Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2015.02.04 12:34 | aktualizacja: 2015.02.04 14:45

Warianty obwodnicy zachodniej do dyskusji

Trzy warianty przebiegu obwodnicy zachodniej omawiano podczas konsultacji społecznych, które odbyły się 3 lutego br. w sali konferencyjnej UM. Inwestycja, obejmująca teren trzech samorządów - gminy Biłgoraj, miasta Biłgoraj i gminy Księżpol, pozwoliłaby ominąć niezwykle ruchliwą trasę z Biłgoraja przez Korczów w stronę Majdanu.
Warianty obwodnicy zachodniej do dyskusji
Warianty obwodnicy zachodniej do dyskusji

O pomyśle na kolejną obwodnicę portal bilgorajska.pl informował w artykule ponad rok temu Kolejna obwodnica w planach.

W spotkaniu konsultacyjnych uczestniczył burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, zastępca burmistrza Michał Dec, wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, doradca wójta Mateusz Bury, a także przedstawiciele firmy wykonującej projekt m.in. Krzysztof Grosicki - kierownik
projektu, który udzielał odpowiedzi na pytania mieszkańców. Spotkanie rozpoczęło się od omówienia najczęściej zgłaszanych wniosków przez mieszkańców, które skutkowało wyznaczeniem wariantów alternatywnych obwodnicy, które mogą Państwo zobaczyć na załączonej mapie.

Wariant podstawowy obwodnicy zachodniej: początek obwodnicy na włączeniu drogi powiatowej przebiegającej przez Gromadę do drogi wojewódzkiej nr 835, następnie omija Zagumnie / Zacisze od strony wschodniej, nad torami kolejowymi planowany jest wiadukt, następnie do skrzyżowania ul. Batorego i ul. Granicznej, gdzie planowane jest rondo i dalej wzdłuż ul. Granicznej odbiegając lekko w stronę miasta w rejonie osiedla Nowakowskiego, następnie estakadą nad Białą Ładą i ulicą Krzeszowską, przez Podlesie i dalej pomiędzy Dereźnią a Korczowem. Włączenie obwodnicy do DW 835 planowane jest na granicy administracyjnej Gminy Biłgoraj i Gminy Księżpol. Następnie planowana jest rozbudowa DW 835 do Majdanu Nowego zakończona rondem w Majdanie Nowym.

Wariant I alternatywny (kreska czerwona przerywana):
Tak jak wariant podstawowy, tylko, że: w rejonie ul. Granicznej odbiegamy w stronę zachodnią i prowadzimy drogę między zabudowaniami Kolonii Sól, następnie do Dereźni Zagrody, przez Podlesie (i dalej tak ja w wariancie podstawowym).

Wariant II alternatywny: (kreska czerwona ciągła)
Tak jak wariant podstawowy, tylko, że: w rejonie ul. Granicznej odbiegamy w stronę zachodnią i prowadzimy drogę poza zabudowaniami Kolonii Sól, następnie po drodze gminnej do skrzyżowania dróg gminnych prowadzących do Kolonii Sól z drogą wojewódzką nr 858, następnie do Dereźni Zagrody, przez Podlesie (i dalej tak ja w wariancie podstawowym).

Wariant III alternatywny: (kreska żółta)
Tak jak wariant podstawowy, tylko, że w rejonie ul. Granicznej odbiegamy lekko w stronę zachodnią i prowadzimy drogę między zabudowaniami Kolonii Sól (wzdłuż ul. Granicznej) a zabudowaniami Kolonii Sól k/dworu.
- Po przeanalizowaniu propozycji wspólnie z Wykonawcą, w wariancie alternatywnym II i III są miejsca, gdzie konieczne byłoby wyburzenie istniejących budynków aby poprowadzić drogę zaproponowaną trasą. Wariant II w proponowanym kształcie jest niewykonalny biorąc pod uwagę klasę drogi i obowiązujące przepisy. Dlatego przygotowany został przez projektantów
na zlecenie inwestora jeszcze jeden wariant alternatywny, który stanowi modyfikację wariantu alternatywnego I i II. Jest on jednak mniej korzystny niż wariant podstawowy biorąc pod uwagę funkcjonalność całego układu komunikacyjnego i względy ekonomiczne
- wyjaśnia Mateusz Bury, doradca wójta gminy Biłgoraj.

Głos zabrał także projektant obwodnicy. - Staramy się tak projektować, aby zajmować jak najmniej działek prywatnych. Występują pewne utrudnienia jak np. bardzo wysoki poziom wód gruntowych. Projektując drogę projektujemy więc automatycznie odwodnienie korpusu drogi - wyjaśniał Krzysztof Grosicki, inżynier projektu.

Inżynier mówił także o tym, że powstanie szerokich dróg serwisowych umożliwi bezpieczne poruszanie się po nich rowerzystom, nie ma więc konieczności tworzenia tras rowerowych. Podkreślił, także, ze wszystkie uwagi zgłaszane przez inwestora zostały na bieżąco
zrealizowane. - Natężenie ruchu które mamy w chwili obecnej przewidywane było na 2030 rok. My nie możemy budować na dziś, my musimy budować na jutro. Trzeba o tym pamiętać - podkreślał inżynier Grosicki. Zaznaczył także, że projektowanie drogi to nie sztuka dla sztuki,a droga ma służyć mieszkańcom, przy czym najważniejsze jest zawsze bezpieczeństwo.

Mieszkańcy obecni na spotkaniu, prosili o szczegółowe pokazanie wybranych fragmentów ulic. Zgłaszali także problem działek, które ze względu na budowę obwodnicy zostaną podzielone przez co stracą na wartości. - Wybieraliśmy tak zwane mniejsze zło, oczywiście
zgodnie z przepisami. W tym projekcie jest około tysiąc działek do podziału. Jeśli mam do wyboru teren pola gdzie nie ma budynków z terenem gdzie konieczne byłoby wyburzanie czyichś domów to zawsze wybiorę pole
- mówił inżynier.

Mieszkańcy pytali także o różnice w cenie poszczególnych wariantów. Jak wyjaśniano wariant podstawowy jest najkorzystniejszy finansowo, wariant drugi byłby o 20% droższy, gdyż jest o 1,2 km dłuższy, co przekłada się na większą ilość działek do podziału, ponadto konieczne jest zaprojektowanie dodatkowych 4 mostów. Decyzja musi zostac podjęta do końca lutego br.

Całkowita wartość tego etapu projektu to jest wykonania dokumentacji to 2 900 093 zł, udział własny samorządów to natomiast kwota 300 935 zł, na który składają się środki finansowe budżetu gminy Biłgoraj w wysokości 138 045 zł, gminy Miasto Biłgoraj w wysokości 133 845 zł oraz gminy Księżpol w wysokości 29 045 zł.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Warianty obwodnicy zachodniej do dyskusji, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 9943
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (26)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
2d5-588
~ abc  do ~ Biłgorajak   Ale o co chodzi?
Co to znaczy, kosztem działek sąsiednich?
To, że w okolicy będzie obwodnica ma być powodem niewydania pozwolenia na budowę?
Chyba każdy wie, gdzie kupuje działkę.
Co innego gdyby w efekcie budowy obwodnicy trzeba było wyburzać kiedyś budynek, na który niedawno zostało wydane pozwolenie na budowę.
5 lutego 2015
brak ocen
PL
0fa-588
~ Biłgorajak  do ~ abc   Skoro wiadomo było o dawna, że będzie obwodnica to dlaczego Urząd wydawał pozwolenia na budowę , ostatnie nie tak dawno a teraz puszczają obwodnicę kosztem działek sąsiednich.
5 lutego 2015
brak ocen
PL
6ee-f40
~ Mac   A może niech zrobią obwodnice 100 m nad ziemia?! Wtedy nikomu by nie przeszkadzało.
Czy wy wiecie o czym piszecie?? Dlaczego przed domem stoi lanos na nie lexus? Dlaczego nie jeździcie na wycieczkę do okoloa swiata tylko do Biszczy?? Przecież było by lepiej. Wszystko chodzi o pieniądze. Na ile nas stać to na tyle zrobimy. W du... Sie poprzewracało ?! Szkoda mi mieszkańców soli ze im tiry pod oknem jeżdżą ale o obwodnicy wioski to nie słyszałem. Pretensje do ZDW ponieważ to droga wojewódzka.
Zawsze jest jakieś ale, nigdy nie ma dobra wspólnego. Wszyscy chcą nowych miejsc pracy ale działki na tereny inwestycyjne nie sprzeda, pod domem wybudować fanpbryki nie pozwoli....
5 lutego 2015
+1
-0
PL
d37-abb
~ Do młodego   A myślałem, że kultura nakazuje dyskusję czyli prezentowanie swoich racji. A tu proszę raczej wyzwiska jako oręż wytoczone. Może to z braku podstawowej wiedzy na temat omawiany?
5 lutego 2015
+1
-0
PL
c3e-a0a
~ A  do ~ młody   GDYBY NIE TEN LAS TO NIE BYLOBY BILGORAJA
4 lutego 2015
+1
-0
PL
c6f-ff0
~ Najlepszy wariant   Zróbcie obwodnicę przez gromadę obok domu wiasia.
4 lutego 2015
+4
-1
DE
abf-206
~ KP  do ~ ...   Pewnie nawet więcej niż 200 milionów.
Obwodnica razem z kawałkiem DW835 do Majdanu ma mieć prawie 14 kilometrów.
Obecnie kończy się budowa obwodnicy Hrubieszowa:
9,3 km, koszt 179 milionów (same roboty budowlane, bez wykupu działek).
Obwodnica Brzozowa: 3,5km za 72 miliony
Obwodnica Jarosławia: 11,2 km za 431 milionów )ale tu koszt znacznie podwyższyło to, że wszystkie skrzyżowania w formie bezkolizyjnych węzłów).
.
Więc pewnie Obwodnica Biłgoraja to koszt w granicach 200-300 milionów.
Dlatego nie ma co za bardzo przeżywać, bo szanse na jej budowę sa jak narazie bardzo niskie.
4 lutego 2015
+3
-0
PL
a4f-975
~ waldek  do ~ abc   Niezła cena, jak w Biłgoraju na makowej za trochę ponad 200tys zł można kupić dom w stanie surowym w zabudowie szeregowej
4 lutego 2015
brak ocen
SE
436-3e2
~ KP   Te warianty alternatywne to tylko "dla picu" narysowane, bo w przepisach jest tak, że projekt takiej drogi musi mieć jakiś wariant alternatywny, żeby usyskać potem papiery i zgodę na budowę. Tak więc coś tam trzeba było wymyślić.
Powiem Wam, że na 95% i tak będzie klepnięty wariant podstawowy, bo tak było zakładane już od dawna. Jest też najkrótszy i najtańszy w budowie.
4 lutego 2015
+8
-1
PL
288-403
~ bbb  do ~ Zoro   tak
4 lutego 2015
+2
-0
PL
95a-08e
~ młody   Noel tobie chyba się do reszty we łbie poprzewracało chyba że jesteś jakimś prominentem i kupiłeś działkę w polu do której nie masz dojazdu żeby podnieść jej wartość to poprowadził byś drogę I wariantem kosztem innych.
4 lutego 2015
+0
-2
PL
32e-979
~ Zoro   A czy droge ktora ma tylko jeden pas ruchu w danym kierunku mozna nazwac obwodnica?
4 lutego 2015
+1
-2
PL
d37-abb
~ Noel   Uważam, że wariant I - kreska przerywana czerwona jest najlepsza gdyż prawie stanowi granicę miasta a i tereny inwestycyjne byłyby w pobliżu
4 lutego 2015
+2
-2
PL
288-403
~ bbb  do ~ w4543   A po co budować nowe mieszkania jak tyle na rynku wtórnym jest?
Z każdym miesiącem coraz więcej mieszkań do sprzedania.
Taniej wybudować się już nie da.
TBS buduje i SM Łada też buduje teraz blok i robią to po kosztach, nikt na tym nie zarabia.
Masz na rynku wtórnym pełno mieszkań po 2700-3000 za metr.
4 lutego 2015
+1
-2
PL
c13-c83
~ w4543   a kiedy tanie mieszkania będą?Dzisiaj trzeba 300lat harować w brw jako niewolnik na mieszkanie, kiedy budownictwo ruszy, jakoś o tym się nic nie pisze ,jak nie będzie ludzi to dla kogo te ulice?Żeby Rosłan i Potocki zarobili?
4 lutego 2015
+2
-1
PL
288-403
~ bbb  do ~ młody   To się popatrz na mapę.
Nie ma możliwości puścić tak, żeby nie przebiegała w pobliżu jakichś domów.
No chyba, żeby zacząć gdzieś za Korytkowem i puścić omijającą Dąbrowicę, całą Sól, Bidaczów, Księżpol i zakończyć gdzieś w okolicy Tarnogrodu. Obwodnica miałaby z 50 km i kosztowała pewnie z miliard ;)
Obwodnica śladem Granicznej była planowana wstępnie wtedy jak tam nawet ulicy nie było i same pola były. Ludzie wiedzieli gdzie kupują działki i gdzie się budują. Mieli świadomość, że prędzej czy później obwodnica powstanie.
Poza tym jest specustawa drogowa i z ewentualnym wywłaszczaniem działek nie będzie problemu.
4 lutego 2015
+3
-2
PL
288-403
~ bbb  do ~ młody   Haha. Dogadać się za lasami.
Ty masz wogóle jakiekolwiek pojęcie jakie są procedury przy budowie takiej drogi?
TU nie ma czegoś takiego jak dogadywanie, tylko trzeba uzyskać DŚU, a nie byłoby szans że RDOŚ wydał zgodę na taki wyrąb lasów. Natura 2000, Puszcza Solska.
Poza tym popatrz gdzie się kończy obwodnica północna, na rondzie z Poniatowskiego, chciałbyś żeby tam puszczać cały ruch od strony Lublina na Zamojską?
Poza tym ta obwodnica to nie tylko ruch Lublin - Przemyśl, ale tez Lublin - Nisko, a przy puszczeniu obwodnicy przez las wschodnią częścią miasta nie byłoby możliwe takie połączenie.
No i jeszcze jedno taka obwodnica to nie tylko w celu jak najszybszego przejazdu przez miasto, ale też ma otworzyć nowe tereny inwestycyjne, a gdzie ty chcesz te tereny mieć w lesie pod Edwardowem?
4 lutego 2015
+2
-1
PL
95a-08e
~ młody   Czyż nie można wykorzystać obwodnicy północnej i poprowadzić nowej drogi po wschodniej stronie Biłgoraja biegnącej lasami aż do drogi 835 pomiędzy Korczowem a Majdanem Nowym. Wystarczy dogadać si e z lasami państwowymi i załatwić sprawę z kilkoma gospodarzami ugorów. Napewno byłyby niższe koszta.
4 lutego 2015
+3
-3
PL
95a-08e
~ młody   Kto to widział żeby puszczać obwodnicę pomiędzy domami. Jednym hałas zabrać a innym dać go w prezencie.
4 lutego 2015
+2
-2
PL
7cd-2f8
~ ...  do ~ Inżynier   No na slajdach widać, że była taka propozycja.
Punkt 7 na zdjęciu nr 5
Widocznie jednak zdecydowano się na budowę, już od Gromady.
Według mnie to też jest błędem, bo wystarczyłoby właśnie zacząć od ronda przy wiadukcie.
Niższy koszt, poza tym i tak potem będzie trzeba dodatkowo przedłużyć Obwodnicę Północną w stronę Dąbrowicy do styku z obwodnicą, bo w takim układzie jak proponują, ruch od strony Zamościa na południa nie skorzysta z obwodnicy i dalej będzie przez miasto jeździć.
4 lutego 2015
+5
-1
PL
7cd-2f8
~ ...  do ~ ciekawy   No oczywiście.
Koszt całej inwestycji to będzie pewnie w okolicach 200 milionów.
4 lutego 2015
+3
-1
PL
5c1-b37
~ ciekawy   2 900 000 tyś zł. to chyba koszt samej dokumentacji a nie całości inwestycji.....
4 lutego 2015
+3
-2
PL
34b-f09
~ do inżyniera   Może podczas realizacji tego zadania, będzie można pomyśleć o połączeniu tej obwodnicy z północną, Na razie niech wybudują jedną i uruchomią tereny inwestycyjne w mieście i gminie. Tereny inwestycyjne i dobre drogi to podstawa do powstania nowych zakładów, przez co nowych miejsc pracy.
4 lutego 2015
+1
-2
PL
7cd-2f8
~ abc   Najlepszy wariant podstawowy.
Najtaniej i najkrótsza droga.
Przecież od co najmniej 20-30 lat wiadomo, że obwodnica ma biegnąc mniej więcej śladem ul. Granicznej.
Ludzie pobudowali w ostatnich latach domy i już im się nie podobna, że obwodnica będzie blisko domów.
Zawsze tak jest, tak samo jak z Autodromem ludzie się pobudowali w okolicy, a teraz marudzą, że im hałas przeszkadza.
Niedługo pewnie i nabywcy tych działek zaczną protestować przeciw obwodnicy:
http://www.dzialki-bilgoraj.pl
DZIAŁKI WSPANIALE NADAJĄCA SIĘ NA BUDOWĘ DOMU W CICHYM, I ZACISZNYM OSIEDLU DOMÓW JEDNORODZINNYCH.
4 lutego 2015
+5
-3
PL
6d8-ff8
~ Inżynier   Ta obwodnica powinna zaczynać się za wiaduktem w miejscu tej nowej obwodnicy północnej. Powinny się obie tu łączyć. Nie trzeba byłoby blokować terenów i oszczędności byłyby nie trzeba kolejnego wiaduktu. Też głupota byłoby że samochody jadąc z Zamościa do Przemysla pojadą do tyłu na Lublin i dopiero tam obwodnica. Powinni z jednej wjeżdżać w druga obwodnicę już za torami.
4 lutego 2015
+8
-1
PL
06a-286
~ bilgo   do dzieła!
4 lutego 2015
+2
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
15 marca 2023 Biłgoraj
Powiat ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów RCEZ i ZSBiO
Zarząd Powiatu podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów na stanowiska dyrektorów dwóch szkół ponadpodstawowych. Kandydaci mogą składać dokumenty do 29 marca, do godz. 9.
w środę, godzina 12:09 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionego 14-latka
w środę, godzina 14:53 Biłgoraj
Nowe kierownictwo Nadleśnictwa Biłgoraj
14 marca 2023 Osuchy
Podpisano umowę na budowę Muzeum Partyzantów Polskich
Wkrótce rozpoczną się prace przy przebudowie budynku dawnej szkoły w Osuchach, gdzie ma powstać muzeum poświęcone partyzantom i żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Inwestycja kosztować będzie ponad 12 mln zł. Umowa z wykonawcą została podpisana we wtorek 14 marca.
w środę, godzina 11:30 Potok Górny
Kompletnie pijany 62-latek za kierownicą jeepa
w środę, godzina 10:38 Wola Obszańska
Włamanie i kradzież w gminie Obsza
13 marca 2023 Biłgoraj
Radni przyjęli uchwałę w obronie św. Jana Pawła II
W poniedziałkowe popołudnie 13 marca odbyła się sesja Rady Powiatu. Podczas obrad radni przez aklamację przyjęli uchwałę, w której wyrazili swoje stanowisko w sprawie ataków na św. Jana Pawła II.
we wtorek, godzina 12:18 Biłgoraj
Zawodowy strzał w 10!
we wtorek, godzina 10:27 Biłgoraj
Andrzej Borowiec nowym szefem lubelskich lasów
w piątek, godzina 11:48 Potok Górny
Tragiczny finał poszukiwań
W czwartek 16 marca policja otrzymała zgłoszenie dotyczące zaginięcia 68-letniego mężczyzny. Zdarzenie miało miejsce na terenie gminy Potok Górny. Poszukiwania zakończyły się po godzinie, odnaleziono ciało mężczyzny.
w środę, godzina 08:06 Biłgoraj
Uczniowie LO im. ONZ gościli ósmoklasistów
w poniedziałek, godzina 09:12 Biłgoraj
Przebudowa trasy 858. W czwartek spotkanie informacyjne
11 marca 2023 Biłgoraj
Sportowy Dzień Kobiet [NOWE ZDJĘCIA]
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju zaprosił wszystkie panie do wspólnego świętowania Dnia Kobiet. Były wspólne ćwiczenia, ale też konkursy z nagrodami. Gościem specjalnym wydarzenia była Małgorzata Mączyńska.
w niedzielę, godzina 11:49 Pisklaki
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji sprzątania Tanwi
w środę, godzina 10:14 Biłgoraj
Skatepark już dostępny?
13 marca 2023 Biłgoraj
Awantura o szlaban
W połowie ubiegłego roku pojawił się pomysł, by przy wjeździe od strony ul. Aptecznej ustawić szlaban, który miałby ograniczyć przejazd drogą wewnętrzną. Wnioskujący o takie rozwiązanie mieszkańcy dwóch bloków uzasadniali to dużym natężeniem ruchu. Awantura dotycząca tego szlabanu wybuchła podczas zebrania rady osiedla. Przetarg już rozstrzygnięto, ale rada osiedla będzie składać wniosek o to, by rogatki nie ustawiać.
10 marca 2023 Biłgoraj
Ten budynek zniknie?
we wtorek, godzina 07:45 Biłgoraj
Kolejna okazja, by otrzymać sadzonkę
10 marca 2023 Biłgoraj
Co dalej z petycją w obronie lasów biłgorajskich?
Mieszkańcy Biłgoraja nadal walczą o ograniczenie wycinki lasów w okolicach miasta. Podkreślają, że w Planie Urządzania Lasu na lata 2020 - 2029 zaplanowano wykonanie rębni zupełnych na powierzchni 1640 ha, czyli w ciągu obecnej dziesięciolatki zaplanowano do wycięcia o 72 ha powierzchni więcej, niż w ciągu poprzednich 20 lat.
w sobotę, godzina 11:00 Ciosmy
Mężczyzna poszkodowany podczas wycinki drzew
10 marca 2023 Biłgoraj
Poznaliśmy laureatów Biłgorajskich Sit Przedsiębiorczości
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl