Kim jest taki programista? Najprościej rzecz ujmując, jest to człowiek, który zajmuje się tworzeniem aplikacji komputerowych, co jest możliwe za sprawą korzystania z dedykowanych języków, przykładowo C ++ i Javy. Część programistów preferuje szczegółowe wspieranie procedury kontroli działania przedsiębiorstwa, z kolei inni to konstruktorzy urządzeń, opracowujący systemy pełniące funkcje strażników pilnujących, aby firmowe komputery działały w sposób prawidłowy.
W jaki sposób zostać programistą?
Niektórzy mogą czuć się zdziwieni tym faktem, lecz w porównaniu do przeważającej większości innych profesji, przyszli programiści nie muszą kończyć z góry ustalonych studiów. Kwestię tę wyjaśnia Michał Mysiak, CEO szkoły Software Development Academy, wedle którego najważniejszymi cechami do zostania programistą są: "determinacja, zorientowanie na cel, dyscyplina i co najważniejsze - konsekwencja" (źródło: https://mamstartup.pl/jak-wybrac-szkole-programowania-opinie-ceo-software-development-academy). Nierozsądne byłoby jednak w tym przypadku bagatelizowanie edukacji, co nie zmienia faktu, że w tej branży decydującym aspektem jest poziom umiejętności danej osoby. Inaczej sprawa ma się w przypadku obszarów finansowych, prawny i pozostałych, które wymagają od potencjalnego pracownika akademickiej wiedzy w poszczególnych dziedzinach. Jednocześnie najlepiej i najbezpieczniej jest brać udział w szkoleniach dla programistów.
Mile widziane cechy przyszłego programisty
Wracając do wcześniej wspomnianego w artykule wątku, od programisty oczekuje się przede wszystkim pewnych zdolności, nie zaś wykształcenia. Automatycznie można przez to przyjąć założenie, że programistą może zostać każdy, co jest dużym błędem. Do elementarnych podstaw należą:
- sprawność w analitycznym myśleniu,
- łatwość w rozwiązywaniu działań matematycznych
- skrupulatność i sumienność w wykonywaniu swoich obowiązków.
Nie sposób też nie wspomnieć o tym, że mile widziana jest maniera do samodzielnego wykonywania swoich obowiązków (oczywiście po uprzednim otrzymaniu niezbędnych wytycznych). Przydaje się również, jeśli nie ekstrawertyzm, to brak obaw w komunikowaniu się z pozostałymi pracownikami, działającymi w różnych sektorach.