Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2023.03.09 09:52

Nie będzie ścieżki rowerowej wzdłuż głównej ulicy w mieście?

Rada osiedla Śródmieście wnioskowała do władz miasta o wykonanie ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Kościuszki. Temat powrócił podczas spotkania sprawozdawczego, które odbyło się 2 marca. Czy jest szansa, żeby ścieżka powstała?
Nie będzie ścieżki rowerowej wzdłuż głównej ulicy w mieście?
Nie będzie ścieżki rowerowej wzdłuż głównej ulicy w mieście?

Po dwóch latach przerwy wróciły spotkania sprawozdawcze rad osiedlowych w Biłgoraju. Mieszkańcy osiedla Śródmieście mieli okazję spotkać się z władzami miasta w czwartek 2 marca. Relację z zebrania znajdą Państwo pod adresem: Rada osiedla Śródmieście o jakości powietrza i aktach wandalizmu.

Podczas spotkania powrócił temat wyznaczenia ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Kościuszki, o wykonanie której wnioskowali do władz radni osiedla tuż przed pandemią. Wcześniej była szansa na wdrożenie takiego rozwiązania, o czym pisaliśmy w artykule pt. Szansa na ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Kościuszki.

Warunki jakie obecnie należy spełnić, aby rozważać koncepcję powstania drogi dla rowerów, przedstawił Piotr Michalczyk z Urzędu Miasta w Biłgoraju.

- Jeśli chodzi o możliwość wpisania drogi dla rowerów w ciągu ulicy Kościuszki to musiałaby ona mieć podstawową szerokość 3 metrów. Jest to szerokość samego ciągu, w którym trzeba uwzględnić szerokość skrajni, w tym przypadku jest to pół metra z każdej strony. W skrajni nie mogą znajdować się znaki, oświetlenie, drzewa, schody czy wiaty przystankowe. Potrzebujemy więc korytarza o szerokości minimum 4 metrów - mówił Piotr Michalczyk i dodał, że są to minimalne wymagania, należałoby również sprawdzić natężenie ruchu zarówno pieszych jak i rowerów, ponieważ zgodnie z przepisami szerokość drogi rowerowej powinna być do tego dostosowana.

- Podstawowa szerokość chodnika wzdłuż ulicy Kościuszki to 3 metry. Miejscami jest to 4 metry, ale są miejsca gdzie chodnik jest zwężony do metra. Tam możliwości wpisania drogi dla pieszych i rowerów są mocno ograniczone - tłumaczył Piotr Michalczyk.

Wymienił również wymagania dotyczące dojazdów do skrzyżowań, które mówią o tym, że kąt przecięcia toru jazdy powinien wynosić od 80 do 100 stopni.

- Musimy skomunikować obie strony ścieżki dla rowerów. Strefa oczekiwania przed przejazdem dla rowerów zgodnie z przepisami powinna wynosić minimum 5 metrów. To miejsce gdzie rowerzysta może się zatrzymać, tak aby nie kolidować z innymi użytkownikami drogi. Właściwie te podstawowe wymagania eliminują nam możliwość wykonania pełnowymiarowej ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Kościuszki - podsumował.

W związku z brakiem technicznych możliwości do wydzielania ścieżki rowerowej padła propozycja, aby wzorem ulicy Moniuszki, dopuścić ruch rowerowy na chodniku. Jak się okazuje w miejscach zwężenia chodnika również nie ma takiej możliwości. Wobec tego na chwilę obecną nie będzie zmian w zasadach korzystania z ulicy Kościuszki przez rowerzystów.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Nie będzie ścieżki rowerowej wzdłuż głównej ulicy w mieście?, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 3129
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
LBL   To, że nie da się wyznaczyć ścieżki rowerowej, bądź dopuścić ruchu rowerowego po chodniku każdy zainteresowany tematem wie od ok. 10 lat czyli od momentu przebudowy Kościuszki. Niestety projekt przebudowy był fatalny o czym rowerzyści mówili już kilkanaście lat temu. No i wyszło jak wyszło.
.
Jest jednak trzecia opcja poza DDR, albo ruchem po chodnikach wraz z pieszymi. Jest to po prostu korzystanie z rowerzystów z jezdni. Obecnie niewielu z nich to robi i się nie dziwię, bo jazda ulicą Kościuszi dla rowerzysty jest niebezpieczna.
.
Można to oczywiście zmienić i dostosować Kościuszki do bezpiecznego ruchu rowerowego, a przy tym jeszcze bardziej udostępnić ścisłe centrum dla pieszych.
Tak robi się w miastach zachodniej Europy, gdzie ścisłe centrum jest projektowane pod pieszych czy rowerzystów. KOściuszki obecnie nie posiada, żądnej funkcji tranzytowej więc niezrozumiałe jest takie faworyzowanie kierowców aut. Parkowanie na chodniku to norma, bo przecież miejsce parkingowe każdemu się należy. Piesi to tylko problem i trzeba z nimi walczyć, co pokazał niedawny artykuł w jednym z serwisów lokalnych o przejściu dla pieszych obok Elektryka, któe według kierowców powinno być zlikwidowane, bo piesi zbyt często z niego korzystają i przeszkadzają kierowcom.
.
.
Teraz konkretnie, co można zrobić z Kościuszki, aby rowerzyści nie bali się z niej korzystać, ale oczywiście się nie uda, bo samochód "rzecz święta" w Biłgoraju.
* cała Kościuszki ograniczenia prękości do 30 km/h
* wszystkie przejścia dla pieszych przy Kościuszki w formie wyniesionej, jak przy Nadstawej obok Stokrotki
* płątne parkowanie przy całej Kościuszki
* zlikwidować wysepki i lewoskręty, ograniczyć pasy jezdni dla aut do 3,0m i po obu stronach wykonać pasy rowerowe.
9 marca 2023
+2
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 20:51 Biłgoraj
Dni Biłgoraja. Koncerty na scenie letniej BCK
W tym roku Dni Biłgoraja odbywają się pod hasłem "W krainie Słowian". Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę 27 maja. Można było wziąć udział w jarmarku, a wieczorem rozpoczęły się koncerty. Na scenie BCK wystąpili Head Vision, Kuba Nizio, Diana Kotuła, czy Lubelska Federacja Bardów.
dzisiaj, 09:23 Biłgoraj
Rowerzystka trafiła do szpitala
dzisiaj, 09:51 Tereszpol
Suczka znaleziona na skraju lasu
17 maja 2023 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja. Kto zagra?
Już w przyszły weekend odbędą się Dni Biłgoraja. Podczas wydarzenia zaplanowano całą masę atrakcji, gwiazdą będzie zespół Poparzeni Kawą Trzy.
dzisiaj, 08:51 Biłgoraj
Szkolenie z zakresu FAS
w niedzielę, godzina 14:42 Biłgoraj
Wioska Słowian stanęła w centrum miasta [NOWE ZDJĘCIA]
w środę, godzina 18:24 Biłgoraj
Podatki w górę?
Podczas środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja, po raz kolejny wrócono do tematu podwyżki stawek podatkowych od nieruchomości. Tym razem udało się uchwalić nowe kwoty?
w niedzielę, godzina 18:49 Sól
W Soli bawią się i pomagają
w niedzielę, godzina 00:52 Biłgoraj
Poparzeni Kawą Trzy z koncertem w Biłgoraju
w środę, godzina 17:49 Biłgoraj
Głosowanie nad absolutorium i wotum zaufania dla burmistrza
Częścią środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja (24 maja) było głosowanie w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium, czyli stwierdzenia prawidłowości podjętych działań finansowych w poprzednim roku. Radni musieli też podjąć decyzję co do udzielenia włodarzowi wotum zaufania.
w sobotę, godzina 18:08 Biłgoraj
Trwa jarmark w ramach Dni Miasta
w środę, godzina 08:29 Biłgoraj
Firma z Biłgoraja na 5. miejscu w rankingu Forbesa
w niedzielę, godzina 22:04 Biłgoraj
Dni Biłgoraja za nami
W drugi dzień świętowania organizatorzy zaprosili na plac przy BCK. Na scenie letniej zaprezentowały się lokalne zespoły, ale wystąpił tez teatr z Dąbrowicy. Na zakończenie wystąpiła zwyciężczyni Voice of Poland Ola Nizio.
w piątek, godzina 15:43 Sól
Mieszkaniec gminy Biłgoraj potrzebuje krwi
14 maja 2023 Biłgoraj
26-letni motocyklista zginął na miejscu
w sobotę, godzina 11:47 Biłgoraj
Przyjaźń ponad granicami
Biłgoraj współpracuje z miastami partnerskimi od prawie 30 lat. To sposób na wsparcie i wymianę doświadczeń. Okazją do podsumowań są konferencje miast partnerskich, które odbywają się każdego roku przy okazji Dni Biłgoraja. Tegoroczne spotkanie miało miejsce w sobotnie przedpołudnie 27 maja i zorganizowane zostało w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Podczas wydarzenia, z okazji 25-lecia współpracy odnowiono umowę z litewskim Kelme.
19 maja 2023 Biłgoraj
Budynek zniknął
16 maja 2023 Aleksandrów
12-latek odgryzł fragment skóry 13-latkowi
w czwartek, godzina 17:48 Biłgoraj
Będzie chodnik na ul. Bagiennej? Awantura na spotkaniu z mieszkańcami
W czwartkowe popołudnie 25 maja odbyło się spotkanie w sprawie przebudowy ul. Bagiennej. Władze miasta mają w planach wykonanie ciągu pieszego i drogi dla rowerzystów. Już na początku rozgorzała prawdziwa awantura.
w piątek, godzina 12:22 Biłgoraj
Bezpodstawnie zwolniona urzędniczka otrzymała odszkodowanie, w kolejce czekają następni pracownicy
19 maja 2023 Biłgoraj
O biłgorajskim szlabanie usłyszy cała Polska
14 maja 2023 Biłgoraj
Garażówka ruszyła [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę 14 maja rozpoczęły się tegoroczne biłgorajskie garażówki. Na terenie targowiska przy ul. Jagiełły na kupujących czeka ponad setka wystawców. Na stołach można znaleźć prawdziwe perełki. To już 27 edycja wydarzenia.
w sobotę, godzina 12:47 Biłgoraj
Rogi myśliwskie rozbrzmiały w Biłgoraju [WYNIKI]
21 maja 2023 Gromada
Do Gromady zjechali strażacy z całej gminy [NOWE ZDJĘCIA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl