Kiedy mamy do czynienia z legalnym zatrudnieniem obcokrajowca?
Ustawa dotycząca zatrudnienia i instytucjach na rynku pracy oraz ustawa o cudzoziemcach regulują kwestie legalnego zatrudnienia cudzoziemców. Zgodnie z postanowieniami Traktatu Europejskiego obywatele krajów UE mają prawo do swobodnego przemieszczania się i dlatego mogą pracować w krajach UE bez specjalnego zezwolenia. W Polsce mogą być zatrudniani także obywatele krajów niebędących członkami UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, jeżeli spełniają wszystkie z następujących wymagań: pracodawca uzyskał zezwolenie na pracę dla obcokrajowca, cudzoziemiec przebywa legalnie na terytorium Polski, wykonywana przez cudzoziemca praca jest zgodna z treścią zawartą z zezwoleniu na pracę.
Cudzoziemcami zwolnionymi z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę są: obywatele państwa członkowskich Unii Europejskiej, obywatele państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego i obywatele państw, które nie są członkami żadnych z wcześniej wymienionych instytucji, ale korzystają z prawa swobody.
Nielegalne zatrudnienie cudzoziemca - jakie są konsekwencje?
Zlecanie nielegalnej pracy cudzoziemcowi oznacza zlecanie pracy cudzoziemcowi, który nie posiada uprawnień do wykonywania pracy, w tym odpowiednich zezwoleń i jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. Ustawa o zatrudnieniu i promocji rynku pracy zawiera regulacje dotyczące skutków nielegalnego zatrudnienia cudzoziemców.
Zgodnie z ustawą o zatrudnieniu i promocji rynku pracy osoby zlecające nielegalne zatrudnienie cudzoziemca podlegają karze. Wysokość kary wynosi od 1 000 do 30 000 zł. Cudzoziemcy, którzy pracują nielegalnie, również mogą zostać ukarani. Karze grzywny podlega także pomoc udzielana cudzoziemcowi w celu uzyskania od niego korzyści majątkowych w zamian za podjęcie czynności w celu uzyskania zezwolenia na pracę lub innego dokumentu uprawniającego do pracy. Wysokość kary wynosi od 3 000 do 30 000 zł.
Warto zadbać o odpowiednią rekrutację pracowników
Oprócz konsekwencji finansowych, kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców mogą mieć istotny wpływ na firmę i jej wizerunek. Nawet jeśli popełni się nieświadomy błąd, trzeba stawić czoła konsekwencjom. Mimo że formalności zostały uproszczone, nadal istnieje możliwość popełnienia błędów przy składaniu zeznania. Dlatego w takich przypadkach warto zaufać ekspertom w dziedzinie rekrutacji cudzoziemców i dopytać o to jak legalnie zatrudnić osobę z zagranicy. Dopełnienie wszystkich formalności to masa obowiązków, m.in.: zawarcie umowy z pracownikiem, rozliczenie wynagrodzenia, opłacenie ZUS oraz dokumentacja w urzędzie skarbowym.