Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Holi Festival, czyli święto kolorów
Motocykliści opanowali Biłgoraj
Święto strażaków
Zderzenie rowerzystek
home > Start > Aktualności > Myśl globalnie, działaj lokalnie
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2013.05.17 14:47 | aktualizacja: 2013.05.17 16:35

Myśl globalnie, działaj lokalnie

Takie hasło przyświecało piątkowemu spotkaniu z ekonomią społeczną. Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju i Przedsiębiorczości Społecznej już po raz czwarty przekonywało, że tylko współpraca, a nie rywalizacja przynosi wymierne efekty, a działać jest znacznie łatwiej w większej grupie.
Myśl globalnie, działaj lokalnie
Myśl globalnie, działaj lokalnie

- Trzy poprzednie spotkania wniosły wiele treści, ale też doświadczeń. Przede wszystkim wniosły wartość, którą trudno przecenić - kapitał ludzki, my nazywamy to wzajemnością - mówiła witając gości członek SZRiPS Halina Bazan.

IV Biłgorajskie Spotkanie z Ekonomią Społeczną rozpoczęło się w piątkowe przedpołudnie, 17 maja br. Udział w nim wzięli zarówno przedstawiciele biznesu, organizacji pozarządowych, czy stowarzyszeń. Obecny był również przedstawiciel samorządu powiatowego wicestarosta Stanisław Schodziński.

Celem spotkań, których organizatorem jest Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju i Przedsiębiorczości Społecznej jest tworzenie partnerskich relacji między trzema sektorami życia społecznego, czyli właśnie między samorządem, organizacjami pozarządowymi i sferą biznesową, czyli tzw. partnerstwo trójsektorowe.

O tym podczas spotkania mówiła prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Zakład Szkolenia i Doradctwa Ekonomicznego Sp. z o.o. z Lublina, Małgorzata Orzeł. Zaznaczyła, że najbardziej korzystna sytuacja jest wówczas, gdy w partnerstwo zaangażowane są wszystkie trzy elementy, podmioty. - Samo słowo partnerstwo wskazuje, jak powinna ta relacja wyglądać, nie powinna to być jakakolwiek zależność jednego podmiotu od drugiego, a właśnie współdziałanie, wymiana. Podmioty partnerstwa powinny uzupełniać swoje działania. W wielu mądrych publikacjach można przeczytać, że to właśnie organizacje pozarządowe uzupełniają działalność państwa- wyjaśniła Małgorzata Orzeł. - Samorząd powinien się cieszyć, że ma swoim terenie sprawnie działające organizacje - dodała pani prezes.

O praktycznych aspektach partnerstwa opowiadał wiceprezes Zarządu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej im. Ks. Franciszka Blachnickiego w Zamościu Krzysztof Chrześcijan. Mówił np. o współpracy ze stowarzyszeniami, wśród których jest biłgorajski SIRON. Zachęcając do współpracy opowiadał o satysfakcji płynącej z włączania się w działalność społeczną, w organizację wydarzeń, takich jak chociażby Festiwal "Soli Deo".

Ale piątkowe spotkanie z ekonomią społeczna poświęcono także innym zagadnieniom. O wolontariacie opowiadał Andrzej Klucha prezes Stowarzyszenia Noodles Stage, natomiast nowe technologie w działalności NGO zaprezentowała Natalia Ciosmak z Fundacji FLZB.

- Społeczeństwo jest dziś bardzo zróżnicowane, dlatego bardzo się cieszę, że istnieją organizacje, które jednoczą ludzi, które pokazują co znaczy solidarność społeczna - mówił wicestarosta Stanisław Schodziński, dodając, że powiat biłgorajski nie tylko wspiera organizacje pozarządowe, ale również angażuje się partnerstwo lokalne w zakresie inwestycji drogowych.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Myśl globalnie, działaj lokalnie, 0 out of 5 based on 0 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
red. dodany
 
Odsłon: 8654
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (8)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
7c3-622
~ kot parszywy   Czego to ludzie nie wymyślą, aby tylko nie wziąść się do uczciwej pracy!
22 maja 2013
+1
-0
PL
f42-943
~ ciekawy   Nikt ich nie zastraszał, zrozumieli że to ich przerosło i sami zrezygnowali, ale aby wyjść z twarzą z tego zabrakło czterysta podpisów!!
19 maja 2013
+1
-0
PL
849-2cb
~ jfuvr5   kto zastraszył organizatorów referendum w sprawie odwołania radę powiatu?
18 maja 2013
+1
-0
PL
b79-e0f
~ cdn.   Sam diabeł się w tym nie połapie. Niech mi ktoś prosto wytłumaczy, o co tu chodzi? Jakiś bełkot. Na czym ma polegać ta solidarność? A to, że społeczeństwo jest zróżnicowane to dobrze, czy źle? Z wypowiedzi p. Starosty wynika, że źle. O jakie zróżnicowane chodzi? Majątkowe? To niech samorządowcy i biznes podzielą się z ubogimi.
18 maja 2013
+2
-2
PL
803-0be
~ nbvgt   NP jak ludzie sami chcą produkować i sprzedawać papierosy to się na nich nasyła policję to jest walka z konkurencją ,a jak to było kiedyś , firma z zachodu przychodziła to nie placila podatku , miała ulgi i darmowych niewolników a rodzime firmy to zaraz podatki kontrole itd, więc jak tu walczyć z konkurencją?To ten rząd jest wrogiem ludzi ,co im się polepszy to podatkami w łeb. Czemu banki i markety nie płacą podatków?
18 maja 2013
+4
-0
PL
75c-df8
~ Sfrustrowany mieszkaniec   Tak się zastanawiam jak się ma ten komentarz do tytułu Myśl globalnie, działaj lokalnie i do wypowiedzi wicestarosty??? Dlaczego w naszym zaścianku nie umiemy docenić inicjatywy naszych mieszkańców??? Dlaczego umiemy pluć jadem, a nie budować wspólną przyszłość. Jest takie powiedzenie "zgoda buduje, niezgoda rujnuje ...
17 maja 2013
+3
-2
PL
61a-ed3
~ uczestniczka   Byłam na spotkaniu- ciekawe- szczególnie czas poświęcony na partnerstwo wśród lokalnych organizacji. Dzięki dla organizatorów i tych, którzy prezentowali tematy.
17 maja 2013
+3
-5
PL
ba1-374
~ vngfhgy   Schodzinski jest przykładem jak sobie radzić w kryzysie, dorwać się stołka i siedzieć przy żłobie ile się da,pod pomnik skoczyć na akademii dzieci pouczać itd.. a potem odpowiednia wypłata za ciężką pracę
17 maja 2013
+8
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl