Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2023.03.16 20:36 | aktualizacja: 2023.03.16 20:42

Zebranie rady osiedla Piaski. Mieszkańcy pytali o Braszczkę i inwestycje drogowe

W czwartkowy wieczór zebrała się rada osiedla Piaski. Mieszkańcy wysłuchali sprawozdania z działalności rady, mogli też zadawać pytania władzom miasta. A wśród najważniejszych kwestii była wylewająca regularnie rzeka Braszczka i możliwość wykonania nawierzchni ulic.
Zebranie rady osiedla Piaski. Mieszkańcy pytali o Braszczkę i inwestycje drogowe
Zebranie rady osiedla Piaski. Mieszkańcy pytali o Braszczkę i inwestycje drogowe

Zebranie rady osiedla Piaski rozpoczęło się w czwartkowy wieczór 16 marca, a odbyło się w siedzibie Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów. Sprawozdanie z działalności tego organu przedstawił przewodniczący Janusz Mazurek.

- Po wybuchu pandemii rada osiedla Piaski zawiesiła zebrania z mieszkańcami osiedla. Zajmowała się natomiast między innymi opiniowaniem wniosków dotyczących sprzedaży alkoholu w sklepach na terenie osiedla - wyjaśniał przewodniczący. Wymienił też zadania, o jakie wnioskowała rada oraz te, które udało się wykonać.

Wśród wniosków zgłaszanych przez radę osiedla znalazły się między innymi:
- budowa ulic Piskora i Kresowej wraz z oświetleniem ulicznym,
- zamontowanie wiat, montaż stojaków na rowery oraz kosza na śmieci przy ulicy Różnówka Stawy, obok mostu na rzece Braszczka,
- budowa chodnika na ulicy B. Prusa od ulicy Bartoszewskiego do ulicy Żołnierzy Wojska Polskiego,
- modernizacja nawierzchni na ulicy Wańkowicza. Zadania, które zostały wykonane na osiedlu Piaski:
- przebudowa ulicy Różnówka Stawy i ulicy Batalionów Chłopskich w 2018 r. - koszt 1 480 000,00 zt,
- konserwacja rowu melioracyjnego przy ulicy Gesinga w 2022 r. - koszt 30 000,00 zl,
- budowa hali garażowej MSD w 2022 r. - koszt 1 100 000,00 zt,
- utwardzenie nowo powstałej ulicy Grafitowej (boczna ulicy Księcia Józefa Poniatowskiego) płytami drogowymi w 2022 r. - koszt 49 000,00 zt,
- przebudowa ulicy Wańkowicza w 2023 r. - koszt 2 200 000 zt,
- budowa odwodnienia ulicy Armii Krajowej w 2023 r. - koszt 600 000,00 zt,

Łącznie koszt wyżej wymienionych zadań wynosi 5 459 000,00 zł. Ponadto MSD wykonała barierki ochronne przy ulicy Armii Krajowej wzdłuż rowu w 2022 r. - koszt ponad 40 000,00 zł.

W lipcu 2022 r. mieszkańcy ulicy Różnówka Stawy zwrócili się z prośbą o złożenie interpelacji do Urzędu Miasta Bilgoraja dotyczącej ograniczenia prędkości na wymiecionej ulicy do 30 km/h (przed niebezpiecznym zakrętem na końcu ulicy). Po przeprowadzonych rozmowach ze Starostwem Powiatowym oraz Komendą Powiatową Policji ustalono, że będą przeprowadzane częstsze kontrole przez patrol policyjny, dotyczące prędkości aut poruszających się na tym odcinku drogi.

- Rodzice, którzy odprowadzają dzieci do przedszkola "Bambini" przy ulicy Andersa zgłosili, że muszą przechodzić z chodnika na jezdnię z uwagi na fakt, że na chodniku znajduje się parking i w związku z tym, muszą omijać ten parking. Na prośbę rodziców służby wykonają w najbliższym czasie chodnik, tak aby omijał parking i piesi nie musieli przechodzić na jezdnię obok nowo wybudowanego bloku mieszkalnego - dodał Janusz Mazurek.

Większość z tych zadań była również przedmiotem dyskusji prowadzonej podczas czwartkowego zebrania. Obecni na spotkaniu mieszkańcy dopytywali czy jest możliwość wykonania ul. Kresowej, padały też pytania o opracowanie studium dla tego ternu i zwiększenie ilości miejsca pod budownictwo zarówno mieszkaniowe, jak i inwestycyjne. Poza tym ważną kwestią była sytuacja z rzeką Braszczką (prawoboczny dopływ Czarnej Łady, przepływający przez Puszczę Solską i osiedle Piaski). Mieszkańcy zgłaszali, że przy większych opadach rzeczka regularnie wylewa powodując podtopienia okolicznych nieruchomości.

Na wszystkie wątpliwości odpowiadał obecny na spotkaniu burmistrz Janusz Rosłan. Wyjaśnił, że z Braszczką jest spory problem ze względu na fakt, iż jej regulacją powinny zająć się Wody Polskie, a po rozmowach okazało się, że nie instytucja nie ma na to środków. - Rzeczka ta nie ma uregulowanych granic, proponowaliśmy nawet pomoc w pozyskaniu gruntów, bo w części są one prywatne, ale niestety nie osiągnęliśmy celu - mówił burmistrz Rosłan. Wszystko, na razie, musi więc zostać po staremu, pozostają doraźne prace, polegające na czyszczeniu i zwiększaniu przepływu. Podobnie jest w kwestii zbiornika na Czarnej Ładzie. Większość terenu, bo aż 90%, leży w granicach gminy Biłgoraj, zaledwie 10% na terenie Biłgoraja. Nawet doskonała współpraca obu samorządów nie pozwoli na wykonanie tak ogromnej inwestycji, której szacunkowy koszt to ok.100 mln zł. Wody Polskie też nie mają w planach prowadzenia takich prac w najbliższym czasie. Inwestycja ta pozostaje więc w sferze marzeń.

W kwestii opracowanego dla miasta studium burmistrz tłumaczył, że nie ma większe go sensu dodawanie powierzchni pod budownictwo, czy inwestycje. Takie założenia muszą być poparte faktycznymi potrzebami, a takich nie ma. Zarówno terenów budowlanych, jak i inwestycyjnych mamy w Biłgoraju wystarczającą ilość. Nie ma jednak chętnych, którzy zechcą skorzystać z dostępnych działek. W przypadku terenów inwestycyjnych są to najczęściej prywatne działki, co oznacza konieczność dogadania się z wieloma osobami, a to może stanowić wyzwanie.

Co do możliwości wykonania ul. Kresowej i połączenia jej z ul. Partyzantów włodarz nie zostawił złudzeń. Inwestycja byłaby zbyt kosztowana, a z pewnością nie udałoby się pozyskać na ten cel środków zewnętrznych. Władze miasta mają takie założenie, że inwestują wyłącznie tam, gdzie można pozyskać dodatkowe pieniądze. Inaczej nie będzie nas stać na wiele zadań. Za do wyrównanie nawierzchni będzie robione w miarę potrzeb siłami MSD.

Po raz kolejny burmistrzowie zachęcali też mieszkańców do skorzystania z programów i wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Tłumaczyli, że można otrzymać znaczne środki nie tylko do wymiany pieca, ale także wymiany okien, dachu, czy docieplenia budynku. Na następne zebrania zapraszamy już w najbliższy poniedziałek. Na ten dzień zaplanowane jest spotkane z mieszkańcami osiedla Bagienna.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 2823
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Drakkar   Oświetlenie ulic Bartoszewskiego i Żołnierzy Wojska Polskiego raczej do energooszczednych nie nalezy.
16 marca 2023
+1
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
16 lipca 2024 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
we wtorek, godzina 13:04 Zastawie
W niedzielę szykuje się zabawa
w środę, godzina 08:38 Tereszpol
Zbliża się termin zbiórki odpadów wielkogabarytowych
18 lipca 2024 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
w środę, godzina 10:36 Wola Obszańska
Złodzieje tytoniu w powiecie
17 lipca 2024 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
w piątek, godzina 18:04 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w niedzielę, godzina 14:20 Biłgoraj
Dziesięć miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
w sobotę, godzina 08:23 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
we wtorek, godzina 12:34 Biszcza
Gmina szuka dyrektora dla nowo utworzonego żłobka
14 lipca 2024 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w środę, godzina 10:44 Biłgoraj
Mieszkanka powiatu straciła spore pieniądze
we wtorek, godzina 11:31 Frampol
Rowerem na Porytowe Wzgórze
12 lipca 2024 Biłgoraj
Poseł Romanowski stracił immunitet
W piątek 12 lipca Sejm zdecydował o uchyleniu immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Posłowie zgodzili się również by polityk trafił do tymczasowego aresztu.
w środę, godzina 10:13 Kraj
Jak uzyskać bon energetyczny? Sprawdź limity dochodowe i kwoty wsparcia
14 lipca 2024 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl