Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
TARNOGRÓD
2014.12.14 16:08 | aktualizacja: 2014.12.14 16:47

Pamięć o górnikach z Wujka

33 lata temu wprowadzony został stan wojenny. 16 grudnia 1981r., w odpowiedzi na ten krok górnicy z Kopalni Węgla Kamiennego Wujek rozpoczęli strajk okupacyjny. Podczas pacyfikacji doszło do starć z milicją, zabitych zostało dziewięciu górników. Wśród poległych był pochodzący z Tarnogrodu Józef Giza. Dziś, 14 grudnia, w Tarnogrodzie odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
Pamięć o górnikach z Wujka
Pamięć o górnikach z Wujka

13 grudnia 1981r. Polacy obudzili się w innej rzeczywistości, musieli żyć w kraju, w którym obowiązują rygory stanu wojennego, w którym wprowadzono godzinę milicyjną, ulice patrolowane są przez uzbrojone wojsko, a ludzie mają ograniczoną wolność osobistą. Taki krok tłumaczono załamaniem gospodarczym kraju, groźbą zamachu stanu i przejęcia władzy przez "Solidarność".

Lubelszczyzna była jednym z regionów, gdzie 13 grudnia, organizowane były największe strajki, stawiano opór przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

Kilka dni po jego ogłoszeniu doszło do pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego Wujek. 16 grudnia 1981r. górnicy rozpoczęli strajk okupacyjny. Pochodzący z Tarnogrodu Józef Giza był jednym z dziewięciu górników, którzy zginęli podczas pacyfikacji kopalni Wujek. Otrzymał dwa strzały, po opatrzeniu pierwszego wrócił na barykadę, drugi był śmiertelny. Miał zaledwie 24 lata. Tak jak pozostałych ośmiu górników za sprzeciw wobec władz zapłacił najwyższą cenę. Zdarzenie to stało się symbolem walki o niepodległość.

Uroczystości upamiętniające bohaterską postawę Józefa Gizy i jego kolegów rozpoczęły się w niedzielne przedpołudnie, 14 grudnia w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie. Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli na cmentarz parafialny, gdzie złożyli wieńce przy grobie poległego górnika.

- Zgromadziliśmy się na tej uroczystości jak co roku od wielu lat. Pamiętamy o tej niezwykle istotnej dacie dla naszej ojczyzny, o wydarzeniach, które miały miejsce. Musimy pielęgnować tę pamięć, mimo, że próbuje się tę datę poprzez różne intrygi zamazać. Nasza dzisiejsza obecność to świadectwo, póki my żyjemy pamięć o śmierci górników będzie żywa, mam nadzieję, że młodzi ludzie będą kontynuować tę tradycję - mówił Marian Król, przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" w Lublinie.

Po złożeniu wieńców uczestników uroczystości zaproszono do Tarnogrodzkiego Domu Kultury, gdzie odbyła się część artystyczna, przygotowana przez młodzież z Gimnazjum w Tarnogrodzie.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, górnicy z kopalni Bogdanka, przedstawiciele Solidarności, młodzież szkolna, jak również mieszkańcy Tarnogrodu oraz rodzina zabitego górnika.

Na wydarzenie zaprosili: starosta biłgorajski Marian Tokarski, burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż, przewodniczący MKZ NSZZ "Solidarność" LW Bogdanka Antoni Pasieczny, przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" w Lublinie Marian Król oraz przewodniczący oddziału Biłgoraj NSZZ "Solidarność" Zbigniew Ryba.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 7117
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
f64-ccf
~ z.a.   Umierali za Polskę...są u Pna Boga w niebie.
15 grudnia 2016
brak ocen
PL
69d-7c6
~ brat Alojzy   myslałem ze relikfie to poważniejsza sprawa, a tu nosi je kto chce i gdzie chce.
15 grudnia 2014
+2
-1
PL
4c2-65d
~ Michał   Gdzie byli Tokarscy kiedy był pogrzeb Gizy? W 1981 roku. Ironia losu a dzisiaj nagle tu przy grobie.
14 grudnia 2014
+7
-2
PL
511-829
~ taaaaaaaaaaaaaaaaa   13. grudnia to jedna z tych dat, które w Polakach wywołują szczególne (w większości negatywne) emocje. Trudno się temu dziwić bowiem wielu z Nich 33 lata temu wierzyło, że marzenie wolnej i suwerennej ojczyzny jest realne. Niestety dość szybko Ich marzenia legły w gruzach, komunistyczny okupant ani przez chwilę nie chciał o tym słyszeć.
Moskiewscy mocodawcy na ziemiach polskich wprowadzili stan wojenny na terenie całego kraju. W czasie jego trwania internowano ok. 10 tys. osób, na które składała się w głównej mierze opozycja antykomunistyczna. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tamtych wydarzeniach i wyciągać wnioski. Niestety ofiara poniesiona przez Polaków na niewiele się zdała, istotna część z internowanych przeszła (niektórzy już byli wcześniej) na stronę wroga, działając potem w jego interesie. To Ci ludzie przecież są założycielami bękarta ,,Okrągłego Stołu jakim stała się III RP. Dlatego dziś pozostaje nam życzyć względnego zdrowia tow. Kiszczakowi, tak by mógł stanąć w przyszłości (mam nadzieję bliskiej) w wolnej Polsce przed niezawisłym sądem i odpowiedzieć za swoje haniebne czyny. Dzisiejszego sądu jak sam przyznaje się nie obawia, słusznie z resztą bo dziwne by było gdyby jego polityczne dzieci wsadziły go w miejsce przeznaczenia, np. do mokotowskiego więzienia.
13. grudnia to haniebna data także z innego powodu wtedy to podpisano w imieniu III RP zdradziecki traktat lizboński. A okupację unijną może być trudniej pokonać niż okupację bękarta ,,Okrągłego Stołu. W końcu nie po to unijni mocodawcy przekupują polityków, biznesmenów, ,,autorytety moralne, czy wszelkiego rodzaju organizacje aby nic z tego nie mieć. Dzieje się to oczywiście za pomocą naszych pieniędzy bo zdrowo myślący człowiek nie wierzy przecież w to, że spadają one z unijnego nieba. Niestety propaganda unijna czerpie z najlepszych wzorców ministra Goebbelsa mając tym samym monopol na prawdę. Co gorsza tzw. ,,obrońcy suwerenności, np. z PiS-u (ci sami co sprzedali nas w traktacie lizbońskim) chcą nas pozbawić jednych z ostatnich atrybutów suwerenności jakimi są własna armia i waluta. Dlatego naszym priorytetem ma być własny rozum i poczucie interesu narodowego a nie wiara w obce instytucje i cudze pieniądze. Bo jeśli w dalszym ciągu w tym tempie będzie postępować ,,integracja unijna to za chwilę w Polsce pozostaną tylko emeryci, a Ci którzy mają tworzyć przyszłą elitę będą to robić ale nie dla tego narodu co powinni. Wielu z nich już to czyni dzisiaj, oczywiście nie ze względu na ,,dobrobyt jaki nam funduje każdego dnia III RP a raczej z przeszkód, które wspólnie z brukselskimi instytucjami tworzy.
14 grudnia 2014
+3
-1
PL
5ee-2a4
~ fasola   Pytanie? A po jaki grzyb?
14 grudnia 2014
+3
-1
PL
46f-61b
~ Jasio.   Pytanie?" Czy były niesione w pochodzie relikwie kś. Jerzego Popiełuszki. Jeśli tak to przez, kogo?
14 grudnia 2014
+3
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w środę, godzina 12:36 Biłgoraj
Tu będzie plac budowy
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
dzisiaj, 11:07 Biłgoraj
Punkt paszportowy wróci do Biłgoraja?
dzisiaj, 09:57 Stary Lipowiec
Remont drogi zakończony
dzisiaj, 09:12 Biłgoraj
Będzie zmiana stawek podatkowych?
Rada Miasta Biłgoraja przygotowuje się do wprowadzenia zmian w podatkach od nieruchomości. Nowe stawki zostały określone w projekcie uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły planowanych zmian.
dzisiaj, 08:04 Aleksandrów
Wyróżnienia dla pracowników socjalnych z Aleksandrowa
w czwartek, godzina 12:46 Biłgoraj
Spotkanie przedsiębiorców Ziemi Biłgorajskiej
w sobotę, godzina 18:29 Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Odznaczenia i awanse strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w niedzielę, godzina 10:41 Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w środę, godzina 13:55 Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
w niedzielę, godzina 08:54 Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
w czwartek, godzina 17:34 Region
21. ognisko wścieklizny w regionie. Chorobę stwierdzono u krowy
we wtorek, godzina 11:18 Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w poniedziałek, godzina 21:37 Aleksandrów
Osobówka stanęła w ogniu [AKTUALIZACJA]
15 listopada 2024 Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
we wtorek, godzina 15:28 Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
we wtorek, godzina 08:52 Korytków Duży
Dachowanie na DW nr 835
w środę, godzina 08:12 Bukowina
Wałęsające się krowy utrapieniem mieszkańców
10 listopada 2024 Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".
w czwartek, godzina 18:34 Biłgoraj
Mali patrioci z "Jedyneczki"
w czwartek, godzina 10:25 Biłgoraj
W Urzędzie Miasta leje się krew
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball