loonz.lbl.pl
Nagroda główna to wyposażenie pracowni j. rosyjskiego w materiały dydaktyczne oraz wyjazd do Sankt-Petersburga dla jednej osoby ze szkoły. Do konkursu zgłosiły udział szkoły z całego kraju. Należało wypełnić ankietę konkursową, z której wynikało, że liceum osiąga bardzo dobre wyniki w pracy z j. rosyjskiego, nauczyciele podejmują wiele przedsięwzięć promujących j. rosyjski wśród uczniów. Zdecydowanie I miejsce przyznano LO im. ONZ w Biłgoraju. Na wygraną złożyły się następujące osiągnięcia uczniów i nauczycieli:
- 336 uczniów (32%) w szkole uczy się j. rosyjskiego, jako drugiego, wybieranego spośród pięciu proponowanych,
- 16% uczniów przystępuje średnio do egzaminu maturalnego, osiągając zdawalność 100%, wyniki są bardzo wysokie, np. w roku 2009/10 - 86% poziom podstawowy, 74% poziom rozszerzony. Dwóch nauczycieli pracuje z młodzieżą, zdobywającą nagrody: mgr Barbara Borowy i mgr Krystyna Małysz. Stale doskonalą swój warsztat pracy, uczestnicząc w konferencjach, seminariach o zasięgu międzynarodowym (np. w Moskwie), ogólnopolskim (np. w Sulejówku), wojewódzkim (w Lublinie). Jako pierwsi nauczyciele w Biłgoraju przystąpili do Projektu "Przygotowanie i realizacja nowego programu praktyk pedagogicznych na wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie".
- sukcesy uczniów przygotowanych przez mgr B. Borowy i mgr K. Małysz w roku szkolnym 2010/11:
Anna Roszkowska i Natalia Pikuta zostały finalistkami Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Rosyjskiego. I nagrodę w Konkursie Piosenki Rosyjskiej w Lublinie otrzymał zespół w składzie: Karolina Kawęcka, Martyna Szeniak, Ewelina Zwolak, III miejsce w tym konkursie zajęli: Kamil Mach, Kasjan Kucharski i Paweł Mielech, Magdalena Krzeszycha w kategorii solista otrzymała II nagrodę. W III Wojewódzkim Konkursie Poezji Rosyjskiej w Chełmie Dominik Smyl uzyskał I nagrodę, Anna Roszkowska zajęła II miejsce, a Izabela Kiełbasa - wyróżnienie. II miejsce zdobył zespół w składzie: Sylwia Polak, Agata Grabowska, Mateusz Skrok w II Powiatowym Festiwalu Kolęd i Piosenek Świątecznych, natomiast w Festiwalu Twórczości Scenicznej w Językach Obcych w Zamościu dwie grupy teatralne zdobyły I i III miejsca. W III Konkursie Slawistycznym, organizowanym przez UMCS w Lublinie, Anna Roszkowska zajęła I miejsce, a Izabela Kiełbasa - III. Na I Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Łodzi zespół w składzie: Martyna Szeniak, Karolina Kawęcka, Ewelina Zwolak zdobył wyróżnienie. Finalistami Konkursu Wiedzy o Rosji zostało 5 uczniów. W XXVI Ogólnopolskim Konkursie Recytacji Poezji i Prozy Aleksandra Puszkina i Adama Mickiewicza "Puszkiniana 2011" Anna Roszkowska wywalczyła I miejsce. III miejsce zdobyła Agata Adamczyk w I Konkursie Pięknego Czytania i Interpretacji w Języku Rosyjskim w Zamościu. To tylko niektóre informacje o sukcesach licealistów. Tak liczne zwycięstwa w rywalizacji na forum ogólnopolskim czy wojewódzkim są możliwe dzięki pasji i ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli i uczniów.
W szkole dodatkowo odbywają się: Konkursy Recytacji Poezji i Prozy Rosyjskiej, wyjazdy na spektakle teatralne - przedstawienie teatru studenckiego z UMCS pt. "Teatr Pietruszka" czy "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego w wykonaniu aktorów z KUL-u z Teatru "Enigmatick" w reżyserii pani A. Jachiewicz-Szmidt, wyjazdy do Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS oraz organizacja spotkań dyrektorów i nauczycieli w ramach współpracy w projekcie "Szkoły partnerskiej". Uczniowie wyjeżdżają do Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej na spotkania z pracownikami naukowymi oraz na pokazy filmowe w j. rosyjskim. Każdego roku odbywa się w szkole "Dzień Rosji", czyli podsumowanie działań w j. rosyjskim, przedstawienie różnych zjawisk kultury wschodnich sąsiadów. W tym roku 15 czerwca 2011 r. połączony będzie z uroczystością wręczenia nagrody dla najlepszej szkoły w dziedzinie nauczania j. rosyjskiego. Na uroczystość zaproszeni zostali przedstawiciele Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego w Warszawie, Ambasady Rosji w Polsce, Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, przedstawiciele prasy i telewizji.
Warto więc podjąć naukę j. rosyjskiego i przystąpić do konkursów, wziąć udział w przedsięwzięciach, by cieszyć się z indywidualnych sukcesów i ze zwycięstwa swojej szkoły.