Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2023.03.09 09:52

Nie będzie ścieżki rowerowej wzdłuż głównej ulicy w mieście?

Rada osiedla Śródmieście wnioskowała do władz miasta o wykonanie ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Kościuszki. Temat powrócił podczas spotkania sprawozdawczego, które odbyło się 2 marca. Czy jest szansa, żeby ścieżka powstała?
Nie będzie ścieżki rowerowej wzdłuż głównej ulicy w mieście?
Nie będzie ścieżki rowerowej wzdłuż głównej ulicy w mieście?

Po dwóch latach przerwy wróciły spotkania sprawozdawcze rad osiedlowych w Biłgoraju. Mieszkańcy osiedla Śródmieście mieli okazję spotkać się z władzami miasta w czwartek 2 marca. Relację z zebrania znajdą Państwo pod adresem: Rada osiedla Śródmieście o jakości powietrza i aktach wandalizmu.

Podczas spotkania powrócił temat wyznaczenia ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Kościuszki, o wykonanie której wnioskowali do władz radni osiedla tuż przed pandemią. Wcześniej była szansa na wdrożenie takiego rozwiązania, o czym pisaliśmy w artykule pt. Szansa na ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Kościuszki.

Warunki jakie obecnie należy spełnić, aby rozważać koncepcję powstania drogi dla rowerów, przedstawił Piotr Michalczyk z Urzędu Miasta w Biłgoraju.

- Jeśli chodzi o możliwość wpisania drogi dla rowerów w ciągu ulicy Kościuszki to musiałaby ona mieć podstawową szerokość 3 metrów. Jest to szerokość samego ciągu, w którym trzeba uwzględnić szerokość skrajni, w tym przypadku jest to pół metra z każdej strony. W skrajni nie mogą znajdować się znaki, oświetlenie, drzewa, schody czy wiaty przystankowe. Potrzebujemy więc korytarza o szerokości minimum 4 metrów - mówił Piotr Michalczyk i dodał, że są to minimalne wymagania, należałoby również sprawdzić natężenie ruchu zarówno pieszych jak i rowerów, ponieważ zgodnie z przepisami szerokość drogi rowerowej powinna być do tego dostosowana.

- Podstawowa szerokość chodnika wzdłuż ulicy Kościuszki to 3 metry. Miejscami jest to 4 metry, ale są miejsca gdzie chodnik jest zwężony do metra. Tam możliwości wpisania drogi dla pieszych i rowerów są mocno ograniczone - tłumaczył Piotr Michalczyk.

Wymienił również wymagania dotyczące dojazdów do skrzyżowań, które mówią o tym, że kąt przecięcia toru jazdy powinien wynosić od 80 do 100 stopni.

- Musimy skomunikować obie strony ścieżki dla rowerów. Strefa oczekiwania przed przejazdem dla rowerów zgodnie z przepisami powinna wynosić minimum 5 metrów. To miejsce gdzie rowerzysta może się zatrzymać, tak aby nie kolidować z innymi użytkownikami drogi. Właściwie te podstawowe wymagania eliminują nam możliwość wykonania pełnowymiarowej ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Kościuszki - podsumował.

W związku z brakiem technicznych możliwości do wydzielania ścieżki rowerowej padła propozycja, aby wzorem ulicy Moniuszki, dopuścić ruch rowerowy na chodniku. Jak się okazuje w miejscach zwężenia chodnika również nie ma takiej możliwości. Wobec tego na chwilę obecną nie będzie zmian w zasadach korzystania z ulicy Kościuszki przez rowerzystów.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 3922
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
LBL   To, że nie da się wyznaczyć ścieżki rowerowej, bądź dopuścić ruchu rowerowego po chodniku każdy zainteresowany tematem wie od ok. 10 lat czyli od momentu przebudowy Kościuszki. Niestety projekt przebudowy był fatalny o czym rowerzyści mówili już kilkanaście lat temu. No i wyszło jak wyszło.
.
Jest jednak trzecia opcja poza DDR, albo ruchem po chodnikach wraz z pieszymi. Jest to po prostu korzystanie z rowerzystów z jezdni. Obecnie niewielu z nich to robi i się nie dziwię, bo jazda ulicą Kościuszi dla rowerzysty jest niebezpieczna.
.
Można to oczywiście zmienić i dostosować Kościuszki do bezpiecznego ruchu rowerowego, a przy tym jeszcze bardziej udostępnić ścisłe centrum dla pieszych.
Tak robi się w miastach zachodniej Europy, gdzie ścisłe centrum jest projektowane pod pieszych czy rowerzystów. KOściuszki obecnie nie posiada, żądnej funkcji tranzytowej więc niezrozumiałe jest takie faworyzowanie kierowców aut. Parkowanie na chodniku to norma, bo przecież miejsce parkingowe każdemu się należy. Piesi to tylko problem i trzeba z nimi walczyć, co pokazał niedawny artykuł w jednym z serwisów lokalnych o przejściu dla pieszych obok Elektryka, któe według kierowców powinno być zlikwidowane, bo piesi zbyt często z niego korzystają i przeszkadzają kierowcom.
.
.
Teraz konkretnie, co można zrobić z Kościuszki, aby rowerzyści nie bali się z niej korzystać, ale oczywiście się nie uda, bo samochód "rzecz święta" w Biłgoraju.
* cała Kościuszki ograniczenia prękości do 30 km/h
* wszystkie przejścia dla pieszych przy Kościuszki w formie wyniesionej, jak przy Nadstawej obok Stokrotki
* płątne parkowanie przy całej Kościuszki
* zlikwidować wysepki i lewoskręty, ograniczyć pasy jezdni dla aut do 3,0m i po obu stronach wykonać pasy rowerowe.
9 marca 2023
+2
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
16 lipca 2024 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
we wtorek, godzina 13:04 Zastawie
W niedzielę szykuje się zabawa
w środę, godzina 08:38 Tereszpol
Zbliża się termin zbiórki odpadów wielkogabarytowych
w piątek, godzina 18:04 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
w środę, godzina 10:36 Wola Obszańska
Złodzieje tytoniu w powiecie
17 lipca 2024 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
18 lipca 2024 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w niedzielę, godzina 14:20 Biłgoraj
Dziesięć miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
we wtorek, godzina 12:34 Biszcza
Gmina szuka dyrektora dla nowo utworzonego żłobka
w sobotę, godzina 08:23 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
14 lipca 2024 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w środę, godzina 10:44 Biłgoraj
Mieszkanka powiatu straciła spore pieniądze
w środę, godzina 10:13 Kraj
Jak uzyskać bon energetyczny? Sprawdź limity dochodowe i kwoty wsparcia
12 lipca 2024 Biłgoraj
Poseł Romanowski stracił immunitet
W piątek 12 lipca Sejm zdecydował o uchyleniu immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Posłowie zgodzili się również by polityk trafił do tymczasowego aresztu.
we wtorek, godzina 11:31 Frampol
Rowerem na Porytowe Wzgórze
14 lipca 2024 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl