Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2017.04.25 15:05 | aktualizacja: 2017.04.25 15:16

Rozmawiali o zatrudnianiu cudzoziemców

Starosta biłgorajski oraz Powiatowy Urząd Pracy w Biłgoraju zorganizowali spotkanie informacyjne pn. "Powierzanie pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmioty gospodarcze oraz producentów rolnych". W konferencji, która odbyła się 25 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju, wzięło udział kilkudziesięciu przedsiębiorców i rolników z terenu naszego powiatu.
Rozmawiali o zatrudnianiu cudzoziemców
Rozmawiali o zatrudnianiu cudzoziemców

Konferencję otwierał starosta Kazimierz Paterak, który podziękował pracodawcom za przyjęcie zaproszenia:

- W gospodarstwach naszego powiatu dominują uprawy bardzo pracochłonne: tytoń, malina, porzeczka, truskawka. Z tym wiążą się też kłopoty z osobami chętnymi do sezonowej pracy. Z uwagi na bliskość granicy głównie w branży rolniczej, ale nie tylko, chętnie podejmują u nas pracę mieszkańcy krajów wschodnich. Z legalnym zatrudnieniem obywatela innego kraju wiąże się szereg formalności i wymogów prawnych. W celu wyjaśnienia części zagadnień związanych z tą tematyką wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy zorganizowaliśmy tę konferencję. Chciałbym podziękować panu Jarosławowi Lipcowi Członkowi Zarządu Powiatu oraz pani Danucie Łagożnej dyrektor PUP za zorganizowanie merytorycznej konferencji - zaznaczył starosta.

Wykłady rozpoczęła Ewelina Bzdyra pośrednik pracy w PUP Biłgoraj, która omówiła procedurę rejestracji oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obywatelom Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy.

- Obywatele tych krajów mogą u nas podejmować pracę na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom, bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Notujemy największy odsetek zatrudnionych mieszkańców Ukrainy, choć zdarzają się także obywatele innych krajów ze wschodu - wyjaśniała.

Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi mogą składać: rolnik prowadzący działalność rolniczą, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej. Okres takiego zatrudnienia cudzoziemca nie może przekraczać 6 miesięcy (180 dni) w ciągu kolejnych 12 miesięcy, a oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy musi być zarejestrowane przed rozpoczęciem pracy. Rejestracja taka jest bezpłatna. Formularze są na stronie internetowej PUP lub w urzędzie (stanowisko nr 9 na sali obsługi PUP w Biłgoraju). Zatrudniający jest zobowiązany zawrzeć z cudzoziemcem umowę na piśmie. Zatrudnianie cudzoziemców bez tej rejestracji skutkuje karą grzywny.

Pośrednik pracy szczegółowo omówiła wymagania związane z zatrudnianiem cudzoziemców, a na koniec przedstawiła dane statystyczne. Z zestawienia wynikało, że liczba oświadczeń o zatrudnieniu cudzoziemców na terenie naszego powiatu od roku 2013 systematycznie rosła. W roku 2013 było to około 700 oświadczeń, w roku 2014 około 900. W kolejnym roku 2015 było już około 1600 oświadczeń, a w 2016 roku, było ich aż prawie 3900. Do początków kwietnia bieżącego roku PUP w Biłgoraju zarejestrował już ponad 2000 takich oświadczeń.

Z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego na biłgorajską konferencję przyjechała Aneta Tkaczyk p.o. kierownika Oddziału ds. Legalizacji Pobytu Cudzoziemców, która szczegółowo omówiła procedurę uzyskania zezwolenia na zatrudnianie cudzoziemca oraz legalizację pobytu zatrudnianego pracownika.

- Cudzoziemiec w Polsce legalnie przebywać może na podstawie wizy, w tym również wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen, na podstawie zezwolenia na pobyt na terytorium RP, lub dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo obszaru Schengen - wyjaśniała i m.in. omówiła rodzaje zezwoleń na pracę, oraz wskazała kto i gdzie składa wnioski.

Kolejno wystąpił Leszek Ostasz nadinspektor pracy z PIP Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie. Pan inspektor omówił odpowiedzialność podmiotu powierzającego cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy oraz prowadzenie dokumentacji związanej z zatrudnianiem cudzoziemców. Następny wystąpił ppor. Konrad Radczuk zastępca komendanta Placówki Straży Granicznej w Lubinie z wykładem pt. Przekraczanie granic RP i podejmowanie zatrudnienia przez cudzoziemców posiadających wizę pracowniczą. Natomiast o zatrudnianiu cudzoziemca i odprowadzaniu związanych z tym składek ZUS mówiła Marta Blacha starszy specjalista Wydziału Ubezpieczeń i Składek ZUS w Biłgoraju. O zasadach odprowadzania składek na podatek dochodowy mówiła Jolanta Charkot kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Zamościu. Na zakończenie wszyscy zainteresowani mogli uzyskać indywidualne porady podczas konsultacji ze specjalistami.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Rozmawiali o zatrudnianiu cudzoziemców, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 4578
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (11)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
ff6-50a
~ fhgfth  Wy lepiej dajcie zarobić Polakom .A nie oglądacie się na banderowców.Nie płacąc Polakom godnie wyganiacie ich z kraju , bo za psie pieniądze nikt nie chce robić zdziercy, banderowiec kasę z Polski wywiezie i będzie wspierał swój kraj .Ale wy macie myślenie po nas choćby potop.Widać jacy z was patrioci . Wszak wiadomo że chłopi wydawali powstańców za kilka kopiejek od cara
25 kwietnia 2017
+20
-3
Ostatnio dodane komentarze
4d1-867
~ meks  do ~ Prawy   masz rację - będą gwałcić i jeszcze nabijać na widły nasze niemowlaki, obdzierać ze skóry, obcinać głowy siekierami na pniaczku, itp itd jak to było na Wołyniu.
26 kwietnia 2017
+3
-0
0d5-e2a
~ Prawy   Popieram, to nasi bracia, zamiast wypłacać afrykańczykom zasiłki za nic nie robienie lepiej zatrudniać sąsiadów. Nam platfonsy wmawiały żeby brać kredyt i wyjechać z Polski bo emigracja jest szansą a chciały osiedlić ludzi z Afryki. Ukraińcy to też uchodźcy bo jest wojna, ale nie będą nas gwałcić na dworcu i terroryzować na ulicach w zamian za okazaną pomoc
26 kwietnia 2017
+0
-2
4d1-867
~ ukrjinka  do ~ michał   dziekuju maladiec za twoju diengi. Michał spokojna - u nas aids, kiłłu i pzerzoncku niet. ***** patomu szto tobu dzida nie stajut.
26 kwietnia 2017
+1
-1
04a-39d
~ as   Konferencja pod tytułem;Czyli co zrobić żeby jak najmniej zapłacić za ciężką pracę w polu.Tylko że cudzoziemcy też pewnie potrafią liczyć i jak się zorientują jaka jest siła nabywcza ich zarobków to tylko kurz na polu po nich zostanie bo nie ma nic gorszego niż praca u Janusza lub Grażyny biznesu.
Druga strona medalu jest taka że dni funkcjonowania urzędu pracy mogą być policzone i Grażyny które tam pracują boja się tego jak diabeł święconej wody.Dlatego będą robić wszystko aby udowodnić przydatność tego nieprzydatnego urzędu.Jak zlikwidować bezrobocie?Można to zrobić jednym ruchem ręki wystarczy zapewnić bezrobotnym ubezpieczenie zdrowotne.Gwarantowane wtedy jest masowe wypisywanie się z urzędu pracy.
Koszt takiego ubezpieczenia(56 złoty miesięcznie) na ilość bezrobotnych w biłgorajskim UP to ponad dwa miliony rocznie.Koszt funkcjonowania urzędu to 18,5 miliona. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć chociażby na dzieciaki w szkołach albo sprowadzenie Polaków z Kazachstanu.
Nie ma ludzi do pracy?Oczywiście że są tylko ludzie maja dość pracy za psie pieniądze i wola wyjechać kilka razy w roku za granicę niż dymać po 200 i więcej godzin w miesiącu za 1500 złotych.
http://echaroztocza.pl/kosztuje-podatnikow-walka-bezrobociem-powiecie-bilgorajskim/
26 kwietnia 2017
+3
-2
5bc-ad8
~ michał  do ~ janek   podziękuj jeszcze za kiłę, rzeżączkę i AIDS
i korzystaj dalej !!!
26 kwietnia 2017
+6
-1
5bc-ad8
~ Polska   Dopóki w Polsce jest chociaż jeden bezrobotny, który nie może znaleźć pracy ( nie mam na myśli kombinatorków-nierobów ), do tego czasu nie obchodzi mnie los bezrobotnych obcokrajowców. Niech pracują u siebie !
26 kwietnia 2017
+6
-1
9ce-86f
~ Slavi   Za kasę podatników polski urząd pracy szkoli ludzi jak zatrudnić obcokrajowca paranoja na zachodzie takimi rzeczami zajmują się prywatne agencje pracy po co są te urzędy zlikwidować i wysłać darmozjadów do pracy u rolnika
26 kwietnia 2017
+7
-2
1b3-b93
~ janek   ja dość regularnie daję pracę pewnym ukrainkom. co prawda nie jest to praca na etat a raczej na godzinę. Czasem w paszczu czasem w rzopu. Dużo nie płacę. Dziękuję ci Ukraino za tanie prostytutki! :)
25 kwietnia 2017
+3
-3
1b3-b93
~ janek   cienkie spotkanie , nie znają się na tym i meczą ludzi,
25 kwietnia 2017
+5
-4
ff6-50a
~ 0u   A po co ludziom płać?Niech się cieszą ,że mają pracę , albo niech tyrają za 6zł na godzinę .Czy starosta robił by za takie stawki jak płacą jego kumple wieśniaki niewolnikom?Może islamistów ściągniecie i będą tyrać za grosze
25 kwietnia 2017
+14
-4
ff6-50a
~ fhgfth   Wy lepiej dajcie zarobić Polakom .A nie oglądacie się na banderowców.Nie płacąc Polakom godnie wyganiacie ich z kraju , bo za psie pieniądze nikt nie chce robić zdziercy, banderowiec kasę z Polski wywiezie i będzie wspierał swój kraj .Ale wy macie myślenie po nas choćby potop.Widać jacy z was patrioci . Wszak wiadomo że chłopi wydawali powstańców za kilka kopiejek od cara
25 kwietnia 2017
+20
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 10:38 Biłgoraj
Kolejne fotopułapki w biłgorajskich lasach
Już za kilka dni w biłgorajskich lasach zostaną uruchomione kolejne fotopułapki, zainstalowane dzięki inicjatywie aktywistów z #BiłgorajEkoChallenge. W newralgicznych miejscach już można za to dostrzec tabliczki z napisem "Śmiecąc uśmiechaj się szczerze, być może jesteś w ukrytej kamerze".
12 stycznia 2020 Biłgoraj
Zderzenie karetki z terenówką [AKTUALIZACJA]
9 stycznia 2020 Biłgoraj
Znaleziono zwłoki mężczyzny [AKTUALIZACJA]
10 stycznia 2020 Biłgoraj
Ubywa mieszkańców
Mniej urodzeń, więcej ślubów, rozwodów i zgonów - tak w skrócie wypada 2019 rok w statystykach Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju. Z danych wynika również, że mieszkańców miasta z roku na rok ubywa.
14 stycznia 2020 Biłgoraj
Miasto sprzedaje mieszkania
we wtorek, godzina 09:08 Księżpol
Powstaje gminne archiwum cyfrowe
8 stycznia 2020 Turobin
Turobin będzie miastem?
Rada Gminy Turobin podjęła decyzję o rozpoczęciu procedury związanej z przywróceniem miejscowości praw miejskich. Turobin to kolejna po Goraju miejscowość w naszym powiecie, w której podjęto inicjatywę przywrócenia statusu miasta.
w poniedziałek, godzina 09:56 Biłgoraj
Jechał wężykiem
w poniedziałek, godzina 10:18 Obsza
119 km/h w terenie zabudowanym
we wtorek, godzina 14:03 Biłgoraj
Nowe zasady odbioru odpadów - kompostujesz zapłacisz mniej
Wraz z nowym rokiem wprowadzone zostały nowe zasady odbioru odpadów na terenie Biłgoraja. Sprawdź jak odpowiednio pozbywać się śmieci z posesji. Co ważne jeśli część trafi do kompostownika zapłacimy mniej. O ile?
w poniedziałek, godzina 09:28 Powiat
Rolniku zarejestruj się w sanepidzie
w niedzielę, godzina 10:16 Biłgoraj
Będzie przebudowa ulic: Parkowej, Sokołowskiego i Korczaka
12 stycznia 2020 Biłgoraj
Studniówka Zespołu Szkół Leśnych
W sobotę, 11 stycznia, rozpoczął się sezon studniówkowy w biłgorajskich szkołach. Jako pierwsi na swoim balu maturalnym bawili się uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Leśnych. Studniówka odbyła się w sali balowej w Modliborzycach.
we wtorek, godzina 09:08 Tarnogród
Tarnogrodzkie "Ferie z kulturą"
w sobotę, godzina 16:30 Biłgoraj
Biuro poselskie Krzysztofa Grabczuka otwarte
10 stycznia 2020 Biłgoraj
Komunikat starosty dotyczący Wydziału Komunikacji i Drogownictwa
Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip komentuje sytuację dotyczącą pracy Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Poniżej prezentujemy pełną treść komunikatu wydanego przez starostę.
w poniedziałek, godzina 09:32 Księżpol
Siatkarze z Majdanu najlepsi
15 stycznia 2020 Księżpol
Drzewo przygniotło starszego mężczyznę
we wtorek, godzina 09:17 Biłgoraj
Straciła ponad 40 tys. zł
69-letnia mieszkanka Biłgoraja padła ofiarą oszustwa. Kobieta odebrała telefon od fałszywej córki, która poinformował ją, że jest w banku ma kłopoty i pilnie potrzebuje pieniędzy. Niestety kobieta uwierzyła, że pomaga bliskiej osobie i w efekcie straciła ponad 40 tys. zł. W ubiegły czwartek podobne telefony odebrało jeszcze 20 osób z Biłgoraja. Na szczęście oprócz 69-latki żadna z pozostałych osób nie dała się nabrać.
11 stycznia 2020 Biłgoraj
Działacze PiS zaprosili na spotkanie opłatkowe
w piątek, godzina 12:47 Biłgoraj
Biłgorajskie licea i technika w Rankingu Perspektyw 2020
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl