Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
JÓZEFÓW Sprawy sądowe
2010.07.19 11:48 | aktualizacja: 2010.07.22 07:58

Burmistrz Józefowa oczyszczony z zarzutów

30 czerwca b.r. zapadł wyrok Sądu Rejonowego w Biłgoraju uniewinniający burmistrza Józefowa Romana Dziurę od stawianych mu zarzutów. Sprawa była bardzo kontrowersyjna i budziła wiele emocji nie tylko w Józefowie.
Burmistrz Józefowa oczyszczony z zarzutów
Burmistrz Józefowa oczyszczony z zarzutów

Przypomnijmy, że piastujący godność burmistrza Józefowa, Roman Dziura został oskarżony o przekroczenie swoich uprawnień w pięciu przypadkach: wykonywanie prac na zalewie w Józefowie bez zgody Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody, wycinkę ośmiu sosen rosnących nieopodal zalewu bez uzyskania zgody konserwatora, zwrotu 5 tysięcy złotych parze małżeńskiej, której jak się okazało, ślubu udzielał urzędnik nie posiadający takich kompetycji, w efekcie czego ślub należało powtórzyć. W tym przypadku Roman Dziura udostępnił także nieodpłatnie małżonkom salę w Domu Kultury w Józefowie na przyjęcie weselne. Piątym z zarzutów był zwrot wadium w wysokości: 1 983 zł, wpłaconego przez uczestnika przetargu na działki, który po wygraniu tego przetargu rozmyślił się i nie kupił 4 działek. Prokuratura Rejonowa w Zamościu uzyskała informacje z anonimów, na podstawie których wszczęła śledztwo i postawiła zarzuty burmistrzowi Józefowa. Sąd, po zapoznaniu się z materiałami dowodowymi podtrzymał tylko jeden z zarzutów - ten dotyczący zwrotu wadium wpłaconego przez oferenta w przetargu na 4 działki. W październiku ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Biłgoraju uznał, że burmistrz złamał przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, jednak umorzył warunkowo postępowanie na okres dwóch lat. Z takim wyrokiem nie zgadzał się Roman Dziura, twierdząc, że jest niewinny i złożył od niego odwołanie. W dniu 30 czerwca 2010 roku, ten sam Sąd Rejonowy w Biłgoraju, zmienił zdanie i uniewinnił burmistrza Dziurę.

- Od początku twierdziłem, że jestem niewinny, a sprawa toczy się o nic. W roku 2009, w Urzędzie Miejskim miała miejsce kompleksowa kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej. Sprawdzano między innymi dokumentację dotyczącą feralnego przetargu, gdzie jakoby miałem przekroczyć swoje kompetencje, zwracając oferentowi wadium, i kontrolerzy nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości, a zwrot wadium nastąpił w zgodzie z obowiązującymi przepisami. O wynikach kontroli poinformowałem Prokuraturę, jednak nie odstąpiła ona od oskarżeń i dopiero Sąd uznał moje racje - mówi Roman Dziura, burmistrz Józefowa. - Cieszę się, że zapadł wyrok uniewinniający. W tej sprawie nie chodzi już nawet o moją osobę, ale o styl pracy urzędników. Dzięki takiemu wyrokowi zarówno ja, jak i moi koledzy: wójtowie i burmistrzowie, w przypadkach wątpliwych, nadal będą mogli stosować zasadę rozstrzygania na korzyść interesanta, ponieważ Sąd niejako potwierdził kompetencje wójtów i burmistrzów do wydawania decyzji uznaniowych - dodaje burmistrz Dziura

Sprawa, w której oskarżonym był samorządowiec z Józefowa budziła spore emocje. Pojawiały się opinie, że była to próba politycznego zdyskredytowania Dziury, który z wyrokiem nie mógłby kandydować w wyborach samorządowych kolejny raz. Nie wiadomo, czy sprawa burmistrza Józefowa zakończyła się ostatecznie, ponieważ Prokuratura ma prawo wniesienia apelacji od wyroku.

JK
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Burmistrz Józefowa oczyszczony z zarzutów, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
JK dodany
 
Odsłon: 9906
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
741-6e7
~ Panie pani M co pan chrzanisz ?   G. zrobili ,hucpa hucpy popiera ,też mi się znaleźli -Towarzystwo Wzajemnej Adoracji ,wstyd i hańba .
Takiś ,taka cwana ? a może ty im usłużna kauzyperdą jesteś co ??
19 października 2012
+0
-1
PL
741-6e7
~ wstydu nie mają i nie macie tak bronic te kłamliwe przekupne bandy na usługach lokalnych fiszek   Ten kto popiera pozostawienie Sądów Rejonowych i prokuratur im przyległych jest wrogiem narodu i popiera korupcje tych organów .
Tyle
19 października 2012
+1
-0
PL
f9e-929
~ Jan   To dlatego PSL-owcy zbierali podpisy i bronili Sądów Rejonowych. Teraz jak Gowin rozpędził to towarzystwo może się okazać, że co trzeciego wójta trzeba skazać a może i zamknąć.
19 października 2012
+1
-0
PL
af8-25b
~ ja   dziura czemu z ciebie taki zlodziej korony polskiej ty zomowcu.wypad na wolke
19 stycznia 2012
+0
-1
PL
b35-292
~ Dopuszczam, taką mozliwość,   że koledzy z sądu niezawisłego 'wszystko' uczynili.
27 grudnia 2011
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 08:45 Biłgoraj
Znamy nazwiska radnych Młodzieżowej Rady Miasta
Burmistrz Biłgoraja ogłosił wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta w kadencji 2022-2024. W I kadencji w funkcję radnych pełnić będzie 18 uczniów biłgorajskich szkół.
dzisiaj, 07:15 Księżpol
Piosenka o Księżpolu
w sobotę, godzina 09:55 Przymiarki
Samochód uderzył w przepust [AKTUALIZACJA]
20 listopada 2022 Powiat
Ponad 500 zł na osobę w powiecie, 3,2 tys. w Biłgoraju
Czasopismo "Wspólnota" przygotowało ranking wykorzystania środków unijnych przez samorządy w latach 2014-2021. W czołówce wśród miast powiatowych znalazł się Biłgoraj. Jednak w naszym powiecie są gminy, które wydały więcej funduszy UE w przeliczeniu na mieszkańca. Szczegóły poniżej.
w piątek, godzina 08:33 Sokołówka Kolonia
Pożar domu w gminie Frampol. 2 osoby trafiły do szpitala na obserwację [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 08:02 Budzyń
Otwarcie i poświęcenie świetlicy wiejskiej
15 listopada 2022 Lubelszczyzna
Wybuchy na Lubelszczyźnie. Associated Press mówi o rosyjskich rakietach
We wtorkowe popołudnie 15 listopada, na terenie Lubelszczyzny doszło do tragicznego zdarzenia. Zaledwie kilka km od granicy z Ukrainą zginęły dwie osoby. Agencja AP, powołująca się na źródła z amerykańskiego wywiadu podała, że na miejscowość Przewodów spadły dwie rosyjskie rakiety. Rząd nie zajął oficjalnego stanowiska. W trybie pilnym zwołano natomiast Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.
w sobotę, godzina 09:07 Biłgoraj
13-letni Miłosz w finale "Mam Talent!". Jego dziadkowie mieszkają w gminie Potok Górny
w poniedziałek, godzina 15:48 Biłgoraj
"To wszystko było naprawdę..."
we wtorek, godzina 08:42 Biłgoraj
Pożar domu. Społeczność szkolna SP nr 1 ruszyła z pomocą
W ubiegłym tygodniu, z czwartku na piątek, wybuchł pożar w domu uczennicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. Społeczność szkolna nie pozostała obojętna na dramat rodziny i ruszyła z pomocą.
we wtorek, godzina 16:12 Józefów
W józefowskich lasach stanęła figura św. Mikołaja. Odsłonięcie już w niedzielę
we wtorek, godzina 08:07 Biłgoraj
Dyżury radnych w biurze poselskim
w sobotę, godzina 21:29 Biłgoraj
Wieczór Darczyńcy 2022 [AKTUALIZACJA]
W sobotnie popołudnie 26 listopada, po przerwie spowodowanej pandemią wrócił Wieczór Darczyńcy w tradycyjnej formie. Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej zaprosiła do wspólnego świętowania do hotelu Dodo.
w poniedziałek, godzina 11:36 Biłgoraj
Kto zajmie się bezdomnymi kotami? Burmistrz ogłasza konkurs
w czwartek, godzina 19:20 Biłgoraj
Święto honorowych krwiodawców [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
we wtorek, godzina 12:00 Biłgoraj
Nie będzie świątecznych iluminacji. A co z choinką?
W tym roku ze względu na oszczędności świąteczne iluminacje zdobiące ulice Biłgoraja, nie zostaną włączone. Taką decyzje podjęły władze miasta. A co z choinką, która każdego roku stała na placu przy magistracie?
w czwartek, godzina 14:25 Lubelszczyzna
Ponad 40 zdarzeń drogowych w ciągu kilkunastu godzin
w czwartek, godzina 11:30 Lubelszczyzna
Komunikat drogowy na godz. 11. Najgorsza sytuacja m.in. w okolicach Biłgoraja
we wtorek, godzina 16:47 Powiat
Stanowisko w sprawie DPS-ów. Rada Powiatu wyraziła zaniepokojenie
Podczas wtorkowych obrad Rady Powiatu Biłgorajskiego (29 listopada) przyjęte zostało stanowisko rady w sprawie sytuacji prawno-ustrojowej w DPS-ach. - Rada wyraża głębokie zaniepokojenie - napisano w oświadczeniu.
w poniedziałek, godzina 09:39 Biłgoraj
Tej zimy lodowiska nie będzie?
23 listopada 2022 Biłgoraj
Przerwa w dostawie ciepła
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl