Biłgorajski szpital nareszcie ma swoją, własną "sztuczną nerkę". Urządzenie potocznie nazywane "sztuczną nerką" to nic innego jak aparat dokonujący zabieg dializy czyli oczyszczenia krwi z większości szkodliwych produktów przemiany materii.
Zabiegi dializy najczęściej wykonuje się w schyłkowej niewydolności nerek oraz pacjentom oczekującym na przeszczep, ale także podczas leczenia niektórych zatruć w celu usunięcia toksycznych substancji znajdujących się we krwi. Dializa pozwala na utrzymanie stałych wartości parametrów biochemicznych i kontrolowanie przebiegu choroby.
MULTIFILTRATE - bo tak się nazywa to urządzenie, to wielofunkcyjny system do ciągłych terapii nerkozastępczych i plazmaferezy (oczyszczania osocza krwi z dużych cząstek takich jak kompleksy immunologiczne). Został zakupiony na potrzeby ARION Szpitale sp. z o.o Zespół Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju pod koniec grudnia 2011 roku. Jest to aparatura przeznaczona do terapii ostrej niewydolności nerek o szerokim zakresie różnych metod terapii nerkozastępczej. Urządzenie jest w pełni mobilne, zaprojektowane specjalnie dla OIOM'ów. Aparat jest bardzo samodzielny, a jego obsługa jest nieskomplikowana - jak twierdzą pracownicy firmy Fresenius Medical Care - dostawcy tegoż urządzenia, a ponadto jest bardziej wszechstronny niż aparaty wykorzystywane standardowo na oddziałach nefrologicznych. Urządzenie można wykorzystywać do drenażu krwi dla dorosłych jak również dla dzieci. W biłgorajskim szpitalu aparat będzie wykorzystywany główne w przypadkach nagłych zatruć pacjentów oraz innych przypadkach wymagających natychmiastowej intensywnej terapii nerkozastępczej, ale także do leczenia pacjentów hospitalizowanych w biłgorajskim szpitalu z problemami nefrologicznymi oraz z zatruciami.
Więcej informacji na temat tego urządzenia można znaleźć na www.arion-szpitale.pl.