Z inicjatywy Jarosława Stawiarskiego, marszałka województwa lubelskiego powstał program "Pamięć jest naszym obowiązkiem", którego celem jest upamiętnienie 80. rocznicy " Akcji Reinhardt" w postaci 124 tablic pamiątkowych, umieszczanych w 124 miejscowościach województwa lubelskiego, w których przed wojną zamieszkiwali Żydzi.
Jesienią 1941 r. Niemcy wcielili w życie plan systematycznego mordowania Żydów w Generalnym Gubernatorstwie i Okręgu Białostockim, w ramach którego założono trzy ośrodki zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Na lokalizację obozów wybrano tereny leśne, leżące we wschodniej części GG, w pobliżu linii kolejowych i dużych skupisk ludności żydowskiej. Do eksterminacji wykorzystywano również obozy koncentracyjne Majdanek (KL Lublin) oraz Auschwitz-Birkenau. Łącznie w czasie "Akcji Reinhardt" w latach 1942-1943 zginęło ok. 1,85 mln Żydów.
W środę 17 lipca tablica Pamięci Żydów z Tarnogrodu - obywateli polskich, zamordowanych przez Niemców została odsłonięta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie, w budynku dawnej synagogi. Organizatorem uroczystości był Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu. Odsłonięcia tablicy i złożenia wieńca, w imieniu marszałka województwa lubelskiego, dokonali: Sabina Bober, profesor KULu, koordynator upamiętniania miejsc martyrologii w Urzędzie Marszałkowskim oraz Marcin Szewczak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego. Kwiaty pod tablicą pamiątkową złożyła również posłanka Małgorzata Gromadzka..