Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
JÓZEFÓW Wywiad z Janem Pastuszkiem
2013.04.10 16:42

Sztuka rodzi się w bólu

O pasji która staje się codzienną pracą, a także sposobem na życie. O genach i tajemnicach rozmawiamy z Panem Janem Pastuszkiem z Józefowa - artystą rzeźbiarzem, którego dzieła możemy podziwiać w wielu krajach całego świata.
Sztuka rodzi się w bólu
Sztuka rodzi się w bólu

bilgorajska.pl - Rzeźbiarstwo w dzisiejszych czasach jest zapomnianą sztuką. Już co raz mniej osób się tym zajmuje, lecz aby tak piękny zawód nie poszedł w zapomnienie potrzebni są tacy ludzie jak Pan, którzy kochają to co robią i promują to na szeroką skalę. Skąd zrodziła się miłość do rzeźbiarstwa, czy
odziedziczył ją Pan w genach?

Jan Pastuszek - Na pewno nie w genach. Rzeźbiarstwo zrodziło się z chęci tworzenia czegoś i zarobku.

- Od jak dawna zajmuje się Pan rzeźbiarstwem?
- To jest trzydziesty trzeci rok - wiek Chrystusowy.

- Czy za każdym razem dzieła są takie jak Pan sobie na początku zaplanował, czy w czasie tworzenia zachodzą zmiany?
- Raczej nigdy tak nie jest żeby się podobało autorowi… Powiem jeszcze inaczej. Jeżeli mam rzeźbę, którą ktoś mi zleci to ja nie mam odstępstwa, muszę zrobić tak jak on chce. Natomiast jeżeli ja bym miał wolną rękę, to wtedy raczej rzadko mam taką jakbym chciał, z braku czasu.

- Z jakiego materiału wykonuje Pan te rzeźby? To jest jakiś jeden konkretny czy różne?
- Nie koniecznie jeden. Rzeźbię w drewnie, kamieniu, wapieniu, piaskowcu. Używam do tego specjalistycznych narzędzi bo byle czym się nie da. To są takie narzędzia co i troszkę kosztują i są profesjonalne.

- Jakie to narzędzia?
- Nie powiem to tajemnica artystyczna. Takie co mogę zdradzić to dłuta, płucka ale to tylko do wykonywania detali. To są takie podstawowe od których ja zaczynałem. Trzeba powiedzieć, że trzydzieści trzy lata w kamieniarstwie to jest dwie epoki, tak jak w elektronice… Kto widział trzydzieści lat temu telefon komórkowy. To jest nie do pomyślenia. Dzisiaj już powietrze, prąd i maszyna za człowieka robi, tylko że trzeba jeszcze prowadzić, tym narzędziem, żeby otrzymać to co się chce.

- Co jest najważniejsze w tej sztuce?
- Trzeba zrozumieć, że wszystko jest w tym materiale, tylko to co niepotrzebne trzeba zabrać, poprawić, podstukać i już. Pierwsza rzecz jeżeli masz wyrzeźbić jakąś rzeźbę, to musisz wyrobić sobie taki rysunek roboczy, że z tego materiału wyjdzie, że to w tej bryle jest. Najgorsze jest przygotowanie pierwsze. Jeżeli tu przy pierwszych pracach o czymś zapomnisz to popij wodą… już tego nie dorobisz, trzeba wyrzucić. Są dwie techniki : dokładanie (np. glina, gips) i odbieranie (np. kamień, drewno). Przy dokładaniu jest super bo jak czegoś zapomniałeś to możesz dokleić. Natomiast przy odbieraniu jak raz o czymś zapomnisz to już nie da się naprawić. Do drewna można jeszcze dokleić ale do kamienia nie. Kamień ma swoją strukturę. Gdybym przykleił byłaby skaza. W drewnie, po słoju można tak przykleić, że nie będzie widać, a w kamieniu nie. Ja to nazywam tak: Kamień się ugina tylko raz, później tylko odpada. Przy rzeźbieniu w kamieniu jak się o czymś zapomni to od nowa.

- Jest to bardzo pracochłonne i wymaga dużej precyzji…
- Przede wszystkim potrzeba pokory! Jeżeli nie nauczysz się materiału, nie poznasz go od podszewki to nie da się nic zrobić. Zobacz na przykład drewno ma słój i nie zatniesz go z byle jakiej strony bo wiesz, że tak nie da się. To nawet laik powie. Ja muszę tak materiał poznać, żeby uderzyć go z takiej strony,
aby odpadł tyle ile ja chce. Dlatego trzeba pokory, trzeba poczekać. Czasami za mało się odłupie to wtedy trzeba to pięć razy uderzyć, to siedem, to dziewięć, ale nie można też za dużo.

- Pana dzieła są na światowym poziomie, uczył się Pan gdzieś tej sztuki czy jest Pan tzw. samoukiem?

- To drugie. Nikt mnie tego nie nauczył. Chciałem, ja po prostu bardzo chciałem. Patrzyłem jak jakiś pacykarz, byle rzeźbiarzyna coś tam dłubie to myślałem sobie, że ja bym to lepiej zrobił. No po prostu chciałem lepiej zrobić. To siedziało we mnie. No i spróbowałem. Gdy wróciłem z wojska
powiedziałem swoim bliskim, że ja chce rzeźbić. Kolega mój powiedział, że w takim razie on jutro o piątej rano zwali mi tu bryłę kamienia i musze coś z nią zrobić. Bałem się … był za duży. Nigdy w takiej dużej formie nie robiłem.

- Wiele to Pana kosztowało…
- Cała moja sztuka rodziła się w wielkich bólach. Nie chciałem być byle kim tzn byle jak zrobić i to sprzedać. Chciałem zrobić dobrze. A żeby zrobić dobrze to trzeba się poduczyć. Dlatego zrobiłem sobie kurs czeladnika. Ja jestem po szkole Pana Witolda Malcewicza - on powiedział, że ze mnie
kiedyś coś będzie. Są różne sytuacje w tej sztuce czasami wychodzi wszystko pięknie a czasami bardzo dużo wkładam w to wysiłku i nic z tego. Rok temu miałem taką sytuację, że przez jakiś czas rzeźbiłem postać papieża, w końcu skończyłem. Na drugi dzień przychodzę i patrzę a ona pękła…
Nie wiedziałem co zrobić czy płakać czy nie. To była ogromna niemoc. Ja wiedziałem, że z tym materiałem było coś nie tak. Kamień musi dzwonić jak dzwon. Więc było bardzo różnie…

- Widziałam kilka rzeźb Pana autorstwa i były one o tematyce religijnej, czy to jest dziedzina w której się Pan specjalizuje?
- Robi się to z czego jest chleb. Większość rzeczy które robie są cmentarne, więc adekwatnie muszą być religijne. Ja nie mam czasu na zrobienie czegoś dla siebie, bo zawsze myślę, że ja jeszcze kiedyś sobie zrobię. I one są takie jakie są. Przychodzi ksiądz i chce ołtarz, chrzcielnice to ja to robie, robie to
co jest w tym miejscu potrzebne. Teraz mam zrobić do Wirkowic, jest to miejscowość, która kiedyś była wysiedlona przez Niemców. Chcą aby ta rzeźba była adekwatna do historii tej miejscowości, do wysiedlenia. Mam do zrobienia także ołtarz w Lublinie. Jak zrobić ołtarz, który ma przedstawiać
dzielenie się chlebem? Jest to niesamowita rzecz, którą już z zakonnikami ustalaliśmy. Nie można przedobrzyć, żeby nie zrobić łap a nie dłoni. Jak zrobić, że te ręce dzielą chleb? A jak chleb zrobić? Duży, mały, bułkę? Bo nie może być tak, że ktoś przyjdzie i tego nie zrozumie. To jest bardzo trudne. Cmentarne rzeźby cmentarnymi. Tak jak są katafalki, krzyżyki to jest jednoznaczne. Ale ołtarz jest stołem ofiarnym, to coś ponad nami. Trzeba
zrobić to tak, żeby nie podpisywać co to jest, to musi dawać świadectwo samo o sobie. Jak wydobyć to co jest najistotniejsze? Do kościoła przychodzi pan profesor, nauczycielka, przedszkolak, żebrak i dla każdego to musi być to samo.

- A jak jest z czasem wykonania takiej rzeźby?
- Nigdy nie wiem ile zajmie mi wykonanie danej rzeźby. Do jednej podejdę dwa tygodnie i jest, a około innej chodzę trzy miesiące i nic. Nie wiem od czego to zależy… trochę wena i bardzo ważny jest luz. Gdy jestem wolny od zmartwień to wtedy szybciej mi to idzie. Zauważyłem też, że zależy to od
człowieka dla którego to robię. Jak ja wiem, że jest to uczciwy człowiek to idzie jak spłatka.

- Największa Pana rzeźba to?

- Największa miała cztery i pół metra była to rzeźba upamiętniająca rozstrzelanie ludzi przez Niemców. Kolejną z większych jest postać Wyszyńskiego, który miał dwa metry i czterdzieści centymetrów. Teraz będę robił postać św. Katarzyny która będzie miała prawie trzy metry.

- Pana arcydzieła upiększają nie tylko nasz kraj ale także inne. Gdzie możemy zobaczyć Pana prace? W Austrii, Niemczech, Kanadzie i w całej Polsce.
Stara się Pan przekazać swoje umiejętności dzieciom?


- Tak. Młodszy syn chce rzeźbić. Martwi go tylko to, że nie dopuszczam go do rzeźbienia. Zanim zacznie się tworzyć trzeba dobrze znać się na materiale. Paweł się na tym zna i przygotowuje materiał do rzeźbienia, trzeba dobrze to zrobić i on to umie. On nie ma czasu a chce rzeźbić. Sam mówi, że
musi to robić. Więc chyba damy mu jeszcze w tym roku trochę porzeźbić.

Inga Surma
REKLAMA
Oceń:
3 głosy
Sztuka rodzi się w bólu, 5.0000 out of 5 based on 3 ratings
Inga Surma dodany
 
Odsłon: 12701
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
bc4-ee5
~ Paweł L....n   kamień, drewno, ręka, dłuto
coś w zestawie tym brakuje
SERCE! gdy nie włożysz serca
dzieło się nie ukształtuje
spoglądając na Twe prace
wiem że serce masz do tego
życzę siły , wytrwałości
stwórz nam Janie coś pięknego
11 kwietnia 2013
+1
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w środę, godzina 12:36 Biłgoraj
Tu będzie plac budowy
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
dzisiaj, 08:56 Krytków Duży
Zderzenie osobówek na drodze powiatowej [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 20:03 Tarnawa
Tragiczny wypadek w powiecie. Nie żyje kobieta
16 listopada 2024 Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w niedzielę, godzina 20:53 Borki
Pożar budynku - straty oszacowano na 150 tysięcy złotych
w niedzielę, godzina 08:29 Dyle
Gminny Dzień Pracownika Socjalnego
w piątek, godzina 09:12 Biłgoraj
Będzie zmiana stawek podatkowych?
Rada Miasta Biłgoraja przygotowuje się do wprowadzenia zmian w podatkach od nieruchomości. Nowe stawki zostały określone w projekcie uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły planowanych zmian.
w piątek, godzina 09:57 Stary Lipowiec
Remont drogi zakończony
w piątek, godzina 20:16 Biłgoraj
Biznes Ziemi Biłgorajskiej w jednym miejscu
we wtorek, godzina 11:18 Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
dzisiaj, 10:57 Biłgoraj
Mikołaje pobiegną ulicami Biłgoraja
w niedzielę, godzina 11:15 Rzeczyce
Jest wniosek o ZRID dla oczekiwanej inwestycji
w sobotę, godzina 10:14 Biłgoraj
Radni zdecydują o podwyżkach opłat za śmieci
Na najbliższej sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbędzie się 27 listopada, radni podejmą decyzję dotyczącą zmiany wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Proponowana podwyżka jest związana z rosnącymi kosztami utrzymania systemu gospodarki odpadami oraz spadkiem liczby mieszkańców objętych opłatą. Nowe stawki mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
w niedzielę, godzina 16:33 Biłgoraj
Scena dla seniorów
dzisiaj, 08:07 Lekkoatletyka
Złoty Marcin Kusz i drużynowe srebro dla Znicza
w środę, godzina 13:55 Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
w sobotę, godzina 20:33 Bukowina
Zderzenie dwóch samochodów w Bukowinie
w niedzielę, godzina 16:10 Biłgoraj
Ku czci św. Cecylii
we wtorek, godzina 15:28 Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
17 listopada 2024 Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w niedzielę, godzina 09:49 Józefów
Józefów rozświetli ulice za milion złotych
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball