37 lat temu wprowadzony został stan wojenny. 16 grudnia 1981r., w odpowiedzi na ten krok górnicy z Kopalni Węgla Kamiennego Wujek rozpoczęli strajk okupacyjny. Podczas pacyfikacji doszło do starć z milicją. Tragiczny bilans tych wydarzeń to 9 zabitych i kilkudziesięciu rannych. Wśród ofiar śmiertelnych był pochodzący z Tarnogrodu Józef Krzysztof Giza. W momencie śmierci miał zaledwie 24 lata. 9 górników z Wujka stało się symbolem nierównej walki o wolną Polskę.
Uroczystości upamiętniające bohaterską postawę Józefa Gizy i jego kolegów rozpoczęły się w niedzielne przedpołudnie, 16 grudnia 2012 r. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie.
- Dziś wracamy myślą do tamtych dni i modlimy się za ofiary stanu wojennego, za tych wszystkich, którzy wtedy zginęli w obronie wolności ojczyzny, którzy byli prześladowani, którzy cierpieli, musieli opuszczać swój kraj. Pamiętamy o wszystkich odważnych, którzy nie poszli na kompromis ze złem komunistycznego reżimu, ale chcieli zło zwyciężać dobrem, Ewangelią. Niech to wspomnienie będzie też okazją do modlitwy za Polskę w setną rocznicę odzyskania przez nią niepodległości, by w sercach Polaków panowała miłość oraz pokój - mówił ks. Marek Tworek, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie.
W uroczystości udział wzięli m.in.: parlamentarzyści: Agata Borowiec, Piotr Olszówki i Jerzy Chróścikowski, starosta powiatu Andrzej Szarlip, członek zarządu powiatu Beata Strzałka, burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, przedstawiciele Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, członkowie stowarzyszeń osób internowanych, po raz pierwszy uczestniczyli żołnierze z 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. Tego dnia nie mogło zabraknąć też przedstawicieli Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" z Marianem Królem na czele, obecny był też Zbigniew Ryba, przewodniczący oddziału Biłgoraj NSZZ "Solidarność". Wydarzenie uświetniła orkiestra górnicza z Łęcznej.
Po mszy św. uczestnicy uroczystości wspólnie udali się na cmentarz, gdzie pochowany został Józef Giza. Drugą część niedzielnych uroczystości prowadził Tadeusz Ferens, zaprosił też na spotkanie w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury, gdzie odbyła się część artystyczna, przygotowana przez młodzież z Gimnazjum w Tarnogrodzie.
- To szczególne wydarzenie, bo upamiętniające ofiarę złożoną przez Józefa Krzysztofa Gizę. Oddał życie za to, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce, tę pamięć musimy przekazywać, dlatego tak niezwykle istotne jest to, by takie uroczystości odbywały się każdego roku, w ten sposób uchronimy od zapomnienia, przekażemy wiedzę kolejnym pokoleniom. Bo człowiek żyje do czasu, kiedy inny o nim pamiętają, choćby odszedł. W ten sposób doceniamy jego ofiarę - powiedział w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Marian Król.