Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Wywiad
2011.08.19 00:23 | aktualizacja: 2011.08.20 15:07

UMCS czeka na chętnych

W ubiegłym roku biłgorajskie Kolegium UMCS świętowało pierwszą dekadę istnienia. Były jednak obawy, że ze względu na niż demograficzny oraz małe zainteresowanie młodzieży jednostka może przestać istnieć. Na szczęście udało się przetrwać trudny okres i w tym roku Kolegium szykuje się już na przyjęcie nowych żaków. O aktualnej sytuacji bilgorajska.pl rozmawiała z Zygmuntem Dechnikiem, dyrektorem Kolegium UMCS w Biłgoraju.
UMCS czeka na chętnych
UMCS czeka na chętnych

bilgorajska.pl : Nie wszyscy jeszcze zdecydowali o kierunku, na jakim chcą studiować. Rekrutacja cały czas trwa i wszyscy chętni mogą skorzystać z oferty Kolegium UMCS w Biłgoraju. Kiedy się ona rozpoczęła i przez jakie etapy musi przejść przyszły student?

Zygmunt Dechnik : Rekrutacja rozpoczyna się tuż po otrzymaniu dyplomów przez kandydatów na studentów. Formalnie rozpoczyna się 1 kwietnia. U nas funkcjonuje elektroniczny system rekrutacji, który polega na tym, że poza pomocą techniczną w biurze obsługi studenta, każdy z kandydatów może się zarejestrować sam i później, po uiszczeniu opłaty rekrutacyjnej, która wynosi niezmiennie 85 zł, przychodzi czas składania dokumentów. Wtedy studenci zgłaszają się do nas, przynoszą komplet dokumentów i wtedy kandydat otrzymuje decyzję o przyjęciu na dany kierunek studiów.

A jakie kierunki biłgorajskie Kolegium zaproponuje w tym roku studentom?

Wszystkie kierunki studiów, co warte podkreślenia, mamy w trybie stacjonarnym jak i zaocznym. Pozostaje nam z lat ubiegłych Politologia, Stosunki Międzynarodowe oraz Informatyka, novum to Filologia polska z logopedią, już nie łączony kierunek z historią, to jest dość istotny szczegół, który pozwala nam myśleć o tym, że ten kierunek ma szanse zaistnieć w Biłgoraju po raz pierwszy w tej formule. Sama logopedia również cieszyłaby się sporym zainteresowaniem, nie może jednak funkcjonować ze względu na brak specjalistów na uczelni macierzystej. W ubiegłym roku największym "wzięciem" cieszyła się Politologia i specjalność administracja publiczna.

Być może dlatego, że wiele osób wybierając ten kierunek chce się dokształcić. Pracując w zawodzie ma możliwość podniesienia swoich kwalifikacji bez konieczności wyjazdu do większego miasta, a co się z tym wiąże nakłady finansowe są znacznie mniejsze. A może to w większości młodzi ludzie wybierali ten kierunek?

Zaskakująco dobrze poszła rekrutacja w ubiegłym roku na administrację publiczną. Oznacza to, że jest jeszcze sporo osób niekoniecznie w wieku przedemerytalnym, które pracują w różnych instytucjach naszego regionu z wykształceniem średnim. To do nich skierowany był ten kierunek i jak się okazuje był to trafny wybór. Z możliwości kształcenia skorzystali nie tylko mieszkańcy Biłgoraja i okolic, ale także osoby z powiatu kraśnickiego, janowskiego i tradycyjnie już niżańskiego.

Wróćmy do tegorocznych maturzystów, którzy w tym roku zapoznawać się będą ze studencką rzeczywistością. Do kiedy mają czas na ostateczne zadeklarowanie chęci uczęszczania do Kolegium UMCS w Biłgoraju?

Termin zakończenia drugiego etapu rekrutacji to 22 września. Pierwszy minął 5 lipca, ale nie nastawialiśmy się na wielu chętnych do tego czasu, gdyż większość maturzystów poszukuje, z innych niż merytoryczne powodów, swojego miejsca na studiach, składając podania na uczelnie np. w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku czy Warszawie. Gdy ich marzenia zostają zweryfikowane postanawiają skorzystać z możliwości, która im pozostaje i rozpoczynają studia u nas.

W ubiegłym roku Kolegium zmagało się z problemem braku wystarczającej liczby chętnych do studiowania w Biłgoraju. Jak będzie tym razem? Czy przyszłość biłgorajskiego UMCS nadal stoi pod znakiem zapytania?

Cały czas istnieje niebezpieczeństwo powtórki z ubiegłorocznej sytuacji. Trzeba uaktualnić ofertę, przystosować do zapotrzebowania rynku, a przede wszystkim nie można kształcić na jednym kierunku przez wiele lat, rynek się zapełnia, co skutkuje brakiem chętnych do podejmowania studiów w danym kierunku. Tak było z "naszym" kulturoznawstwem. Innym problemem jest to, że uczenia jest przywiązana do budżetu państwa, zupełnie inaczej jest z uczelniami prywatnymi. Jednak należy zaznaczyć, że zaczyna zmieniać się świadomość studentów. Rozumieją, że w zależności od wybranej szkoły mogą mieć większe lub mniejsze szanse na znalezienie dobrej pracy.

Ale na pewno kłopoty wielu uczelni wiążą się nie tylko z ich możliwościami kształcenia, czy oferowanymi warunkami nauczania. Przecież cały czas szeregi studentów zasilają osoby z niżu demograficznego.

Oczywiście. Problemem, poza jakąkolwiek dyskusją, jest kwestia niżu demograficznego. Nie ulega wątpliwości, że zahamowany został przyrost ilości miejsc na uczelniach niepublicznych, ale mimo wszystko ilość miejsc i ilość chętnych nie jest tożsama. To jest widoczne również w naszym Kolegium. Wystarczy popatrzeć na możliwości rekrutacyjne oraz ilość chętnych. Wiele wydziałów uczelni macierzystej ogłasza drugi termin rekrutacji w nadziei na pozyskanie większej liczby studentów.

A biłgorajski UMCS ile może przyjąć osób?

Na wszystkich kierunkach oferujemy po 30 miejsc, w każdym trybie. Na razie to kwestia kilkudziesięciu rejestracji i kilkunastu wpłat, ale z powodów o których już wspomniałem dla nas rekrutacja rozpoczyna się w drugiej połowie sierpnia. Czekamy na finał drugiego terminu, w ubiegłym roku to właśnie przełom sierpnia i września zadecydował o tym, że funkcjonują niektóre kierunki. Jeszcze nie jest nic przesądzone i o tym ile osób rozpocznie naukę w tym roku akademickim dowiemy się pod koniec września.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję również.

red.
REKLAMA
Oceń:
7 głosów
UMCS czeka na chętnych, 3.8571 out of 5 based on 7 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 9392
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
9b3-388
~ k   Jaka uczelnia taki dyrektorek.
A może tak nowy kierunek: trwale bezrobotny?
19 sierpnia 2011
+2
-0
PL
69d-689
~ http://www.kpssbilgoraj.edu.pl/   Warto też dodać, że w tym samym budynku mieści się Kolegium Pracowników Służb Społecznych kształcące na kierunku praca socjalna.
19 sierpnia 2011
+1
-1
PL
2a3-87b
~ Tomekk   Dyrektorek??, redakcja powinna poprawić błąd
19 sierpnia 2011
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
26 listopada 2022 Biłgoraj
Znamy nazwiska radnych Młodzieżowej Rady Miasta
Burmistrz Biłgoraja ogłosił wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta w kadencji 2022-2024. W I kadencji w funkcję radnych pełnić będzie 18 uczniów biłgorajskich szkół.
dzisiaj, 11:21 Biłgoraj
33-latka straciła prawie 300 tys. zł
we wtorek, godzina 08:25 Gmina Biłgoraj
Ruszyła sprzedaż węgla w gminie Biłgoraj. Ile kosztuje tona opału?
2 grudnia 2022 Biłgoraj
W Biłgoraju śmieci będą droższe
A przynajmniej takie są plany. Jednym z punktów najbliższe sesji Rady Miasta będzie przyjęcie uchwały dotyczącej zmiany metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty. Ile będziemy płacić w przyszłam roku za odbiór śmieci?
dzisiaj, 09:20 Biłgoraj
W mieście grasuje lis. Jak się zachować?
dzisiaj, 12:05 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w poniedziałek, godzina 08:55 Biłgoraj
Będą obowiązywać nowe stawki za korzystanie z cmentarzy komunalnych
Rada Miasta Biłgoraja zajmie się kwestią ustalenia wysokości opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych na terenie miasta Biłgoraja. Radni będą dyskutować na ten temat podczas najbliższej sesji. Jakie ceny mają obowiązywać?
w czwartek, godzina 09:47 Biłgoraj
GOPS w nowej siedzibie
w poniedziałek, godzina 12:13 Tereszpol Zygmunty
Policja poszukuje zaginionego 20-latka [AKTUALIZACJA]
30 listopada 2022 Biłgoraj
Wybrano wykonawcę basenu w Biłgoraju. Starosta: "Pozdrawiam niedowiarków"
Ta długo wyczekiwana inwestycja ma szansę na realizację. W środowe popołudnie 30 listopada Zarząd Powiatu w Biłgoraju podjął uchwałę o wyborze wykonawcy zadania. Pierwszy etap pochłonie prawie 30 mln zł.
w czwartek, godzina 17:01 Biłgoraj
Młodzi radni odebrali nominacje
we wtorek, godzina 10:29 Biłgoraj
Zdarzenie drogowe na ul. Lubelskiej. Policjanci sporządzili wniosek do sądu
dzisiaj, 14:01 Sokołówka Kolonia
Zderzenie osobówki z łosiem na DW nr 835
W czwartek 8 grudnia na drodze wojewódzkiej nr 835 doszło do zdarzenia drogowego. Kierująca hyundaiem 19-latka wjechała w łosia. Zwierzę nie przeżyło zderzenia.
dzisiaj, 07:50 Dereźnia Solska
Najlepsi z wiedzy o Ziemi Biłgorajskiej
1 grudnia 2022 Gorajec
Ośmiu chętnych na budowę obwodnicy, dzięki której ciężarówki ominą Biłgoraj
30 listopada 2022 Czarny Las-Kolonia
W nowym roku miejscowość w powiecie zmieni nazwę?
Wraz z początkiem 2023 roku niektóre miejscowości w Polsce mogą zmienić nazwy - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wśród nich znalazła się wieś w powiecie biłgorajskim.
w czwartek, godzina 15:55 Biłgoraj
Zmarł Honorowy Obywatel Biłgoraja
w niedzielę, godzina 08:35 Tereszpol
Już jest tani węgiel dla mieszkańców
w środę, godzina 18:33 Biłgoraj
Ile zapłacimy za śmieci? Radni podjęli decyzję
W środę 7 grudnia odbyła się XL sesja Rady Miasta Biłgoraja. Jednym z punktów w porządku obrad było podjęcie uchwały w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami. W planach była podwyżka. Jaką decyzję podjęli radni?
dzisiaj, 08:07 Biłgoraj
W Biłgoraju zapłonął znicz olimpijski
w czwartek, godzina 08:05 Lubelszczyzna
Pierwsze powołania żołnierzy rezerwy do 2 LBOT
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl