu kazał. Głosował jak małpa w ZOO za POdniesieniem wieku emerytalnego, głosował za defraudacją Funduszy Emerytalnych. Głosował także za ustawą o możliwości wprowadzenia zagranicznych /Niemieckich/ sił policyjnych do tłumienia słusznych protestów Polaków. Wyjątkowo obrzydliwa kreatura moralna na usługach złodziei i aferzystów. Brata wykopali mu z agencji to teraz zakłada Komitety Obywatelskie. A gdzie byłeś moralna łachudro przez 8 lat? Obywatele cię wtedy nie obchodzili? Nie pytałeś ich jak podnosiłeś paluchy za POdniesieniem VAT-u do 23%
23 kwietnia 2016
+3
-4
PL
d79-6a3
~ seba  do ~ Rebai   Tylko tyle potrafisz napisać w obronie podczerwieni, i tych co jeżdżą na skargę do Brukseli, bo stracili koryto?. Pozdrawiam.
23 kwietnia 2016
+2
-0
PL
cdc-998
~ Rebai  do ~ seba   Powiedział co wiedział...
22 kwietnia 2016
+0
-4
PL
28c-faa
~ seba   PO dalej jest w szoku po przegranych wyborach prezydenckich i parlamentarnych,koniec towarzystwa wzajemnej adoracji. Pozdrawiam.
22 kwietnia 2016
+5
-4
PL
9bd-8ae
~ Adam  do ~ 5649849848   Wtedy mieli żniwa teraz został im KOD Komitet obrony debili
22 kwietnia 2016
+5
-4
PL
576-e08
~ sylwek  do ~ 89754321   Jest moderatorem powiatowym Klubu Obywatelskiego.
22 kwietnia 2016
+1
-3
PL
1d6-6e4
~ 89754321   podziekowania za obecnosc sklada Gromadzka...jako kto???na ta durna babe to juz patrzec sie nie da....glupi usmiech...i rzekoma urode... do krow i w pole...juz mamy cie dosyc...lodowke sie otwiera a tam Gromadzka wylazi...
22 kwietnia 2016
+4
-3
PL
f94-57a
~ 5649849848   Jak słupy handlowały w Prusach czy pod Gdańskiem ziemią to wtedy im to nie przeszkadzało.Szkoda ,że nic nie mówią o samobójstwach z biedy za ich czasów 6 tys trupów ,miliony wyjechało , a ile rozbitych rodzin z biedy. Gdzie byliście przez lata?W knajpie SOWA I PRZYJACIELE?
22 kwietnia 2016
+11
-4
PL
e8d-f71
~ ds   czy to to to samo ca Jagusiewicz ma?
22 kwietnia 2016
brak ocen
PL
640-f90
~ j23   Nakupili ziemi a teraz nie będą mogli sprzedać i tu problem.
22 kwietnia 2016
+11
-6
CH
dee-bda
~ Puszkin   Zapraszam do zapoznania się z zasadami obrotu ziemią w takim kraju jak Szwajcaria :) i nikt nie narzeka bo rozkraść się nie dadzą ;)
22 kwietnia 2016
+7
-2
PL
a5d-f54
~ vtryrfyt   Biedaków na tych fotkach nie widać , napaśli się przez te 8 lat
21 kwietnia 2016
+8
-5
PL
a5d-f54
~ 44+   Gdzie teraz Żmijan robotę dla brata załatwi jak go z Biłgoraja PIS wykopał?Może do Norwegii płoty malować jak gajowy doradzał,córka Kopaczowej czemu nie wyjechała jak obiecała gdy PIS wygra
21 kwietnia 2016
+9
-7
PL
52b-6af
~ heniutek   Pan Biały przyklejony do współpracownika Ze służbą bezpieczeństwa donoszącego na rolników Banaka , co się dzieje do czego doszło.Obaj dawni PSL-owcy dzisiaj zaliczają kolejną odsłonę.Banak zdradził PSL,chłopów i leje wodę w PO.Ująć michę i do domu dość tej obłudy.
21 kwietnia 2016
+8
-6
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 11:17 Biłgoraj
Motocykliści opanowali Biłgoraj [NOWE ZDJĘCIA]
Po kilkuletniej przerwie do kalendarza wydarzeń w Biłgoraju powraca Spontaniczna Motomajówka. W sobotę 25 maja zorganizowano piątą edycję zlotu, którego inicjatorem jest Spontaniczna Grupa Motocyklowa.
dzisiaj, 08:41 Korytków Duży
Nocne zdarzenie drogowe
w sobotę, godzina 17:54 Biłgoraj
Biłgorajanie świętują Dni Miasta
w sobotę, godzina 21:18 Biłgoraj
Sobotnie koncerty gwiazd [NOWE ZDJĘCIA]
Trwają Dni Biłgoraja. Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się w sobotnie popołudnie od programu skierowanego do najmłodszych mieszkańców miasta. Wieczorem rozpoczęły się koncerty. Na scenie letniej BCK wystąpili Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio, Kuba Nizio, Ola Nizio - zwyciężczyni 5 edycji "The Voice of Poland". Przed nami koncerty gwiazd.
dzisiaj, 09:46 Biłgoraj
Słodka pomoc dla Igi i Maćka
w piątek, godzina 09:07 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu odzyskał oszczędności
w piątek, godzina 08:17 Biłgoraj
Od poniedziałku objazdy związane z zamknieciem mostu
W związku z remontem zabytkowego mostu przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju konieczne jest wyłączenie obiektu z użytkowania. Od poniedziałku 27 maja most będzie nieprzejezdny. Jak długo potrwają utrudnienia?
w sobotę, godzina 13:23 Frampol
Zderzenie osobówek na DW nr 835 we Frampolu [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 16:45 Biłgoraj
Najlepsi matematycy w powiecie [WYNIKI]
w piątek, godzina 15:52 Tarnogród
Pożegnanie wieloletniej dyrektor biblioteki
Po ponad pięćdziesięciu latach pracy w zawodzie bibliotekarza, na zasłużoną emeryturę przechodzi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie - Joanna Puchacz.
dzisiaj, 08:24 Biłgoraj
Uczennica ZSZiO z wyróżnieniem w ogólnopolskim konkursie
w czwartek, godzina 13:40 Stara Wieś
Tragiczne zdarzenie w powiecie. Nie żyje mężczyzna [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 14:05 Frampol
Gradobicie i ulewa [AKTUALIZACJA]
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w poniedziałkowe popołudnie nad powiatem biłgorajskim przeszła burza, której towarzyszyły silne opady deszczu. W gminie Frampol spadł grad.
w czwartek, godzina 19:10 Bukowina
Zdarzenie drogowe w Bukowinie
16 maja 2024 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
w czwartek, godzina 18:46 Gmina Biłgoraj
Ustalono wysokość diet i pensję wójta
Podczas III sesji Rady Gminy Biłgoraj, która odbyła się w czwartek 23 maja, radni podjęli kluczowe uchwały dotyczące wynagrodzenia wójta oraz diet dla członków rady.
w czwartek, godzina 17:07 Biłgoraj
W regionie powstanie ponad 131 km ścieżek rowerowych
we wtorek, godzina 11:25 Gmina Biłgoraj
Ile zarobią radni i wójt?
w środę, godzina 18:44 Biłgoraj
Ile zarobi nowy burmistrz?
W związku z objęciem z dniem 6 maja stanowiska burmistrza przez Wojciecha Glenia, podczas środowych obrad Rada Miasta zajęła się ustaleniem wysokości pensji włodarza.
we wtorek, godzina 13:07 Korczów
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w czwartek, godzina 13:58 Biłgoraj
Majówka w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl