Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
FRAMPOL
2023.09.01 17:16 | aktualizacja: 2023.09.01 21:31

Centralne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej we Frampolu [NOWE ZDJĘCIA]

W piątek 1 września obchodzimy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji zorganizowane zostały uroczystości we Frampolu, w których uczestniczyły najważniejsze osoby w państwie. Obecna była m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Mimo zapowiedzi wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński nie wziął udziału w uroczystościach.
Centralne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej we Frampolu [NOWE ZDJĘCIA]
Centralne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej we Frampolu [NOWE ZDJĘCIA]

Na uroczystości poświęcone rocznicy wybuchu II wojny światowej zaprosili: marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, burmistrz Frampola Józef Rudy oraz Związek Strzelecki "Strzelec" im. Józefa Piłsudskiego.

Wydarzenie rozpoczęło się w piątek 1 września, pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości we Frampolu. Początek zaplanowano na godz. 17.00.

- 1 września 2023r. chcemy wspomnieć naszych polskich bohaterów, walczących na wszystkich frontach II wojny światowej za "wolność naszą i waszą". Chcemy także oddać hołd pamięci ludności cywilnej, która ginęła w barbarzyńskich działaniach hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji - zaznaczył starosta Andrzej Szarlip i dodał: - Frampol, na miejsce uroczystości wybrany został nieprzypadkowo. To właśnie tę miejscowość, położoną przy Roztoczu, niemieckie lotnictwo wybrało jako miejsce ćwiczeń celności i siły bomb lotniczych. Miasteczko bez znaczenia strategicznego, bez obrony przeciwlotniczej zostało zbombardowane, a ludność straciła życie i mienie. Niemcy wykorzystali unikalny układ urbanistyczny Frampola i całe miasteczko jako tarczę. To przykład bestialstwa, nieopisanych i pozostających bez zadośćuczynienia niemieckich zbrodni.

W tym roku obchodzimy 84. rocznicę rozpoczęcia największego konfliktu zbrojnego, rozpoczętego agresją Niemiec na Polskę, a przypieczętowaną 17 września 1939 roku, sowiecką agresją na naszą Ojczyznę.

84 lata temu zjednoczyło się całe społeczeństwo polskie, by dać odpór agresorowi z zachodu i wschodu. A gdy okazało się, że otwarta walka - wobec przewagi nieprzyjaciół - jest niemożliwa przystąpiono do walki partyzanckiej tworząc największe w historii Państwo Podziemne, które nie ustawało w działaniach zmierzających do wyzwolenia Polski.

- 1 września 1939r. to nie dzwonek szkolny obudził Polaków, ale huk wystrzałów, rozpętała się najstraszniejsza, najokrutniejsza w dziejach świata wojna. Dziś, w różnych miejscach naszej ojczyzny odbywają się uroczystości upamiętniające tych, którzy na ołtarzu wolności i niepodległości położyli to co najcenniejsze - swoje życie. Wzorem ubiegłego roku spotykamy się we Frampolu, który stał się pewnym symbolem. Miasteczko niemal zrównano z ziemią. To był przerażający czas. Luftwaffe z takich miasteczek zrobiło sobie poligon ćwiczebny, lecieli na niskim pułapie i sprawdzali ile potrzeba czasu i z jakiej wysokości można dokonać największych zniszczeń i zabić jak największą liczbę ludzi. To nie była jednak nasza jedyna tragedia, bo już 17 września drugi wróg, tym razem ze wschodu napadł na Polkę. Byliśmy osamotnieni, ale walczyliśmy - mówiła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, dodając: - Nie możemy zapomnieć co się wydarzyło 84 lata temu, naszym obowiązkiem jest mówienie prawdy i przekazywanie prawdy o zniszczeniach i cierpieniach milionów Polaków.

W piątkowej uroczystości, pomimo takich zapowiedzi, nie uczestniczył wicepremier Jarosław Kaczyński. Skierował jednak do uczestników list, który odczytał Mariusz Błaszczak. - Celem Niemców było wywołanie paniki i strachu, co za tym idzie zmuszenie ludności cywilnej do posłuszeństwa. Polacy mieli się bać. Z niemieckich dokumentów wynika również, że naloty na małe miasteczka stanowiły również trening dla pilotów Luftwaffe. Frampol - miasto cieszące się ponad 300-letnią historią i pokojowym współistnieniem mieszkańców stało się nie tylko ofiarą hitlerowskiej nienawiści, ale też historycznego kłamstwa. Przez wiele lat niemieccy historycy utrzymywali, że w mieście były polskie działa przeciwlotnicze, dlatego był to atak konieczny. Dzisiejsze uroczystości obchodzone w całym kraju skłaniają do refleksji nad wartościami, za które pokolenia naszych rodaków nie wahały się oddać życia. Dla Polaków ważny jest honor i wolność. Czas leczy rany, nie oznacza to jednak, że mamy zapomnieć o tym, co wydarzyło się 84 lata temu, wprost przeciwnie. Dziękuję mieszkańcom Frampola za kultywowanie pamięci i upowszechnianie prawdy o zbrodni - napisał prezes PiS.

Red
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red dodany
 
Odsłon: 20715
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Drakkar   Haracz za wyzwolenie
2 września 2023
brak ocen
Grzegorz z Chetyna   A gdzie się podział Wielki Kurdupel???
1 września 2023
+16
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 września 2023 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
w sobotę, godzina 19:30 Biłgoraj
Konkurs talentów w BCK
w sobotę, godzina 11:13 Biłgoraj
Zdążyć z pomocą
22 września 2023 Biłgoraj
To już 35 lat. Rozpoczęły się tegoroczne SzPŚiPA
W piątek 22 września ruszyły kolejne, 35. już Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorska. Sala widowiskowa Biłgorajskiego Centrum Kultury wypełniona była po brzegi. Na kolejny koncert zapraszamy już jutro.
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Wkrótce otwarcie pierwszej jadłodzielni w Biłgoraju
w piątek, godzina 12:18 Biłgoraj
Będzie kolejna inwestycja drogowa w Biłgoraju
w piątek, godzina 10:46 Biłgoraj
Akcja w lasach
Nadleśnictwo Biłgoraj poinformowało, że na terenie całego kraju jest prowadzona akcja, mająca charakter kontrolno - prewencyjny. Będzie ona trwać do 3 października.
w sobotę, godzina 08:45 Biszcza
360 zawodników wystartowało nad zalewem
w piątek, godzina 09:20 Biłgoraj
Schola zaprasza do współpracy
w sobotę, godzina 10:35 Biłgoraj
Liście, tukan i egzotyczne kwiaty. Młodzież wzięła się za malowanie bloku [NOWE ZDJĘCIA]
Na jednym z bloków przy placu Wolności w Biłgoraju widniały wulgarne napisy szpecące elewację. Zajęli się tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5. Pod nadzorem nauczycieli stworzyli prawdziwe dzieło. Akcja odbyła się w sobotę 30 września.
w czwartek, godzina 11:16 Biłgoraj
Oszukany przy zakupie pelletu
w sobotę, godzina 08:11 Biłgoraj
Policjanci w szkole
w środę, godzina 08:17 Region
Ta droga po przebudowie odciąży DW nr 835
We wtorek 26 września podpisano umowę na przebudowę drogi krajowej nr 74 na odcinku między Gorajcem a Szczebrzeszynem. Remont blisko 9 km drogi pochłonie 119 mln zł. Przebudowa tego odcinka, wraz z planowaną budową obwodnicy Gorajca, pozwoli odciążyć drogę wojewódzką nr 835 na odcinku między Frampolem a Biłgorajem.
w środę, godzina 15:23 Biłgoraj
Pilne! Sanepid przekazał informacje o jakości wody
we wtorek, godzina 11:57 Biłgoraj
Areszt dla 21-latka za posiadanie znacznych ilości narkotyków
22 września 2023 Biłgoraj
Poszukiwania 31-latka zakończone
Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju prowadziła poszukiwania zaginionego mieszkańca Biłgoraja. Osoby mogące posiadać informacje na temat miejsca pobytu mężczyzny proszone są o powiadomienie Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju osobiście lub pod numerem telefonu 47 815 20 10. Informacje można przekazać dzwoniąc na numer alarmowy 997/112 lub kontaktując się z najbliższą jednostką policji, także anonimowo.
w piątek, godzina 07:50 Tereszpol-Zaorenda
Biłgorajskie Zawody Rodzinne
w poniedziałek, godzina 12:13 Biłgoraj
Konkurs na dyrektora OIK rozstrzygnięty
w czwartek, godzina 11:12 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
W najbliższych dniach na mieszkańców powiatu biłgorajskiego czeka wiele wydarzeń. Od konferencji poświęconej wsparciu dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym, przez piknik historyczny w Brodziakach, po mobilne koncerty Orkiestry Dętej z Goraja wraz uczniami. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.
w czwartek, godzina 09:03 Powiat
Powstaną chodniki, ciągi piesze i ścieżki rowerowe
23 września 2023 Dereźnia
Kartoflaki u Dereźnianek
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl